Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Αυτά τα κοκκάλινα πέλματα είναι μόνο για μόστρα. Δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ότι χειρότερο
Σε αεριων που εχω ακριβως το ιδιο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,τουλαχιστον με τις γομωσεις που χρησιμοποιω εγω...
 
ναι κυνηγούσα την Fabarm με 61 με πορτινγκ όταν πήγαινα για κυνήγι που έριχνα τουφεκιές επαναλαμβανόμενες άρχιζαν σφύριζαν τα αυτιά μου και δεν είναι καθόλου ευαίσθητα. Τώρα αν ρίχνεις 5 με 10 φυσίγγια σε 2-3 ώρες δεν έχεις θέμα
Αν εχει μια ντουφεκια 160 ντεσιμπέλ και μια 5ντεσιμπελ περισσότερα κάνει την διπλάσια ζημιά.. και από και πάνω τετραπλάσια..
Κάπου το έχω διαβάσει... μια κάνει 71εκ με 61 έχει μεγάλη διαφορά στον κρότο σκέψου αυτή με πορτινκ..
 
Αν εχει μια ντουφεκια 160 ντεσιμπέλ και μια 5ντεσιμπελ περισσότερα κάνει την διπλάσια ζημιά.. και από και πάνω τετραπλάσια..
Κάπου το έχω διαβάσει... μια κάνει 71εκ με 61 έχει μεγάλη διαφορά στον κρότο σκέψου αυτή με πορτινκ..
Ισχυει στο περιπου..., η κλιμακα μετρησης του ηχου με ντεσιμπελ δεν ειναι αναλογικη ειναι λογαριθμικη... καθε 10 ντεσιμπελ διπλασιαζεται το αποτελεσμα που προκαλει...
 
Έχουν περάσει από τα χέρια μου 5 σκοπευτικά ( 4 Σπόρτινγκ και 1 σκητ) Beretta και Browning..... κανένα δεν είχε porting. Επίσης έχω δει τα άλλα όπλα στο σκοπευτήριο μας, Kemen, Guerini, Zoli, Renato Camba, Perazzi..... κανένα δει είχε επίσης εργοστασιακό porting.....Κάτι θα ξέρουν....
Λίγα μοντέλα είχαν
 
Ρε Παναγιώτη... Έχεις ιδίαν άποψη?
Γιατί και από τη "μάνα" τους είχα όπλα με porting και άνοιξα σε άλλα!
Δεν είχε καμία διαφορά στον ήχο!
Καμιά όμως!

Και η μία κάννη,ήταν μιας Mossberg 500 slug με 61 μήκος! Αρκετά πίσω το πορτινγκ!
Έχει διαφορά στον ήχο αλλά επηρεάζει μόνος αυτούς που έχουν ευαίσθητα αυτιά.
 
Το πορτινγκ δεν επηρεάζει όλους το ίδιο.
Τουλάχιστον,δεν είναι ίδια η αίσθηση.
Ρίχνω με κάνες που έχουν πορτινγκ εδώ και 30+ χρόνια.
Από 60 πόντους μέχρι 81.
Έχω εμβοες στο (αρ)αυτι,ακούω όμως την τσίχλα από τα 400μ.
Στα μπασίματα με κοιτάνε η παρέα που θα στρίψω το κεφάλι για να ετοιμαστουν! :)
Φίλος που κυνηγάμε παρέα,αν τουφεκισω και είναι δίπλα ...πέφτει στα γονατα!
Δεν αντέχει τον ήχο με τίποτα!
 
Άρα?
Διαφοροποιείται το αποτέλεσμα από τι? Το κατασκευαστικό κομμάτι? Το μήκος,το μέγεθος,τον αριθμό των οπών,τη διάμετρο και τη γωνία τούς?
Μήπως δεν είναι όλα "ίδια"?
Γιατί σε πιστεύω @Panagiotis K. εσένα κ άλλους που λέτε τα ιδια,αλλά πιστεύω και τα μάτια κ τ αυτιά μου και άλλους που έχουν ίδια άποψη!
Απορίες....
τι να σου πω εμένα ειχε εργοστάσιακο 12 τρύπες 6 απο κάθε πλευρά.
 
Διαφωνο αυτό δεν σημαίνει τίποτα....αυτό που έχω δει εγώ σε όπλα που έχω κανη είναι ότι κανη δουλειά
Ηλία όχι και δεν σημαίνει τίποτα..... προσωπική μου γνώμη ότι αν έκανε τη διαφορά θα το είχαν οι εταιρείες, ειδικά στα σκοπευτικά όπλα που ίσως ένα δίσκος να κάνει τη διαφορά....θέλω να πω ότι οι μεγάλες εταιρίες με όπλα αξίας χιλιάδων ευρώ, αν πίστευαν ότι το porting θα έκανε τη διαφορά θα το είχαν στάνταρ στα μοντέλα τους.
 
Ηλία όχι και δεν σημαίνει τίποτα..... προσωπική μου γνώμη ότι αν έκανε τη διαφορά θα το είχαν οι εταιρείες, ειδικά στα σκοπευτικά όπλα που ίσως ένα δίσκος να κάνει τη διαφορά....θέλω να πω ότι οι μεγάλες εταιρίες με όπλα αξίας χιλιάδων ευρώ, αν πίστευαν ότι το porting θα έκανε τη διαφορά θα το είχαν στάνταρ στα μοντέλα τους.
Γιάννη,πιστεύω ότι κατά κύριο λόγο η δουλειά του πορτινγκ είναι η χαλιναγώγηση της αναπήδησης,σε δεύτερο βαθμό πάει η βελτίωση.
Οπότε σε 3.5 κιλά όπλο που ρίχνει 24 gr δε το έχεις ανάγκη!
Στο βλητικό κομμάτι,η έκρηξη στομίου είναι μικρότερη στα (συνήθως) μακρύκανα σκοπευτικά και από την άλλη αυτό που είπε ο @ΓΙΑΝΝΗΣ.,αφήνουν την επιλογή στο χρήστη!
 
Γιάννη,πιστεύω ότι κατά κύριο λόγο η δουλειά του πορτινγκ είναι η χαλιναγώγηση της αναπήδησης,σε δεύτερο βαθμό πάει η βελτίωση.
Οπότε σε 3.5 κιλά όπλο που ρίχνει 24 gr δε το έχεις ανάγκη!
Στο βλητικό κομμάτι,η έκρηξη στομίου είναι μικρότερη στα (συνήθως) μακρύκανα σκοπευτικά και από την άλλη αυτό που είπε ο @ΓΙΑΝΝΗΣ.,αφήνουν την επιλογή στο χρήστη!
Σωστός.....
 
Ισχυει στο περιπου..., η κλιμακα μετρησης του ηχου με ντεσιμπελ δεν ειναι αναλογικη ειναι λογαριθμικη... καθε 10 ντεσιμπελ διπλασιαζεται το αποτελεσμα που προκαλει...
Για αυτο 71εκ και λίγες λίγες η ντουφέκιες 😉
 
Ίσως σε κοντοκανο όπλο να έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα το πορτινγκ αλλά μετά θέλει ωτοασπιδες εάν ρίχνεις πολλά φυσίγγια.
Το porting όλοι το συνιστούν σε όπλα με μήκος κάνης από 71 π και πάνω λόγω ακριβώς αυτού που περιγραφεις
 
Η benelli δεν ειναι τυχαιο που στις καραμπινες που προοριζονται για το sporting φερουν εργοστασιακο porting βλεπε super sport και μπορει να παρατηρησει καποιος την συγκεκριμενη διαταξη και τον αριθμο που πιστευω οτι ειναι προιον μελετης και οχι τυχαιο.
Τωρα οπως λεει και ο Γιαννης το ιδιο και εγω απο το 2004 εριχνα με την 368lux με εγοστασιακο porting ποτε δεν με ενοχλησε και περα απο τις εμβοες που εχω και εγω που πιστευω πως ειναι μια ακολουθια της ηλικιας ακουω σαν ελεφαντας.Δεν παραβλεπω ομως την προσωπικη ιδιαιτεροτητα .
 
Ο θόρυβος από το porting μπορεί να είναι από απαρατήρητος έως επίπονος, ανάλογα με το μέγεθος, την διάταξη, την γωνία και τον αριθμό των οπών. Προσωπικά έχουν αρχίσει και με ενοχλούν μέχρι και τα τσοκ με porting. Ειδικά αυτά με μεγάλες τρύπες, τα οποία όντως κάτι ψιλοκανουν στη μείωση της ανάκρουσης αλλά όχι αρκετά για να δικαιολογήσουν την βαβούρα.
 
Ο θόρυβος από το porting μπορεί να είναι από απαρατήρητος έως επίπονος, ανάλογα με το μέγεθος, την διάταξη, την γωνία και τον αριθμό των οπών. Προσωπικά έχουν αρχίσει και με ενοχλούν μέχρι και τα τσοκ με porting. Ειδικά αυτά με μεγάλες τρύπες, τα οποία όντως κάτι ψιλοκανουν στη μείωση της ανάκρουσης αλλά όχι αρκετά για να δικαιολογήσουν την βαβούρα.
Τα γεραματα δεν ερχονται μονα τους
παντα σιγα σιγα κατι τα ακολουθει ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο. Χαριτολογωντας το λεω μη το παρεις προσωπικα.
Τωρα οσο αφορα εαν το porting προσφερει η οχι ας μου επιτραπει να εχω διαφορετικη αποψη απο την εμπειρια μου σε fabarm και την benelli που εχω μαζι τους και συγκρινοντας παραλληλα απλα μοντελα δηλ ανευ προσφερουν τοσο οσο για να κανουν την διαφορα που χρειαζεται για το ζητουμενο.Πιστευω πως οι εταιρειες οταν εφαρμοζουν στις κατασκευες τους μια συγκεκριμενη εφαρμογη δεν το κανουν για να δαπανησουν το χρονο τους και να κανουν ενα ανουσιο εξοδο επιπλεον εκτος και θελουν να παιξουν με το τριπακι του marketing.
 
Η benelli δεν ειναι τυχαιο που στις καραμπινες που προοριζονται για το sporting φερουν εργοστασιακο porting βλεπε super sport και μπορει να παρατηρησει καποιος την συγκεκριμενη διαταξη και τον αριθμο που πιστευω οτι ειναι προιον μελετης και οχι τυχαιο.
Τωρα οπως λεει και ο Γιαννης το ιδιο και εγω απο το 2004 εριχνα με την 368lux με εγοστασιακο porting ποτε δεν με ενοχλησε και περα απο τις εμβοες που εχω και εγω που πιστευω πως ειναι μια ακολουθια της ηλικιας ακουω σαν ελεφαντας.Δεν παραβλεπω ομως την προσωπικη ιδιαιτεροτητα .
Απο οτι βλεπω τις εμβοες κανενας μας δεν τις γλιτωσε.........
 
Back
Top