Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Δεν υποχρέωσε κάνεις κανέναν να αγοράσει τίποτε άλλος έχει επιφυλάξεις άλλος ρισκάρει έτσι είναι η ζωή κάνεις όμως μάστορας που έχει μαγαζί δεν πειράζει όπλο το οποίο θα γίνει επικίνδυνο για το χρήστη μόνο Αλμπάνης.
 
Άστο Γιάννη, είναι λάθος το όλο πράγμα όπως γίνεται.
Δεν είναι υποχρεωμένος κάνεις που θέλει να αγοράσει ένα γάμωοπλο να κάνει τα κυνήγια του να κάνει τον ντετέκτιβ ούτε να έχει πτυχίο οπλουργικης για να ανακαλύψει τι έκαναν οι πρώην κάτοχοι.
Και αυτό το ' εγώ ξέρω τα πάντα και είμαι μάγκας και οι άλλοι είναι άσχετοι ' αφήστε το στην πάντα γιατί είναι μεγάλη μαλακια.
Και παντρεμένη- χωρισμένη κ παρθένα δύσκολο.
Οποιος δεν θέλει ν ψάχνεται ή δέν γνωρίζει πάει για καινούριο.
Αν δεν φτάνει το καινούριο πρέπει ν κάνει τον ντετέκτιβ.
 
Οταν πούλησα το perazzi ενώ είχα πει στον πωλητή ότι είχε κ δεν είχε το όπλο ήθελε (κ καλά έκανε) να το δει ο οπλουργός του.
Ελα ντε που ήταν στού διαόλου την μάνα...
Εφαγα μισή μέρα με κάτι καθυστερήσεις του μάστορα..έρχομαι κλπ..
Τεσπα έρχεται, ανοίγει την θήκη ΔΕΝ δένει το όπλο, κοιτάει την κάννη μέσα και λέει στον αγοραστή..
ΠΑΡΤΟ! Δεν έχει κάνει κώνο..
(Ρε τι λέει αυτός λέω από μέσα μου).Να χέσω τους ελέγχους...
Τους λέω:γι αυτό με φέρατε εδώ?
Δεν θα κοιτάξουμε τπτ άλλο?Είχα τονίσει ότι το όπλο δεν είχε κάνει κώνο.
Τεσπα..κάποιοι την έχουν πατήσει κ είναι πολύ επιφυλακτικοί.
Αλλά τόσο πολύ μ τους κώνους?
Εγώ πάντως σε perrazi κώνο δεν θα έκανα με τίποτα είναι ένα όπλο βλητικά άριστο πιστεύω.
 
Γι'αυτό δεν θα έκανες η γιατί θα του σακατευες τη μεταπώληση;
Καμία σχέση δεν θα σκόπευα να το πουλήσω εξάλλου ένα perazzi το φτιάχνεις όπως θες όποτε ποιος ο λόγος να αλλάξεις κάτι μετά στης κάνες αφού από την αρχή λες το θέλω έτσι και έτσι. Μια κάνη Benelli έχει 500-600€ άντε και να γίνει η μαλακια αγοράζεις μια καινούρια στο Perazzi έχει 3000€+
 
Και παντρεμένη- χωρισμένη κ παρθένα δύσκολο.
Οποιος δεν θέλει ν ψάχνεται ή δέν γνωρίζει πάει για καινούριο.
Αν δεν φτάνει το καινούριο πρέπει ν κάνει τον ντετέκτιβ.
Ωραία προσέγγιση...
Ευτυχώς που δεν έχουν την ίδια όλοι οι επαγγελματίες όλων των επαγγελμάτων.
 
Ωραία προσέγγιση...
Ευτυχώς που δεν έχουν την ίδια όλοι οι επαγγελματίες όλων των επαγγελμάτων.
Σαν ιδιώτης σ αυτόν τον χώρο μιλάω με τα όσα έχω δεί κ δεν έχω πάθει...
Αν δεν σ αρέσει η προσέγγιση αυτή δικαίωμά σου.
Προσωπικά αν δεν γνωρίζω το όπλο που θα αγοράσω από πρώτο χέρι,
το ψάχνω αρκετά.
Εως τώρα δεν την έχω πατήσει.
Ισως είμαι τυχερός.. ή καλός ντετέκτιβ.
 
κάνεις όμως μάστορας που έχει μαγαζί δεν πειράζει όπλο το οποίο θα γίνει επικίνδυνο για το χρήστη μόνο Αλμπάνης.
Και κανείς δεν γράφει πάνω στην αποδειξουλα τι ακριβώς έκανε.
Γιατί άραγε ...
 
Last edited:
Οταν πούλησα το perazzi ενώ είχα πει στον πωλητή ότι είχε κ δεν είχε το όπλο ήθελε (κ καλά έκανε) να το δει ο οπλουργός του.
Ελα ντε που ήταν στού διαόλου την μάνα...
Εφαγα μισή μέρα με κάτι καθυστερήσεις του μάστορα..έρχομαι κλπ..
Τεσπα έρχεται, ανοίγει την θήκη ΔΕΝ δένει το όπλο, κοιτάει την κάννη μέσα και λέει στον αγοραστή..
ΠΑΡΤΟ! Δεν έχει κάνει κώνο..
(Ρε τι λέει αυτός λέω από μέσα μου).Να χέσω τους ελέγχους...
Τους λέω:γι αυτό με φέρατε εδώ?
Δεν θα κοιτάξουμε τπτ άλλο?Είχα τονίσει ότι το όπλο δεν είχε κάνει κώνο.
Τεσπα..κάποιοι την έχουν πατήσει κ είναι πολύ επιφυλακτικοί.
Αλλά τόσο πολύ μ τους κώνους?
Και ποιος σου είπε ότι όποιος έχει όπλο ξέρει και τη έχει το 80% τον κυνηγον είναι άσχετοι το τι όπλο έχουν μαθενουν τα βασικά να κανη μπαμ και τίποτα άλλο . ....οσο για τον κωννο που ανοίγουν όπλα ας βάλει ένας ένα όπλο από γνωστό οπλουργο 3/4 είναι όλοι που του έκανε κωννο και ανηξε το οπλο... Παιδιά που ρίχνουν φουρνελα με μπενελια έχουν κανη πανό τους ότι μπορείς να φανταστείς και τα όπλο ρίχνειπολλά χρόνια ετσι...πόσα εργοστασιακά έχουν ανοίξει από μαλακια του ιδιοκτήτη????? ...
 
Και κανείς δεν γράφει στην πάνω στην αποδειξουλα τι ακριβώς έκανε.
Γιατί άραγε ...
Και εσύ νομίζεις ότι αυτοί οι οπλουργοι που κάνουν αυτήν την δουλειά θα ρίσκαραν να κάνουν κάτι το οποίο θα έβλαπτε το επάγγελμά τους η την Ζωή του πελάτη τους. ..αυτό για μένα είναι καθαρά λάθος άποψη αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο για αυτά που γράφεις παρτους τηλέφωνο και πες τους τα παράπονά σου να δούμε τι θα σου πουν
 
Και εσύ νομίζεις ότι αυτοί οι οπλουργοι που κάνουν αυτήν την δουλειά θα ρίσκαραν να κάνουν κάτι το οποίο θα τους ρίσκαραν το επάγγελμά τους η την Ζωή του πελάτη τους. ..αυτό για μένα είναι καθαρά λάθος άποψη αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο για αυτά που γράφεις παρτους τηλέφωνο και πες τους τα παράπονά σου να δούμε τι θα σου πουν
Δεν έχω παράπονα.
Τι να μου πουν;
Ότι κάνουν εργασία που δεν την αναφέρουν πουθενά;
Αυτό και μόνο μου λέει πολλά!
Εσύ Λιάκο, θα έμπαινες κάτω από ένα σπίτι που θα σου έλεγε ο πολιτικός μηχανικός ότι το ανακαίνισε αλλά δεν θέλει να το πιστοποιήσει;
Τα παιδιά σου θα τα έβαζες από κάτω;
Θα θέλες το παιδί σου να έχει ένα όπλο στα χέρια του που δεν είναι πλέον αυτό που έβγαλε η εταιρία αλλά κάτι άλλο;
 
Δεν έχω παράπονα.
Τι να μου πουν;
Ότι κάνουν εργασία που δεν την αναφέρουν πουθενά;
Αυτό και μόνο μου λέει πολλά!
Εσύ Λιάκο, θα έμπαινες κάτω από ένα σπίτι που θα σου έλεγε ο πολιτικός μηχανικός ότι το ανακαίνισε αλλά δεν θέλει να το πιστοποιήσει;
Τα παιδιά σου θα τα έβαζες από κάτω;
Θα θέλες το παιδί σου να έχει ένα όπλο στα χέρια του που δεν είναι πλέον αυτό που έβγαλε η εταιρία αλλά κάτι άλλο;
Αν είχα παιδιά θα τους έδινα ευχαρηστος την 302που την έχω με κωννο από πολύ γνωστό οπλουργο...το αυτοκηνιτο με φουλ βελτίωσης από τον κάθε κλαμπανη μάστορα είναι πολύ ποιο επικίνδυνο από ένα όπλο με κωννο .....τώρα αν νομίζεις ότι η γνώσης σου πανό στα όπλα φτάνουν της γνώσης ενος επαγγελματία οπλουργου πάω πάσο
 
Αν είχα παιδιά θα τους έδινα ευχαρηστος την 302που την έχω με κωννο από πολύ γνωστό οπλουργο...το αυτοκηνιτο με φουλ βελτίωσης από τον κάθε κλαμπανη μάστορα είναι πολύ ποιο επικίνδυνο από ένα όπλο με κωννο .....τώρα αν νομίζεις ότι η γνώσης σου πανό στα όπλα φτάνουν της γνώσης ενος επαγγελματία οπλουργου πάω πάσο
Δεν έχω γνωσεις.
Ένα απλό ερώτημα κάνω γιατί δεν αναγράφονται οι εργασίες στην αποδειξη...αλλα απάντηση δεν πήρα από κανέναν σας..
 
Το ότι δεν αναγράφει η απόδειξη την ακριβή εργασία μπορεί να μην υπάρχει νομικό πλαίσιο που να το επιτρέπει ..Γιατί αναγράφει η απόδειξη βαφή κάνης .Κοίταξε να δεις μπορεί το τοπίο να είναι θολό και για κάποιους επισφαλή,αλλά μην ξεχνάς πως ο ίδιος οπλουργος που διαμορφώνει κώνο είναι ο ίδιος που πηγαίνεις το ντουφέκι του παππού ψιλοδιαβρωμενο το εξετάζει πιθανόν να του κάνει και λείανση και σου λέει ρίξε μεχρι 32 γρ .Και τον εμπιστεύεσαι βάση εμπειρίας και γνώσεων .Πρέπει να αποφασίσει ο κάθε ένας είτε εμπιστεύεται έναν οπλουργο είτε όχι, κατά το δοκούν δεν είναι λογική.Σιγουρα θα ήταν καλύτερα να υπήρχε τράπεζα δοκιμών και να πιστοποιούσε και μετέπειτα την ασφάλεια του όπλου,αλλά δεν υπάρχει.Κσι μην ξεχνάμε δε σε πιάνει κανείς από το αυτί να κάνεις κάτι με το ζόρι όπως ανέφερε ο Ηλίας και το αμάξι το έχω κάνει από 150 ίππους 330 πέρασε κάποιο κραστ τεστ έπειτα να δούμε την καταλληλότητα του .Η μήπως βελτιώθηκε στην αντιπροσωπεία? Για να μη μιλήσω για τα μηχανάκια που σκοτώνουν κάθε μέρα λες και είμαστε στο πόλεμο.Ενω αντιστοίχως εκτός από το κυνήγι αγριόχοιρου θάνατο από κυνηγετικό ατύχημα που να φταίει το όπλο νομίζω δεν υπάρχει καταγεγραμμένο τα τελευταία 40 τουλάχιστον χρόνια ενώ όπλα από εμφράξεις έχουν ανοίξει πολλά και από ελαττωματικές τάπες και πρόσφατα .
 
Back
Top