Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μιλτο να τους χαιρεσε φιλε
ύπεροχη σχεση και υπεροχη φωτο
Αξιες και εμπιστοστοσυνη που αναδικνυονται μεσα απ το κυνηγι και μας συντροφευουν για παντα
Δεν ειναι τυχαια η εμποστοσυνη
Βλεπουν σε εσενα τον εαυτο τους
Και συ σε αυτους την συνεχεια και το μελλον
Να στε παντα φιλε
Με φτιαξες πραγματικα .shake hands..well done.
.well done..well done.
 
Δημητρη και Μιλτο
Πραγματικα ρε παιδες δεν ξερεται ποσο θελω να κανω αυτο το κυνηγι
Με τετοιους ανθρωπους
Και δεν θελω το κτυπημα του γουρουνιου
Ειναι το τελευταιο που θα ηθελα
Θελω να κοψω το χναρι
Να μαντεψω σωστα το ζωο και να ακουσω την σταμπα

Και μετα να το γδαρω και να διασκεδασω με την παρεα ακουγοντας παραδοσιακο κλαρινο
Εαν ειμουν ελλαδα πραγματικα μονο γουρουνι και λαγο θα πηγαινα
Με συναρπαζει αφανταστα αυτο το κυνηγι και αν ερχομουν ποτε στα μερη σας μονο αυτο θα θελα να κυνηγησω
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
μιλτο εισαι πολυ τυχερος ανθρωπος. λογω περιστασεων δεν μπορεσα ποτε να κυνηγησω με τον παππου μου. φιλε στιγμες ανεκτιμητες. και του χρονου σε περισσοτερα κυνηγια μαζι τους. να τους χαιρεσαι φιλε
 
Απο μωρο στην φυση αυτο εμαθα να κανω και αυτο με συναρπαζει
Να διαβαζω τα χναρια
Να "μιλω" με τα σημαδια και να μαντευω τι εγινε
Ειναι σαν να κανεις ενα παζλ ψαχνοντας το επομενο κομματι
Να δω την καθισια και να ξερω εαν ηταν ο λαγος αρσενικος η θυληκος
Να δω που βοσκησε και να ξερω απο που μπηκε και που βγηκε
Να δω μαλια και κλαρακια κομμενα στο μονοπατι και να ξερω εαν ειναι σε αγκαστρι
Να δω πως βγαζει τις βερβελιες και να ξερω αν θυλαζει
Η φυση ειναι το μεγαλυτερο μας δωρο και το να μπορω να την διεβαζω για μενα η πιο στενη σχεση που μπορεις να χεις μαζι της
 
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΩΡΑΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φανταζομαι οτι βγηκε φωτο και με σενα αναμεσα τους!!!!
Μου ειναι ευκολο να αντιληφθω οτι χαιρεσαι περισσοτερο που το σκοτωσε ο παπους απ οτι αν θα το σκοτωνες εσυ!!Ειμαι βεβαιος οτι θα τους εχεις μαζι σου στο κυνηγι οσο θα θελουν να βγουν. Αναγνωριζεις την αξια και την προσφορα τους, εχουν τον σεβασμο σου και συ εχεις ηθος και αξιες.Εξαιρετικα ωραιος!!!!!!!!!!!!!!
Δυστυχως εγω απουσιαζα απο το τελευταιο κυνηγι της σεζον..φετος δεν μπορεσα να παω μαζι τους για γουρουνι λογω δουλειας και επειδη σε λιγοτερο απο μηνα θα τους δωσω την επομενη γενια κυνηγο
 
Δημητρη και Μιλτο
Πραγματικα ρε παιδες δεν ξερεται ποσο θελω να κανω αυτο το κυνηγι
Με τετοιους ανθρωπους
Και δεν θελω το κτυπημα του γουρουνιου
Ειναι το τελευταιο που θα ηθελα
Θελω να κοψω το χναρι
Να μαντεψω σωστα το ζωο και να ακουσω την σταμπα

Και μετα να το γδαρω και να διασκεδασω με την παρεα ακουγοντας παραδοσιακο κλαρινο
Εαν ειμουν ελλαδα πραγματικα μονο γουρουνι και λαγο θα πηγαινα
Με συναρπαζει αφανταστα αυτο το κυνηγι και αν ερχομουν ποτε στα μερη σας μονο αυτο θα θελα να κυνηγησω
Οποτε θελεις και σε βγαλει ο δρομος σου εισαι ευπροσδεκτος να ερθεις στην παρεα μας..ακομα και να μην χτυπησουμε γουρουνι στο τελος της μερας εχουμε μπολικα ψητα αφθονο τσιπουρο και πολυ κλαρινο..το παν ειναι να ευχαριστιεσαι το κυνηγι οποιο και να ειναι το αποτελεσμα..εξαλλου ολο το ζουμι σε αυτο το κυνηγι ειναι η διαδικασια πως θα στηθουν τα καρτερια που θα κοψουμε για πατηματα αν ειναι σωστη η παγανα και στο τελος ερχεται και η βολη να κλεισει την μερα..οπως και να εχει το αποτελεσμα το χαιρομαι παντα το ιδιο
 
Η ωρα η καλη λεβεντη μου και καλως να δεκτειτε τον λεβεντη σας
Φιλε η χαρα που θα δεις στα ματια τους μα ειδικα του παππου σου δεν περιγραφετε
Την βλεπω στα ματια του δικου μου παππου με τα δισεγγονα του

Σε ευχαριστω για την προσκληση πραγματικα
Ξερω οτι αν ερθω πανω και συ και ο Δημητρης θα με περνατε για γουρουνι ευχαριαστως και ξερω οτι δεν γινεται ευκολα αυτο
ΠραγμΑτικα δεν με ενδιαφερει η ντουφεκια του
Αλλου ειναι η γλυκα του κυνηγιου αυτου

Να στε παντα καλα.shake hands.
 
Η ωρα η καλη λεβεντη μου και καλως να δεκτειτε τον λεβεντη σας
Φιλε η χαρα που θα δεις στα ματια τους μα ειδικα του παππου σου δεν περιγραφετε
Την βλεπω στα ματια του δικου μου παππου με τα δισεγγονα του

Σε ευχαριστω για την προσκληση πραγματικα
Ξερω οτι αν ερθω πανω και συ και ο Δημητρης θα με περνατε για γουρουνι ευχαριαστως και ξερω οτι δεν γινεται ευκολα αυτο
ΠραγμΑτικα δεν με ενδιαφερει η ντουφεκια του
Αλλου ειναι η γλυκα του κυνηγιου αυτου

Να στε παντα καλα.shake hands.
Να σαι καλα φιλε και για σενα οτι καλυτερο ευχομαι..οντως η χαρα τους δεν περιγραφεται για το εγγονακι και το δισεγγονο τους..ωστοσο η προσκληση ειναι παντα ανοιχτη οποτε θες να ερθεις να το γλεντησουμε
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
Αυτα ειναι Μιλτο απο αυτους μαθενουμε πολααα.να τους χερεσε τους βετερανους ωρεα φοτοοο
 
Αυτα ειναι Μιλτο απο αυτους μαθενουμε πολααα.να τους χερεσε τους βετερανους ωρεα φοτοοο
Να σαι καλα φιλε..πληροφοριακα για σενα ο παππους ειναι παλιος ιδιογομωτης και αποκλειστικα γεμιζε σιπε..ξερεις εσυ!
 
Με το καλο να σας ερθει ο"νεος" Μιλτο!!!!!
Χρυσανθε "με το μυαλο που κουβαλας" αν ησουν εδω, νυχτα θα σες μαζευαμε απ το βουνο!!!Εννοειτε οτι αν ανεβεις ριχνεις συρμα..;)
Σημερα πηγα τα σκυλια περιπατο και ελεξα εαν επιασε τσιχλες
Ταυτοχρονα εκοψα και σπαραγγια για το μεζε
Ακολουθως ανεβηκα πιο ψηλα και ελεξα εαν κατεβηκαν δυο λαγοι που ξερω απο ενα μονοπατι ωστε να ξερω που να παω τα σκυλια απο βδομαδας
Εχει δυο βδομαδες δεν περασαν απο εκει που σημαινει οτι ακομη ειναι πιο βαθια στο βουνο για βατεμα
Μαζεψα ξυλα για το τζακι και γυρισα αργα το απογευμα
Το βουνο ρε φιλε μου δινει ζωη
Ειναι το αγχωλιτικο μου
Ειναι το γεμισμα της μπαταριας μου να μπορεσω να νρω λυσεις σε οτι με βασανιζει
Εννοειται οτι αμα ανεβω εισαι στα ατομα που θα γυρεψω να δω απο κοντα.well done.
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια
Μπράβο Μίλτο.
Ο δικός μου ο παππούς δεν ήταν Κυνηγος, ήταν ομως ψαράς και με έπερνε στη βάρκα απο τα 6 μου.
Ακόμη θυμάμαι να γελάνε και τα μουστάκια του μόλις το "ψάρι" (ροφός, στήρα, συναγρίδα) έμπαινε μέσα στη βάρκα.
Είτε απο παραγάδι, είτε απο δίχτυ είτε απο "τονιά" είτε απο συρτή βυθού.
Και το λαδοκούλουρο βουτηγμένο σε ελληνικό καφέ (αυτόν ήξερε αυτόν έφτιαχνε) στις 5 το πρωί για ξεκίνημα.
Και το ψωμί με λάδι, ντομάτα και αλμυρό τυρί για κολατσιό στη βάρκα, ίδια αμβροσία.
Και ας πάνε 50 χρόνια απο τότε που με ξεκίνησε και 27 ακριβώς απο την "αναχώρηση" του.
Να είμαστε καλα και να δίνουμε στους ανθρώπους μας εκεί "ψηλά" που βρίσκονται, ευκαιρίες να χαμογελούν με τους απογόνους τους.
Μια συμβουλή, Μίλτο.
Απόλαυσε τους, παππού και πατέρα και κρατά για πάντα τις αναμνήσεις τους.
Οχι μόνο οτι ακούσεις, αλλα "γράψε" είτε ήχο είτε εικόνα να τους έχεις για πάντα.
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
Να τους χερεσε παληκαρι ωρεα φοτο τετιες στιγμες.μενουν.παντα χαραγμενες στο μιαλο μας!!
 
Δυστυχως εγω απουσιαζα απο το τελευταιο κυνηγι της σεζον..φετος δεν μπορεσα να παω μαζι τους για γουρουνι λογω δουλειας και επειδη σε λιγοτερο απο μηνα θα τους δωσω την επομενη γενια κυνηγο
Φιλαρακι γεννησατε;
Ολα καλα;
 
Φιλαρακι γεννησατε;
Ολα καλα;
Ναι Χρυσανθε..γεννησαμε την προηγουμενη Κυριακη το αγορακι μας..ολα καλα πηγαν..σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..δεν συμμετειχα αυτες τις μερες μεχρι να βρουμε ολοι τον ρυθμο μας
 
Ναι Χρυσανθε..γεννησαμε την προηγουμενη Κυριακη το αγορακι μας..ολα καλα πηγαν..σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..δεν συμμετειχα αυτες τις μερες μεχρι να βρουμε ολοι τον ρυθμο μας
Να σας ζήσει Μίλτο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top