Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Τότε πάρε πιο φθηνά να πηγαίνουν οι 3αρες σύννεφο και να μην σε πολυ νοιάζει.Εδω μέσα δεν έχει γραφτεί ότι ο κώνος δεν έχει καμία διαφορά στα χοντρά νούμερα η στα ατσάλινα ,η κάνω λάθος;
Από αυτούς που δεν είχαν κάνει κώνο ποτέ και έχουν μπαναριστει.
 
Εφυγα.... παμε να κανουμε και καμμια δουλεια τωρα που πεφτει ο ηλιος...
Στάσου ... ποπκορν! (ή μύγδαλα ότι προτιμάς)
Πέρα από την πλάκα, αν δεν με ικανοποιεί η κάνη θα προτιμήσω να παίξω με after market τσοκ και διαφορετικά φυσίγγια παρά να πειράξω το όπλο. Στην πρώτη περίπτωση μπορώ να παίζω και κάθε μέρα με άλλο, στην δεύτερη λίγο δύσκολο αν το μετανιώσω.
 
Πάντως μερικοί το έχετε παει σε επίπεδο υπερβολής.
Κώνοι, μοίρες, σφραγίδες από οπλουργους, χιλιοστά του χιλιοστού του κώνου....... χαλαρώστε και λίγο κυνήγι κάνουμε.
Και στην τελική οποίος είναι φοβερός τουφεκας και ψάχνει το κάτι παραπάνω ας βάζει 3αρια με φουλ τσοκ στις φασσες,λαγό,τσίχλα,και πάπια άσσους και τέλος.
Να το πεις αυτό στον Άγγλο που σπάει τα πιατάκια στα 130 και σκοτώνει στα 70+ φάσες να πάρει ότι όπλο να ναι αφού είναι τουφεκος και να βάλει καλύτερα φυσίγγια.Γιατι εγώ βλέπω perazzi .Ολα παίζουν το ρόλο τους οπως και το ντουφέκι οποίος λέει ότι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο τα βλέπει όπως του συμφέρει η δεν έχει τις απαιτήσεις που έχει ο άλλος.
 
Από αυτούς που δεν είχαν κάνει κώνο ποτέ και έχουν μπαναριστει.
Δυστυχώς χρόνο με το χρόνο το HL γίνεται φτωχότερο λείπουν οι τοποθετήσεις του Βασίλη ,του Νίκος.Π και άλλων.Εσυ σε πόσα όπλα έχεις κάνει κώνο και ποια;
 
Δυστυχώς χρόνο με το χρόνο το HL γίνεται φτωχότερο λείπουν οι τοποθετήσεις του Βασίλη ,του Νίκος.Π και άλλων.Εσυ σε πόσα όπλα έχεις κάνει κώνο και ποια;
Σε bereta 302 που την χαίρεται φιλαράκι μου γιατί την είχα κάνει 3 κιλη και δεν την αλαζει στη μπεκάτσα με τίποτε αφού κύλινδρος σκοτώνει και μακρύτερα από ότι συνήθως.Μια benelli centro που την εχει αλλος φίλος γράφει και εδώ που και που ,σε μια bernadeli vincet που δεν θα πωληθεί ποτέ είναι 57 εκ κύλινδρος με μια κωναρα να,και σε ένα verney caron s/pose το οποίο είχα κάνει και porting το οποίο επωλήθει και αυτό γιατί έβγαλε κάποια άλλα θεματακια .Είχα γυαλίσει της ssport που δεν ξεχώριζες αν υπάρχει κώνος όπως και σε άλλα δύο μου όλα.
 
5 μου ειπε
Παλιά τις ανοίγαν περισσότερο αλλά έσκασαν μερικά όπλα και τον κόντυναν.

Τώρα ο ιδανικός λένε ότι είναι 4-5 εκατοστά
Μόλις σκάσουν μερικά ακόμα με τα high performance steel, είμαι σίγουρος ότι ο ιδανικός θα μικρύνει και άλλο.
Περίμενε και θα δεις.
 
Δεν έχει σχέση ο κοντός κώνος αλλά η μοίρες που είναι φτιαγμένος! Και η MAXUS 2 έχει κοντό κώνο αλλά έχει άλλες μοίρες
Ειμαι ασχετος απο κωνους κλπ αλλα νομιζω δεν γινεται να μην εχει σχεση Παναγιωτη
Λογικα οι μοιρες καθοριζουν και το μηκος του κωνου
Ισως κ να το σκεφτομαι λαθος ομως
Εαν εχει αλλες μοιρες η μαξους 2 με εξισου κοντο κωνο τοτε λογικα θα εχει διαφορετικο παχος καννης
 
Σε αλλες χωρες γινονται τετοιες συζητησεις περι κωνων και αλλων βελτιωτικων παρεμβασεων στα οπλα?
Στις Η.Π.Α. απλά τα στέλνουν στον Rob Roberts τους κάνει κώνους, υδροβαφές- cerakote, τους δίνει και τσοκ και είναι όλοι ευτυχισμένοι και ευχαριστημένοι.
 
Δυστυχώς χρόνο με το χρόνο το HL γίνεται φτωχότερο λείπουν οι τοποθετήσεις του Βασίλη ,του Νίκος.Π και άλλων.Εσυ σε πόσα όπλα έχεις κάνει κώνο και ποια;
Ο πρώτος είχε πάει πριν 20χρονια μια φορά για πάπια και ο άλλος δεν τα είχε δει ποτέ του γιατί θεωρείς πως είχαν γνώσεις πάνω στο θέμα;
 
Ο πρώτος είχε πάει πριν 20χρονια μια φορά για πάπια και ο άλλος δεν τα είχε δει ποτέ του γιατί θεωρείς πως είχαν γνώσεις πάνω στο θέμα;
Για τις δοκιμές σε φυσίγγια ιδιογομωσης τα διαγράμματα και γενικα τη παρουσία τους στο φόρουμ που δεν ήταν μόνο στο καλημέρα καληνύχτα.
 
Στις Η.Π.Α. απλά τα στέλνουν στον Rob Roberts τους κάνει κώνους, υδροβαφές- cerakote, τους δίνει και τσοκ και είναι όλοι ευτυχισμένοι και ευχαριστημένοι.
Ναι αλλά παίρνουν τα ομοιώματα και πάνε για κυνήγι .
 
Για τις δοκιμές σε φυσίγγια ιδιογομωσης τα διαγράμματα και γενικα τη παρουσία τους στο φόρουμ που δεν ήταν μόνο στο καλημέρα καληνύχτα.
Δεκτό αλλά αν πας αρκετές σελίδες πίσω θα δεις μελοι όπως ο sky fall ο βενετατος ο Δημήτρης μπενελλι κυνηγοί όλοι υδρόβιων και ιδιογωμοτες με πραγματικές γνώσεις που απορεαν από το κυνήγι και όχι από πίνακες και σετ υπ του διαδικτύου είχαν διαφορετική άποψη για το θέμα υπόψιν μην παρεξηγηθω δεν γνωρίζω κανένα μέλος.
 
Δεκτό αλλά αν πας αρκετές σελίδες πίσω θα δεις μελοι όπως ο sky fall ο βενετατος ο Δημήτρης μπενελλι κυνηγοί όλοι υδρόβιων και ιδιογωμοτες με πραγματικές γνώσεις που απορεαν από το κυνήγι και όχι από πίνακες και σετ υπ του διαδικτύου είχαν διαφορετική άποψη για το θέμα υπόψιν μην παρεξηγηθω δεν γνωρίζω κανένα μέλος.
Όπως και να έχει κανένας από αυτούς δεν γράφει οπότε...
 
Παλιά τις ανοίγαν περισσότερο αλλά έσκασαν μερικά όπλα και τον κόντυναν.

Τώρα ο ιδανικός λένε ότι είναι 4-5 εκατοστά
Μόλις σκάσουν μερικά ακόμα με τα high performance steel, είμαι σίγουρος ότι ο ιδανικός θα μικρύνει και άλλο.
Περίμενε και θα δεις.
Αυτοί που την έκαναν περισσότερο δεν ήταν Οπλουργοι επαγγελματίες και ξέρουμε ποιοι ειναι οι επαγγελματίες 3-4 ονόματα είναι στην Ελλάδα και δεν έκαναν ποτέ τόσο μεγάλους κώνους όλοι μέχρι 5 μαξ έκαναν γιατί είχαν μετρήσει τι πάχος έχουν οι κάνες και ήξεραν την ανοχή τους και σίγουρα είχαν και μπούσουλα Αμερικανούς καταξιωμένους οπλουργους που έκαναν τέτοιες μετατροπές και εκεί δεν παίζουν με την ασφάλεια έχει τρελές αποζημιώσεις. Έχω δει όπλο με κώνο από το 1998 σε Benelli από συγκεκριμένο Οπλουργο και το όπλο ρίχνει ακόμη και έχει ρίξει 6-7 καράβια φυσίγγια σε υδρόβια και πολύ Semi mag και όχι μόνο έχει εξαιρετική απόδοση από την αρχή αλλά και κανένα πρόβλημα μεχρι τώρα. Για αυτό λέω ότι πρέπει να ψάξεις λίγο πριν το κανείς για το που θα πας. Και τα HP ατσάλινα τα ρίχνεις δεν έχεις θέμα η κάνες που τα ρίχνουν έχουν λίγο ποιο παχύ χρώμιο δεν είναι ποιο χοντρές αυτή είναι η διαφορά τους από αυτές που δεν έχουν την σφραγίδα. Και επίσης ακόμη μερικοί την ανοίγουν πάνω από 5 εκατοστά.
 
Back
Top