Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απλά τεμπέληδες είναι. Βαριουντε να καθαρίζουν το κρέας από μπίλιες. Εδώ ο κυρ Μιτσος στο Ελλαντα είναι φοβερός χασάπης, δεν έχει ανάγκη.
Εχει ανάγκη μια ταμουζανα τσίπουρο... οι περισσότεροι πανε για να πιούνε πάρα για κυνήγι .big smile.
 
Εβαλε ο μπαρμπας ατομα που δεν ηξερε πως,που, τι τουφεκανε (οχι οτι δε ξερετε) στη παρεα?
Για το γάιδαρο καβαλα ο μπαρμπας-αρχηγος της παρεας!!!
ρε φίλε γιατί γίνεσαι εριστικός;
διάβασε λίγο τι γράφω και μην είσαι τόσο αρνητικά προκαταλειμένος
θινκ ποζιτιβ που λέει κι ο συνονόματός σου!

έγραψα: "κάποτε ήρθαν και μας πήραν από τα φασσοκάρτερα κάποιοι γουρουνάδες που τους έλειπαν τουφέκια"

έπρεπε να γράψω ότι ήταν Τετάρτη μέρα και η παρέα ήταν λειψή 5- 6 άτομα, ότι ήμασταν στα ελληνοβουλγαρικά στην ερημιά, ότι η παρέα είχε "κλεισμένα" τα γουρούνια, ότι θέλανε οπωσδήποτε άλλα 3 άτομα για την παγάνα, ότι ΑΣΦΑΛΩΣ μας ξέρανε ειδικά τον φίλο μου, γι αυτό άλλωστε ήρθανε 3-4 χλμ μακριά να μας πάρουν από τις φάσσες - ξέρανε ΠΟΥ ήμασταν, ότι ακόμα και έμπειροι γουρουνάδες το ξέρουν ότι δεν είναι καλοί σκοπευτές και είναι ανασφαλείς όσον αφορά τα μονόβολα (άλλωστε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ συζητάμε) και ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ με ρώτησε...... πρέπει να γράψω κατεβατά δηλαδή για να αποφύγουμε τα πικρόχολα - χλευαστικά σχόλια;;;;;;
 
Κυνηγάτε συστηματικά γουρούνια παίδες ;
Θεωρείτε τα δράμια άχρηστα ;
Γουρουναδες με πολύ εμπειρία μόνο μονοβολο...
Δεν τα κυνηγάω... αν βγει πλέον κανένα σε καλή μεριά έχει φύγει μονοβολο!
Τι πιστεύω εγώ για τις μπίλιες τραυματισμενα μεγάλα ζώα ποιο συχνά που σου κάνουν ζημιά στα σκυλιά..
 
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει πώς οργανώνεται και γίνεται το κυνήγι του αγριόχοιρου; Δηλ.
  • ποιοί είναι οι ρόλοι, οι δικαιοδοσίες και οι υποχρεώσεις των ατόμων που συμμετέχουν, π.χ. αρχηγός, παγάνα, κυν-αγός, τουφεκάς, κλπ.
  • τί πρέπει να προετοιμάσει ο αρχηγός, και οι συμμετέχοντες ΠΡΙΝ το κυνήγι, π.χ. κουτί πρώτων βοηθειών‼️ για ανθρώπους και σκύλους.
  • πώς ελέγχονται τα σκυλιά πριν την δίωξη, κατά την διάρκεια την δίωξης και μετά την δίωξη; π.χ. η υγεία τους;
  • ποιός ελέγχει τους κυνηγούς πριν ξεκινήσει το κυνήγι, π.χ. αν έχουν θεωρημένη άδεια κυνηγίου;
  • ποιός και με ποιά κριτήρια καθορίζει την περιοχή κυνηγίου;
  • πώς διασφαλίζεται η περιοχή κατά την διάρκεια του κυνηγιού;
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα στα άτομα μιάς ομάδας,
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα σε διαφορετικές ομάδες που κυνηγούν στο ίδιο μέρος ή σε γειτονικά μέρη?
  • πώς προφυλάσσει η κυνηγο-ομάδα εμένα που έχω βγεί στο ίδιο μέρος να μαζέψω μανιτάρια ή βρούβες ή απλά κάνω την βόλτα μου;
  • πώς, πότε και από ποιόν ελέγχεται η υγεία του καταβληθέντος θηράματος;
    • π.χ. ποιός ξέρει τι σημαίνει να έχει αφρό το στόμα του καπριού; ήταν επειδή έτρεχε πολύ, ή επειδή έχει τις καύλες του ή μήπως έχει κάποια αρρώστια;
    • τί γίνεται με την τριχίνωση/τριχινίαση, ή την αφρικανική πανώλη;
  • ποιός είναι υπεύθυνος αν συμβεί κάτι;
  • και άλλα πολλά, π.χ. κυνήγι υπό την επήρεια αλκοολ...
 
ρε φίλε γιατί γίνεσαι εριστικός;
διάβασε λίγο τι γράφω και μην είσαι τόσο αρνητικά προκαταλειμένος
θινκ ποζιτιβ που λέει κι ο συνονόματός σου!

έγραψα: "κάποτε ήρθαν και μας πήραν από τα φασσοκάρτερα κάποιοι γουρουνάδες που τους έλειπαν τουφέκια"

έπρεπε να γράψω ότι ήταν Τετάρτη μέρα και η παρέα ήταν λειψή 5- 6 άτομα, ότι ήμασταν στα ελληνοβουλγαρικά στην ερημιά, ότι η παρέα είχε "κλεισμένα" τα γουρούνια, ότι θέλανε οπωσδήποτε άλλα 3 άτομα για την παγάνα, ότι ΑΣΦΑΛΩΣ μας ξέρανε ειδικά τον φίλο μου, γι αυτό άλλωστε ήρθανε 3-4 χλμ μακριά να μας πάρουν από τις φάσσες - ξέρανε ΠΟΥ ήμασταν, ότι ακόμα και έμπειροι γουρουνάδες το ξέρουν ότι δεν είναι καλοί σκοπευτές και είναι ανασφαλείς όσον αφορά τα μονόβολα (άλλωστε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ συζητάμε) και ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ με ρώτησε...... πρέπει να γράψω κατεβατά δηλαδή για να αποφύγουμε τα πικρόχολα - χλευαστικά σχόλια;;;;;;
Ρε φιλε, δε γινομαι εριστικος, απλα εκφραζω το τροπο σκεψης μου. Γραψε συγκεκριμενα δεδομενα να εκφραστω διαφορετικα.
Τωρα, αν θιχτηκε ο μπαρμπας, ψωμι και αλατι.
Καλη ανασταση.
 
Ρε φιλε, δε γινομαι εριστικος, απλα εκφραζω το τροπο σκεψης μου. Γραψε συγκεκριμενα δεδομενα να εκφραστω διαφορετικα.
Τωρα, αν θιχτηκε ο μπαρμπας, ψωμι και αλατι.
Καλη ανασταση.
Φίλε μου‼️ αύριο κ εσύ κ εσύ μπάρμπας θα είσαι ,σεβασμός λοιπόν στον αυριανό εαυτό σας‼️
 
Κυνηγάτε συστηματικά γουρούνια παίδες ;
Θεωρείτε τα δράμια άχρηστα ;
Το εάν είναι άχρηστα ή όχι το γνωρίζουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. Για να τα χρησιμοποιούν πολλοί και να έχουν επιτυχία, μάλλον δεν είναι άχρηστα.

Μόνο λίγο πιο παλιά με κυνήγι λαγού, και ακόμα πιο παλιά με κυνήγι πάπιας στην βόρεια Ελλάδα που κατάγομαι, και πήγαινα κάποια διαστήματα. Τώρα όχι. Σκέφτομαι να ξαναμπώ. Σε αγριόχοιρο μόνο σε τσιμπούσι.
 
Γουρουνοκυνήγι
==============
Τα περισσότερα γουρούνια σκοτώνονται με δράμια εδώ και πολλά χρόνια.
Το μονόβολο είναι απαραίτητο μόνο στην στάμπα και σε μεγάλα γουρούνια.
Μια χαρά σκοτώνονται τα γουρούνια με δράμια.
Ότι πυρομαχικό και να χρησιμοποιήσουμε χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
Στο μυαλό μας πάντα υπάρχουν τομείς ασφαλούς βολής.
Δεν ρίχνουμε όπου δούμε το γουρούνι.
Κανένας σώφρων δεν καλεί όποιον να ναι στην παρέα όσα όπλα και να λείπουν.
Οι παρέες είναι κλειστές για λόγους βασικά ασφάλειας.
 
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει πώς οργανώνεται και γίνεται το κυνήγι του αγριόχοιρου; Δηλ.
  • ποιοί είναι οι ρόλοι, οι δικαιοδοσίες και οι υποχρεώσεις των ατόμων που συμμετέχουν, π.χ. αρχηγός, παγάνα, κυν-αγός, τουφεκάς, κλπ.
  • τί πρέπει να προετοιμάσει ο αρχηγός, και οι συμμετέχοντες ΠΡΙΝ το κυνήγι, π.χ. κουτί πρώτων βοηθειών‼️ για ανθρώπους και σκύλους.
  • πώς ελέγχονται τα σκυλιά πριν την δίωξη, κατά την διάρκεια την δίωξης και μετά την δίωξη; π.χ. η υγεία τους;
  • ποιός ελέγχει τους κυνηγούς πριν ξεκινήσει το κυνήγι, π.χ. αν έχουν θεωρημένη άδεια κυνηγίου;
  • ποιός και με ποιά κριτήρια καθορίζει την περιοχή κυνηγίου;
  • πώς διασφαλίζεται η περιοχή κατά την διάρκεια του κυνηγιού;
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα στα άτομα μιάς ομάδας,
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα σε διαφορετικές ομάδες που κυνηγούν στο ίδιο μέρος ή σε γειτονικά μέρη?
  • πώς προφυλάσσει η κυνηγο-ομάδα εμένα που έχω βγεί στο ίδιο μέρος να μαζέψω μανιτάρια ή βρούβες ή απλά κάνω την βόλτα μου;
  • πώς, πότε και από ποιόν ελέγχεται η υγεία του καταβληθέντος θηράματος;
    • π.χ. ποιός ξέρει τι σημαίνει να έχει αφρό το στόμα του καπριού; ήταν επειδή έτρεχε πολύ, ή επειδή έχει τις καύλες του ή μήπως έχει κάποια αρρώστια;
    • τί γίνεται με την τριχίνωση/τριχινίαση, ή την αφρικανική πανώλη;
  • ποιός είναι υπεύθυνος αν συμβεί κάτι;
  • και άλλα πολλά, π.χ. κυνήγι υπό την επήρεια αλκοολ...
Θεόδωρε στις Βρυξέλλες βρισκεσαι ;
 
Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει πώς οργανώνεται και γίνεται το κυνήγι του αγριόχοιρου; Δηλ.
  • ποιοί είναι οι ρόλοι, οι δικαιοδοσίες και οι υποχρεώσεις των ατόμων που συμμετέχουν, π.χ. αρχηγός, παγάνα, κυν-αγός, τουφεκάς, κλπ.
Θα σου πω για την δική μας ομάδα.
Είναι λίγο πολύ σταθεροί οι ρόλοι και αλλάζουν μόνο αφού ενημερωθούν όλοι.
Πάντα 1 άτομο με τα σκυλιά, ποτέ δεύτερος μέσα.
  • τί πρέπει να προετοιμάσει ο αρχηγός, και οι συμμετέχοντες ΠΡΙΝ το κυνήγι, π.χ. κουτί πρώτων βοηθειών‼️ για ανθρώπους και σκύλους.
Πάντα υπάρχει μαζί.
  • πώς ελέγχονται τα σκυλιά πριν την δίωξη, κατά την διάρκεια την δίωξης και μετά την δίωξη; π.χ. η υγεία τους;
Δεν το κατάλαβα αυτό, αλλά από τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.
  • ποιός ελέγχει τους κυνηγούς πριν ξεκινήσει το κυνήγι, π.χ. αν έχουν θεωρημένη άδεια κυνηγίου;
Όλοι ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας.
Δεν έρχονται άγνωστοι ... 5-6 άτομα είμαστε.
Δεν περιμένουμε άγνωστους λόρδους για πρωινό (αστείο).
Για τις άδειες ... από τα μπινελίκια που πέφτουν την πρώτη ημέρα :) (αστείο).
  • ποιός και με ποιά κριτήρια καθορίζει την περιοχή κυνηγίου;
Ο αρχηγός αφού τσεκάρουμε περιφερειακά για αυτοκίνητα, τσοπάνηδες, αγρότες, ανθρώπους με κτήματα, άλλους κυνηγούς. Πολλές φορές έχουμε περιμένει να τελειώσουν οι άλλοι το κυνήγι ή φεύγουμε αν υπάρχει κόσμος στα κτήματα.

  • πώς διασφαλίζεται η περιοχή κατά την διάρκεια του κυνηγιού;
Από τον καθέναν που μετέχει στην ομάδα. Μια φορά ένας περδικάς μπήκε στον χώρο που κυνηγούσαμε χωρίς κανένα πορτοκαλί ρούχο με το έτσι θέλω.
Ενημερώθηκαν όλοι, "ακυρώθηκαν" καρτέρια, χάλασε το κυνήγι και ο τύπος αφού μίλησε λίγο με τον αρχηγό δεν ξαναμπήκε.
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα στα άτομα μιάς ομάδας,
Με σήματα καπνού ... και κινητά σε έσχατη ανάγκη :)
  • πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα σε διαφορετικές ομάδες που κυνηγούν στο ίδιο μέρος ή σε γειτονικά μέρη?
Συνήθως δεν υπάρχει άλλη ομάδα γουρουνάδων.
Αν υπάρξουν, όποιος αμολήσει πρώτος κυνηγά στο μέρος.
Όλοι γνωστοί είμαστε και υπάρχει καλή συνεννόηση με τους περισσότερους εκτός από ελάχιστους.
  • πώς προφυλάσσει η κυνηγο-ομάδα εμένα που έχω βγεί στο ίδιο μέρος να μαζέψω μανιτάρια ή βρούβες ή απλά κάνω την βόλτα μου;
Σε έχει αντιληφθεί ή όχι ;;;
  • πώς, πότε και από ποιόν ελέγχεται η υγεία του καταβληθέντος θηράματος;
    • π.χ. ποιός ξέρει τι σημαίνει να έχει αφρό το στόμα του καπριού; ήταν επειδή έτρεχε πολύ, ή επειδή έχει τις καύλες του ή μήπως έχει κάποια αρρώστια;
    • τί γίνεται με την τριχίνωση/τριχινίαση, ή την αφρικανική πανώλη;
Υπάρχει σφαγέας και εμπειρία ... αν αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά ειδικά στα σπλάχνα ζητάμε την γνώμη του ή πετάμε το ζώο.
Έχουμε πετάξει ζώα μόνο με την υποψία ότι υπάρχει θέμα.
  • ποιός είναι υπεύθυνος αν συμβεί κάτι;
Τι δηλαδή ;;;
  • και άλλα πολλά, π.χ. κυνήγι υπό την επήρεια αλκοολ...
Αλκοόλ μόνο μετά, δεν έχει τύχει ποτέ στο κυνήγι.

Αυτά Θοδωρή ... Ελλάδα είσαι ;;;
Γράψε αν δεν σου κάνει κόπο τι γίνεται στο εξωτερικό σε ελεύθερο κυνήγι πχ Γαλλία ... αν ξέρεις.
 
Last edited:
ποιοί είναι οι ρόλοι, οι δικαιοδοσίες και οι υποχρεώσεις των ατόμων που συμμετέχουν, π.χ. αρχηγός, παγάνα, κυν-αγός, τουφεκάς, κλπ.
Να διαθέτουν 4x4, κινητό και ρούχα παραλλαγής.
τί πρέπει να προετοιμάσει ο αρχηγός, και οι συμμετέχοντες ΠΡΙΝ το κυνήγι, π.χ. κουτί πρώτων βοηθειών‼️ για ανθρώπους και σκύλους.
Τσίπουρο, τσιγάρα, μπαταρίες για ασύρματα.
πώς ελέγχονται τα σκυλιά πριν την δίωξη, κατά την διάρκεια την δίωξης και μετά την δίωξη; π.χ. η υγεία τους;
Πριν την δίωξη οπτικά, κατά την διάρκεια οπτικά και στο τέλος οπτικά.
ποιός ελέγχει τους κυνηγούς πριν ξεκινήσει το κυνήγι, π.χ. αν έχουν θεωρημένη άδεια κυνηγίου;
Χα χα, καλά είπα πως έρχεσαι από Βρυξέλλες.
ποιός και με ποιά κριτήρια καθορίζει την περιοχή κυνηγίου;
Η αριθμητική υπεροχή της μιας ομάδας έναντι της άλλης
πώς διασφαλίζεται η περιοχή κατά την διάρκεια του κυνηγιού;
Με τον τσαμπουκά .
πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα σε διαφορετικές ομάδες που κυνηγούν στο ίδιο μέρος ή σε γειτονικά μέρη?
Είπαμε με τον τσαμπουκά.
πώς προφυλάσσει η κυνηγο-ομάδα εμένα που έχω βγεί στο ίδιο μέρος να μαζέψω μανιτάρια ή βρού
Με προειδοποιητικες βολές, όχι πάνω σου βέβαια, μπροστά σου, εκτός και αν δεν διαθέτεις κοντάρι με λευκή σημαία, αναμενα αλαρμ και συναγερμό, οπότε ήθελες τα και παθες τα.
πώς γίνεται ο συντονισμός ανάμεσα στα άτομα μιάς ομάδας
Με ουρλιαχτά και μουγκρητα στα cb, πάντα στην γαλλική.
πώς, πότε και από ποιόν ελέγχεται η υγεία του καταβληθέντος θηράματος;
  • π.χ. ποιός ξέρει τι σημαίνει να έχει αφρό το στόμα του καπριού; ήταν επειδή έτρεχε πολύ, ή επειδή έχει τις καύλες του ή μήπως έχει κάποια αρρώστια;
  • τί γίνεται με την τριχίνωση/τριχινίαση, ή την αφρικανική πανώλη
Εδώ είναι Ελλάδα ρε , τα δικά μας είναι αγνά και αμολυντα
ποιός είναι υπεύθυνος αν συμβεί κάτι;
Δεν ξέρω ,εγώ εκείνη την ώρα μιλούσα στο κινητό και έκανα την ανάγκη μου ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top