Άρβυλα ( Αγορά )

Σάκη , κάποιες αναφορές συναδέρφων για τα salomon μπορείς να δεις εδώ πχ #556 και σε επόμενες σελίδες

ρίξε μια ματιά και εδω για τιμές ...
https://www.trekkinn.com/outdoor-βο...arca+asc,model+asc&start=0&fq={!tag=dm}marca:"Salomon"
 
Last edited:
Σάκη , κάποιες αναφορές συναδέρφων για τα salomon μπορείς να δεις εδώ πχ #556 και σε επόμενες σελίδες

ρίξε μια ματιά και εδω για τιμές ...
https://www.trekkinn.com/outdoor-βουνό/Ανδρικά-παπούτσια-Βουνό/3017/s#fq=id_familia:3012&fq={!tag=ds}id_subfamilia:3017&sort=marca+asc,model+asc&start=0&fq={!tag=dm}marca:"Salomon"
Ευχαριστω πολυ Μανθο :):)
 
Ωραία σελίδα Χρήστο. Έχει και ρούχα που μου άρεσαν. Ξέρεις αν είναι στην Ρωσία? Έχεις ψωνίσει από εκεί?
Είναι Ολλανδία (δεν εχει τελωνεία κτλ)
ναι έχω ψωνίσει SAM .πριν τα Χριστούγεννα . Αγόρασα αρκετά πράγματα για δώρα και για μένα .3 fleece γυναικεία κολουμπια με 20ευρώ το ακριβότερο , γάντια και δύο καταπληκτικές τραγιάσκες HART. η μια απο αυτές αδιάβροχη και πανάλαφρη !
τα έξοδα για όλα αυτα 11-12€ αν θυμάμαι καλά και ήρθαν σε 6 μέρες στο ταχυδρομείο
ποιο κυνηγετικά ρούχα έχει σε αυτήν την κατηγορία
https://www.waveinn.com/ναυτιλιακά-ψάρεμα/Ψάρεμα-ρούχα/7017/f
 
Last edited:
Παιδια τελικα αγοραστηκαν τα tibet σε διολου ευκαταφρόνητο ποσο. Το πρωτο τεστ στεγανοντητας το περασαν, και αφου ο καιρος σε λιγο θα ειναι για σαγιοναρες, μπηκαν σε λεκανη με νερο ενα διωρο προχτες και ενα τετραωρο χθες. Ουτε σταγονα υγρασιας μεσα..Το επομενο τεστ θα ναι περπατημα σε βρεγμενο χορταρι κανα διωρο αλλα αμα μας κάνει την χαρη ο καιρος...κατα τα αλλα δεν ειναι παπουτσι για ελαφρυ περπατημα, ειναι στιβαρο και δειχνει να αντεχει σε πολυ κοτρωνι...
 
Καλησπέρα!
Ανάμεσα στα 2 παρακάτω άρβυλα που θα παραθέσω ποια είναι η γνώμη σας και ποια θα επιλέγετε? 1)://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=99

2)https://www.survival.gr/arvyla-conero-8786-p-1379
Ψάχνω ένα αρβύλο το οποίο να είναι ολο δερμάτινο (μιας και τα άλλα που είναι με gore-tex δεν τα τα εμπιστεύομαι και τόσο...) Αλλά ταυτόχρονα να είναι και ελαφρύ καθως όσο και καλό να είναι το αρβύλο αν είναι βαρύ έχω προβλημα με τα πόδια μου.
 
Καλησπέρα!
Ανάμεσα στα 2 παρακάτω άρβυλα που θα παραθέσω ποια είναι η γνώμη σας και ποια θα επιλέγετε? 1)://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=99

2)https://www.survival.gr/arvyla-conero-8786-p-1379
Ψάχνω ένα αρβύλο το οποίο να είναι ολο δερμάτινο (μιας και τα άλλα που είναι με gore-tex δεν τα τα εμπιστεύομαι και τόσο...) Αλλά ταυτόχρονα να είναι και ελαφρύ καθως όσο και καλό να είναι το αρβύλο αν είναι βαρύ έχω προβλημα με τα πόδια μου.

Αν θες να είναι και ελαφρύ το δεύτερο είναι μονοδρομος
 
Καλησπέρα!
Ανάμεσα στα 2 παρακάτω άρβυλα που θα παραθέσω ποια είναι η γνώμη σας και ποια θα επιλέγετε? 1)://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=99

2)https://www.survival.gr/arvyla-conero-8786-p-1379
Ψάχνω ένα αρβύλο το οποίο να είναι ολο δερμάτινο (μιας και τα άλλα που είναι με gore-tex δεν τα τα εμπιστεύομαι και τόσο...) Αλλά ταυτόχρονα να είναι και ελαφρύ καθως όσο και καλό να είναι το αρβύλο αν είναι βαρύ έχω προβλημα με τα πόδια μου.
Και γω προτιμώ αυτά με μονοκοματο δερμα, έχουν μεγαλύτερη αντοχή στις τριβές γενικά όπως επίσης δεν έχεις τον φόβο να ανοίξουν οι ραφές. Στην τιμή αυτή θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
 
Και γω προτιμώ αυτά με μονοκοματο δερμα, έχουν μεγαλύτερη αντοχή στις τριβές γενικά όπως επίσης δεν έχεις τον φόβο να ανοίξουν οι ραφές. Στην τιμή αυτή θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
Έχεις να μου προτεινεις κάποιο συγκεκριμένο?
 
Καλησπέρα!
Ανάμεσα στα 2 παρακάτω άρβυλα που θα παραθέσω ποια είναι η γνώμη σας και ποια θα επιλέγετε? 1)://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=99

2)https://www.survival.gr/arvyla-conero-8786-p-1379
Ψάχνω ένα αρβύλο το οποίο να είναι ολο δερμάτινο (μιας και τα άλλα που είναι με gore-tex δεν τα τα εμπιστεύομαι και τόσο...) Αλλά ταυτόχρονα να είναι και ελαφρύ καθως όσο και καλό να είναι το αρβύλο αν είναι βαρύ έχω προβλημα με τα πόδια μου.
Χρήστο επειδή το βάρος ειναι να βασικό ζητούμενο σου να σου πω οτι συνήθως το αναγραφόμενο των εταιριών ειναι στο νούμερο 41.. στην aku σίγουρα
παράδειγμα , εγώ εχω αυτο : https://www.survival.gr/arvyla-winter-slope-plus-890055-p-222 που λέει 590γρ
, ενω τα μποτάκια μου ζυγίζουν 750γρ το ενα στο νούμερο 45 που φοράω εγώ ;)
πάντως απο τα δυο που λες και εγώ το aku θα σου έλεγα και δες και το zenith https://www.survival.gr/arvyla-zenith-6361-p-1128
*ξέρω οτι οι τιμές "συμπιέζονται" λιγο αν πας εκεί ...
 
Το γνωρίζω ότι βάρος των παπουτσιών αναφέρεται συνηθως σε 41-42 νουμερο...αλλά φανταντασου και τα άλλα που λένε ότι 900+ γραμ σε 42 νούμερο.
Τώρα σχετικά με αυτά που μου έστειλες το δευδεύτ το απορρίπτω γιατί τα άλλα μου αρέσουν πιο πολύ εμφανισιακά.
Τέλος ένα άλλο πρόβλημα που έχω με τα άρβυλα είναι ότι σε μέρες με κρύο όλο μου το σώμα είναι ζεστό εκτως από τα πόδια...:(:(Τα άρβυλα που έχω εδώ και αρκετά χρόνια είναι κάποια beretta τα οποια είναι αρκετά βαριά αλλά είναι αθάνατα και δεν παίρνον νερό ακόμα και μετά από τόσα χρόνια...Ωστόσο παρόλα την ανθεκτικότητά τους δεν θέλω να ξαναπάρω τόσο βαριά παπουτσια.
Να αναφέρω επισης ότι και ο κολλητός μου που έχει τα meindl τα vakum gtx παραπονιέται και αυτός συνεχώς ότι τα πόδια του είναι κρύα...
Από του χρόνου θα δοκιμάσουμε και τους ισοθερμικους πατους μπας και κάνουν τίποτα.
 
Το γνωρίζω ότι βάρος των παπουτσιών αναφέρεται συνηθως σε 41-42 νουμερο...αλλά φανταντασου και τα άλλα που λένε ότι 900+ γραμ σε 42 νούμερο.
Τώρα σχετικά με αυτά που μου έστειλες το δευδεύτ το απορρίπτω γιατί τα άλλα μου αρέσουν πιο πολύ εμφανισιακά.
Τέλος ένα άλλο πρόβλημα που έχω με τα άρβυλα είναι ότι σε μέρες με κρύο όλο μου το σώμα είναι ζεστό εκτως από τα πόδια...:(:(Τα άρβυλα που έχω εδώ και αρκετά χρόνια είναι κάποια beretta τα οποια είναι αρκετά βαριά αλλά είναι αθάνατα και δεν παίρνον νερό ακόμα και μετά από τόσα χρόνια...Ωστόσο παρόλα την ανθεκτικότητά τους δεν θέλω να ξαναπάρω τόσο βαριά παπουτσια.
Να αναφέρω επισης ότι και ο κολλητός μου που έχει τα meindl τα vakum gtx παραπονιέται και αυτός συνεχώς ότι τα πόδια του είναι κρύα...
Από του χρόνου θα δοκιμάσουμε και τους ισοθερμικους πατους μπας και κάνουν τίποτα.

Χρήστο πέρα απο την έρευνα στο ιντερνετ που βλέπεις διάφορα μοντέλα και καταλήγοντας σε κάποια με οδηγό τα χαρακτηριστικά και τις τιμές ,το κυριότερο είναι να το φορέσεις στο πόδι σου.
Μπορεί αυτό που θα σου πω εγω για καλύτερο ,όταν το φορέσεις να μην κάθεται καλά στα πόδια σου.
Εγώ απο προσωπική εμπειρία θα σου πω το εξής. Πριν 4 χρόνια λοιπόν έψαχνα για μποτάκια.Ειχα καταλήξει σε κάποια MEINDL .Όταν πήγα να τα δοκιμάσω ,κατι με χαλούσε.Η εφαρμογή στα πόδια μου δεν ήταν αυτή που ήθελα.Φεύγω προβληματισμένος. Πηγαίνω άλλη μέρα και σε άλλο κατάστημα και ξαναδοκιμάζω. Πάλι τα ίδια.
Στη συνέχεια πήγα και δοκίμασα τα AKU Zenith gtx.Όταν το φόρεσα έπαθα πλάκα.Λες και είχαν φτιαχτεί παραγγελία για τα πόδια μου..Μου άρεσε και το οτι δεν είχε πολλές ραφές όπως και η ενίσχυση περιμετρικά.Είχα όμως έναν δισταγμό ως προς την μάρκα,άσχετα αν με είχαν διαβεβαιώσει γιια το ποσο ευχαριστημένοι ήταν κάποιοι που τα είχαν .
Εκείνη λοιπόν την ημέρα ,φεύγω απο το μοναστηράκι που δοκίμασα τα AKU και πηγαίνω ξανα και δοκιμάζω τα MEINDL.........αποτέλεσμα ; ξανα στο Μοναστηράκι και πήρα τα AKU.
Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν,πρώτα ψάχνεις ανάλογα με τις απαιτήσεις και τα χρήματα που διαθέτεις και μετά πας καρφί για δοκιμή και μόνο έτσι θα αποφασίσεις.
 
Σίγουρα θα τα δοκιμάσω κιόλας άλλωστε τα λεφτά που θα δώσω είναι πολλά και η επιλογή που θα κάνω πρέπει να είναι η καλυτεροι δυνατη, καθώς έχω σκοπο να κρατήσω αρκετά χρόνια και δεύτερον το αρβύλο είναι το πιο σημαντικό στον εξοπλισμό.
Απλά κάνω μια πρώτα μια έρευνα από το ιντερνέτ και από εδώ ώστε να έχω λίγο στα υπόψη μου ποια παπούτσια να πάω να δοκιμάσω.
 
Το γνωρίζω ότι βάρος των παπουτσιών αναφέρεται συνηθως σε 41-42 νουμερο...αλλά φανταντασου και τα άλλα που λένε ότι 900+ γραμ σε 42 νούμερο.
Τώρα σχετικά με αυτά που μου έστειλες το δευδεύτ το απορρίπτω γιατί τα άλλα μου αρέσουν πιο πολύ εμφανισιακά.
Τέλος ένα άλλο πρόβλημα που έχω με τα άρβυλα είναι ότι σε μέρες με κρύο όλο μου το σώμα είναι ζεστό εκτως από τα πόδια...:(:(Τα άρβυλα που έχω εδώ και αρκετά χρόνια είναι κάποια beretta τα οποια είναι αρκετά βαριά αλλά είναι αθάνατα και δεν παίρνον νερό ακόμα και μετά από τόσα χρόνια...Ωστόσο παρόλα την ανθεκτικότητά τους δεν θέλω να ξαναπάρω τόσο βαριά παπουτσια.
Να αναφέρω επισης ότι και ο κολλητός μου που έχει τα meindl τα vakum gtx παραπονιέται και αυτός συνεχώς ότι τα πόδια του είναι κρύα...
Από του χρόνου θα δοκιμάσουμε και τους ισοθερμικους πατους μπας και κάνουν τίποτα.
Υπάρχουν τα μποτάκια με thinsulate και έχουν διάφορες βαθμίδες μόνωσης στο περπατητο όμως θα είναι μαρτύριο, δοκίμασε χοντρές μάλλινες κάλτσες για το κρύο.
 
Φίλε μου εγω εχω παρει αυτα ! Ειμαι πολυ ικανοποιημένος ειναι αδιάβροχα και πανάλαφρο πραγματικα , απο την άλλη οπως και να το κανεις ειναι σίγουρο οτι οσο πιο ελαφρύ ειναι σίγουρα δεν θα εχει την ανθεκτικότητα ενός πιο βαρύ μποτάκι , άλλη μια συμβουλή οταν ο τόπος εχει πολυ νερό πχ πας για μπεκάτσες παντα γκετες θα προστατέψουν έμμεσα την αδιαβροχοποιηση του παπουτσιού μιας και θα αποφύγεις την είσοδο του νερού απο την επάνω πλευρά , εαν παρει απο επάνω νερό και με μουλιασμένο το εσωτερικό του παπουτσιού κυνηγήσεις δυο τρεις φορές με τον παραπάνω τροπο η αδιαβροχοποιηση τελος !
 
Το γνωρίζω ότι βάρος των παπουτσιών αναφέρεται συνηθως σε 41-42 νουμερο...αλλά φανταντασου και τα άλλα που λένε ότι 900+ γραμ σε 42 νούμερο.
Τώρα σχετικά με αυτά που μου έστειλες το δευδεύτ το απορρίπτω γιατί τα άλλα μου αρέσουν πιο πολύ εμφανισιακά.
Τέλος ένα άλλο πρόβλημα που έχω με τα άρβυλα είναι ότι σε μέρες με κρύο όλο μου το σώμα είναι ζεστό εκτως από τα πόδια...:(:(Τα άρβυλα που έχω εδώ και αρκετά χρόνια είναι κάποια beretta τα οποια είναι αρκετά βαριά αλλά είναι αθάνατα και δεν παίρνον νερό ακόμα και μετά από τόσα χρόνια...Ωστόσο παρόλα την ανθεκτικότητά τους δεν θέλω να ξαναπάρω τόσο βαριά παπουτσια.
Να αναφέρω επισης ότι και ο κολλητός μου που έχει τα meindl τα vakum gtx παραπονιέται και αυτός συνεχώς ότι τα πόδια του είναι κρύα...
Από του χρόνου θα δοκιμάσουμε και τους ισοθερμικους πατους μπας και κάνουν τίποτα.
Το θεμα με τα κρυα ποδια το εχεις στο καρτερι? Γιατι τα αρβυλα ειναι για κινηση και οχι για στασιμο κυνηγι οπως το καρτερι. Βεβαια το εντυπωσιακο θα ειναι να λες οτι τα ποδια σ ειναι κρυα στο περπάτημα...γτ προσωπικα με 6-7 βαθμους θερμοκασια για το σωμα μ αρκει ενα απλο φλισακι και για τα ποδια ακομα και με αθλητικα παπουτσια τα ποδια ειναι κανονικα...
 
Το θεμα με τα κρυα ποδια το εχεις στο καρτερι? Γιατι τα αρβυλα ειναι για κινηση και οχι για στασιμο κυνηγι οπως το καρτερι. Βεβαια το εντυπωσιακο θα ειναι να λες οτι τα ποδια σ ειναι κρυα στο περπάτημα...γτ προσωπικα με 6-7 βαθμους θερμοκασια για το σωμα μ αρκει ενα απλο φλισακι και για τα ποδια ακομα και με αθλητικα παπουτσια τα ποδια ειναι κανονικα...
Αναφέρομαι σε καρτέρι και κυρίως τις πρωτες πρωινές ώρες πχ σε κυνήγι λαγού από τις 7 μέχρι τις 9 τα πόδια μου είναι λες και τους έχεις κάνει ξυλοκαινη το ίδιο και στον φίλο μου και συγκυνηγο με τα meindl...ο οποίος δεν είναι ευχαριστημένος από αυτά τα παπούτσια γι αυτόν λόγο καθώς παλιά λέει με κάτι αλλά αρβυλα δεν είχε τόσο σοβαρό προβλημα.Να πω όμως ότι δεν αναφέρομαι για θερμοκρασιες 6-7 βαθμούς καθώς σε αυτές δεν έχω πρόβλημα ακόμα και τα αθλητικά.Αναφερομαι σε θερμοκρασιες από 2 έως -5 βαθμούς καθώς στην Ήπειρο ο καιρός κάθε πρωί κατά κύριο λόγο τον χειμώνα είναι έτσι.
Να αναφέρω επίσης ότι φοράμε και ισοθερμικές κάλτσες είτε μάλλινες είτε συνθετικες.
 
Last edited:
Αναφέρομαι σε καρτέρι και κυρίως τις πρωτες πρωινές ώρες πχ σε κυνήγι λαγού από τις 7 μέχρι τις 9 τα πόδια μου είναι λες και τους έχεις κάνει ξυλοκαινη το ίδιο και στον φίλο μου και συγκυνηγο με τα meindl...ο οποίος δεν είναι ευχαριστημένος από αυτά τα παπούτσια γι αυτόν λόγο καθώς παλιά λέει με κάτι αλλά αρβυλα δεν είχε τόσο σοβαρό προβλημα.Να πω όμως ότι δεν αναφέρομαι για θερμοκρασιες 6-7 βαθμούς καθώς σε αυτές δεν έχω πρόβλημα ακόμα και τα αθλητικά.Αναφερομαι σε θερμοκρασιες από 2 έως -5 βαθμούς καθώς στην Ήπειρο ο καιρός κάθε πρωί κατά κύριο λόγο τον χειμώνα είναι έτσι.
Να αναφέρω επίσης ότι φοράμε και ισοθερμικές κάλτσες είτε μάλλινες είτε συνθετικες.
Υπάρχουν αρβυλα ισχυρου ψύχους αλλα απο περπατημα σιγουρα δεν θα ειναι οτι πιο ανετο. Για καρτερι παντως διαβασα καπου στο φβ προτεινε ενας καλτσες neopren καταδυσεων παχους 3 χιλιοστών μεσα απο γαλοτσα! Ακούγεται κωμωδία ισως αλλα θεωρητικά αμα το σκεφτεις σιγουρα θα δουλέψει!.sarcastic.
 
Back
Top