Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σίγουρα Γιάννη!!!
Ας έχει πουλιά και όλα τα άλλα έπονται...
Θα τη βρούμε την άκρη...
Προσωπικά, πάντα συντηρητικός ήμουν στην κατανάλωση φυσιγγίων...και αυτό όχι από τσιγκουνιά...

Τι ωραίες οι εποχές της "κυνηγετικής μας εφηβείας"...
ΖΩΧΙΟΣ, ΔΟΡΚΑΣ, ΛΑΜΠΡΟ, ΣΤΟΚΑΣ κάνα ΜΑΠΑΚΗΣ...
Και από Μπαρούτες...κλασσικές...JK6, SIPE, A1, SOKOL και Άγιος ο Θεός...
Με ένα τζιν και κάνα παλιογίλεκο, γυρνάγαμε όλη μέρα...

Με το τίποτα (σχεδόν) ευχαριστιομασταν το κυνήγι...
Πόσο ωραία και ρομαντικά τα βλέπαμε...

Πραγματικά μου λείπουν αυτά τα συναισθήματα που μου άφηνε το κυνήγι σε εκείνη την ηλικία...
Έχω πολλές φωτογραφίες με τζιν από πέρσι κιόλας 😂😂😂
 
https://www.kynigesia.gr/kynigi/paradosiaka-kynigia-ston-moria/
Παραδοσιακά κυνήγια με αγκίστρι και αποχή
Βλέπω φέτος τους τσιχλαδες 😅και τα ορτυκια
καποτε τα κυνηγουσανε φιλεμου ωντος ετσι ωπος τα λες αλα υπηρχε πιναααα τοτε παστονανε ορτυκια κτλ και βγαζανε ολη την χρονια που λεφτα για φυσεκιααα τοτεεε γεμιζμα ξανα και ξανααα,,,τα χρονια ωμος εχουνε αλαξη και βγηκαμε εμης η κυνηγαραδεςςς με ολα εργαλια σκυλια gps κτλ και το παιζουμε μαγκιαααα με το ποσα ορτυκια τρυγονια και μπεκατσες πηραμεεεε και τα γυνατα σκυλια που εχουμεεε και δεν εχη αλος κανηςςς,,,τελικα η κατασταση εχη ξεφυγη και δεν υπαρχη σεβαυσμως στην φυση και στο θυραμα γενικααα μωνο μαγκια κλανια κτλ αντε καλη και σωστη εναρξη να εχουμεεε ;) ;)
 
Για να στοκαρει ...:)
Τα πήρα απευθείας από τον Ιορδανογλου στα 10,50 το κουτί μεταφορικά δικα μου με φορτωτική 6 ευρώ ,δηλαδή 0,20€ το κουτί .
Για το φυσιγγι μόνο τα καλύτερα έχω να πω.
Έχω δουλέψει και τα 35,5 γραμμάρια στην πέρδικα. Πολύ ποιοτική κατασκευή ,Πολύ καλύτερη από ακριβότερα ιταλικά που κατα διαστήματα έχω δοκιμάσει .Το κόκκινο το έχω δουλέψει σε τρυγόνι, τσίχλα, σταριθρα και ευκαιριακα σε ορτυκι, χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα με την απόδοση του.
 
Πάντως εκτός από τις αυξημένες τιμές, υπάρχουν τρομερές ελλείψεις σε έτοιμα φυσίγγια από όλες τις εταιρείες.
Μια βόλτα από τις ιστοσελίδες των κυνηγομάγαζων δείχνει το πρόβλημα.
Ειδικά στα κυνηγομάγαζα της Αθήνας οι ελλείψεις είναι τρομερές. Και στους εισαγωγείς.
Στα κυνηγομάγαζα των μεγάλων επαρχιακών πόλεων όλο και κάτι θα βρεθεί σε στοκ.
 
Είπα να βάλω στην άκρη με το υπόλοιπο στοκ μερικά κουτιά ακόμα καλού κακού...
Ότι τα παρέλαβα.
View attachment 89720
Καλόριχτα!

ΥΓ Το 8αρι , δεν ξερω γιατι, δεν το συμπαθω καθολου.
Η 7 η μετα παω στο 9.
 
Back
Top