Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Συναδελφοι περιπου 3:30-4:00 λεπτο του βιντεο κραταει στο χερι του ενα ελατηριο.Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν τετοια ελατηρια στο εμποριο?Ψαχνω ελατηριο επικρουστηρα για την ΑΤΑ και δυστυχως το ενα και μοναδικο μαγαζι(με οπλα φυσιγγια...) που υπαρχει εδω του πηγα το παλιο αλλα μου εδωσε ενα που το παχος μεταλλου των σπειρων ειναι πιο λεπτο και το ελατηριο ειναι μαλακο οσο το δικο μου που ειναι πεσμενο και δεν θα κανει δουλεια.Μπορω να μετρησω εσωτ.διαμετρο,εξ.διαμετρο παχος σπειρας αριθμο σπειρων...αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...Ευχαριστω.
694 810 7399
Φτιάχνει ελατήρια.
Πολύ καλά ελατήρια!
 
Συναδελφοι περιπου 3:30-4:00 λεπτο του βιντεο κραταει στο χερι του ενα ελατηριο.Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν τετοια ελατηρια στο εμποριο?Ψαχνω ελατηριο επικρουστηρα για την ΑΤΑ και δυστυχως το ενα και μοναδικο μαγαζι(με οπλα φυσιγγια...) που υπαρχει εδω του πηγα το παλιο αλλα μου εδωσε ενα που το παχος μεταλλου των σπειρων ειναι πιο λεπτο και το ελατηριο ειναι μαλακο οσο το δικο μου που ειναι πεσμενο και δεν θα κανει δουλεια.Μπορω να μετρησω εσωτ.διαμετρο,εξ.διαμετρο παχος σπειρας αριθμο σπειρων...αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...Ευχαριστω.
Κοιταξε εαν υπαρχει καποιος ατο εμποριο που φτιαχνει
Εμεις εδω εχουμε ενα μαγαζι και οταν χρειαζομαι ελατηρια συμπλεκτη που δεν υπαρχουν στο εμποριο παω το παλιο και μου φτιαχνει το ιδιο
Εαν ζητησεις να σου φτιαξει ενα μονο θα σε χρεωσει περισσοτερα
Ειδικα για διαμετρους και σπειρες που δεν ειναι συνιθισμενες

Εγω φτιαχνω 3-5 αναλογα και ετσι κραταω και για ανταλακτικο στο μελλον
 
Κοιταξε εαν υπαρχει καποιος ατο εμποριο που φτιαχνει
Εμεις εδω εχουμε ενα μαγαζι και οταν χρειαζομαι ελατηρια συμπλεκτη που δεν υπαρχουν στο εμποριο παω το παλιο και μου φτιαχνει το ιδιο
Εαν ζητησεις να σου φτιαξει ενα μονο θα σε χρεωσει περισσοτερα
Ειδικα για διαμετρους και σπειρες που δεν ειναι συνιθισμενες

Εγω φτιαχνω 3-5 αναλογα και ετσι κραταω και για ανταλακτικο στο μελλον
Με προλαβε ο γεροντας :)
 
Για να κουνήσει πρέπει να έχει τζόγους στα κλειδιά,στο πείρο ή στη βάση!
Σ αυτό το όπλο,απλά έχουν αδυνατίσει πολύ (ίσα να λειτουργεί)τα ελατήρια των κλειδιών και των σφυρών ώστε να ανοίγει εύκολα και κυρίως γρήγορα!
Λειαίνει οτιδήποτε μπορεί μειώσει τριβές και να κερδίσει χρόνο κ δύναμη σ ένα άθλημα που χρονομετρήτε! Μέχρι και τις θαλάμες,αφού επιβάλλονται οι απλοί εξωλκείς!
Οι θαλάμες θέλουν προσοχή γιατί αν φαγωθούν ελάχιστα παραπάνω επιτρέπουν διόγκωση κάλυκα και θα πας για μαλλιά και θα βγεις κουρεμένος μετά δε θα βγαίνει ο κάλυκας .
 
Συναδελφοι περιπου 3:30-4:00 λεπτο του βιντεο κραταει στο χερι του ενα ελατηριο.Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν τετοια ελατηρια στο εμποριο?Ψαχνω ελατηριο επικρουστηρα για την ΑΤΑ και δυστυχως το ενα και μοναδικο μαγαζι(με οπλα φυσιγγια...) που υπαρχει εδω του πηγα το παλιο αλλα μου εδωσε ενα που το παχος μεταλλου των σπειρων ειναι πιο λεπτο και το ελατηριο ειναι μαλακο οσο το δικο μου που ειναι πεσμενο και δεν θα κανει δουλεια.Μπορω να μετρησω εσωτ.διαμετρο,εξ.διαμετρο παχος σπειρας αριθμο σπειρων...αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει...Ευχαριστω.
βγαλε μια φωτο εαν μπορεις;)
 
Οι θαλάμες θέλουν προσοχή γιατί αν φαγωθούν ελάχιστα παραπάνω επιτρέπουν διόγκωση κάλυκα και θα πας για μαλλιά και θα βγεις κουρεμένος μετά δε θα βγαίνει ο κάλυκας .
Ισχύει!!!
Αλλά σ αυτούς,είναι πολυ "αχαμνά" τα φυσίγγια,γι αυτή τη σκοποβολή,αφενός και αφετέρου μη ξεχνάς ότι μιλάμε για αμερικανικούς πάφυλες... όχι τους ευρωπαϊκούς τσίγκους!
Οπότε ο κίνδυνος φρακαρίσματος είναι μηδενικός(φαίνεται κ εκ του αποτελέσματος...)!
 
βγαλε μια φωτο εαν μπορεις;)
Βαγγελη καλησπερα
Οταν το ανοιξα βρηκα αυτα τα δυο μεσα
IMG_20240620_080958(1).jpg



Το μικρο ελατηριακι ή το εβαλα εγω ή ο προηγουμενος δεν θυμαμαι τωρα,το εχω πανω απο 20 χρονια το οπλο....
Αυτο ειναι το ελατηριο μονο του αλλα δεν γνωριζω καν αν ειναι το μαμισιο αλλα ετσι πιστευω...
IMG_20240620_080901(1).jpg

Το παχος της σπειρας ειναι 1mm και η εξωτερικη διαμετρο ειναι 7mm(η εξωτερικη διαμετρο δεν γινεται να ειναι μεγαλυτερη γιατι μπαινει στο εσωτερικο ενος τυφλου διατρητου πυρου...
IMG_20240620_083507 (1).jpg


Ο αριθμος των σπειρων ειναι 16 αλλα και περισσοτερες να ειναι το κοβω...
Αυτο ειναι το καινουριο που μου εδωσε ο οπλοπωλης αλλα δεν πιστευω να κανω δουλεια τουλαχιστον οχι για πολυ....(το κοβω πιο μαλακο...)
IMG_20240620_081008.jpg


Εχει πιο λεπτη σπειρα 0,89-0,90 mm
Ευχαριστω για το ενδιαφερον...
 
Last edited:
"Σε ότι αφορά το μύθο των … καφενείων που θέλει τα «καλά» όπλα να έχουν διαμορφωμένο τσοκ σε όλο το μήκος της κάννης αυτό δεν υπάρχει. Κανένα μα κανένα όπλο δεν είχε, ούτε έχει, διαφορετική διαμόρφωση στο εσωτερικό της κάννης πλην εκείνου του απολύτως κυλινδρικού τμήματος που ξεκινάει από το τέλος του κώνου συναρμογής και φτάνει μέχρι την αρχή του τσοκ. Μία κάννη με προοδευτική κωνικότητα δίνει απίστευτα «άσχημες» κατανομές."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
 
"Σε ότι αφορά τις παρεμβάσεις στον κώνο προσαρμογής, παρότι υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην απόδοση πλην μερικών IDEAL τα οποία έχουν κώνο τύπου σκαλάκι και κλωτσάνε ανυπόφορα. Στην περίπτωση αυτή ο κώνος μετατρέπεται σε κανονικό. Γενικότερα πιστεύω ότι η φήμη του επιμηκυμένου κώνου αποτελεί αμερικάνικο μάρκετινγκ."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
 
"Στην βλητική δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχει δοκιμαστεί και εξαντληθεί εδώ και 100 χρόνια με αποτέλεσμα ό,τι παρουσιάζεται σαν καινούριο να μην είναι. Η μόνη διαφορά που έχει υπάρξει είναι στο πώς κατασκευάζονται τα φυσίγγια."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
 
"Οι κάννες χωρίς χρώμιο ρίχνουν καλύτερα και έχουν καλύτερες κατανομές ενώ από την άλλη είναι σίγουρο ότι το χρώμιο κάποια στιγμή θα χαλάσει. Υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες χρωμιώσεις και, σε ότι αφορά στα αυτογεμή, δεν έχει μεγάλη σημασία αν διαθέτουν χρωμιωμένη κάννη, γιατί είναι πολύ εύκολο, στην οποιαδήποτε περίπτωση η αντικατάσταση της. Για τα υπόλοιπα όπλα το χρώμιο εσωτερικά της κάννης τα καθιστά μη συντηρήσιμα."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
 
" Με το porting επιτυγχάνουμε σημαντική βελτίωση στην ποιότητα της κατανομής αλλά και στον «χαρακτήρα» της τουφεκιάς (αυξάνουμε σημαντικά το βάθος πεδίου, πράγμα που σημαίνει ότι «κερδίζουμε» ωφέλιμα μέτρα λόγω βελτιωμένης κατανομής). Επίσης, με το porting συνδυάζουμε αισθητή μείωση αναπήδησης των καννών."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
 
1/10.000του χιλιοστού έχουν διαμόρφωση τα merkel βάση εταιρίας απειροελάχιστη κωνικότητα , εννοείται ότι δεν είναι καλή η κωνική κανη κάπου πρέπει να υπάρχει παράλληλο αλλιώς θα ήταν έτσι και τα τσοκ .Δεν μπορεί τη ντουφέκια συνέχεια να την μαζεύεις δεν είναι υγρό όπως το νερό που ο στενός σωλήνας θα στείλει μακρύτερα τη στήλη ,είναι είναι στερεό ασταθές μεταβλητό σώμα και πρέπει να το σταθεροποιήσεις κάπως καθως επηρεάζεται από το παραμικρό .
 
Βαγγελη καλησπερα
Οταν το ανοιξα βρηκα αυτα τα δυο μεσα
IMG_20240620_080958(1).jpg



Το μικρο ελατηριακι ή το εβαλα εγω ή ο προηγουμενος δεν θυμαμαι τωρα,το εχω πανω απο 20 χρονια το οπλο....
Αυτο ειναι το ελατηριο μονο του αλλα δεν γνωριζω καν αν ειναι το μαμισιο αλλα ετσι πιστευω...
View attachment 88588

Το παχος της σπειρας ειναι 1mm και η εξωτερικη διαμετρο ειναι 7mm(η εξωτερικη διαμετρο δεν γινεται να ειναι μεγαλυτερη γιατι μπαινει στο εσωτερικο ενος τυφλου διατρητου πυρου...
IMG_20240620_083507 (1).jpg


Ο αριθμος των σπειρων ειναι 16 αλλα και περισσοτερες να ειναι το κοβω...
Αυτο ειναι το καινουριο που μου εδωσε ο οπλοπωλης αλλα δεν πιστευω να κανω δουλεια τουλαχιστον οχι για πολυ....(το κοβω πιο μαλακο...)
IMG_20240620_081008.jpg


Εχει πιο λεπτη σπειρα 0,89-0,90 mm
Ευχαριστω για το ενδιαφερον...
εγω μετρησα 6,95 εξωτερικη ,μηκος 43,75 ,παχος συρματος 1χιλ και 17 σπειρες
 
"Σε ότι αφορά τις παρεμβάσεις στον κώνο προσαρμογής, παρότι υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην απόδοση πλην μερικών IDEAL τα οποία έχουν κώνο τύπου σκαλάκι και κλωτσάνε ανυπόφορα. Στην περίπτωση αυτή ο κώνος μετατρέπεται σε κανονικό. Γενικότερα πιστεύω ότι η φήμη του επιμηκυμένου κώνου αποτελεί αμερικάνικο μάρκετινγκ."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
Αν είναι έτσι γιατί όλες η εταίρες σιγά σιγά πάνε σε μεγάλους κώνους και ανοίγουν και τους αυλούς! Αν δεν έπαιζε ρόλο δεν θα τον πείραζαν καθόλου. Άλλωστε μόνο η Benelli είχε στενούς αυλούς και κώνους και η franchi που βγαίνει μέσα στην Benelli.
 
" Με το porting επιτυγχάνουμε σημαντική βελτίωση στην ποιότητα της κατανομής αλλά και στον «χαρακτήρα» της τουφεκιάς (αυξάνουμε σημαντικά το βάθος πεδίου, πράγμα που σημαίνει ότι «κερδίζουμε» ωφέλιμα μέτρα λόγω βελτιωμένης κατανομής). Επίσης, με το porting συνδυάζουμε αισθητή μείωση αναπήδησης των καννών."...
Πηγη:https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/veltioseis-vlitikis-sto-xeirourgeio-tou-dinou/
Το πορτινγκ δεν έχει και το τόσο χρησιμότητα στο κυνήγι αν ήταν τόσο χρήσιμο θα το έκαναν και οι εταιρίες. Μόνο στα όπλα που είναι για σκοπευτήριο δηλαδή στα μοντέλα σπορτινγκ το κάνουν. Στο κυνήγι επειδή είχα όπλο με πορτινγκ μετά την τρίτη τουφεκιά σφύριζαν τα αυτιά σου ειδικά αν πας για τσίχλες θα σε πιάσει πονοκέφαλος.
 
Το πορτινγκ δεν έχει και το τόσο χρησιμότητα στο κυνήγι αν ήταν τόσο χρήσιμο θα το έκαναν και οι εταιρίες. Μόνο στα όπλα που είναι για σκοπευτήριο δηλαδή στα μοντέλα σπορτινγκ το κάνουν. Στο κυνήγι επειδή είχα όπλο με πορτινγκ μετά την τρίτη τουφεκιά σφύριζαν τα αυτιά σου ειδικά αν πας για τσίχλες θα σε πιάσει πονοκέφαλος.
Μήπως αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν το κάνουν οι εταιρείες στα κυνηγετικά μοντέλα (και όχι επειδή δεν είναι χρήσιμο) ????
Αν είναι χρήσιμο στο σκοπευτήριο (αν βελτιώνει την κατανομή), τότε είναι χρήσιμο και στο κυνήγι !!!
Απλά, οι κυνηγοί δεν συνηθίζουν να φορούν ωτοασπίδες ... ενώ στο σκοπευτήριο είναι υποχρεωτικές !!!!
Υ.Γ. Απλά, σκέψεις κάνω. Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά του πόρτινγκ. Προσωπικά δεν το θέλω, αλλά μόνο για το λόγο ότι προτιμώ τα όπλα μου όσο γίνεται πιο απλά, ούτε καν τσοκάκια με τρύπες δεν έχω πάρει !!!
 
Back
Top