Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Εγώ ρε παιδιά έχω άλλη άποψη...
Εκ πείρας!
Και τη τουφεκιά μαζεύει (κάνοντας υποτυπωδώς τη δουλειά του τσοκ φρένου) και την αναπήδηση, η μείωση της οποίας φαίνεται έντονα,σε ελαφρά όπλα ή σε μεγάλες γομώσεις!
Τώρα τα περί σφυρίγματος... Παρ ότι έχω εξαιρετική ακοή,δεν κατάλαβα κάτι!
Εδώ να πω μόνο μια κουβέντα του Παπατσαρούχα, ήταν αρνητικός στο πορτινγκ σε πολύ κοντές κανες (60-) για το λόγο του θορύβου,αλλά εκεί μιλάμε ότι θα ξεκινούσαν οι τρύπες από τα 40-45 εκατοστά...
 
Μήπως αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν το κάνουν οι εταιρείες στα κυνηγετικά μοντέλα (και όχι επειδή δεν είναι χρήσιμο) ????
Αν είναι χρήσιμο στο σκοπευτήριο (αν βελτιώνει την κατανομή), τότε είναι χρήσιμο και στο κυνήγι !!!
Απλά, οι κυνηγοί δεν συνηθίζουν να φορούν ωτοασπίδες ... ενώ στο σκοπευτήριο είναι υποχρεωτικές !!!!
Υ.Γ. Απλά, σκέψεις κάνω. Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά του πόρτινγκ. Προσωπικά δεν το θέλω, αλλά μόνο για το λόγο ότι προτιμώ τα όπλα μου όσο γίνεται πιο απλά, ούτε καν τσοκάκια με τρύπες δεν έχω πάρει !!!
Ναι συμφωνώ
 
Μήπως αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν το κάνουν οι εταιρείες στα κυνηγετικά μοντέλα (και όχι επειδή δεν είναι χρήσιμο) ????
Αν είναι χρήσιμο στο σκοπευτήριο (αν βελτιώνει την κατανομή), τότε είναι χρήσιμο και στο κυνήγι !!!
Απλά, οι κυνηγοί δεν συνηθίζουν να φορούν ωτοασπίδες ... ενώ στο σκοπευτήριο είναι υποχρεωτικές !!!!
Υ.Γ. Απλά, σκέψεις κάνω. Δεν είμαι ούτε υπέρ, ούτε κατά του πόρτινγκ. Προσωπικά δεν το θέλω, αλλά μόνο για το λόγο ότι προτιμώ τα όπλα μου όσο γίνεται πιο απλά, ούτε καν τσοκάκια με τρύπες δεν έχω πάρει !!!
Είναι παραπανησια δουλειά (κόστος παραγωγής) και ενοχλεί κάποιους χειριστές.
Το σκοπευτικό είναι...άλλο.
 
Είναι παραπανησια δουλειά (κόστος παραγωγής) και ενοχλεί κάποιους χειριστές.
Το σκοπευτικό είναι...άλλο.
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 5 σκοπευτικά ( 4 Σπόρτινγκ και 1 σκητ) Beretta και Browning..... κανένα δεν είχε porting. Επίσης έχω δει τα άλλα όπλα στο σκοπευτήριο μας, Kemen, Guerini, Zoli, Renato Camba, Perazzi..... κανένα δει είχε επίσης εργοστασιακό porting.....Κάτι θα ξέρουν....
 
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 5 σκοπευτικά ( 4 Σπόρτινγκ και 1 σκητ) Beretta και Browning..... κανένα δεν είχε porting. Επίσης έχω δει τα άλλα όπλα στο σκοπευτήριο μας, Kemen, Guerini, Zoli, Renato Camba, Perazzi..... κανένα δει είχε επίσης εργοστασιακό porting.....Κάτι θα ξέρουν....
Διαφωνο αυτό δεν σημαίνει τίποτα....αυτό που έχω δει εγώ σε όπλα που έχω κανη είναι ότι κανη δουλειά
 
Θα ηθελα να το δοκιμασω σε καποιο οπλο μου να μου φυγει η περιεργεια...αλλα φοβαμαι αυτο με το θορυβο της τουφεκιας οτι μπορει να αυξηθει σε μη ανεκτο επιπεδο και μετα δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα οπως λεει ο φιλος ο @Benelli l.h. ...Οταν ειχα κανει κωνο στην beccaccia μου ειχε προτεινει να μου κανει και porting αλλα το φοβηθηκα λογω 61 ποντων...Ωτοασπιδες δεν φοραω ουτε και ειμαι φιλικος ως προς αυτην την ιδεα,δεν μου αρεσει...Παντως στο βουνο ακομη και με 61 ποντους(beccccia) που εχω κυνηγησει μπασιματα τσιχλας ο θορυβος της ντουφεκιας δεν με ενοχλει καθολου αλλα αυτο το κλωτσημα δεν το αντεχω...Φοβαμαι και να βαλω κανα ελαστικο πελμα μη μου αλλαξει τη γεωμετρια και εχουμε αλλα μετα...
 
Θα ηθελα να το δοκιμασω σε καποιο οπλο μου να μου φυγει η περιεργεια...αλλα φοβαμαι αυτο με το θορυβο της τουφεκιας οτι μπορει να αυξηθει σε μη ανεκτο επιπεδο και μετα δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα οπως λεει ο φιλος ο @Benelli l.h. ...Οταν ειχα κανει κωνο στην beccaccia μου ειχε προτεινει να μου κανει και porting αλλα το φοβηθηκα λογω 61 ποντων...Ωτοασπιδες δεν φοραω ουτε και ειμαι φιλικος ως προς αυτην την ιδεα,δεν μου αρεσει...Παντως στο βουνο ακομη και με 61 ποντους(beccccia) που εχω κυνηγησει μπασιματα τσιχλας ο θορυβος της ντουφεκιας δεν με ενοχλει καθολου αλλα αυτο το κλωτσημα δεν το αντεχω...Φοβαμαι και να βαλω κανα ελαστικο πελμα μη μου αλλαξει τη γεωμετρια και εχουμε αλλα μετα...
Αν έχει το σκληρό πλαστικό να βάλεις ελαστικό θα δεις μεγάλη διαφορά στην ανάκρουση μην το φοβάσαι, άπλως δες να γίνει στο ίδιο μήκος.
 
Θα ηθελα να το δοκιμασω σε καποιο οπλο μου να μου φυγει η περιεργεια...αλλα φοβαμαι αυτο με το θορυβο της τουφεκιας οτι μπορει να αυξηθει σε μη ανεκτο επιπεδο και μετα δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα οπως λεει ο φιλος ο @Benelli l.h. ...Οταν ειχα κανει κωνο στην beccaccia μου ειχε προτεινει να μου κανει και porting αλλα το φοβηθηκα λογω 61 ποντων...Ωτοασπιδες δεν φοραω ουτε και ειμαι φιλικος ως προς αυτην την ιδεα,δεν μου αρεσει...Παντως στο βουνο ακομη και με 61 ποντους(beccccia) που εχω κυνηγησει μπασιματα τσιχλας ο θορυβος της ντουφεκιας δεν με ενοχλει καθολου αλλα αυτο το κλωτσημα δεν το αντεχω...Φοβαμαι και να βαλω κανα ελαστικο πελμα μη μου αλλαξει τη γεωμετρια και εχουμε αλλα μετα...
Σε τοσο κοντη κανη, μη κανεις πορτιγκ, ειδικα αν δεν φορας ωτοασπιδες.
 
Αν έχει το σκληρό πλαστικό να βάλεις ελαστικό θα δεις μεγάλη διαφορά στην ανάκρουση μην το φοβάσαι, άπλως δες να γίνει στο ίδιο μήκος.
Υπαρχουν στο εμποριο που να ταιριαζουν κουτι ή θα πρεπει να το τροποποιησω εγω για να ταιριαξει?Το δικο μου ειναι το απλο το "κοκκαλινο" της Benelli...
 
Μου ειχε δωσει ενας φιλος απο Benelli αλλα μαλλον πρεπει να ειναι για αλλα μοντελα και βαριομουν να μπω στη διαδικασια να το τροποποησω...Αν εχω χρονο θα ψαξω στη σοφιτα να το βρω και το πολυ πολυ αν δεν ταιριαξει βαζω παλι το δικο του και ειμαστε ενταξει...βασικο πραγμα να εχεις την επιλογη να επιστρεψεις στην προτερη κατασταση αν δεν σε ικανοποιει η νεα...
 
Υπαρχουν στο εμποριο που να ταιριαζουν κουτι ή θα πρεπει να το τροποποιησω εγω για να ταιριαξει?Το δικο μου ειναι το απλο το "κοκκαλινο" της Benelli...
Είναι λεπτό το κοκαλινο και 1.5 εκατοστά λάστιχο πιο μακρύ θα βγει το κοντάκι.
 
Το γνωριζω για αυτο δεν προχωραω στην μετατροπη....Αλλα μπορει να κανω την δοκιμη με ενα φτηνιαρικο cerverllati που ειχα παρει(για να μην χαλασω και το πελμα της benelli που μου εδωσε ο φιλος που απο οτι κοιταξα στο διαδικτυο κανει για benelli με πλαστικα κοντακια...) και αν δεν μου κατσει ξαναβαζω το μαμισιο...
 
Θα ηθελα να το δοκιμασω σε καποιο οπλο μου να μου φυγει η περιεργεια...αλλα φοβαμαι αυτο με το θορυβο της τουφεκιας οτι μπορει να αυξηθει σε μη ανεκτο επιπεδο και μετα δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα οπως λεει ο φιλος ο @Benelli l.h. ...Οταν ειχα κανει κωνο στην beccaccia μου ειχε προτεινει να μου κανει και porting αλλα το φοβηθηκα λογω 61 ποντων...Ωτοασπιδες δεν φοραω ουτε και ειμαι φιλικος ως προς αυτην την ιδεα,δεν μου αρεσει...Παντως στο βουνο ακομη και με 61 ποντους(beccccia) που εχω κυνηγησει μπασιματα τσιχλας ο θορυβος της ντουφεκιας δεν με ενοχλει καθολου αλλα αυτο το κλωτσημα δεν το αντεχω...Φοβαμαι και να βαλω κανα ελαστικο πελμα μη μου αλλαξει τη γεωμετρια και εχουμε αλλα μετα...
Δεν έχει καμία σχέση ο θόρυβος θα κάνει τον διπλάσιο και θα στον βγάζει προς τα πίσω
 
Δεν έχει καμία σχέση ο θόρυβος θα κάνει τον διπλάσιο και θα στον βγάζει προς τα πίσω
Ρε Παναγιώτη... Έχεις ιδίαν άποψη?
Γιατί και από τη "μάνα" τους είχα όπλα με porting και άνοιξα σε άλλα!
Δεν είχε καμία διαφορά στον ήχο!
Καμιά όμως!

Και η μία κάννη,ήταν μιας Mossberg 500 slug με 61 μήκος! Αρκετά πίσω το πορτινγκ!
 
Last edited:
Ρε Παναγιώτη... Έχεις ιδίαν άποψη?
Γιατί και από τη "μάνα" τους είχα όπλα με porting και άνοιξα σε άλλα!
Δεν είχε καμία διαφορά στον ήχο!
Καμιά όμως!

Και η μία κάννη,ήταν μιας Mossberg 500 slug με 61 μήκος! Αρκετά πίσω το πορτινγκ!
ναι κυνηγούσα την Fabarm με 61 με πορτινγκ όταν πήγαινα για κυνήγι που έριχνα τουφεκιές επαναλαμβανόμενες άρχιζαν σφύριζαν τα αυτιά μου και δεν είναι καθόλου ευαίσθητα. Τώρα αν ρίχνεις 5 με 10 φυσίγγια σε 2-3 ώρες δεν έχεις θέμα
 
Άρα?
Διαφοροποιείται το αποτέλεσμα από τι? Το κατασκευαστικό κομμάτι? Το μήκος,το μέγεθος,τον αριθμό των οπών,τη διάμετρο και τη γωνία τούς?
Μήπως δεν είναι όλα "ίδια"?
Γιατί σε πιστεύω @Panagiotis K. εσένα κ άλλους που λέτε τα ιδια,αλλά πιστεύω και τα μάτια κ τ αυτιά μου και άλλους που έχουν ίδια άποψη!
Απορίες....
 
Back
Top