Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαβαζω όλο και περισσότερες συναντήσεις με γουρούνια από κυνηγούς που δεν τα κυνηγούν. Τι εξοπλισμό πρέπει να έχει ένας τέτοιος κυνηγός στο αμάξι του σε περίπτωση που χτυπήσει γουρούνι για να το καθαρίσει/τεμαχίσει και να μπορέσει να το πάρει σπίτι;
Πρέπει να γράψω έκθεση τώρα βρε Bill ή να σου κάνω flow chart :)
Θα στα πω γρήγορα ...

Καταρχήν ξεκινάμε με σχοινιά >=10mm, μήκος 2-3μ ή μεγαλύτερα ανάλογα πόσοι θα τραβήξουν ... κάνεις θηλιές πάνω στο σχοινί.
Μετά βλέπουμε το μέγεθος του γουρουνιού.
Αν είναι μεγάλο ένας μένει εκεί και ο άλλος καλεί για βοήθεια άτομα για κουβάλημα.
Τεμαχισμός στο βουνό μόνο σε έσχατη περίπτωση.
Τραβάμε πάντα σε κατηφόρα και αν αυτό είναι αδύνατο σε ανηφόρα.
Σε κάθε περίπτωση αφαιρείς τα εντόσθια, τα βάζεις σε ένα τσουβάλι και τα απορρίπτεις στο ενδεδειγμένο μέρος.
Γδέρνεις με μαχαίρι που κόβει στο έδαφος, αν μπορείς να το σηκώσεις καλύτερα.
Κόβεις πόδια μπρος πίσω (από τον κορμό) και τα βάζεις σε σακούλες σαν αυτές που βάζουμε τα αρνιά το πάσχα.
Κόβεις τον κορμό στην μέση περίπου και τα κομμάτια τα βάζεις και αυτά σε σακούλες.
Αν νομίζεις ότι θα σχιστούν τις βάζεις μέσα σε άλλες σακούλες.
Μέχρι εδώ όλα γίνονται χωρίς μπαλτά.
Αν θες περαιτέρω τεμαχισμό θα σου χρειαστεί μπαλτάς.
Αν το γουρούνι είναι μεγάλο όλα γίνονται πιο δύσκολα.

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι το κουβάλημα ... αν το φέρεις σε δρόμο το πιο εύκολο είναι να καλέσεις έναν φίλο με αγροτικό, φόρτωμα και το πας σε κάποιον που ξέρει να γδέρνει και να τεμαχίζει.
Αυτό σου προτείνω να κάνεις για αρχή.
Ούτε το αυτοκίνητό σου να λερώσεις ούτε να ταλαιπωρηθείς.

ps
Πολύ meat eater βλέπεις .yelling.
 
Το βασικό είναι να έχεις ένα μαχαίρι για να μπορείς να ανοίξεις την κοιλιά να βγάλεις τα εντόσθια και για να ελαφρύνει και για να φύγει το αίμα.....δε χρειάζεται να ξέρεις απαραίτητα τεμαχισμό. Σχοινί η ορειβατικό ιμάντα για να το τραβήξεις...... Το καλύτερο είναι αν είσαι μόνος και μακριά από το αυτοκίνητο ένα τηλέφωνο σε κάποιον που ξέρει την περιοχή να έρθει να σε βοηθήσει. Τώρα αν κτυπησεις ένα μεγάλο ζώο σε δύσκολο σημείο μπορεί να χρειαστεί να το τεμαχισεις για να το κουβαλήσεις..... και πάλι τα απολύτως βασικά.....στα τέσσερα και το κεφάλι ή κεφάλι, μπροστινά πόδια, πίσω πόδια και το θώρακα και τα πλευρά....το γδαρσιμο κάτω όπως σου είπαν πιο πάνω..... ένα Mora ή ένας σουγιάς 10-14 εκ είναι μια χαρά.....αν γνωρίζεις να το χειριστείς ξεκοκκαλιζεις ολόκληρο μοσχάρι....
 
Αφήστε με να μάθω και μετά αρχίζετε το καλαμπούρι ρε παιδιά. Ρε τι είστε εσείς ρε, γάιδαρο σκάτε. .tired.
αν θέλεις να μάθεις και να ζήσεις την εμπειρία της παγάνας, έχεις ανοιχτή πρόσκληση να έρθεις στην παρέα μου .welcome.
 
Πήγα για μονόβολα σήμερα και μιας και τα έχω μόνο για καμία στάμπα ή για τελείωμα δεν παίρνω ακριβά ούτε και πολυψάχνω αν τα πάει καλά το όπλο. Μια δοκιμή την κάνω σίγουρα πάντως. Anyway. Το μάτι μου έπεσε σε κάτι καινούρια nobel sport και τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη ,πιο πολύ για να δω τι ρόλο βαράνε. 32 γρ. μολύβι με πορτοκάλι χρώμα εξωτερικά (γιατί δεν έχω ιδέα, κάτι παρόμοιο κάνει και η B£P), υπήρχαν και σε 35γρ. με μαύρο χρώμα, 4 ευρώ πιο ακριβή η δεκάδα.
View attachment 54531View attachment 54534View attachment 54535
Κ χολοου πόιντ‼️
 
Πήγα για μονόβολα σήμερα και μιας και τα έχω μόνο για καμία στάμπα ή για τελείωμα δεν παίρνω ακριβά ούτε και πολυψάχνω αν τα πάει καλά το όπλο. Μια δοκιμή την κάνω σίγουρα πάντως. Anyway. Το μάτι μου έπεσε σε κάτι καινούρια nobel sport και τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη ,πιο πολύ για να δω τι ρόλο βαράνε. 32 γρ. μολύβι με πορτοκάλι χρώμα εξωτερικά (γιατί δεν έχω ιδέα, κάτι παρόμοιο κάνει και η B£P), υπήρχαν και σε 35γρ. με μαύρο χρώμα, 4 ευρώ πιο ακριβή η δεκάδα.
View attachment 54531View attachment 54534View attachment 54535
κοντοχωριανέ, για στάμπα ή για χαριστική και τα μονόβολα της πρακτικής σκοποβολής κάνουν την δουλειά μια χαρά και είναι φτηνά
 
αν θέλεις να μάθεις και να ζήσεις την εμπειρία της παγάνας, έχεις ανοιχτή πρόσκληση να έρθεις στην παρέα μου .welcome.
Να είσαι καλά Μάριε. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον που θα ταιριάξει να ανέβω προς τα μέρη σου.
 
Χωρίς πλάκα, ξέρω πολλούς που το κάνουν αυτό για να μην μπλέκουν και να μην χαλάσουν το κυνήγι που κάνουν ήδη. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία.
Δεν το είπα για πλάκα.Δεν γίνεται να τα μάθεις όλα σε λίγες ώρες.Εγω όταν έπεσα πάνω στο πρώτο γουρούνι που έτυχε να ήταν και καπρι καλό, χρειάστηκα κάλτσες!Οχι μαχαίρια και τσεκούρια.
 
Δεν το είπα για πλάκα.Δεν γίνεται να τα μάθεις όλα σε λίγες ώρες.Εγω όταν έπεσα πάνω στο πρώτο γουρούνι που έτυχε να ήταν και καπρι καλό, χρειάστηκα κάλτσες!Οχι μαχαίρια και τσεκούρια.
Δίκιο έχεις. Δεν ξέρω πως θα αντιδράσω βέβαια αλλά αν μπορώ να το βαρεσω θα το βαρεσω πιστεύω και θα την βρω την άκρη μετά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top