Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Συντοπίτης μου, γνωστός, με περίσσεια βεβαιότητα,μου έλεγε πριν λίγες μέρες ότι κλείνει τη sipe 1.90! "Δεν έχει ανάγκη" λέει η καραμπίνα...
Να ναι καλά,το περιμένω το κλείστρο να με προσπεράσει καμιά μέρα!
Είναι πολλά... Θελει μέτρο!
Και στα όπλα και στα φυσίγγια και στα πάντα...
Σου είπε σε τι μήκος κάλυκα;
 
Σου είπε σε τι μήκος κάλυκα;
Μη τη ψάχνεις... Στερείται βασικών γνώσεων!
Δε μετράει τίποτα.... Δε μετραει πριν-μετα,δε σέβεται πίνακες, κλείνει τέκνα για τσίχλες φτιάχνει με 24αρες 30gr και πολλά άλλα...
Θα το πει το ποίημα....
 
Μια χαρά τα λένε εμένα μου εξήγησε ποσό θα πάει και τον λόγο που δεν τον κάνει...
Πανο, να σε ρωτήσω κάτι;
Αν του πεις, κόψε μου μια μικρή απόδειξη που να γράφει πάνω ότι καναμε επιμήκυνση κώνου, τι θα σου πει;
Ναι η όχι;
 
Πανο, να σε ρωτήσω κάτι;
Αν του πεις, κόψε μου μια μικρή απόδειξη που να γράφει πάνω ότι καναμε επιμήκυνση κώνου, τι θα σου πει;
Ναι η όχι;
Έχω τέτοιο που μου έχει δώσει το απόκομμα της καρτέλας που γράφει τι επισκευή κάνουμε αριθμό οπλου και κανης και το μοντέλο η καρτέλα ήταν διπλότυπη και με την απόδειξη που θα πληρώσω πιστεύω τουλάχιστον κάτι έχω στα χέρια μου.
 
Συμφωνούμε!
Σε ότι αφορά τις μετρήσεις και τις επιτρεπόμενες ανοχές...
Επειδή σ' αυτά δεν υπάρχει "ολίγον έγκυος",δεν ξέρουμε(εμείς)αν τα 2,5 εκατοστά είναι ασφαλή και τα 5-6 λιγότερο ασφαλή.
Το υπολογίζουμε με κοινή λογική και καταλήγουμε σε κάποιο συμπέρασμα...
Το οποίο συμπέρασμα,ίσως,εμπεριέχει και λίγο"έλα μωρέ,νταξει"! :)


Προς τα πάνω και προς τα κάτω...
Υπάρχει μαθηματικός τύπος που ανάλογα τον αυλό της κάνης σου πόσο μπορεί να γίνει ο κώνος ,αυτό για θέμα ασφάλειας τώρα το πώς θα αποδίδει στον κάθε αυλό εξαρτάται από την ύψος της στήλης των σκαγιων που έχει το φυσίγγι μαζί με την τάπα που ρίχνεις υπάρχουν αλληλοσυνδεσσεις σε αυτά είναι ψιλά γράμματα αλλα υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν τις διαφορές γι'αυτό και ακούμε τα διάφορα + και - .Δε γράφω κάτι παραπάνω αυτά δεν τα κατέχουν όλοι όσοι κάνουν κώνους και ας έχουν κοπτικά με καποια στσνταρς ασφαλείας από εταιρίες βελτιώσεων για μην δημιουργούνται προβλήματα .Π.χ Ένας που ρίχνεις μαλινοταπα έχοντας περισσότερα σκάγια σε επαφή με τη κανη ίσως να θέλει μεγαλύτερο λίγο κώνο απ' το ύψος την στήλης της γόμωσης ανευφ πυρίτιδας για να προστατέψει περισσότερο τα πλευρικά του σκακια .Τέλος πάντων αυτά τα ολίγα ας μη μπλέκουμε άλλο με ιδιαιτερότητες .Ίσως ένας ιδανικός κώνος για αυλούς μέχρι 18.6 να είναι μεταξύ 3.5 και 5 εκ όσο μεγαλώνει από εκεί και πάνω εάν δεν είναι εργοστασιακός κάπου θα χάσεις κιόλας στάνταρ.
 
Last edited:
Μη τη ψάχνεις... Στερείται βασικών γνώσεων!
Δε μετράει τίποτα.... Δε μετραει πριν-μετα,δε σέβεται πίνακες, κλείνει τέκνα για τσίχλες φτιάχνει με 24αρες 30gr και πολλά άλλα...
Θα το πει το ποίημα....
Μη πάθει ατύχημα είναι το θέμα εάν θέλει να λιγοστέψει τις πιθανότητες να κάνει ζημιά στον όπλο και στο εαυτό του πες του τουλάχιστον να πάρει ένα ρωσικό μπαικαλ να κυνηγά θα αντέξει τη μαλακιά περισσότερα από τα υπόλοιπα.
 
Ο πρώτος είχε πάει πριν 20χρονια μια φορά για πάπια και ο άλλος δεν τα είχε δει ποτέ του γιατί θεωρείς πως είχαν γνώσεις πάνω στο θέμα;
Φιλε μου καλο ειναι να μην γραφουμε για ατομα που δεν γραφουν πλεον και δεν μπορουν να υπερασπιστουν τον εαυτο τους...φιλικα το λεω.... παντως πιστευω πως και τα δυο ατομα ειχαν προσφερει πολλα στο φορουμ σαν γνωσεις και εμπειριες(δεν ειναι μονο οι κυνηγετικες εμπειριες που μετρανε....) που μοιραζονταν μαζι μας, και για μενα κριμα που δεν γραφουν πια, οπως και για πολλους αλλους που δεν γραφουν πλεον...
 
Φιλε μου καλο ειναι να μην γραφουμε για ατομα που δεν γραφουν πλεον και δεν μπορουν να υπερασπιστουν τον εαυτο τους...φιλικα το λεω.... παντως πιστευω πως και τα δυο ατομα ειχαν προσφερει πολλα στο φορουμ σαν γνωσεις και εμπειριες(δεν ειναι μονο οι κυνηγετικες εμπειριες που μετρανε....) που μοιραζονταν μαζι μας, και για μενα κριμα που δεν γραφουν πια, οπως και για πολλους αλλους που δεν γραφουν πλεον...
μια αναφορά στα όσα οι ίδιοι είπαν έκανα τίποτα παραπάνω.
 
Έτσι είναι.
Δεν προειδοποιούν τα ατυχήματα και έχουν συμβεί πολλά και στην Ελλάδα, απλά δεν γίνονται γνωστά.
Και με φυσιγγάκια σκοπευτικά.
Αν μιλάμε για ιδιογόμωση με το επίπεδο των περισσότερων ιδιογομωτών που έχουμε εδώ, κλάφτα.
Δεν ποληγραφο ,μόνο κεριες απαντισης.τωρα για το επίπεδο που λες για τα παιδιά εδώ μέσα,πος κρίνεις???πια τα κριτήρια??? πόσα ξέρεις???για να κρίνεις τους υπόλοιπους???τη νομηζης οτη ξέρεις??είναι ασέβεια να κατακρίνεις παιδιά που προσπαθούν να φτιάξουν κάτι καλό,αν κάνουν κάτι λάθος τους διορθώνουμε και μαθενουν.κανεις δεν τα ξέρει όλα
 
Την παρέλαβα σήμερα την κάνη φαίνεται εξαιρετική εργασία δεν μπορώ να τραβήξω καλύτερες φωτο λόγο της ουράς της κανης. Θα δούμε και στο σκοπευτήριο από εβδομάδα πως θα πάει.
View attachment 88324View attachment 88325View attachment 88326
Φουλ δοκιμές τώρα. Θέλει στρώσιμο να ισιωσει το κορμί της.
 
Φουλ δοκιμές τώρα. Θέλει στρώσιμο να ισιωσει το κορμί της.
Μου είπε ότι δεν έχει θέμα με τα ατσάλινα ρίχνεις κανονικά και ότι γενικά δεν πιάνει σκουριά σε εκείνο το σημείο εύκολα δεν είναι ανάγκη αν δεν θες να καθαρίζεις ολόκληρη την κάνη αλλά εκεί τοπικά μέχρι να στρώσει μετά δέν έχει θεμα.
 
Back
Top