Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν κάνεις λάθος με μάλλινη σκληρή είναι. Σε ευχαριστώ πολύ ελπίζω να τα δοκιμάσω!



Άμα το ματώσεις δεν υπάρχει γυρισμός, ότι ισχύει και για τα γουρουνόσκυλα ένα πράγμα χαχα.
Φονια των αγριόχοιρων!!!ha haaa
 
Τα τσοκ πρέπει να τα δουλεύουμε με τα δράμια όπως και με τα απλά φυσίγγια; Δηλαδή αν εγώ εκεί που κάνω καρτέρι ξέρω ότι η τουφεκιά που θα ρίξω θα είναι μαξ 35 μέτρα παίζω με ανοιχτό τσοκάκι αλλιώς βάζω άσσο; Τλκ κατέληξα σε αυτά για φέτος http://www.specialforces.gr/fisiggia-remington-express-magnum-buck-12-volo.html
Μάνο με τι όπλο θα πας?πιο ανοιχτό από 3 δεν θα έβαζα,πιο πολύ άσσο βάζω,άλλα μια κ τα πήρε δε κάνεις μια δοκιμή να έχεις καλύτερη άποψη
 
Δημήτρη (dimar1039)
Νομίζω πως αυτό που προτείνεις ειτε για μονόβολα ειτε για δράμια, ειναι απο υπερβολικό (το Φούλ) μεχρι επικίνδυνο (για το turkey, που ειναι πιο σφιχτό, για βολές με διόπτρα στον λαιμό/ κεφάλι του αγριογαλου σε αποστάσεις μεχρι και 50-60 μέτρα)
Τουλάχιστον απ´ οτι εχω διαβάσει.
Καλο μεσημερι στην παρεα.Φιλε POSEIDON θυμησε μου λιγο το ονομα σου αν θες:)
Για τα δραμια οτι προτεινω να ξερεις οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος.Και δεν καταλαβαινω τι κινδυνος μπορει να υπαρχει.Το turkey το προτεινα για τα δραμια.Για τα μονοβολα θα διευκρινισω κατι.Το εχω διευκρινισει και αλλη φορα καπου αλλα ας μην το ψαχνω τωρα.Για τα μονοβολα λοιπον .Δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα να ριξεις μονοβολα με φουλ τσοκ.Αρκει να ειναι μολυβδινα!!!!!!!!!Εχω αναφερθει στο παρελθον οτι ακομη καλυτερα να ειναι τυπου foster.Αυτα δεν ειναι συμπαγες.Ειναι κοιλο μεσα.Εχω ριξει εκατονταδες τετοια και με το turkey.Κανενα απολυτως προβλημα.Στην χειροτερη περιπτωση με αυτο τον τυπο μονοβολων να "σιδερωθει" λιγο λογο του στενου τσοκ και να χασει σε ευθυβολια.Αν χασει..
Μονοβολα τυπου subot και μπρουτζινα να μην ριχνονται απο στενα τσοκ.
Και για να κλεισω.Στα δραμια δεν ψαχνουμε κατανομη.Ψαχνουμε την μεγιστη συγκεντρωση ωστε να την τοποθετησουμε σε συγκεκριμενο σημειο του σωματος και οχι γενικα στο γουρουνι.Δοκιμαζω υλικα και κυνηγω γουρουνια 27 χρονια.Εχω διαπιστωσει οτι οσο πιο σφιχτο το τσοκ τοσο μεγαλυτερες οι συγκεντρωσεις(δραμια).Την συγκεντρωση που εδωσε το turkey Briley δεν εδινε τιποτα αλλο.Αυτα λοιπον απο δικες μου δοκιμες με τα δικα μου οπλα.;)
 
Χθές έριξα μονόβολα και δράμια ρεμινγτον μετα απο προτροπή γνωστού με το ίδιο όπλο. Τα 4 αστρα έδωσαν τα καλύτερα αποτελέσματα στα δράμια ενω στο μονόβολο το τριάρι εδωσα λιγο μεγαλ'υτερη ανακρίβεια απο οτι το 4αρι.
υποψιν οτι οτι οι περισσοτεροι γουρουναδες εδω ριχνουν δραμια και μονοβολα με 2 αστρα.
Τελικά η καθε καννη διαλέγει τα βολια και τσοκ.
Φωτο δεν προλαβα να βγαλω αλλα το γκρουπάρισμα ηταν σε διαμετρο 5 εκατοστών με ''κυνηγετικές'' επωμισεις σε αποσταση περι τα 40 μετρα.


Υγ. Εριξα και μερικες ''ορτυκατες'' στα 14 μετρα. Αναλογα την επωμιση η θα ημουν 50- 50 η 45- 55.
Τολη Επειδη γραφεις αποτελεσματα,εννοεις οτι τα 4* εδωσαν καλυτερη συγκεντρωση απο το φουλ??Βαλαν στο στοχο περισσοτερα δραμια?
Και κατι αλλο σημαντικο παιδια.Αυτη η εποχη με αυτες τις θερμοκρασιες δεν εδικνετε για δοκιμες τετοιων φυσιγγιων.Θελει να κρυωσει λιγο πρωτα.
 
Τα τσοκ πρέπει να τα δουλεύουμε με τα δράμια όπως και με τα απλά φυσίγγια; Δηλαδή αν εγώ εκεί που κάνω καρτέρι ξέρω ότι η τουφεκιά που θα ρίξω θα είναι μαξ 35 μέτρα παίζω με ανοιχτό τσοκάκι αλλιώς βάζω άσσο; Τλκ κατέληξα σε αυτά για φέτος http://www.specialforces.gr/fisiggia-remington-express-magnum-buck-12-volo.html
Α γεια σου.Αυτα σου ελεγα;)
φουλ..
 
Τολη Επειδη γραφεις αποτελεσματα,εννοεις οτι τα 4* εδωσαν καλυτερη συγκεντρωση απο το φουλ??Βαλαν στο στοχο περισσοτερα δραμια?
Και κατι αλλο σημαντικο παιδια.Αυτη η εποχη με αυτες τις θερμοκρασιες δεν εδικνετε για δοκιμες τετοιων φυσιγγιων.Θελει να κρυωσει λιγο πρωτα.

40m 4* bellmonte remi απλο 8βολο
 
Τα τσοκ πρέπει να τα δουλεύουμε με τα δράμια όπως και με τα απλά φυσίγγια; Δηλαδή αν εγώ εκεί που κάνω καρτέρι ξέρω ότι η τουφεκιά που θα ρίξω θα είναι μαξ 35 μέτρα παίζω με ανοιχτό τσοκάκι αλλιώς βάζω άσσο; Τλκ κατέληξα σε αυτά για φέτος http://www.specialforces.gr/fisiggia-remington-express-magnum-buck-12-volo.html
Μην ρωτας κανεναν. Δοκιμασε εσυ.
Παρε μια δοκιμη στα 10m lambro 9βολο 5* bellmonte. Στον τενεκε μονο 5 βολια.
Καθε οπλο διαλέγει φυσιγγι.

 
Τολη Επειδη γραφεις αποτελεσματα,εννοεις οτι τα 4* εδωσαν καλυτερη συγκεντρωση απο το φουλ??Βαλαν στο στοχο περισσοτερα δραμια?
Και κατι αλλο σημαντικο παιδια.Αυτη η εποχη με αυτες τις θερμοκρασιες δεν εδικνετε για δοκιμες τετοιων φυσιγγιων.Θελει να κρυωσει λιγο πρωτα.
Κωστη δεν εριξα με φουλ. Αν το 4αρι με καλύπτει στα 40, μετα αναλαμβανει το μολυβι. Πολυ καλο το gualandi lambro palla kai foster remi slugger magnum
 
Καλο μεσημερι στην παρεα.Φιλε POSEIDON θυμησε μου λιγο το ονομα σου αν θες:)
Για τα δραμια οτι προτεινω να ξερεις οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος.Και δεν καταλαβαινω τι κινδυνος μπορει να υπαρχει.Το turkey το προτεινα για τα δραμια.Για τα μονοβολα θα διευκρινισω κατι.Το εχω διευκρινισει και αλλη φορα καπου αλλα ας μην το ψαχνω τωρα.Για τα μονοβολα λοιπον .Δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα να ριξεις μονοβολα με φουλ τσοκ.Αρκει να ειναι μολυβδινα!!!!!!!!!Εχω αναφερθει στο παρελθον οτι ακομη καλυτερα να ειναι τυπου foster.Αυτα δεν ειναι συμπαγες.Ειναι κοιλο μεσα.Εχω ριξει εκατονταδες τετοια και με το turkey.Κανενα απολυτως προβλημα.Στην χειροτερη περιπτωση με αυτο τον τυπο μονοβολων να "σιδερωθει" λιγο λογο του στενου τσοκ και να χασει σε ευθυβολια.Αν χασει..
Μονοβολα τυπου subot και μπρουτζινα να μην ριχνονται απο στενα τσοκ.
Και για να κλεισω.Στα δραμια δεν ψαχνουμε κατανομη.Ψαχνουμε την μεγιστη συγκεντρωση ωστε να την τοποθετησουμε σε συγκεκριμενο σημειο του σωματος και οχι γενικα στο γουρουνι.Δοκιμαζω υλικα και κυνηγω γουρουνια 27 χρονια.Εχω διαπιστωσει οτι οσο πιο σφιχτο το τσοκ τοσο μεγαλυτερες οι συγκεντρωσεις(δραμια).Την συγκεντρωση που εδωσε το turkey Briley δεν εδινε τιποτα αλλο.Αυτα λοιπον απο δικες μου δοκιμες με τα δικα μου οπλα.;)

Δηλαδη εγω με τό primos turkey (0.660) ρηχνω αφοβα μεχρι και 13/0 ........
 
Ακουσα χτες στην tv οτι εχει αυξηθεί παρα πολυ ο πλυθησμος του αγριοχοιρου στην Τρίπολη διμηουργωντας πολλα προβληματα σε αγροτες κ κτηνοτροφους..
Μεχρι σε στανη μπηκαν κ κατασπαραξαν ενα μοσχαρακι...asking..asking.
Τρέφονται κ με κρεας οι αγριοχοιροι??
Για τα οικοσιτα γουρουνια το ξερω..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top