Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Η σφραγίδα Γιώργο , μένει πάνω στο όπλο και δηλώνει τι έγινε.
Το χαρτί μπορεί να εξαφανιστεί....
Και δεν το πάω μόνο στο μεταπωλητικο...κάνεις μια μετατροπή και το όπλο κάποια στιγμή φτάνει στα χέρια του αγαπημένου σου εγγονού .
Γιατί να μην ξέρει ότι έκανες αυτήν την συγκεκριμένη μετατροπή;
Υπάρχει λόγος να μένει κρυφό;
Δεν λεμε οτι δεν ειναι σωστο, αλλα πανω στο οπλο δεν γινεται, μονο αν το απαιτουσε η αστυνομια οπως γινεται με το κοψιμο κανης, να γραφεται στην ΑΚΚΟ.
 
Αν δεν πιστεύεις ούτε τα μάτια σου δικό σου θέμα , μπορεί στη ζωή σου να πετύχεις κάποιες ευκαιρίες αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν γίνονται φθηνά η με μαγικό τρόπο.
Εγω πιστευω μονο στα ματια μου και οχι οτι μου δειχνουν στα βιντεακια...και μαλιστα οταν απο πισω κρυβεται ξεκαθαρα συμφερον...
 
Εγω πιστευω μονο στα ματια μου και οχι οτι μου δειχνουν στα βιντεακια...και μαλιστα οταν απο πισω κρυβεται ξεκαθαρα συμφερον...
Αυτό λέω κι εγώ , υπάρχουν αυτοί που βγαίνουν επώνυμα και με την υπογραφή τους και αυτοί στα λόγια (καλό είναι πάρτο φύγε)
 
Τι θέλαμε και εμείς από την Benelli να μας βάλει λίγο αυλο και κώνο παραπάνω και μετά από τόσα που άκουσε τον τερμάτισε στο ξεχείλωμα τι διάλο τσόντα της τσιτσιολινας έβλεπαν το προηγούμενο βράδυ 😂😂😂
Και πως θα δούλευε η αγορά;
Ενω τωρα έχουμε εργασίες που δεν φαίνονται πουθενά,χωρίς καμμία ευθύνη, το χρήμα κινείται, και ΑΝ γουστάρουμε κάνουμε τον μάγκα λέγοντας τι οπλαρα φτιάξαμε και ταπωσαμε τους επιστήμονες της Benelli, αν δεν γουστάρουμε κάνουμε την πάπια και το πουλάμε γιατί φεύγουμε ταξίδι και έχουμε πάθει και Αλτσχάιμερ και δεν θυμόμαστε την μετατροπή!
Έτσι μας βολεύει όλους...😆
 
Και πως θα δούλευε η αγορά;
Ενω τωρα έχουμε εργασίες που δεν φαίνονται πουθενά,χωρίς καμμία ευθύνη, το χρήμα κινείται, και ΑΝ γουστάρουμε κάνουμε τον μάγκα λέγοντας τι οπλαρα φτιάξαμε και ταπωσαμε τους επιστήμονες της Benelli, αν δεν γουστάρουμε κάνουμε την πάπια και το πουλάμε γιατί φεύγουμε ταξίδι και έχουμε πάθει και Αλτσχάιμερ και δεν θυμόμαστε την μετατροπή!
Έτσι μας βολεύει όλους...😆
Αυτό με το Αλτσχάιμερ δεν το είχα σκεφθεί θα πολύ καλό θα πω ότι το όπλο ήταν του πατέρα μου που έχει Αλτσχάιμερ και όσες φορές των ρώτησα δεν θυμάται τίποτα 😂😂😂😂
 
Μετά από μετατροπή η εγγύηση πάει περίπατο ,οι σφραγίδες???.Υπάρχουν ατσάλινα που πρέπει να ρίχνονται μόνο ;που πιστοποιημένες δηλ δεν φτάνει το 1370 μπαρ.Μετα τον κώνο που εκεί αναπτύσονται οι μεγαλύτερες πιέσεις θα είναι όλα καλά;Αν σου σκάσει στη μούρη το φυσιγγι θα φταίει;
 
Συνομωτες και ψευτες ο Ναυπλιώτης και ο Μαυρομάτης ενώ ο οπλουργος που σου ξεσκιζει τη κάννη χωρίς μετρήσεις δοκιμές εγγύηση,ένα χαρτί τι έκανε τα λέει καλά.
Δεν μιλησα για συνομωσιες δικα σου λογια ειναι αυτα...Ο ναυπλιωτης ειναι αυτος που παραγει το φυσιγγι και το πουλαει και βγαζει φραγκα απο αυτο και ειναι και σπονσορας του μαυροματη αν δεν κανω λαθος γιατι δεν ασχολουμαι με τετοια... ο οπλουργος βγαζει και αυτος φραγκα απο καθε μετατροπη που θα σου κανει...γι'αυτο και δεν πιστευω κανεναν απο αυτους, αν πιστευα τους οπλουργους δεν θα εκανα δοκιμες μετα, ουτε θα τις ανεβαζα εδω...Αν δεν γουσταρεις εσυ να κανεις μετατροπες στο οπλο σου καλα κανεις και δεν κανεις, αλλος μπορει να γουσταρει και να κανει ετσι και αλλιως αυτος το πληρωσε το οπλο οχι εσυ..Δεν σημαινει οτι οποιος κανει μετατροπες ειναι ο μαγκας ή ο εξυπνος και ο αλλος που δεν εκανε ειναι ο χαζος αλλα δεν ισχυει ουτε και το αντιστροφο...
 
Μετά από μετατροπή η εγγύηση πάει περίπατο ,οι σφραγίδες???.Υπάρχουν ατσάλινα που πρέπει να ρίχνονται μόνο ;που πιστοποιημένες δηλ δεν φτάνει το 1370 μπαρ.Μετα τον κώνο που εκεί αναπτύσονται οι μεγαλύτερες πιέσεις θα είναι όλα καλά;Αν σου σκάσει στη μούρη το φυσιγγι θα φταίει;
Για αυτό έγραψα επάνω πρέπει να ξέρεις που το πας γιατί μετράει και το πάχος της κανης δεν το κάνει κουτουρού όταν ρώτησα πόσους πόντους μου είπε 5 όχι παραπάνω γιατί από μετρήσεις που έχω κάνει σε άλλες αλλά θα κάνω και σε αυτή γιατί δεν ξέρεις κάθε κάνη τι πάχος έχει, μετά λεπταίνει η κάνη και δεν είναι ασφαλές. Οι οπλουργοι έχουν γνώσεις οπως κάθε σωστός επαγγελτιας επάνω στην δουλειά του στο ποσό μέταλλο πρέπει να αφήσουν δεν το κάνουν τυχαία απλά εμείς δεν της έχουμε για να ξέρουμε.
 
Μετά από μετατροπή η εγγύηση πάει περίπατο ,οι σφραγίδες???.Υπάρχουν ατσάλινα που πρέπει να ρίχνονται μόνο ;που πιστοποιημένες δηλ δεν φτάνει το 1370 μπαρ.Μετα τον κώνο που εκεί αναπτύσονται οι μεγαλύτερες πιέσεις θα είναι όλα καλά;Αν σου σκάσει στη μούρη το φυσιγγι θα φταίει;
Αν ο οπλουργος δεν ειναι αλμπανης δεν εχει φοβο, οταν μεγαλωνεις τον κωνο, οι πιεσεις σ'αυτο το σημειο πεφτουν, δεν μενουν ιδιες σε σχεση με πριν.
 
Μεταποιημένο, με διευρυμένους αυλούς,αποχρωμιομένο,άριγο,με "γενναίο" πορτινγκ,το κυνήγησα 20 χρόνια....
Χρήση από 30gr μέχρι 38 και λίγα ατσάλινα!
Από τσίχλες μέχρι γουρούνια (2 πήρα μ αυτό,οκ...)
Ήξερα τι ήθελα να φτιάξω και γιατί,πήγα σε κάποιον που εμπιστεύτηκα.
Το έφτιαξε και το καταχάρηκα! Το έδωσα χώρις να έχω Αλτσχάιμερ,χωρίς να φύγω για εξωτερικό με πλήρη αναφορά στον αγοραστή για το τι είναι,και τι του έχω κάνει!
Θα συνεχίσει να ζει πολλές δεκαετίες... Πολλές όμως....
Μη γίνεστε αφοριστικοί! Δεν είναι ο "εξ αποδω"...
 

Attachments

  • Messenger_creation_e8bacce0-1200-4283-b9c9-ba720092ee5b.jpeg
    Messenger_creation_e8bacce0-1200-4283-b9c9-ba720092ee5b.jpeg
    23,7 KB · Προβολές: 46
Δεν μιλησα για συνομωσιες δικα σου λογια ειναι αυτα...Ο ναυπλιωτης ειναι αυτος που παραγει το φυσιγγι και το πουλαει και βγαζει φραγκα απο αυτο και ειναι και σπονσορας του μαυροματη αν δεν κανω λαθος γιατι δεν ασχολουμαι με τετοια... ο οπλουργος βγαζει και αυτος φραγκα απο καθε μετατροπη που θα σου κανει...γι'αυτο και δεν πιστευω κανεναν απο αυτους, αν πιστευα τους οπλουργους δεν θα εκανα δοκιμες μετα, ουτε θα τις ανεβαζα εδω...Αν δεν γουσταρεις εσυ να κανεις μετατροπες στο οπλο σου καλα κανεις και δεν κανεις, αλλος μπορει να γουσταρει και να κανει ετσι και αλλιως αυτος το πληρωσε το οπλο οχι εσυ..Δεν σημαινει οτι οποιος κανει μετατροπες ειναι ο μαγκας ή ο εξυπνος και ο αλλος που δεν εκανε ειναι ο χαζος αλλα δεν ισχυει ουτε και το αντιστροφο...
Ότι γράφω και έχω ξαναγράψει είναι γι αυτους που είναι απογοητευμένοι από τις αποτυχίες ενώ φταίνε οι ίδιοι τα μέτρα οι επιλογές τους σε φυσίγγια και τρόπος κυνηγιού ,μόλις ο εξυπνακιας ακούσει ότι έχουν benelli τους λέει ότι για να σκοτώνει θέλει κώνο.Δεν πρέπει να υπάρχει αντίλογος; ο κώνος έχει μόνο υπέρ όταν το 5αρι γίνεται 3αρι πως θα είναι το θήραμα αν το κεντραρεις στα 15-20 μέτρα;
 
Αυτό λέω κι εγώ , υπάρχουν αυτοί που βγαίνουν επώνυμα και με την υπογραφή τους και αυτοί στα λόγια (καλό είναι πάρτο φύγε)
Ποια υπογραφη? οτι το φυσιγγι αυτο του ναυπλιωτη μαμαει?....@alex37 που εισαι?...Ετσι ισχυριζεται αυτος, αν εσυ δεν σκοτωνεις με αυτο το φυσιγγι τσιχλα στα 15 μετρα θα σου πει "δεν τις πετυχαινεις..."(παει μπαλα...)Τι υπογραφες λεμε μην τρελλαθουμε τελειως....
 
Υπάρχει διαφορά στο να βγαίνει ένα όπλο από το εργοστάσιο και στο να το πηγαίνεις κάπου και να μην έχεις τίποτα στα χέρια σου για το τι επέμβαση έγινε στο όπλο
Οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο όπλο πέραν των αναλώσιμων (πχ ελατήρια-πιστόνι-βελόνα)που αλλάζει την αρχική του κατάσταση, θα έπρεπε να αναγράφεται στην άδεια ότι έχει γίνει επέμβαση,και να παίρνεις χαρτί από τον οπλουργό που θα πηγαίνει πακέτο με την άδεια και θα αναγράφει τι δουλειά έκανε
Είτε είναι κώνος, είτε είναι πορτινγκ, είτε είναι σπείρωμα για τσοκ εάν ήταν σταθερό,είτε αποχρωμίωση
Πχ εάν φτιάξεις κώνο θα πρέπει να γράφει πόση επιμήκυνση έγινε ή εάν άλλαξαν οι μοίρες ή ότι άλλο κάνουν, εσείς τα ξέρετε καλύτερα που το έχετε δοκιμάσει
Και δεν το λέω μόνο για την περίπτωση της μεταπώλησης να ξέρει ο καινούργιος κάτοχος τι έγινε
Και ο ιδιοκτήτης που το έστειλε για επέμβαση πρέπει εκτός από τον λόγο του οπλουργού να έχει και κάτι γραπτό στα χέρια του

στη νομοθεσία περί όπλων αναφέρεται ρητά ότι κάθε μετατροπή απαγορεύεται και αν γίνει πρέπει να δηλώνεται. Εννοείται με χαρτί οπλουργου. Επειδή όμως η μόνη μετατροπή που μπορεί να ελέγξει ο αστυνομικός είναι το μήκος της κανης , έχουν περιοριστεί σε αυτό. Παραθυράκι που αφήνει την αγορά να κάνει το παιγνίδι της.
 
Ποια υπογραφη? οτι το φυσιγγι αυτο του ναυπλιωτη μαμαει?....@alex37 που εισαι?...Ετσι ισχυριζεται αυτος, αν εσυ δεν σκοτωνεις με αυτο το φυσιγγι τσιχλα στα 15 μετρα θα σου πει "δεν τις πετυχαινεις..."(παει μπαλα...)Τι υπογραφες λεμε μην τρελλαθουμε τελειως....
Έλα ντε εδώ μαμανε τα Πάτρα -Πυργος θα ακούσουμε αυτόν που έχει πιστοποίηση cip και κάνει και εξαγωγές;
 
και ΑΝ γουστάρουμε κάνουμε τον μάγκα λέγοντας τι οπλαρα φτιάξαμε και ταπωσαμε τους επιστήμονες της Benelli,
Ωραιοι επιστημονες και με σταθερη αποψη...Πριν : "Ο 18,3 αυλος ειναι ο καλυτερος(αντε ο 18,35 με την powerbore ...) και ολοι θα γυρισουν σε αυτον... Μετα απο κανα χρονο τελικα ο 19,7 ειναι ο καλυτερος αυλος, και του χρονου βλεπουμε....
 
Back
Top