Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Όχι δεν ξεχωρίζω καθόλου τον παλιο βλέπω ένα ομαλό ενιαίο τμήμα το έχει ξεκινήσει από πίσω όπως το παρατηρώ τώρα και όχι από εκεί που έκανε το σκαλοπάτι ο παλιός.
Το κοπτικο λογικα αρχιζει να κοβει απο μπροστα και τερματιζει τελειωνοντας στο πισω μερος και πιστευω αυτο ειναι το σωστο και οχι να φτανει το κοψιμο στα μισα του αυλου γιατι ετσι δεν ειναι ισιο το κωνικο τμημα αλλα μοιαζει σαν καμπανα.
 
Το κοπτικο λογικα αρχιζει να κοβει απο μπροστα και τερματιζει τελειωνοντας στο πισω μερος και πιστευω αυτο ειναι το σωστο και οχι να φτανει το κοψιμο στα μισα του αυλου γιατι ετσι δεν ειναι ισιο το κωνικο τμημα αλλα μοιαζει σαν καμπανα.
Καλά δεν έχω ιδέα πως το κανει απλα το είπα γιατί εγώ το παρατηρώ από πίσω 😊😊
 
Αν θες, πες μας αν καταγραφηκε καπου αυτη η εργασια
Γιατί να καταγραφεί,ενδεχομένως και να απαγορεύεται εάν θεωρείται μετατροπή
Ρίξε μία ματιά στην άδεια σου, εμένα γράφει αυτό
20240604_204738.jpg
Για να προλάβω μην έχουμε παρεξηγήσεις
Δεν λέω ούτε να κάνετε ούτε να μην κάνετε κώνο, είναι προσωπική επιλογή του καθενός
Αλλά σαν ερώτημα εάν ξέρει κάποιος να απαντήσει καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε
 
Να καταγραφει για δυο λογους.
Α) Για να φαινεται ποιος και τι εργασια εκανε πανω στο οπλο.
β) Για να το ξερει ο επομενος κατοχος.
Εγώ έχω γράψει ότι είμαι υπέρ και όχι μόνο για τον κώνο
Υπάρχει διαφορά στο να βγαίνει ένα όπλο από το εργοστάσιο και στο να το πηγαίνεις κάπου και να μην έχεις τίποτα στα χέρια σου για το τι επέμβαση έγινε στο όπλο
Οποιαδήποτε εργασία γίνεται στο όπλο πέραν των αναλώσιμων (πχ ελατήρια-πιστόνι-βελόνα)που αλλάζει την αρχική του κατάσταση, θα έπρεπε να αναγράφεται στην άδεια ότι έχει γίνει επέμβαση,και να παίρνεις χαρτί από τον οπλουργό που θα πηγαίνει πακέτο με την άδεια και θα αναγράφει τι δουλειά έκανε
Είτε είναι κώνος, είτε είναι πορτινγκ, είτε είναι σπείρωμα για τσοκ εάν ήταν σταθερό,είτε αποχρωμίωση
Πχ εάν φτιάξεις κώνο θα πρέπει να γράφει πόση επιμήκυνση έγινε ή εάν άλλαξαν οι μοίρες ή ότι άλλο κάνουν, εσείς τα ξέρετε καλύτερα που το έχετε δοκιμάσει
Και δεν το λέω μόνο για την περίπτωση της μεταπώλησης να ξέρει ο καινούργιος κάτοχος τι έγινε
Και ο ιδιοκτήτης που το έστειλε για επέμβαση πρέπει εκτός από τον λόγο του οπλουργού να έχει και κάτι γραπτό στα χέρια του
 
Εγώ έχω γράψει ότι είμαι υπέρ και όχι μόνο για τον κώνο
Ειναι αλλο το ποιος ειναι υπερ η κατα και αλλο να γινεται μετατροπη - φαντασμα που το ξερει μονο ο κατοχος και ο επαγγελματιας
Και μαλιστα ουτε ο κατοχος μπορει να το επιβεβαιωσει γιατι δεν εχει καμμια αποδειξη τι εκανε ποιος...
 
Ειναι αλλο το ποιος ειναι υπερ η κατα και αλλο να γινεται μετατροπη - φαντασμα που το ξερει μονο ο κατοχος και ο επαγγελματιας
Και μαλιστα ουτε ο κατοχος μπορει να το επιβεβαιωσει γιατι δεν εχει καμμια αποδειξη τι εκανε ποιος...
Αυτά που ζητάς και καλά τα ζητάς, μόνο στην Αγγλία και μάλιστα με σφραγίδα από τράπεζα δοκιμών (reproof). Έχει και το ανάλογο τίμημα βέβαια γιατί τα πληρώνεις αυτά
 
Ειναι αλλο το ποιος ειναι υπερ η κατα και αλλο να γινεται μετατροπη - φαντασμα που το ξερει μονο ο κατοχος και ο επαγγελματιας
Και μαλιστα ουτε ο κατοχος μπορει να το επιβεβαιωσει γιατι δεν εχει καμμια αποδειξη τι εκανε ποιος...
Εδώ κουβέντα κάνουμε και μόνο το ποιός είναι υπέρ και ποιός είναι κατά με το τι γίνεται μπορούμε να πούμε
Τα υπόλοιπα άς τα βρούνε οι αρμόδιοι και οι ενδιαφερόμενοι
 
Οταν πούλησα το perazzi ενώ είχα πει στον πωλητή ότι είχε κ δεν είχε το όπλο ήθελε (κ καλά έκανε) να το δει ο οπλουργός του.
Ελα ντε που ήταν στού διαόλου την μάνα...
Εφαγα μισή μέρα με κάτι καθυστερήσεις του μάστορα..έρχομαι κλπ..
Τεσπα έρχεται, ανοίγει την θήκη ΔΕΝ δένει το όπλο, κοιτάει την κάννη μέσα και λέει στον αγοραστή..
ΠΑΡΤΟ! Δεν έχει κάνει κώνο..
(Ρε τι λέει αυτός λέω από μέσα μου).Να χέσω τους ελέγχους...
Τους λέω:γι αυτό με φέρατε εδώ?
Δεν θα κοιτάξουμε τπτ άλλο?Είχα τονίσει ότι το όπλο δεν είχε κάνει κώνο.
Τεσπα..κάποιοι την έχουν πατήσει κ είναι πολύ επιφυλακτικοί.
Αλλά τόσο πολύ μ τους κώνους?
 
Το μυαλό όλων όταν πωλείται ένα βελτιωμένο όπλο πάει στο ότι δεν έχει πετύχει η βελτίωση και σου λέει το έχει χαλάσει και θέλει να το ξεφορτωθεί.,+ ότι κάποιοι έχουν φοβίες για την ασφάλεια και την αντοχή ενός πειραγμενου όπλου και δε το θέλουν.Για τα άτομα της δεύτερης κατηγορίας δεν γίνετε κάτι και καλώς έχουν την άποψη τους οι υπόλοιποι τον σωστό είναι παίρνουν το όπλο και τα φυσίγγια που θεωρούν καλά με το δικό τους και πάνε και ρίχνουν 5/10 ντουφέκιες σε έναν πίνακα και βλέπουν τι γίνετε με το μεταχειρισμένο που θέλουν να πάρουν και πώς αποδίδει είναι κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις με καινούριο όπλο,και είναι ένα + στην αγορά μεταχειρισμένου αυτό κάτι σαν test drive .Και έτσι αποφασίζει την περαιτέρω αγορά η όχι.Κανεις σοβαρός άνθρωπος δεν αρνείται δοκιμή είτε σε ντουφέκι είτε σε σκυλί από υποτιθέμενο αγοραστή όταν όλα είναι οκ δεν έχει να φοβηθεί κάτι.
 
Το μυαλό όλων όταν πωλείται ένα βελτιωμένο όπλο πάει στο ότι δεν έχει πετύχει η βελτίωση και σου λέει το έχει χαλάσει και θέλει να το ξεφορτωθεί.,+ ότι κάποιοι έχουν φοβίες για την ασφάλεια και την αντοχή ενός πειραγμενου όπλου και δε το θέλουν.Για τα άτομα της δεύτερης κατηγορίας δεν γίνετε κάτι και καλώς έχουν την άποψη τους οι υπόλοιποι τον σωστό είναι παίρνουν το όπλο και τα φυσίγγια που θεωρούν καλά με το δικό τους και πάνε και ρίχνουν 5/10 ντουφέκιες σε έναν πίνακα και βλέπουν τι γίνετε με το μεταχειρισμένο που θέλουν να πάρουν και πώς αποδίδει είναι κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις με καινούριο όπλο,και είναι ένα + στην αγορά μεταχειρισμένου αυτό κάτι σαν test drive .Και έτσι αποφασίζει την περαιτέρω αγορά η όχι.Κανεις σοβαρός άνθρωπος δεν αρνείται δοκιμή είτε σε ντουφέκι είτε σε σκυλί από υποτιθέμενο αγοραστή όταν όλα είναι οκ δεν έχει να φοβηθεί κάτι.
Λογικό είναι να υπάρχουν επιφυλάξεις σε ένα όπλο με μετατροπές ,το έφτιαξε ο πωλητής και το δίνει για να βγάλει περισσότερα ;Καμία μετατροπή δεν θα κάνει ένα όπλο να αξίζει περισσότερα χρήματα από ένα όπλο ίδιο χωρίς μετατροπές,το αντίθετο.Οι περισσότεροι δεν κάνουν δοκιμές στα όπλα τους να δουν τι κάνουν με τα φυσίγγια τους . Και αυτοί που κάνουν σίγουρα θα ψαχτουν με τσοκ και φυσίγγια πριν από κάποια επέμβαση.Τα ίδια και με τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα με αέριο ο κόσμος είναι επιφυλακτικός.
 
Λογικό είναι να υπάρχουν επιφυλάξεις σε ένα όπλο με μετατροπές ,το έφτιαξε ο πωλητής και το δίνει για να βγάλει περισσότερα ;Καμία μετατροπή δεν θα κάνει ένα όπλο να αξίζει περισσότερα χρήματα από ένα όπλο ίδιο χωρίς μετατροπές,το αντίθετο.Οι περισσότεροι δεν κάνουν δοκιμές στα όπλα τους να δουν τι κάνουν με τα φυσίγγια τους . Και αυτοί που κάνουν σίγουρα θα ψαχτουν με τσοκ και φυσίγγια πριν από κάποια επέμβαση.Τα ίδια και με τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα με αέριο ο κόσμος είναι επιφυλακτικός.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά συνήθως οι έχοντες πολλές αμφιβολίες συνήθως έχουν ελλιπείς γνώσεις περί αυτού για το οποίο αμφιβάλουν .Το ίδιο συμβαίνει καιε το φυσικό αέριο στς πολυκατοικίες ακόμη και σήμερα από κάποιους.
 
Συμφωνώ μαζί σου αλλά συνήθως οι έχοντες πολλές αμφιβολίες συνήθως έχουν ελλιπείς γνώσεις περί αυτού για το οποίο αμφιβάλουν .Το ίδιο συμβαίνει καιε το φυσικό αέριο στς πολυκατοικίες ακόμη και σήμερα από κάποιους.
Εδώ ο κόσμος τα θέλει όλα αυτόματα να μην κουραστεί ,πόσοι αριστερόχειρες κυνηγάνε με δεξιά όπλα ,η με λάθος μέτρα ,πριν 30+ χρόνια η μόδα στις κατασκευές ήταν τα μικρά εμπορικά κέντρα , αλλά εμπορικότητα είχαν τα ισόγεια καταστήματα ,ο πελάτης δεν θέλει ορόφους ,ένα δύο σκαλοπάτια και μέσα.
 
...συνήθως οι έχοντες πολλές αμφιβολίες συνήθως έχουν ελλιπείς γνώσεις περί αυτού για το οποίο αμφιβάλουν .
Άστο Γιάννη, είναι λάθος το όλο πράγμα όπως γίνεται.
Δεν είναι υποχρεωμένος κάνεις που θέλει να αγοράσει ένα γάμωοπλο να κάνει τα κυνήγια του να κάνει τον ντετέκτιβ ούτε να έχει πτυχίο οπλουργικης για να ανακαλύψει τι έκαναν οι πρώην κάτοχοι.
Και αυτό το ' εγώ ξέρω τα πάντα και είμαι μάγκας και οι άλλοι είναι άσχετοι ' αφήστε το στην πάντα γιατί είναι μεγάλη μαλακια.
 
Back
Top