Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Και τώρα τι κάνουμε για αυτό μόνο σε κοντακά?
Πρώτα πρέπει να προσδιορισθεί το αίτιο
Μετά πάμε ανάλογα σε οπλουργό/κοντακά
Οι αποτυπώσεις σε χαρτί στο τεστ Churchill δειχνουν τη πάνω κάννη να βάλλει ψηλότερα
Θα πρέπει να πιστοποιηθεί η απευθυγράμμιση της κάννης
Αν ισχύει ότι η άνω κάννη δείχνει πιο ψηλά (και δεν είναι στραβή) τότε ρωτάμε οπλουργό αν διορθώνεται (για την ακρίβεια πόσο κοστίζει να διορθωθεί)
Εναλλακτικά πάμε σε μεσοβέζικες λύσεις
 
Προσοχή με τα laser φυσίγγια ... τα laser μπορεί να "χάνουν" πολύ. Το έχω δει σε laser για αεροβόλο .... επαναφορτιζόμενο δράπανο και "σημάδεμα" μακρυά (20-30m) για να δεις την απόκλιση.
Τελικά έφτιαξα δικιά μου βάση laser σε τόρνο με 6 βίδες για ρύθμιση.
Απόκλιση zero !!!

Αν έγραφα πως θα έπρεπε πειραματικά να κάνει έλεγχο ευθυγράμμισης και παραλληλότητας των καννών, θα πήγαινε ο άνθρωπος στον γιατρό :-) οπότε συμβιβάσθηκα με τα φυσίγγια laser ...

Έχεις δίκιο, δεν είναι όλα τα φυσίγγια laser πιστοποιημένα/διακριβωμένα. Εδώ δεν γίνεται διακρίβωση παραλληλότητας καννών ούτε και σε επώνυμες μάρκες ...
 
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
.well done. Εισαι ωραιος Μαικλ....και αν σου εκατσε ! ! !
Και εγω λογο υψους ετσι ξεκινησα, προσθηκες-πελματα και τελικα
κατεληξα στο φτου και ξανα απο την αρχη για"κοντακι"
 
Ο έλεγχος ευθείας και παράλληλοτητα απαιτούν βιομηχανικό εξοπλισμό που αποκλείεται να τον έχουν οι οπλουργοι.
Οι κάλυκες με λέιζερ μόνο λανθασμένες εντυπώσεις μπορούν να δημιουργήσουν.
Σε ευθυτητα μονο ενα οργανο εχει την μεγαλυτερη ακριβεια .Το ανθρωπινο ματι
 
Σε ευθυτητα μονο ενα οργανο εχει την μεγαλυτερη ακριβεια .Το ανθρωπινο ματι
πάνω σε αυτό ακριβώς στηρίχθηκε και Χαρδαβέλας την δεκαετία του 90 και έβαζε αυτοκίνητα να τσουλάνε στην ανηφόρα και ψάχνανε για περιεργα μεταφυσικά φαινόμενα και άλλα τέτοια ευτράπελα
 
.well done. Εισαι ωραιος Μαικλ....και αν σου εκατσε ! ! !
Και εγω λογο υψους ετσι ξεκινησα, προσθηκες-πελματα και τελικα
κατεληξα στο φτου και ξανα απο την αρχη για"κοντακι"
Ευχαρηστω φιλε.....αν εισαι κομπλε οκ.......αν οχι πες μου να σε βοηθησω...δεν θελει τιποτα τρομερες γνωσης για να το φτιαξεις.....
 
πάνω σε αυτό ακριβώς στηρίχθηκε και Χαρδαβέλας την δεκαετία του 90 και έβαζε αυτοκίνητα να τσουλάνε στην ανηφόρα και ψάχνανε για περιεργα μεταφυσικά φαινόμενα και άλλα τέτοια ευτράπελα
Πανω σε αυτο στηριζεται κ η Perazzi η Holland n Holland , η Krieghoff κ ολες οι top εταιριες .Με το ανθρωπινο ματι ελεγχουν ευθυτητα στις κανες τους
 
Προεκταση κοντακιου σε crio comfort

Επειτα απο ερκετο μετρημα λιμαρισμα και κοψημο ηρθε το επηθημητο αποτελεσμα......
Προεκταση 1.6 cm στο κοντακι απο φυλο κρεπ παπουτσιων....
(η καφε και μαυρη φετα που ειναι κολημενη στο πελμα)
Η λαμαρινα ειναι 2.3 mm περηπου και μου εφαγε δυο απογευματα να την φερω εκει που πρεπει ακρηβως και να σφηνωνει χωρης προβλημα..
Ηστερα απο το αρχηκο προτζεκτ κολληθηκε αλλη μια φετα κρεπ σε μικροτερη διασταση στο πελμα για να θυλικωσει το πελμα στο κοντακη και να μην παιζει δεξια αρηστερα......
Θα μπορουσα να παρω το μεγαλητερο πελμα της benelli αλλα ειχα περισσότερη χαρα στο να το φτιαξω μονος μου....
Πολυ καλη δουλια γλυτωνουμε και το κατοσταρικο εχω κανει παρομιο μα λαστιχο και πελμα γτ η σουπερσπορτ εχει πολυ κοντο κοντακι ακομα και με το μεγαλυτερι φοτο δε βαζω το πελμα ειναι μπερετα αχαχαχα
 
Τελικά η καριδια δεν έβγαλε τα νερά που θα ήθελα γιατί ήταν από κλαδί που το είχα κάνα 10αρια χρόνια και αποφάσισα να το δουλεψωView attachment 9815
Δεν ξέρω τι νερά ήθελες φίλε Teo virginia όμως τα κανόνια δείχνουν πολύ μάχιμα έτσι.
 
Δεν έχω βάλει laser για να δω....Θα το πάω σε ένα οπλουργο που έχουμε εδώ να δω τι θα μου πει.....Η περιέργεια που μου κάνει είναι όταν πάω για τσίχλες πέφτουν σαν σταφύλια και στην φασσα και στην Πέρδικα κάνουν αέρα είναι όλες αρσενικες
Φίλε μου αν θες σου προτείνω εγώ έναν "οπλουργο" που το πήγα για ρύθμισμα κλισεων στο κοντάκι μου και αυτός μου το διέλυσε.. Το έκοψε ένα πόντο του άλλαξε το pitch και μετά έγινε κούτσουρο για το τζάκι, στο τέλος μ ζήτησε 300 ευρώ να λου φτιάξει άλλο στα μέτρα μου. Τον γαμοσταυρισα κι έφυγα.
 
Φίλε μου αν θες σου προτείνω εγώ έναν "οπλουργο" που το πήγα για ρύθμισμα κλισεων στο κοντάκι μου και αυτός μου το διέλυσε.. Το έκοψε ένα πόντο του άλλαξε το pitch και μετά έγινε κούτσουρο για το τζάκι, στο τέλος μ ζήτησε 300 ευρώ να λου φτιάξει άλλο στα μέτρα μου. Τον γαμοσταυρισα κι έφυγα.
Ποιον ρε Γιάννη?
 
Από Γιάννενα είναι φίλε δεν τον λέω δημόσια.. Μέγας μαλακας.. Κοντάκι 500 ευρώ με νερα καυκασιανης καρυδιάς μου το διέλυσε. Τελως πάντων παθαίνουμε μαθαίνουμε.
Έτσι είναι φίλε παθαίνουμε για να μαθαινουμε
 
Από Γιάννενα είναι φίλε δεν τον λέω δημόσια.. Μέγας μαλακας.. Κοντάκι 500 ευρώ με νερα καυκασιανης καρυδιάς μου το διέλυσε. Τελως πάντων παθαίνουμε μαθαίνουμε.
Δυστυχώς η πλειοψηφία των μαστόρων πάσης φυσεως σ αυτό τον τόπο ,ειναι για σφαλιάρες.
Πιο ερασιτεχνες κι απο τους τελευταίους ερασιτέχνες, αλλα το χειροτερο ειναι οτι δεν έχουν ουτε αξιοπρεπεια ,ούτε φιλότιμο και τους πελάτες τους βλέπουν μονο σαν €.
 
Back
Top