Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Για αυτό έγραψα επάνω πρέπει να ξέρεις που το πας γιατί μετράει και το πάχος της κανης δεν το κάνει κουτουρού όταν ρώτησα πόσους πόντους μου είπε 5 όχι παραπάνω γιατί από μετρήσεις που έχω κάνει σε άλλες αλλά θα κάνω και σε αυτή γιατί δεν ξέρεις κάθε κάνη τι πάχος έχει, μετά λεπταίνει η κάνη και δεν είναι ασφαλές. Οι οπλουργοι έχουν γνώσεις οπως κάθε σωστός επαγγελτιας επάνω στην δουλειά του στο ποσό μέταλλο πρέπει να αφήσουν δεν το κάνουν τυχαία απλά εμείς δεν της έχουμε για να ξέρουμε.
Παναγιώτη δικό σου είναι δική σου και η απόφαση , θέλεις να του βάλεις μια με μια βαριοπουλα μεγιασου με χαρά σου.Το μυστικό είναι σε αυτά που έγραψες πιο πάνω,αποφάσισα να το κάνω αν δεν πετύχει θα πάρω μια άλλη κάννη η θα πάρω την Al και έχεις δώσει και 2000€ περίπου .Με λίγα λόγια (Ηλία ριξτο)
 
Last edited:
Ωραιοι επιστημονες και με σταθερη αποψη...Πριν : "Ο 18,3 αυλος ειναι ο καλυτερος(αντε ο 18,35 με την powerbore ...) και ολοι θα γυρισουν σε αυτον... Μετα απο κανα χρονο τελικα ο 19,7 ειναι ο καλυτερος αυλος, και του χρονου βλεπουμε....
Είναι ισοπεδωτικα αυτά που γράφεις αλλά και πάλι προτιμώ να ακούσω την εταιρεία όπλων τον κατασκευαστή φυσιγγίων επώνυμα ,τον πρωταθλητή παρά τον οποιονδήποτε ανώνυμο.
 
Αυτό λέω Γιώργο....ότι θα έπρεπε να εχει προβλεφθεί αυτό και ο κάθε επαγγελματίας που κάνει μετατροπή να την καταγράφει κιόλας.
Εδώ μιλάμε για μετατροπές που γίνονται σε επίπεδο καφενείου.
Δηλαδή γίνονται στα λόγια και ότι γίνει, έγινε
Μου θυμίζει κάτι ανακαινίσεις σπιτιών που γκρέμιζαν τους εσωτερικούς τοίχους κάτι κατσαπλιαδες, έτσι χωρίς μελέτη χωρίς τίποτα .
Σαν αυτήν που έπεσε η σκεπή και πλάκωσε τον αστυνομικό στον Πειραιά..
Τονίζω, δεν είμαι εναντίων των μετατροπών.
Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται με γραπτή συναίνεση πελάτη και επαγγελματία.
Στην Αγγλία όταν επισκευάζεται η τροποποιείται ένα όπλο τότε περνάει από τράπεζα δοκιμών και σφραγίζεται. Η σφραγίδα είναι "γενική" και υποδηλώνει ότι το όπλο δοκιμάστηκε μετά από επισκευή. Δεν υπάρχει σφραγίδα για κάθε είδους επισκευή. Δεν γνωρίζω όμως αν η επισκευή καταχωρείται κάπου.
 
Παναγιώτη δικό σου είναι δική σου και η απόφαση , θέλεις να του βάλεις μια με μια βαριοπουλα μεγιασου με χαρά σου.Το μυστικό είναι σε αυτά που έγραψες πιο πάνω,αποφάσισα να το κάνω αν δεν πετύχει θα πάρω μια άλλη κάννη η θα πάρω την Al και έχεις δώσει και 2000€ περίπου .Με λίγα λόγια (Ηλία ριξτο)
Καλά είπα μια περίπτωση χωρίς να είναι σίγουρο μπορεί να μην πάρω τίποτα αλλά προτιμώ να πάρω μια κάνη και ας έχει ένα 1000€ παρά να δώσω το όπλο 1000€ κάτω γιατί κάποιοι θέλουν να το πάρουν τζάμπα. Βέβαια αυτό είναι δίκη μου άποψη και πως το βλέπω εγώ.
 
Είναι ισοπεδωτικα αυτά που γράφεις αλλά και πάλι προτιμώ να ακούσω την εταιρεία όπλων τον κατασκευαστή φυσιγγίων επώνυμα ,τον πρωταθλητή παρά τον οποιονδήποτε ανώνυμο.
Σταματα τους χαραχτηρισμους"ισοπεδωτικα...γουαου" δεν ειμαστε στην βουλη...σου μιλαω με επιχειρηματα για να σου αποδειξω οτι και αυτοι στα ψαχτα πανε ...ακου οποιον γουσταρεις αλλα να θυμασαι "τα ρασα δεν κανουν τον παπα..." και εδω στην Ελλαδα ακουγανε αυτους με τα κουστουμια και τις γραβατες και το 2010 τους προκοψανε...και να θυμασαι αλλο το "φαινεσθαι" και αλλο το "ειναι".... και καλο ειναι οταν ακους καποιον να κοιτας αν εχει συμφερον απο πισω για να λεει αυτα που λεει...ναυπλιωτης κατασκευαστης φυσιγγιων=συμφερον απο πωλησεις φυσιγγιων...μαυροματης σκοπευτης με σπονσορες(ναυπλιωτης...)=αν δεν παει καλα ο σπονσορας τερμα η χρηματοδοτηση "το'να χερι νιβει τ'αλλο και τα δυο το προσωπο"...benelli κατασκευαστης οπλων =συμφερον απο πωλησεις οπλων....τους επωνυμους να φοβασαι...
 
Σταματα τους χαραχτηρισμους"ισοπεδωτικα...γουαου" δεν ειμαστε στην βουλη...σου μιλαω με επιχειρηματα για να σου αποδειξω οτι και αυτοι στα ψαχτα πανε ...ακου οποιον γουσταρεις αλλα να θυμασαι "τα ρασα δεν κανουν τον παπα..." και εδω στην Ελλαδα ακουγανε αυτους με τα κουστουμια και τις γραβατες και το 2010 τους προκοψανε...και να θυμασαι αλλο το "φαινεσθαι" και αλλο το "ειναι".... και καλο ειναι οταν ακους καποιον να κοιτας αν εχει συμφερον απο πισω για να λεει αυτα που λεει...ναυπλιωτης κατασκευαστης φυσιγγιων=συμφερον απο πωλησεις φυσιγγιων...μαυροματης σκοπευτης με σπονσορες(ναυπλιωτης...)=αν δεν παει καλα ο σπονσορας τερμα η χρηματοδοτηση "το'να χερι νιβει τ'αλλο και τα δυο το προσωπο"...benelli κατασκευαστης οπλων =συμφερον απο πωλησεις οπλων....τους επωνυμους να φοβασαι...
Ξέχασες να γράψεις ανώνυμος =μπορεί να λέει και να γράφει ότι θέλει όπως και να θάβει όποιον θέλει.
 
Αν σου σκάσει στη μούρη το φυσιγγι θα φταίει;
Εχεις δει πολλα οπλα να εχουν σκασει απο μετατροπη κωνου...εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση εδω μεσα με το Βασιλη @gvp 9000(κριμα που δεν γραφει πια και ας μην συμφωνουσαμε...) και δεν υπαρχει τετοιο περιστατικο και ενα που ανεβασε απο αμερικη ηταν απο ιδιογομωση και οχι απο κωνο...αν το ψαξεις θα την βρεις την συζητηση και τα σχεδιαγραμματα που ανεβηκανε...και η επιμηκυνση κωνου ριχνει τις πιεσεις δεν τις ανεβαζει...απλα αφαιρειται μεταλλο(ελαχιστο κατ'εμενα...) στο σημειο οπου υπαρχει το μεγαλυτερο παχος της καννης(οχι τυχαια γιατι εκει αναπτυσσονται οι μεγαλυτερες πιεσεις μεσα στην καννη..) ακριβως μετα την θαλαμη...
 
Τενεκέδες ξεγανωτοι..
Εσυ το ειπες οχι εγω...να θυμασαι οτι στην επιστημη ενα που ειναι βασικο, ειναι το πειραμα και η δοκιμη...ουτε και τους κατηγορω που απο 18,3 το πηγανε στο 19,7 καλα κανανε και το πηγανε...αλλα εμεις ως καταναλωτες(ισχυει γενικοτερα αυτο...) δεν πρεπει να εχουμε κοντη μνημη ουτε και να ξεχναμε το"αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει..." οταν ακουμε τετοια...
 
Μιλας για σενα ή για μενα?γιατι και δυο ανωνυμοι ειμαστε...
Για όλους μας και όσο για την εμπιστοσύνη στους χειρουργούς των όπλων ξέρω για δύο ανεπιτυχεις τοποθετησεις αορτηριουχου μία για ξετρυπιμα στη κάννη για τοποθέτηση ακίδας για ξεκολλημενη ρίγα σε διασκευή baikal ,για στραβό κολλημένες κάννες .
 
Last edited:
Απο που προκυπτει αυτο, και ποιος το πιστοποιει ?
Δεν έχουν ρίξει με Rem γι αυτό μιλάνε για σκοτώματα.
Έχω κυνηγήσει εγώ με τέτοια.
Μια από τα ίδια, Ιταλίδα για να μην σου πω και χειρότερη.
Δεν το λέω για να μην χαλάσω τον μύθο των κανών St. Etienne και το άλλο που λέγεται για τις κάνες BREDA®.:p

Τα ιταλικά χωρίζονται σε 2 κατηγορίες.
Αν σου αρέσει να καθαρίζεις προτιμάς beretta αν δεν σου αρέσει πάλι beretta δηλ. benelli.
Κανένα δεν σκοτώνει όπως πρέπει.
Τα ίδια χάλια είναι μπροστά σε Remington και Mossberg.
Απλά τα mossberg είναι πιο άσχημα και από τον Φραγκενστάιν.
Browning χίλιες φορές καλύτερα από Ιταλικό νεροπίστολο.
 
Ωραιοι επιστημονες και με σταθερη αποψη...Πριν : "Ο 18,3 αυλος ειναι ο καλυτερος(αντε ο 18,35 με την powerbore ...) και ολοι θα γυρισουν σε αυτον... Μετα απο κανα χρονο τελικα ο 19,7 ειναι ο καλυτερος αυλος, και του χρονου βλεπουμε....
Όποιος αγοράζει ιταλικά μπουζούκια σε αυτά τα διλήμματα πέφτει.
 
Για όλους μας ,και όσο για την εμπιστοσύνη στους χειρουργούς των όπλων ξέρω για δύο ανεπιτυχεις τοποθετησεις αορτηριουχου μία για ξετρυπιμα στη κάννη για τοποθέτηση ακίδας για ξεκολλημενη ρίγα σε διασκευή baikal ,για στραβό κολλημένες κάννες .
Απο τετοια να φανε και οι κοτες, τι ενα και δυο περιπτωσεις μου λες αν ανατρεξεις στο φορουμ θα βρεις απειρες τετοιες ιστοριες και με φωτο μαλιστα για τετοιους χειρουργους και επισημους της αντιπροσωπειας μαλιστα να δεις χειρουργεια που κανανε....
 
αλλα εμεις ως καταναλωτες(ισχυει γενικοτερα αυτο...) δεν πρεπει να εχουμε κοντη μνημη ουτε και να ξεχναμε το"αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει..." οταν ακουμε τετοια
Γενικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλες οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε
Και ότι και να βγάλουν μέχρι το πιό ανούσιο θα προσπαθήσουν με την βοήθεια του μάρκετινγκ να το παρουσιάσουν σαν κάτι σημαντικό
Αν τσιμπάμε και κάνουμε το ασήμαντο σημαντικό μέσα στο μυαλό μας και μπαίνουμε σε έξοδα κακό του κεφαλιού μας
Εάν μπαίνουμε σε έξοδα συνειδητά γιατί απλά γουστάρουμε να κάνουμε μια καινούργια αγορά τότε όλα καλά
 
Τα ίδια χάλια είναι μπροστά σε Remington και Mossberg
Φιλε με Remington δεν εχω ριξει αλλα για την mossberg mod500a combo που την εχω καμμια 30ρια χρονια δεν μπορω να πω και τα καλυτερα...εκανε μονο το χραπα και οχι το χρουπα(οπως ελεγε και o πρωην συμφορουμιτης @John-brow...) αλλα και απο ντουφεκιες τιποτα το ιδιαιτερο για να μην πω τιποτα χειροτερο...και δεν μιλαω για παπια και φασες αλλα για τσιχλιτσες και τρυγονια ...μαλλον θα ειναι μονο για χοντρα θηραματα γιατι με το μαμα φουλ κολλημενο(κυριολεκτικα...) οι συγκεντρωσεις της ηταν για κλαματα...
 
Back
Top