Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν με ενδιαφέρει Ηλία εμένα με ενδιαφέρει ότι αυτή την στιγμή πουλάει φθηνά,το πώς, είναι δικό του θέμα.εμενα ο μισθός μου δεν έχει αυξηθεί το ίδιο είναι όλα έχουν πάει πάνω, στο σούπερ μάρκετ όλες τις προσφορές κοιτάμε και αλλάζουμε 3 σούπερ μάρκετ,την τσέπη μου κοιτάω, έτσι και με τα φυσίγγια τώρα πλέον.
Έτσι σύμφωνο.....και εγώ το ίδιο
 
Αναγκαστικά πρέπει να προσαρμοστούμε στα δεδομένα που έχουμε... Δε γίνεται διαφορετικά. Και η λογική, εγώ θέλω να φεύγει η τριαρα στον αέρα και να χαλάω 5 πακέτα φυσέκια σε τσιχλοπερασμα θα σταματήσει,ή τέλος πάντων θα μειωθεί από το μεγαλύτερο πληθυσμό των κυνηγών. και για να είμαι ειλικρινείς ίσως και καλό να κάνει. Έβλεπες καταστάσεις εξωφρενικές από κάποιο σημείο και μετά.
Και με ένα -δυο πακέτα φυσέκια μια χαρά πας στο πέρασμα...ούτε χρειάζεται (για εμάς στην επαρχία το λέω ) να πηγαίνεις κάθε μέρα στο πέρασμα. Αν θες να ρίξεις μια κούτα φυσέκια και έχεις τη δυνατότητα την οικονομική, τράβα στα πιατακια...
 
Παιδιά ψυρίζουμε την μαϊμού στο συγκεκριμένο ενώ δεν έχουμε αντιδράσει ως σύνολο πουθενά 4.5/5€ έχει το ένα κιλό χοιρινό και πουλάνε 4 € του ένα σουβλάκι και δουλεύουν όλοι και δε γαμιουνται δε θαχσκασω για τα 9/10€ του κουτιού των φυσιγγίων θα στηρίζω όποιον μου στηρίζει τη τσέπη και οποίον είναι σωστός με τα φυσίγγια του και δε πουλάει πατημένα σκατα γιατί να κυνηγάω δε σταματώ τα σουβλάκια τα έχω κόψει προσωπικά μόνο λόγο της κοροϊδίας που βλέπω όπως και διάφορα άλλα που δε μου γουστάρουν έτσι μπορώ πλέον έτσι αντιδρώ και το 10€ για φυσίγγια θα το δώσω και θα γίνω ακόμη ποιο προσεκτικός στο που ρίχνω από κει και πέρα δε θα σκασουμε κιόλας να μαστε καλά και να έχει θήραμα .Με λίγη προσοχή σε όλα μια χαρά θα κυνηγάμε.
 
Παιδιά ψυρίζουμε την μαϊμού στο συγκεκριμένο ενώ δεν έχουμε αντιδράσει ως σύνολο πουθενά 4.5/5€ έχει το ένα κιλό χοιρινό και πουλάνε 4 € του ένα σουβλάκι και δουλεύουν όλοι και δε γαμιουνται δε θαχσκασω για τα 9/10€ του κουτιού των φυσιγγίων θα στηρίζω όποιον μου στηρίζει τη τσέπη και οποίον είναι σωστός με τα φυσίγγια του και δε πουλάει πατημένα σκατα γιατί να κυνηγάω δε σταματώ τα σουβλάκια τα έχω κόψει προσωπικά μόνο λόγο της κοροϊδίας που βλέπω όπως και διάφορα άλλα που δε μου γουστάρουν έτσι μπορώ πλέον έτσι αντιδρώ και το 10€ για φυσίγγια θα το δώσω και θα γίνω ακόμη ποιο προσεκτικός στο που ρίχνω από κει και πέρα δε θα σκασουμε κιόλας να μαστε καλά και να έχει θήραμα .Με λίγη προσοχή σε όλα μια χαρά θα κυνηγάμε.
Γιάννη 9&10 € για 30 γραμμάρια εγώ προσωπικά δεν δίνω εφόσον έχω επιλογές στην ίδια τιμή για 34 γραμμάρια ένα η δύο φυσηγγια για ολλα από νεροκοτες / μπεκατσινια παπιά μεχρει τσίχλα το απόγευμα.( Έτσι κάναμε παλιά) .. δεν μου αρεσει να κυνηγάω με την ζώνη μου σαν ουράνιο τόξο . . . μετά μας έπιασε πάρε και 28γρ. Πάρε και 30 πάρε και 31 πάρε και 32 .....όχι φίλε τέρμα αυτά ένα 32 και ένα 34 και τέρμα
 
Ας ρίξω φέτος αυτά που έριξα και πέρσι και θα είμαι ευτυχισμένος....δεν θέλω παραπάνω....
Στις τσιχλες αν ριχνω ενα -εναμισυ κουτι καθε φορα που παω, παντα μετρημενες ντουφεκιες και οχι 3αρες στα 50 μετρα μου αρκουν, στις φασσες ομως θελω να ξεμεινω απο φυσιγγια κι ας αγορασω μετα καινουρια ακριβοτερα
 
Γιάννη 9&10 € για 30 γραμμάρια εγώ προσωπικά δεν δίνω εφόσον έχω επιλογές στην ίδια τιμή για 34 γραμμάρια ένα η δύο φυσηγγια για ολλα από νεροκοτες / μπεκατσινια παπιά μεχρει τσίχλα το απόγευμα.( Έτσι κάναμε παλιά) .. δεν μου αρεσει να κυνηγάω με την ζώνη μου σαν ουράνιο τόξο . . . μετά μας έπιασε πάρε και 28γρ. Πάρε και 30 πάρε και 31 πάρε και 32 .....όχι φίλε τέρμα αυτά ένα 32 και ένα 34 και τέρμα
Δεν είπα να πάρεις λίγα γρ αφού έχει και στις τιμές αυτές και 32 και 34 ρίξε ότι θες αν είχα δίκανο γιατί η guerini δεν ρίχνει καλά ούτε τα 28 αρια θα έριχνα στα ορτύκια μονο με 24 φίλε και εγώ με 32 κυνηγάω πάντα τα 30 άρια του κίργια τα πήρα φέτος ακούγοντας καλά λόγια γι'αυτό και επειδή είχαν 7.50 μετά το 15 Αυγούστο θα δοκιμαστούν ξημέρωμα στο χωριό αν δεν μου αρέσουν δε ξαναπαίρνω απλά και θα πέσουν σε κοντινές βολές αλλά και 34 γρ σε τσίχλες δε ρίχνω προσωπικά για μενα είναι υπερβολή όταν ρίχνω 36 σε φάσες 32 γρ στη πλειοψηφία και 36 γρ στα χοντρά και 9 και 5 νουμ φυσίγγια εκεί έχω καταλήξει παλαιότερα έριχνα 9 και 6 αλλά καλύτερα το 9 και 5 στα χοντρά για ευνόητους λόγους.Τα υπόλοιπα νούμερα και γρ δεν τα ξανακοιτω λίγοτερα γρ μόνο αν αγοράσω δίκανο .Και για το 20 αρακι από βδομάδα θα πάω στο Μανδηλαρά να πάρω κάτι νέα 24 άρια που έχει φέρει με 10€ το κουτί
 
Θα τη βρούμε την άκρη...

Νταξει...μπορεί να το βλέπουμε κοροϊδία να δίνουμε 10€ για 32 γραμ σκάγια, αλλά δεν θα κόψουμε και το κυνήγι...

Στο μόνο κυνήγι που ίσως "ζόριστουμε" είναι στο κυνήγι της κιχλας...και αυτό εάν έχουμε πλούσια χρονιά...

Σε όλα τα άλλα...πόσα φυσίγγια θα ρίξουμε...

Συνετά και λίγο πιο συντηρητικά και θα τη βγάλουμε και φέτος...

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να έχουμε μια θηραματικα πλούσια χρονιά, παρά το αν θα βρω φυσίγγια να κυνηγήσω...
 
Παιδιά ψυρίζουμε την μαϊμού στο συγκεκριμένο ενώ δεν έχουμε αντιδράσει ως σύνολο πουθενά 4.5/5€ έχει το ένα κιλό χοιρινό και πουλάνε 4 € του ένα σουβλάκι και δουλεύουν όλοι και δε γαμιουνται δε θαχσκασω για τα 9/10€ του κουτιού των φυσιγγίων θα στηρίζω όποιον μου στηρίζει τη τσέπη και οποίον είναι σωστός με τα φυσίγγια του και δε πουλάει πατημένα σκατα γιατί να κυνηγάω δε σταματώ τα σουβλάκια τα έχω κόψει προσωπικά μόνο λόγο της κοροϊδίας που βλέπω όπως και διάφορα άλλα που δε μου γουστάρουν έτσι μπορώ πλέον έτσι αντιδρώ και το 10€ για φυσίγγια θα το δώσω και θα γίνω ακόμη ποιο προσεκτικός στο που ρίχνω από κει και πέρα δε θα σκασουμε κιόλας να μαστε καλά και να έχει θήραμα .Με λίγη προσοχή σε όλα μια χαρά θα κυνηγάμε.
Αυτο που λεω ειναι, εχεις βαλει βετο στα σουβλακια γιατι οι τιμες δεν συναδουν με τη τιμη της πρωτης υλης και προφανως φτιαχνεις σουβλακια στο σπιτι.Στα φυσιγγια ομως οι τιμες των πρωτων υλων που φτανουν στους ιδιογομωτες ειναι ψηλες που ισως να μην συμφερει η ιδιογομωση αλλα η αρρωστεια δεν κοβεται και μας εχουν παρει χαμπαρι.Κανεις δε θα βαλει βετο στο φυσιγγι.Μπορει να μειωθει ο κυκλος των εργασιων τους αλλα αντισταθμιζεται απο το υπερκερδος.
 
και αυτό εάν έχουμε πλούσια χρονιά...
Σπύρο,η πλούσια χρόνια σημαίνει αυτομάτως περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες καρπωσης!
Άλλο αυτό κι άλλο να βλέπεις μια τσίχλα ανά 31/2 χλμ και από τη καψούρα σου ν'αδειαζεις το όπλο και να το πετας κι αυτό από κοντα.
 
Θα τη βρούμε την άκρη...

Νταξει...μπορεί να το βλέπουμε κοροϊδία να δίνουμε 10€ για 32 γραμ σκάγια, αλλά δεν θα κόψουμε και το κυνήγι...

Στο μόνο κυνήγι που ίσως "ζόριστουμε" είναι στο κυνήγι της κιχλας...και αυτό εάν έχουμε πλούσια χρονιά...

Σε όλα τα άλλα...πόσα φυσίγγια θα ρίξουμε...

Συνετά και λίγο πιο συντηρητικά και θα τη βγάλουμε και φέτος...

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο να έχουμε μια θηραματικα πλούσια χρονιά, παρά το αν θα βρω φυσίγγια να κυνηγήσω...
Και εγώ αυτό θέλω περισσότερο για τον σκύλο να ευχαριστηθεί...για να πω και την αλήθεια αυτό που συμβαίνει μου θυμίζει τα παλιά χρόνια που βρίσκαμε μόνο λαμπρό και δορκα ..και Ρουμελιώτη ποιο μετά ..δεν μου αρεσε αυτό με 1 εκατομμύριο επιλογές από μπαρουτες μεχρει φυσηγγια κάπου ήταν υπερβολές περισσότερο μας μπερδεύαι...
 
Last edited:
Ας ρίξω φέτος αυτά που έριξα και πέρσι και θα είμαι ευτυχισμένος....δεν θέλω παραπάνω....
Ηλία θα ρίξεις το ένα δεκατο από όσα έριξες πέρσι και εγώ το ενα τεταρτο... Και αυτη ειναι η αισιόδοξη πρόβλεψη...
 
Ηλία θα ρίξεις το ένα δεκατο από όσα έριξες πέρσι και εγώ το ενα τεταρτο... Και αυτη ειναι η αισιόδοξη πρόβλεψη...
Εσυ φιλε εχεις καταντησει σαν τον θλιμμενο μπουφο απ τις περιπετειες😝.Μη με παρεξηγησεις αστειευομενος το λεω.
 
Σπύρο,η πλούσια χρόνια σημαίνει αυτομάτως περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες καρπωσης!
Άλλο αυτό κι άλλο να βλέπεις μια τσίχλα ανά 31/2 χλμ και από τη καψούρα σου ν'αδειαζεις το όπλο και να το πετας κι αυτό από κοντα.
Σίγουρα Γιάννη!!!
Ας έχει πουλιά και όλα τα άλλα έπονται...
Θα τη βρούμε την άκρη...
Προσωπικά, πάντα συντηρητικός ήμουν στην κατανάλωση φυσιγγίων...και αυτό όχι από τσιγκουνιά...
Και εγώ αυτό θέλω περισσότερο για τον σκύλο να ευχαριστηθεί...για να πω και την αλήθεια αυτό που συμβαίνει μου θυμίζει τα παλιά χρόνια που βρίσκαμε μόνο λαμπρό και δορκα ..και Ρουμελιώτη ποιο μετά ..δεν μου αρεσε αυτό με 1 εκατομμύριο επιλογές από μπαρουτες μεχρει φυσηγγια κάπου ήταν υπερβολές περισσότερο μας μπερδεύαι...
Τι ωραίες οι εποχές της "κυνηγετικής μας εφηβείας"...
ΖΩΧΙΟΣ, ΔΟΡΚΑΣ, ΛΑΜΠΡΟ, ΣΤΟΚΑΣ κάνα ΜΑΠΑΚΗΣ...
Και από Μπαρούτες...κλασσικές...JK6, SIPE, A1, SOKOL και Άγιος ο Θεός...
Με ένα τζιν και κάνα παλιογίλεκο, γυρνάγαμε όλη μέρα...

Με το τίποτα (σχεδόν) ευχαριστιομασταν το κυνήγι...
Πόσο ωραία και ρομαντικά τα βλέπαμε...

Πραγματικά μου λείπουν αυτά τα συναισθήματα που μου άφηνε το κυνήγι σε εκείνη την ηλικία...
 
Last edited:
Αυτο που λεω ειναι, εχεις βαλει βετο στα σουβλακια γιατι οι τιμες δεν συναδουν με τη τιμη της πρωτης υλης και προφανως φτιαχνεις σουβλακια στο σπιτι.Στα φυσιγγια ομως οι τιμες των πρωτων υλων που φτανουν στους ιδιογομωτες ειναι ψηλες που ισως να μην συμφερει η ιδιογομωση αλλα η αρρωστεια δεν κοβεται και μας εχουν παρει χαμπαρι.Κανεις δε θα βαλει βετο στο φυσιγγι.Μπορει να μειωθει ο κυκλος των εργασιων τους αλλα αντισταθμιζεται απο το υπερκερδος.
Την ιδιογομωση την έχω σταματήσει γιατί ένα διάστημα δεν υπήρχε χρόνος και έπειτα είδα ότι στην πόλη το εγχείρημα ζοριζει που να τρέχεις να δοκιμάζεις και ξανά και ξανά + ότι μεγαλώνουμε κιόλας ,η ιδιογομωση θα σταματήσει με τον ένα η τον άλλο τρόπο γιατί έτσι θέλουν κάποιοι.Βετο στα φυσίγγια έχω βάλει εδώ και μερικά χρόνια με δικό μου τρόπο δε ρίχνω στη στρατόσφαιρα πρώτον και δεύτερον δε πρόκειται να ρίξω παρά πάνω από δύο φυσίγγια στο ίδιο θήραμα πλην παπί φασα από φτερωτά νόμος έπαψα να ρίχνω σε γάμους βαφτίσεις θρησκευτικές εορτές και για λόγους ασφαλείας πλέον και το ποιο βασικό έγινα που πάντα το είχα πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου στο τι ρίχνω και τι σκοτώνω μου είναι αδιανόητο ότι θα υπερβω τα 3 κουτιά φυσίγγια για να πιάσω όριο και δεν τα φτάνω καν στις τσίχλες αυτό είναι τα δεδομένα μου πλέον και σας συνιστώ να τα σκεφτείτε όλοι .Δε παίζω με φυσίγγια πάρε το ένα το άλλο και κυρίως δε παίζω με νούμερα σκαγιων διαφορετικά στο ίδιο φυσίγγι γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο και φτάνω και στο σημείο να χρησιμοποιώ και ελάχιστα τσοκ το πολύ 3 1*/3* και ένα ανοιχτό μόνο για κοντινές και για μικρό χρονικό διάστημα μέσα στη μέρα εκτός αν κυνηγώ μπεκάτσα .Όλα αυτά τα συμαζεματα με έχουν οδηγήσει στη μεγάλη μείωση το φυσιγγίων χωρίς να στερούμε τίποτε και γι'αυτό δεν με προβληματίζει και πάρα πολύ η τιμή των φυσιγγίων ασχέτως τι συζητάμε και αναλύουμε .Μπορώ να πάω και με 20 φυσίγγια για ορτύκια και με δύο κουτιά για τσίχλες η φασα η ότι άλλο θέλεις.Το κέφι μου θα γίνει και θα σκοτώσω ότι πρέπει.
 
Back
Top