Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Κοίταξε να δεις τα καλά φυσικά για να παραμείνουν στην επικαιρότητα μετά από κάποια χρόνια και να περνάει η μπογιά τους χρειάζονται λίγο τόνισμα τόσο όσο για να συνεχίσουν να σου προσφέρουν τις συγκινήσεις που χρειάζεσαι.Ετσι είναι και το όπλο παίρνεις ένα στην αρχή το ευχαριστιεσαι μέχρι που βλέπεις ότι υπάρχει καλύτερο έτσι χωρίς πολύ χρήμα και να μην αλλάζεις και συνήθειες αφού γνωρίζεστε του κάνεις ένα κωνάκι και ανανεώνεται και έρχονται ξανά οι συγκινήσεις .
 
Το ότι δεν αναγράφει η απόδειξη την ακριβή εργασία μπορεί να μην υπάρχει νομικό πλαίσιο που να το επιτρέπει ..
Κάνουν δηλαδή κάτι παράνομο;
Τέλος πάντων...έχω καλυφθεί.

Μη μου απαντάτε για αυτοκίνητα και μηχανάκια...μιλάμε για συγκεκριμένη μετατροπή σε πυροβόλο όπλο.
 
Κάνουν δηλαδή κάτι παράνομο;
Τέλος πάντων...έχω καλυφθεί.

Μη μου απαντάτε για αυτοκίνητα και μηχανάκια...μιλάμε για συγκεκριμένη μετατροπή σε πυροβόλο όπλο.
Με την λογική που έχεις και καλά κάνεις πρέπει να γνωρίζεις πως σχολή που να σου δίνει άδεια γι'αυτό το επάγγελμα δεν υπάρχει στην Ελλάδα και ούτε στην Ευρώπη σχεδόν Στην Αγγλία έχει .Δηλ τι θα γίνει να εγκαταλείψουν το επάγγελμα επειδή δε μπορούν να πιστοποιήσουν η να αναγράψουν μια συγκεκριμένη εργασία ακόμη και για δικούς τους λόγους δεν το ξέρω μια σκέψη κάνω .Επειδή έχεις ένα κράτος ηλίθιων .Οι Αμερικάνοι που έχουν τρομερούς νόμους ως αναφορά την προστασία του καταναλωτή και κάνουν τέτοιες μετατροπές στα ιταλικά ντουφέκια γιατί αν έχετε καταλάβει αυτά τις χρειάζονται κατά κόρον μάλλον είναι μαλακές που και οι Ιταλοί τις κάνουν γιατί τα κοπτικά που χρησιμοποιούνται από 2/3 που γνωρίζω είναι αμερικανικά και ιταλικά .Τέλος πάντων κάθε ένας με την άποψη του .εγώ σε όλα τα ντουφέκια μου αρέσει να τους χαϊδεύω τον κώλο (κώνο) συγνώμη τι να κάνω με αρέσει το πίσω σύστημα γενικώς.
 
Και κανείς δεν γράφει πάνω στην αποδειξουλα τι ακριβώς έκανε.
Γιατί άραγε ...
Πριν το brexit συνάδελφος είχε στείλει το όπλο του για κώνο - εσωτερικά τσοκ(thinwall) και reproof στον teague στην απόδειξη πέραν της τιμής δεν έγραφε κάτι, πάνω στο όπλο υπήρχε η σφραγίδα από την αγγλική τράπεζα δοκιμών και σε μια κάρτα γράφονταν οι εργασίες και το κόστος, εκτιμώ ότι η απόδειξη είναι το αντίτιμο της παροχής υπηρεσιών και όχι εργασιών άλλωστε και στα σέρβις του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπία στην απόδειξη αναγράφεται μόνο το ποσό που πλήρωσες τα υπόλοιπα είναι σε ένα book servise online πλέον, άντε στην καλύτερη να σου βάλουν μια σφραγίδα σε ένα έντυπο και μέχρι εκεί.
 
Και κανείς δεν γράφει πάνω στην αποδειξουλα τι ακριβώς έκανε.
Γιατί άραγε ...
Πριν το brexit συνάδελφος είχε στείλει το όπλο του για κώνο - εσωτερικά τσοκ(thinwall) και reproof στον teague στην απόδειξη πέραν της τιμής δεν έγραφε κάτι, πάνω στο όπλο υπήρχε η σφραγίδα από την αγγλική τράπεζα δοκιμών και σε μια κάρτα γράφονταν οι εργασίες και το κόστος, εκτιμώ ότι η απόδειξη είναι το αντίτιμο της παροχής υπηρεσιών και όχι εργασιών άλλωστε και στα σέρβις του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπία στην απόδειξη αναγράφεται μόνο το ποσό που πλήρωσες τα υπόλοιπα είναι σε ένα book servise online πλέον, άντε στην καλύτερη να σου βάλουν μια σφραγίδα σε ένα έντυπο και μέχρι εκεί.
 
Ευχαριστω για την απαντηση.
Αν φωναξεις εναν υδραυλικο και του πεις γραψε στην αποδειξη οτι εφτιαξες την σωληνα και το ποσο, θα αρνηθει?
Αν πεις στον μηχανικο γραψε οτι μου επισκευασες τα μπεκ, θα αρνηθει?
Αν πεις στον οδοντιατρο γραψε οτι μου εκανες εξαγωγη το δοντι, θα αρνηθει?
Αν πεις στον ηλεκτρολογο γραψε οτι ελεγξες την εσωτερικη ηλεκτρικη εγκατασταση, θα αρνηθει?

Αν πεις στον οπλουργο γραψε οτι μου εκανες επιμηκυνση κωνου ?
 
Εγω σαν επαγγελματιας γιατι γραφω στην αποδειξη η στο τιμολογιο τι εργασια εκανα και το ποσο πληρωμης?
Ευχαριστω για την απαντηση.
Αν φωναξεις εναν υδραυλικο και του πεις γραψε στην αποδειξη οτι εφτιαξες την σωληνα και το ποσο, θα αρνηθει?
Αν πεις στον μηχανικο γραψε οτι μου επισκευασες τα μπεκ, θα αρνηθει?
Αν πεις στον οδοντιατρο γραψε οτι μου εκανες εξαγωγη το δοντι, θα αρνηθει?
Αν πεις στον ηλεκτρολογο γραψε οτι ελεγξες την εσωτερικη ηλεκτρικη εγκατασταση, θα αρνηθει?

Αν πεις στον οπλουργο γραψε οτι μου εκανες επιμηκυνση κωνου ?
👍
 
Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο! Κάποια από αυτά που λέει έχουν λόγο εφαρμογής και στα κυνηγητικά όπλα, π.χ. κατάργηση αυτόματης ανάσυρσης ασφάλειας και άλλα...
Οι συντηρητικοί να δείξουν κατανόηση στο 10ο λεπτό...

 
Last edited:
Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο! Κάποια από αυτά που λέει έχουν λόγο εφαρμογής και στα κυνηγητικά όπλα, π.χ. κατάργηση αυτόματης ανάσυρσης ασφάλειας και άλλα...
Οι συντηρητικοί να δείξουν κατανόηση στο 10ο λεπτό...

Αν πάρεις φτηνό δίκανο είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αυτά τα γυαλίσματα για να μην δουλεύει σφιχτά, το έχω ζήσει.
Την αυτόματη ασφάλεια την θεωρώ χρήσιμη και δεν την βγάζω.
 
Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο! Κάποια από αυτά που λέει έχουν λόγο εφαρμογής και στα κυνηγητικά όπλα, π.χ. κατάργηση αυτόματης ανάσυρσης ασφάλειας και άλλα...
Οι συντηρητικοί να δείξουν κατανόηση στο 10ο λεπτό...

Έτσι πρέπει να ανοίγουν οι κάννες με το βάρος τους;;;Εμένα μου φαίνεται σαν κουνημενο δίκανο.
 
Έτσι πρέπει να ανοίγουν οι κάννες με το βάρος τους;;;Εμένα μου φαίνεται σαν κουνημενο δίκανο.
Για να κουνήσει πρέπει να έχει τζόγους στα κλειδιά,στο πείρο ή στη βάση!
Σ αυτό το όπλο,απλά έχουν αδυνατίσει πολύ (ίσα να λειτουργεί)τα ελατήρια των κλειδιών και των σφυρών ώστε να ανοίγει εύκολα και κυρίως γρήγορα!
Λειαίνει οτιδήποτε μπορεί μειώσει τριβές και να κερδίσει χρόνο κ δύναμη σ ένα άθλημα που χρονομετρήτε! Μέχρι και τις θαλάμες,αφού επιβάλλονται οι απλοί εξωλκείς!
 
Συναδελφοι περιπου 3:30-4:00 λεπτο του βιντεο κραταει στο χερι του ενα ελατηριο.Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν τετοια ελατηρια στο εμποριο?Ψαχνω ελατηριο επικρουστηρα για την ΑΤΑ και δυστυχως το ενα και μοναδικο μαγαζι(με οπλα φυσιγγια...) που υπαρχει εδω του πηγα το παλιο αλλα μου εδωσε ενα που το παχος μεταλλου των σπειρων ειναι πιο λεπτο και το ελατηριο ειναι μαλακο οσο το δικο μου που ειναι πεσμενο και δεν θα κανει δουλεια.Μπορω να μετρησω εσωτ.διαμετρο,εξ.διαμετρο παχος σπειρας αριθμο σπειρων...αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...Ευχαριστω.
 
Συναδελφοι περιπου 3:30-4:00 λεπτο του βιντεο κραταει στο χερι του ενα ελατηριο.Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν τετοια ελατηρια στο εμποριο?Ψαχνω ελατηριο επικρουστηρα για την ΑΤΑ και δυστυχως το ενα και μοναδικο μαγαζι(με οπλα φυσιγγια...) που υπαρχει εδω του πηγα το παλιο αλλα μου εδωσε ενα που το παχος μεταλλου των σπειρων ειναι πιο λεπτο και το ελατηριο ειναι μαλακο οσο το δικο μου που ειναι πεσμενο και δεν θα κανει δουλεια.Μπορω να μετρησω εσωτ.διαμετρο,εξ.διαμετρο παχος σπειρας αριθμο σπειρων...αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...Ευχαριστω.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=κατασκευή+ελατηρίων

Το σωστό όμως είναι να πάρεις το ανταλλακτικό του κατασκευαστή
 
Back
Top