Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχει φίλος μου στην βόρεια Εύβοια έναν σεττερα που τα πάει γαζί! Τα φερμαρει πάντα από απόσταση και πότε κάποιο δεν κατάφερε να τον χτυπήσει! Κάθε χρόνο καρφώνεται 3-4! Δε όταν φερμαρει αγριογουρουνο σηκώνει την τρίχα στην ράχη και αλλάζει το φιλαράκι σε μονοβολα!
Καλησπέρα Γιάννη, δικός μου μόλις τα καταλάβει συνήθως μειώνει πολύ τις αποστάσεις έρευνας και αρχίζω να υποψιάζομαι, αλλά έχει τύχει 2-3 φορές να τα βρει και να τα φερμάρει (όπως και σήμερα) και να είμαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 100 μέτρων. Έτσι πάω ανυποψίαστος στη φέρμα ...
Επίσης νομίζω πως δεν τα ψάχνει, μόνο αν τύχει και πέσει απάνω τους φερμάρει ...
Σίγουρα δεν θέλω να τα ψάχνει ...
 
Τα σέττερ και λόγω χαρακτήρα δεν έχουν τάσεις να γίνονται επιθετικά γενικά με τα τριχωτά
Ειδικά σε τέτοια ηλικία δεν πιστεύω ότι θα το πιάσει το πάθος για τα γουρούνια εάν χτυπήσεις κανένα
Όχι ότι αποκλείεται να συμβεί, και χωρίς να χτυπήσεις μπορεί να τύχει και να γίνει το κακό,αλλά γενικά είναι επιφυλακτικά σκυλιά από την φύση τους δεν ψάχνουν τσαμπουκάδες
Γιώργο λόγω ηλικίας όπως είπες δεν γίνεται επιθετικός .... γιατί όταν ήταν νεότερος την πρώτη φορά που είχε επαφή με γουρούνια, πήγε και έτρεχε δίπλα (την τζαρτζάριζε !!!) την γουρούνα και τρέχανε και τα δύο προς τα πάνω μου !!! ... εγώ έβαλα τις φωνές και η γουρούνα γύρισε πίσω και ο σκύλος ήρθε στα πόδια μου.
 
Σίγουρα δεν θέλω να τα ψάχνει ...
Σε χαλάει μια κατσαρολάρα με κοκκινιστό κρέας υψηλής ποιοτητας....yelling.

Δεν παθαινει τίποτα ο σκυλος, ο αγριοχοιρος θα παθει από τα φλογερά μονοβολα που θα βγουν από τις κάννες του fabarm....my man.
 
Last edited:
Ο σκύλος μου (Εγγλέζικο σέττερ 12 ετών ) τα τρία τελευταία χρόνια όταν καταλάβει γουρούνια τα πλησιάζει σε απόσταση ασφαλείας και τα φερμάρει ! ... δεν ξέρω αν είναι σωστό να τουφεκίσω γιατί θα του δώσω το μήνυμα να τα κυνηγάει και ίσως μετά να τα πλησιάζει επικίνδυνα !... υπάρχει εμπειρία για κάτι τέτοιο ; ξέρει κανείς ;
Φόρα του πανοπλία και δώσε του το δίκανο.
Καλύτερα αποτελέσματα θα έχει μόνος του.
 
Έτσι πηγαίναμε και εμείς πρίν κάτι χρόνια, και το φιλαράκι παραλίγο να μπεί καβάλα σε έναν κάπρο και να αρχίσει το ροντέο
Αν είχα επιλέξει να πάω από την αντίθετη μεριά σήμερα, το ίδιο θα πάθαινα :D
 
Γιώργο λόγω ηλικίας όπως είπες δεν γίνεται επιθετικός .... γιατί όταν ήταν νεότερος την πρώτη φορά που είχε επαφή με γουρούνια, πήγε και έτρεχε δίπλα (την τζαρτζάριζε !!!) την γουρούνα και τρέχανε και τα δύο προς τα πάνω μου !!! ... εγώ έβαλα τις φωνές και η γουρούνα γύρισε πίσω και ο σκύλος ήρθε στα πόδια μου.
Εάν σταμάταγε η γουρούνα είναι το θέμα τι θα έκανε
Όπως πολλά σκυλιά που γαβγίζουν αυτοκίνητα ή μηχανάκια σαν τρελά, αλλά όταν σταματήσουν τα βλέπεις και κόβεται ο τσαμπουκάς και φεύγουν μετά
Σίγουρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά σέττερ να κάνει επίθεση όπως πχ ένα κούρτσχααρ ή ένα ντράτχααρ δεν έχω πετύχει εγώ προσωπικά
Να σηκωθούν τα γουρούνια και να πάει κοντά είναι άλλο πράγμα, εγώ μιλάω καθαρά για να κάνει επίθεση
 
Σε χαλάει μια κατσαρολάρα με κοκκινιστό κρέας υψηλής ποιοτητας....yelling.

Δεν παθαινει τίποτα ο σκυλος, ο αγριοχοιρος θα παει από τα φλογερά μονοβολα που θα βγουν από τις κάννες του fabarm....my man.
Σαν να έχεις δίκιο ... και ήτανε σε ωραίο μέγεθος όχι σαν γαϊδούρια ... πλησιάζουν και Χριστούγεννα, πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά :D
 
Αν είχα επιλέξει να πάω από την αντίθετη μεριά σήμερα, το ίδιο θα πάθαινα :D
Ήταν ένα πουρνάρι στα ριζά από μία ζαγάδα και ήταν εκεί πιασμένο το άτιμο μέσα στο καθαρό
Και όπως κάνει να δώσει σάλτο για να κατέβει είδε το θηρίο να φεύγει σχεδόν μέσα από τα πόδια του
Έγινε λές και είχε ίκτερο
 
Εάν σταμάταγε η γουρούνα είναι το θέμα τι θα έκανε
Η γουρούνα γύρισε πίσω και ο σκύλος ήρθε σε εμένα μέχρι τα πόδια μου και ξαναέφυγε να την κυνηγίσει ... και την έδιωξε και αυτή και τα τρία γουρουνόπουλα που είχε ...
 
Καλησπέρα Γιάννη, δικός μου μόλις τα καταλάβει συνήθως μειώνει πολύ τις αποστάσεις έρευνας και αρχίζω να υποψιάζομαι, αλλά έχει τύχει 2-3 φορές να τα βρει και να τα φερμάρει (όπως και σήμερα) και να είμαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 100 μέτρων. Έτσι πάω ανυποψίαστος στη φέρμα ...
Επίσης νομίζω πως δεν τα ψάχνει, μόνο αν τύχει και πέσει απάνω τους φερμάρει ...
Σίγουρα δεν θέλω να τα ψάχνει ...
Καλημέρα yorgos! Κοίτα υπάρχουν πολλά ενδεχόμενα το ιδανικό θα ήταν όπως του φίλου μου να συνεχίσει να είναι ένα μπεκατσοσκυλο που στο διάβα του θα βρίσκει και κάποιο γουρούνι και εσύ θα έχεις την ευκαιρία να καρπωθεις χωρίς να γίνεται αυτοσκοπός και εμμονή! Υπάρχει και το ενδεχόμενο όπως μια κουρτσχαρ ενός φίλου περδικοκυνηγου που σε μια καλή λαγοχρονια πήρε 6 λαγούς και η σκύλα έγινε εμμονικη με το λαγό και αυτός αναγκάστηκε να την πουλήσει σαν λαγοσκυλο πλέον! Τώρα δεν νομίζω ότι ο σκύλος σου θα γίνει τρελός με τα γουρούνια σε αυτή την ηλικία εάν πάρεις και κάνα δυο! Ξέρεις ποιος είναι και τι κάνει στο βουνό!
 
Ο σκύλος μου (Εγγλέζικο σέττερ 12 ετών ) τα τρία τελευταία χρόνια όταν καταλάβει γουρούνια τα πλησιάζει σε απόσταση ασφαλείας και τα φερμάρει ! ... δεν ξέρω αν είναι σωστό να τουφεκίσω γιατί θα του δώσω το μήνυμα να τα κυνηγάει και ίσως μετά να τα πλησιάζει επικίνδυνα !... υπάρχει εμπειρία για κάτι τέτοιο ; ξέρει κανείς ;
Ο σκύλος μου (Εγγλέζικο σέττερ 12 ετών ) τα τρία τελευταία χρόνια όταν καταλάβει γουρούνια τα πλησιάζει σε απόσταση ασφαλείας και τα φερμάρει ! ... δεν ξέρω αν είναι σωστό να τουφεκίσω γιατί θα του δώσω το μήνυμα να τα κυνηγάει και ίσως μετά να τα πλησιάζει επικίνδυνα !... υπάρχει εμπειρία για κάτι τέτοιο ; ξέρει κανείς ;
Αν είναι επιφυλακτικος σε όλα τα θηράματα θα είναι και στο γουρούνι χωρίς να έχεις θέμα και ας βαρεσεις.. εχει μια σκυλα ένας φίλος ίδιας ηλικίας και το κάνει χρόνια..
Αν είναι σαν το δικό μου και σε ότι βρει πλησιάζει πάρα πολύ στα θηράματα θα το ράψεις όπως εγω.. και το χειρότερο κάνει το ίδιο φέτος έπαιξε ένα ματσάκι.. και των έχω μαλώσει και αγριέψει πριν το βαρέσει πόσες φορές
 
Τα σέττερ και λόγω χαρακτήρα δεν έχουν τάσεις να γίνονται επιθετικά γενικά με τα τριχωτά
Ειδικά σε τέτοια ηλικία δεν πιστεύω ότι θα το πιάσει το πάθος για τα γουρούνια εάν χτυπήσεις κανένα
Όχι ότι αποκλείεται να συμβεί, και χωρίς να χτυπήσεις μπορεί να τύχει και να γίνει το κακό,αλλά γενικά είναι επιφυλακτικά σκυλιά από την φύση τους δεν ψάχνουν τσαμπουκάδες
Δεν έχει να κάνει με την φυλή...........
Το δικό μου σεττερ το έχω χτυπήσει επανελλειμενα με ρεύμα για να κόψει τις επιθέσεις στα γουρούνια..........
Και στάμπα τους έκανε και Καβάλα ανέβαινε......
 
Δεν έχει να κάνει με την φυλή...........
Το δικό μου σεττερ το έχω χτυπήσει επανελλειμενα με ρεύμα για να κόψει τις επιθέσεις στα γουρούνια..........
Και στάμπα τους έκανε και Καβάλα ανέβαινε......
Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα Βαγγέλη
Δεν έχει να κάνει με το άτομο, με την φυλή έχει να κάνει όμως
Σίγουρα θα βρεθούν σέττερ που θα πάνε, αλλά εάν κανείς σύγκριση με κούρτσχααρ ή και με ποιντερ που είναι και αυτό βρετανική φυλή,θα δείς ότι το σέττερ έχει λιγότερες τάσεις-πάθος για το τριχωτό
Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει εγώ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top