Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αν όντως το κάνεις κάνε ένα συγκριτικό τεστ (πριν - μετά) να έχουμε σαν σημείο αναφοράς. Μέχρι τώρα μόνο λόγια ακούμε και πράματα δεν βλέπουμε.
Edit: Πάντως, ξανασκέψου το πριν το επιχειρήσεις.
Πρέπει να έχει ανεβάσει ο @gian τέτοιες δοκιμές
Δεν θυμάμαι μάρκα ακριβώς, ή baikal ή κάποια τούρκικη νομίζω
Θα το δεί και θα μάς πεί
 
Δεν ειναι μονο το χαρτι.
Εγω θα ηθελα να μας πει μετα αν τον ικανοποιει η οχι στα κυνηγια του, και γιατι.
Καλά αυτό θα γίνει από τα πρώτα κυνήγια αλλά ποιο πολύ στα υδρόβια και στης φασσες που πηγαίνω και θα δούμε τελικά αν αξίζει η παρέμβαση η αν δεν κερδίζεις τίποτα
 
Πρέπει να έχει ανεβάσει ο @gian τέτοιες δοκιμές
Δεν θυμάμαι μάρκα ακριβώς, ή baikal ή κάποια τούρκικη νομίζω
Θα το δεί και θα μάς πεί
Σε Baikal mp155 71cm εγιναν οι δοκιμες πρεπει να τις εχω ανεβασει στις "βλητικες δοκιμες"...Οι δοκιμες δεν ειναι πριν και μετα,αλλα μεταξυ του δικου μου οπλου και ενος φιλου(του φιλου απειραχτο...) που τις ειχαμε αγορασει μαζι ιδια οπλα...Το οπλο δεν ειχε προβλημα σκοτωνε μια χαρα, απο περιεργεια το εκανα επειδη απο αλλο οπλο που εκανα(beccaccia ,το εκανα σε αλλον οπλουργο...) ειδα τρελλη διαφορα στο κυνηγι...Στο 4αρι τσοκ οντως ειδα πιο κλειστη ντουφεκια,στο 3αρι και στο φουλ καποια σκαγια διαφορα οχι κατι το ιδιαιτερο...αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση ειναι οτι σε τενεκε(τυριου..) με φυσιγγι Νο4 στα 36,5μετρα με το μαμα τριαρι και στα δυο οπλα ενω το δικο μου ολα τα σκαγια τρυπησαν την μπροστα μερια αλλα κανενα την πισω,του φιλου 4 σκαγια τρυπησαν και την πισω μερια...Την κυνηγησα φετος στις τσιχλες στα μπασιματα, οπως σκοτωνε πριν σκοτωνει και τωρα(πολυ καλη σαν ντουφεκια...) δεν μπορεσα να παρατηρησω καποια αξιοσημειωτη διαφορα...Ο κωνος μετρημενος απο μενα με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων ειναι περιπου 4,5 cm....Στην beccaccia απο 1,5cm τον πηγε 2,5 ισως και λιγο παραπανω(αλλος οπλουργος...) στο οπλο αυτο στο κυνηγι ειδα τεραστια διαφορα...Στην beccaccia εχω και δευτερη καννη crio κομμενη στους 61(ετσι την αγορασα..) και εξωτερικα τσοκ με αυλο 18,25 και κωνο 1,35cm (μετρημενα απο εμενα) και η καννη γαμαει...Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα....
 
Έχω την greystone που έχει όπως λένε μεγαλύτερο κώνο από το παλιό μπαικαλ έχοντας τον ίδιο αυλό βάση αυτά που γράφουν δηλαδή αν έχω κάτι παρατηρήσει είναι ότι σε γκαζιαρικα φυσιγγια έχει ποιο πολλά σκάγια στον τενεκέ ,προσωπικά θα έβαζα ένα 4αρι και θα έπαιζα με ποιο πολλά γρ προτού περάσω σε οπλουργους χωρίς βέβαια να θεωρώ λάθος την επιλογή του Πάνου.
 
Σε Baikal mp155 71cm εγιναν οι δοκιμες πρεπει να τις εχω ανεβασει στις "βλητικες δοκιμες"...Οι δοκιμες δεν ειναι πριν και μετα,αλλα μεταξυ του δικου μου οπλου και ενος φιλου(του φιλου απειραχτο...) που τις ειχαμε αγορασει μαζι ιδια οπλα...Το οπλο δεν ειχε προβλημα σκοτωνε μια χαρα, απο περιεργεια το εκανα επειδη απο αλλο οπλο που εκανα(beccaccia ,το εκανα σε αλλον οπλουργο...) ειδα τρελλη διαφορα στο κυνηγι...Στο 4αρι τσοκ οντως ειδα πιο κλειστη ντουφεκια,στο 3αρι και στο φουλ καποια σκαγια διαφορα οχι κατι το ιδιαιτερο...αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση ειναι οτι σε τενεκε(τυριου..) με φυσιγγι Νο4 στα 36,5μετρα με το μαμα τριαρι και στα δυο οπλα ενω το δικο μου ολα τα σκαγια τρυπησαν την μπροστα μερια αλλα κανενα την πισω,του φιλου 4 σκαγια τρυπησαν και την πισω μερια...Την κυνηγησα φετος στις τσιχλες στα μπασιματα, οπως σκοτωνε πριν σκοτωνει και τωρα(πολυ καλη σαν ντουφεκια...) δεν μπορεσα να παρατηρησω καποια αξιοσημειωτη διαφορα...Ο κωνος μετρημενος απο μενα με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων ειναι περιπου 4,5 cm....Στην beccaccia απο 1,5cm τον πηγε 2,5 ισως και λιγο παραπανω(αλλος οπλουργος...) στο οπλο αυτο στο κυνηγι ειδα τεραστια διαφορα...Στην beccaccia εχω και δευτερη καννη crio κομμενη στους 61(ετσι την αγορασα..) και εξωτερικα τσοκ με αυλο 18,25 και κωνο 1,35cm (μετρημενα απο εμενα) και η καννη γαμαει...Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα....
Άβυσσος η ψυχή της κάνης η κάθε μία θέλει τον κώνο της δεν είναι απαραίτητο ότι θα απογειωθούν όλες ,αλλά χειρότερες δε γίνονται ,στα πολλά γρ δε μόνο καλύτερες .Κάποια στιγμή θα σας γράψω κάτι για την αδράνεια και τον κώνο.Που αν το παρακάνεις ίσως μετά να μην έχεις σωστή λειτουργία σε φυσίγγι λίγων γρ πράγμα που δε συμβαίνει σε κανένα αερίων όπλο είχα προσωπικό παράδειγμα.
 
Καλά αυτό θα γίνει από τα πρώτα κυνήγια αλλά ποιο πολύ στα υδρόβια και στης φασσες που πηγαίνω και θα δούμε τελικά αν αξίζει η παρέμβαση η αν δεν κερδίζεις τίποτα
Κάπου θα κερδίσεις, κάπου θα χάσεις, το απόλυτο δεν θα τό έχεις.
 
Σε Baikal mp155 71cm εγιναν οι δοκιμες πρεπει να τις εχω ανεβασει στις "βλητικες δοκιμες"...Οι δοκιμες δεν ειναι πριν και μετα,αλλα μεταξυ του δικου μου οπλου και ενος φιλου(του φιλου απειραχτο...) που τις ειχαμε αγορασει μαζι ιδια οπλα...Το οπλο δεν ειχε προβλημα σκοτωνε μια χαρα, απο περιεργεια το εκανα επειδη απο αλλο οπλο που εκανα(beccaccia ,το εκανα σε αλλον οπλουργο...) ειδα τρελλη διαφορα στο κυνηγι...Στο 4αρι τσοκ οντως ειδα πιο κλειστη ντουφεκια,στο 3αρι και στο φουλ καποια σκαγια διαφορα οχι κατι το ιδιαιτερο...αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση ειναι οτι σε τενεκε(τυριου..) με φυσιγγι Νο4 στα 36,5μετρα με το μαμα τριαρι και στα δυο οπλα ενω το δικο μου ολα τα σκαγια τρυπησαν την μπροστα μερια αλλα κανενα την πισω,του φιλου 4 σκαγια τρυπησαν και την πισω μερια...Την κυνηγησα φετος στις τσιχλες στα μπασιματα, οπως σκοτωνε πριν σκοτωνει και τωρα(πολυ καλη σαν ντουφεκια...) δεν μπορεσα να παρατηρησω καποια αξιοσημειωτη διαφορα...Ο κωνος μετρημενος απο μενα με οργανο μετρησης εσωτερικων διαμετρων ειναι περιπου 4,5 cm....Στην beccaccia απο 1,5cm τον πηγε 2,5 ισως και λιγο παραπανω(αλλος οπλουργος...) στο οπλο αυτο στο κυνηγι ειδα τεραστια διαφορα...Στην beccaccia εχω και δευτερη καννη crio κομμενη στους 61(ετσι την αγορασα..) και εξωτερικα τσοκ με αυλο 18,25 και κωνο 1,35cm (μετρημενα απο εμενα) και η καννη γαμαει...Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα....
Πανε τα μπενέλια για κοναρισμα καργα😂😂😂
 
Έχουν φάει και μπερετες και διάφορες άλλες αλλά η Ιταλίδα έχει τα πρωτεία ειδικά από τότε που το ξεκίνησε ο Σωτηρόπουλος με την κάλλιστον που απλά της έκανε έναν κώνο και άλλαξε όλη η τουφεκιά της.Αν και θα έπρεπε να την κάνω την ερώτηση στο beneli για να ζεσταθούμε λίγο αν έχει κάποιος στη κατοχή παλιά μπενελι με κανη sent Etienne που αναγράφει επάνω.Ας πάρει αυτή με μια άλλη με άλλη κανη της μαμάς εταιρείας με ίδια τσοκαρισματα και να τις συγκρίνει με ότι φυσίγγι θέλει να μας πει που οφείλετε η διαφορά αν υπάρχει στη μία κανη με την άλλη .
 
...αν έχει κάποιος στη κατοχή παλιά μπενελι με κανη sent Etienne που αναγράφει επάνω.
Εχουν οι συγγενεις ενος γνωστου μου που εφυγε απο την ζωη.
Ζητησα να την αγορασω , αλλα δεν...
Αν εβρισκα και σκετη και μπαινει πανω στην ΕS100 θα την επαιρνα.
 
Εχουν οι συγγενεις ενος γνωστου μου που εφυγε απο την ζωη.
Ζητησα να την αγορασω , αλλα δεν...
Αν εβρισκα και σκετη και μπαινει πανω στην ΕS100 θα την επαιρνα.
Δεν νομίζω να ταιριάζει. Θα έχει θέμα με το μήκος. Η πρώτη είναι 70mm και η δεύτερη 76mm.
 
Δεν νομίζω να ταιριάζει. Θα έχει θέμα με το μήκος. Η πρώτη είναι 70mm και η δεύτερη 76mm.
Δεν έχει σχέση το μήκος της θαλάμης με την υποδοχή της κάνης καμία εγώ είχα την beretta 302 και φορούσα απλή κάνει πάνω και φορούσε για μία 81 cm magnum
 
Back
Top