Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Χωρίς να έχω πρόθεση να γίνω επικριτικός και με βάση όσα έχω καταλάβει από τη βλητική των λειοκαννων, τα μόνα που θα πείραζα σε ένα όπλο, είναι το τσοκ, εφόσον είναι σταθερο και το κοντάκι.
 
Εγώ πείραξα για 2 λόγους.
Τα ρωσικά δίκανα γιατί το τελικό αποτέλεσμα δεν υπήρχε (μόνο σε πολύ ακριβά,κατά παραγγελία όπλα) και τη remington από gaβλα γιατί μου άρεσε πιο πολύ μια κοντή κάννη (την έκοψα και πήγα πίσω τα τσοκ στα 53cm).
Όσο για την αναβάθμιση των φυσιγγίων,που λες... Αυτό που προσφέρει μια σωστή βελτίωση το κάνει σε ΟΛΑ τα φυσίγγια!
Καλά -κακά! Πόσο??? Λίγο? Λίγο!
Μπορείς να πάρεις τη βελτίωση αυτή,τη μικρή,από τα φυσίγγια? Ναι μπορείς!
Κάποιοι τα θέλουν όλα... Έτσι το βλέπω!
 
Χωρίς να έχω πρόθεση να γίνω επικριτικός και με βάση όσα έχω καταλάβει από τη βλητική των λειοκαννων, τα μόνα που θα πείραζα σε ένα όπλο, είναι το τσοκ, εφόσον είναι σταθερο και το κοντάκι.

Κώστα δε γίνεσαι επικριτικός... Απόψεις λέμε!
Και εγώ δεν είμαι απόλυτος!
Τη montefeltro(μη γελάτε παλιάνθρωποι...) δε τη πείραξα στο ελάχιστο,είναι μαμά, τι να βελτιώσω??? Είναι όπως τη θέλω!
Δε θέλω να πείσω κανέναν,φαντάζομαι κάνεις...
Κουβεντούλα κάνουμε ...
 
Εγώ πείραξα για 2 λόγους.
Τα ρωσικά δίκανα γιατί το τελικό αποτέλεσμα δεν υπήρχε (μόνο σε πολύ ακριβά,κατά παραγγελία όπλα) και τη remington από gaβλα γιατί μου άρεσε πιο πολύ μια κοντή κάννη (την έκοψα και πήγα πίσω τα τσοκ στα 53cm).
Όσο για την αναβάθμιση των φυσιγγίων,που λες... Αυτό που προσφέρει μια σωστή βελτίωση το κάνει σε ΟΛΑ τα φυσίγγια!
Καλά -κακά! Πόσο??? Λίγο? Λίγο!
Μπορείς να πάρεις τη βελτίωση αυτή,τη μικρή,από τα φυσίγγια? Ναι μπορείς!
Κάποιοι τα θέλουν όλα... Έτσι το βλέπω!
Μακάρι να έφτανε κάποια στιγμή και να μην μιλούσαμε για φθηνά μέτρια φυσίγγια ,αλλά έτσι που πάνε οι τιμές μαζί με το ακαταδιωκτο των τυχοδιωκτών η κατάσταση θα πηγαίνει προς το χειρότερο και μετά φταίνε οι κάννες .
 
Δεν είναι ο αμερικανικός ο ασπροκεφαλος γι'αυτό.Μαυρος αετός και θυμήθηκα τον πρώτο μαύρο αετό τον έχει συγγενής ωραίο όπλο με ένα τραγικό πρόβλημα σχεδόν άλυτο ακόμη μετά από ντουφέκιες δε ξεσφιγγει η βίδα ούτε με τανάλια έχει αλλάξει 3 βίδες και κανείς δεν έχει λύσει το θέμα κάποια πατέντα σκέφτηκε ένας άλλος φίλος και κάτι του έβαλε και δεν σφίγγει τόσο κάποια ροδέλα μου είχε πει.
Αυτό το είχε και η 391 σφίγγει η παλια βιδα η σιδερένια όταν έβαλα από την α300 για να γλιτώσω βάρος λύθηκε και αυτό το θεματική
Καλά σκοτώνει αλλά θέλω το λίγο παραπάνω στα χοντρά σκάγια και να δυναμώσουν λίγο τα περιφερικά
Πως γίνεται να δυναμώσει η περιφέρεια;
Μία χαρά ρίχνει!
Το κλείστρο της es100 δεν το έβγαζα από την κάννη,όπως ήταν την κούμπωνα στην βάση της sl...

Πολύ πιο ποιοτικό το κλείστρο τής sl βέβαια σε σχέση με της 100 και εμφανισιακά και μηχανικά!
Ανοιγοκλείνει σαν να πατάει πάνω σε ρουλεμάν!
Δεν έχει την ίδια κύλιση της 100 ...

Μην ξεχνάς ότι είμαι μπερετάκιας έτσι; 😁
Το μαγκνουμ για να ρίχνει μαγκνουμ είναι θέμα βάσης και κάννης η μόνο κάννη; ;
 
Ο αγοραστής μεταχειρισμένου θέλει όπλο χωρίς μετατροπές και συνήθως αυτοί που έχουν κάνει και τα πουλάνε( ξεχνάνε) να το γράψουν.
Αυτό όταν δεν το κάνεις προσπαθείς να εξαπατήσεις τον αγοραστή! Είναι διαφορετικό από το να λέει ότι τον λόγο που το πουλάει που δεν τον νοιάζει τον αγοραστή αλλά και μπαρούφα να του πει δεν επηρεάζει την κατάσταση του όπλου.
 
Εγώ ξέρω ότι γνώμες είναι σαν της π@@@@ ο καθένας έχει και από μια....ρίχνοντας 10 ντουφεκες σε χαρτόνια βγάζει το συμπέρασμα ότι οτι το τάδε όπλο είναι ίδιο με τα άλλα ..αν κυνηγάς μόνο τσίχλα και ρίχνεις 10 κουτιά την χρόνια δεν θες κανένα Βελτιωμένο όπλο...αν κυνηγάς φασα η παπί σε κάμπους ολοήμερο θες το κάτι παραπάνω που θα στο δώσω μόνο ένα βελτιωμένο όπλο η από την εταιρεία η από οπλουργο που ξέρει τι κάνει....ολλα τα άλλα είναι (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ) Αυτή είναι η αλήθεια όποιος θέλει την δέχεται όποιος θέλει την γραφή στα π@###
 
Αυτό το είχε και η 391 σφίγγει η παλια βιδα η σιδερένια όταν έβαλα από την α300 για να γλιτώσω βάρος λύθηκε και αυτό το θεματική
Και στη 390 σφίγγει πολύ. Φταίει το πυρακι που σκαλωνει στις αντίστοιχες τρύπες του σίδερου της πάπιας. Μάλλον το ελατήριο από πίσω είναι πολύ σκληρό ή το πυρακι έχει πολύ αιχμηρή μύτη. Δεν πρόκειται να κάνω τίποτα.
 
Εγώ βλέπω τι κάνει το ducksten στα 60-70+ μέτρα με φρανκι αφινιτι, για ιδιαίτερα κυνήγια υδρόβια φασσες που οι συναντήσεις είναι λίγες ,τώρα αν είσαι μίζερος και πιστεύεις την μεγάλη παπαριά ότι ένα μέτριο φθηνό φυσιγγι με μετατροπή στον κώνο θα μεταμορφωθεί σε σούπερ ντουπερ καλή τύχη.Ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις τα χέρια για μεγάλες αποστάσεις .
Ποιος θα πάει με τέτοια φυσίγγια για κυνήγι έχουν 33€ τα 5 αν πας αν πέσεις σε κυνήγι και έχει πάπιες πρέπει να πάρεις δάνειο
Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι δεν υπάρχουν φθηνές μαγικές λύσεις, γιατί πρέπει να επέμβεις αντί να επιλέξεις το κατάλληλο όπως νομίζεις από την αρχή ,όπως και δεν δέχομαι με τίποτα ότι η μετατροπή αναβαθμίζει μέτρια φυσίγγια που έχει γραφτεί πολλές φορές.Μπορει να γίνει αγωνιστικό ένα αυτοκίνητο οικογενειακό αν δεν αλλαχτούν όλα από πάνω και με τι κόστος, δεν αυξάνεις μόνο την ιπποδυναμη.Και πάλι αφού υπάρχουν τα κατάλληλα φυσίγγια γιατί να μην ξεκινήσεις από αυτά .Ελπίζω μόνο να μην φτιαγνουν κάποιοι κώνο για το κυνήγι τσίχλας.
τον κώνο δεν την λες φθηνή το κόστος είναι ανάλογα τον Οπλουργο…
 
Μακάρι να έφτανε κάποια στιγμή και να μην μιλούσαμε για φθηνά μέτρια φυσίγγια ,αλλά έτσι που πάνε οι τιμές μαζί με το ακαταδιωκτο των τυχοδιωκτών η κατάσταση θα πηγαίνει προς το χειρότερο και μετά φταίνε οι κάννες .
Αν μπορούσα να ρίχνω Remington και Winchester δεν χρειαζόμουν τίποτα 😊
 
Αυτό το είχε και η 391 σφίγγει η παλια βιδα η σιδερένια όταν έβαλα από την α300 για να γλιτώσω βάρος λύθηκε και αυτό το θεματική

Πως γίνεται να δυναμώσει η περιφέρεια;

Το μαγκνουμ για να ρίχνει μαγκνουμ είναι θέμα βάσης και κάννης η μόνο κάννη; ;
Εγώ στην 302 που είχα είχα δυο κάνες μια απλή και μια μαγκνουμ και της δούλευα έβαλαν δεν είχα θέμα όταν έριξα μαγκνουμ για δοκιμές ποιο πολύ να αναφέρω ότι το όπλο είχε αγοραστεί με την απλή κάνη
 
Αυτό το είχε και η 391 σφίγγει η παλια βιδα η σιδερένια όταν έβαλα από την α300 για να γλιτώσω βάρος λύθηκε και αυτό το θεματική

Πως γίνεται να δυναμώσει η περιφέρεια;

Το μαγκνουμ για να ρίχνει μαγκνουμ είναι θέμα βάσης και κάννης η μόνο κάννη;

Αυτό το είχε και η 391 σφίγγει η παλια βιδα η σιδερένια όταν έβαλα από την α300 για να γλιτώσω βάρος λύθηκε και αυτό το θεματική

Πως γίνεται να δυναμώσει η περιφέρεια;

Το μαγκνουμ για να ρίχνει μαγκνουμ είναι θέμα βάσης και κάννης η μόνο κάννη; ;
Αυτό μου είπε ο Οπλουργος που το εφτιαξε ότι Ενισχύει την περιφέρεια δεν καταστρέφει τα περιφερικά σκάγια που χαλάει της σφαιρικότητα ο κοντός κώνος
 
Ποιος θα πάει με τέτοια φυσίγγια για κυνήγι έχουν 33€ τα 5 αν πας αν πέσεις σε κυνήγι και έχει πάπιες πρέπει να πάρεις δάνειο

τον κώνο δεν την λες φθηνή το κόστος είναι ανάλογα τον Οπλουργο…
Τότε πάρε πιο φθηνά να πηγαίνουν οι 3αρες σύννεφο και να μην σε πολυ νοιάζει.Εδω μέσα δεν έχει γραφτεί ότι ο κώνος δεν έχει καμία διαφορά στα χοντρά νούμερα η στα ατσάλινα ,η κάνω λάθος;
 
Ένα pressure tracker έναν χρονογράφο και μια ρελιαστα χειρός και έκανες παπάδες, ποσοι έχουν την δυνατότητα να ρίχνουν με τέτοια τιμή tss . φτιάχνεις φυσίγγιο για τις συνθήκες που θες χωρίς τον φόβο να ταξιδέψει το κλείστρο μαζί με τα σκάγια.
 
Αυτές οι μετατροπές θα έπρεπε να έχουν την ανάλογη σφραγίδα και να την κτυπαει ο οπλουργος που κάνει την εργασία .
Και χαρτί θα μπορούσε να δίνει ..διαφήμιση για την εργασία του θα ήταν...
Αλλά θα μου πείτε, τι λέω τώρα...
 
Ρωτάω ένας φίλος έχει μια 302 μαγκνουμ και μια απλή αν αλλάξει κάνες δεν θα έχει θέμα το απλο;; η βάση το κλείστρο; ;
Αν το κλειστρο ειναι το ιδιο δεν εχει θεμα(αν σαν κωδικοι ανταλακτικων ειναι ιδιοι, ειναι ιδια), τις πιεσεις τις δεχεται η κανη και το κλειστρο, κατα την εκπυρσοκροτηση το κλειστρο ειναι κλειδωμενο στην ουρα της κανης.
Ενα αλλο σημειο που θελει ελεγχο ειναι το πιστονι αεριων αν εχουν διαφορες.
 
Last edited:
Back
Top