Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για ταχυτητα έγραψα όχι για φονικοτητα διατρηση ...Η ερωτηση είναι αν μια 76 καννη σε σχεση με μια 60 καννη εχει διαφορα στην ταχυτητα σε μια τραβερσα των 40 μετρων .
Ποιός χρησιμοποιεί 60 και σε τι κυνήγι;;;

Ναι 66 και 76 έχουν μικρές διαφορές στην ταχύτητα, ανούσιες στο τεραίν.

Αν η 76 σκότωνε και η 66 όχι, όλοι θα είχαν 106 !!!
Εχουμε ξανα πει...π.χ η 61cm κάννη με την 76cm εχουν διαφορες στην ταχύτητα....

ΤΩΡΑ: Παρτε χαμπαρι, πως ενα φυσιγγι ΙΔΙΟ κ στα 2 οπλα, εχει διαφορετικη συμπεριφορα στο εσωτερικο της καννης...στην 61cm θα βρεις υπολοιματα "ενδικτικα" κ στην 76cm θα δεις καθρεφτη την καννη...γιατι άραγε;;;;
 
ενα φυσιγγι ΙΔΙΟ κ στα 2 οπλα, εχει διαφορετικη συμπεριφορα στο εσωτερικο της καννης...στην 61cm θα βρεις υπολοιματα "ενδικτικα" κ στην 76cm θα δεις καθρεφτη την καννη...γιατι άραγε;;;;
Γιατί Κώστα ?

ps
Εγώ πάντως με 61cm δεν έχω δει κανέναν να κυνηγάει παίδες ... (εκτός slug)
 
Χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με εσωτερική βλητική το παρακάτω κείμενο το θεωρώ ντε φάκτο σαν αληθινό.
Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί ποτέ δεν θα αγόραζα όπλο κάτω από 71 cm (εκτός από slug).
Η vinci απορρίφθηκε για 2 λόγους ... δεν ήξερα την συμπεριφορά των πλαστικών μετά από χρόνια και γιατί δεν είχε ο Κύργιας 71cm όταν αγόραζα όπλο. ;)
 

Attachments

Εγώ πάντως με 61cm δεν έχω δει κανέναν να κυνηγάει
Καλα...αυτο ειναι θεμα γουστου, δεν εχει να κανει...εγω δεν μπορω να κυνηγισω με 61 λογο σωματοτυπου...any way!!


Γιατί Κώστα ?
Η πυριτιδα "ψ" θελει το χρονο της να καεί...δεν ολοκληρώνεται το εργο καυσης της στους 61 σε σχεση με τον ιδιο χρονο οπου θα κεγώταν στην 76cm καννη...στην 61cm λοιπον θα εκτονωθουν πολυ πιο γρηγορα τα αερια απο την 76cm.....οποτε στερούμαστε σε ταχυτητες...μια αποκληση Μ.Ο 10-15m/s
(61-76) δεν τα λες κ λιγα θεωρώ....
 
Ουτε εγω, αλλα τα παραπανω γραφομμενά μου τα εχω διαπιστωσει στις δοκιμες μου κ σε μερικα σεταπ στον ταχογραφο περισυ....
Οι δοκιμές είναι πάντα χρήσιμες ...

ps
και για να μην ρωτήσουν κάποιοι γιατί δεν θα αγόραζα όπλο 66cm θα πω απλά ότι δεν έχει σχέση με την βλητική απόδοση, απλά δεν μου αρέσουν και με το όπλο μου θέλω να κυνηγώ τα πάντα. Δεν έχω συνηθίσει τόσο κοντά όπλα στο καρτέρι.

Για τα 61cm δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ με τέτοιο όπλο ... (ούτε καν έχω δει να κρατά κάποιος, εκτός slug πάντα)
 
Εγώ πάντως με 61cm δεν έχω δει κανέναν να κυνηγάει παίδες ... (
Εγώ κυνηγάω με lanber 60 εκατοστά, 4* ,3*. Αν κυνηγούσα στατικά, ειδικά αν κυνηγούσα κυρίως υδρόβια ή και φασες, θα προτιμούσα 76 ή 81 εκατοστά σε αυτογεμές ή επαναληπτικό. Κώστα δύο κάνες δεν είναι ποτέ απόλυτα ίδιες ,αλλά αν ήταν με μόνη διαφορά το μήκος, όσοι έκαναν συγκριτικες μετρήσεις βρήκαν στο διάστημα 60 με 75 εκατοστά, διαφορές στις αρχικές από 0,5 μέχρι 1,5 μ/δ για κάθε εκατοστό επιπλέον. Αλλά με κάποια φυσίγγια, μια ειδικά μελετημένη κάνη 60 εκατοστών μπορεί να βγάζει ίδια ή μεγαλύτερη ταχύτητα από μια άλλη 75 εκατοστών.
 
Χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με εσωτερική βλητική το παρακάτω κείμενο το θεωρώ ντε φάκτο σαν αληθινό.
Ίσως κάνω λάθος αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατί ποτέ δεν θα αγόραζα όπλο κάτω από 71 cm (εκτός από slug).
Η vinci απορρίφθηκε για 2 λόγους ... δεν ήξερα την συμπεριφορά των πλαστικών μετά από χρόνια και γιατί δεν είχε ο Κύργιας 71cm όταν αγόραζα όπλο. ;)
Καλα...αυτο ειναι θεμα γουστου, δεν εχει να κανει...εγω δεν μπορω να κυνηγισω με 61 λογο σωματοτυπου...any way!!



Η πυριτιδα "ψ" θελει το χρονο της να καεί...δεν ολοκληρώνεται το εργο καυσης της στους 61 σε σχεση με τον ιδιο χρονο οπου θα κεγώταν στην 76cm καννη...στην 61cm λοιπον θα εκτονωθουν πολυ πιο γρηγορα τα αερια απο την 76cm.....οποτε στερούμαστε σε ταχυτητες...μια αποκληση Μ.Ο 10-15m/s
(61-76) δεν τα λες κ λιγα θεωρώ....
Γιατί Κώστα ?

ps
Εγώ πάντως με 61cm δεν έχω δει κανέναν να κυνηγάει παίδες ... (εκτός slug)
...έχω την εντύπωση οτι δεν πρέπει να γινόμαστε αιρετικοί τρόπον τινά.:)

Δηλαδή ανεξάρτητα από την διαφορά στην βλητική απόδοση, υπάρχουν βραχύκαννά όπλα έστω 60ποντα, που έχουν την χρήση τους και υπερτερούν έναντι των μακρύκαννων σε ορισμένα κυνήγια. Για παράδειγμα το ιδανικό μπεκατσοτούφεκο του Παπαπατσαρούχα είναι 20αρι 60 πόντοι. Η ένα αυτογεμές 60 πόντοι στα κουνέλια, όπως η Μπερέτα του φίλου μου του Κουρέα στα κουνέλια με σκυλιά....Σίγουρα θα υπάρχουν νομίζω και άλλες χρήσεις...η προτιμήσεις...;) (όπως ο Λευτέρης π.χ....που με πρόλαβε!)
 
Οι δοκιμές είναι πάντα χρήσιμες ...

ps
και για να μην ρωτήσουν κάποιοι γιατί δεν θα αγόραζα όπλο 66cm θα πω απλά ότι δεν έχει σχέση με την βλητική απόδοση, απλά δεν μου αρέσουν και με το όπλο μου θέλω να κυνηγώ τα πάντα. Δεν έχω συνηθίσει τόσο κοντά όπλα στο καρτέρι.

Για τα 61cm δεν έχω άποψη μιας και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ με τέτοιο όπλο ... (ούτε καν έχω δει να κρατά κάποιος, εκτός slug πάντα)
ισα ισα Βασιλη για να κυνηγας τα παντα επρεπε να παρεις 66αρα κανη !!! και αν θελεις σονι και καλα στα παπια ας πουμε μακρια κανη βαζεις ενα τσοκ εσω -εξω 10 ποντους και την κανεις 76!!! η +5 και γινεται 71!! εκτος αν θελεις να τιναζεις και τις ελιες , εκει πας απο 81 εκ και πανω !!
 
Απαντώ σε όλους σας @Xklefteris @tratsis @pit1982

Παιδιά με χαλάει να κυνηγάω με ένα όπλο που δεν μου αρέσει (ακόμα και οπτικά) ή δεν έχω συνηθίσει ή μου καρφωθεί στον εγκέφαλο ότι κάτι θα με πειράζει πάνω σε αυτό.

Λευτέρη δεν είμαι της φιλοσοφίας να έχω 3-4 όπλα, ένα για κάθε κυνήγι.
Είμαι της άποψης ένα για όλα, ακόμα και με συμβιβασμούς.
Εσύ έχεις 60cm και για παπιά ήθελες 80cm άρα μέσος όρος 70cm !!!
Τόσο απλά προκύπτει το 71cm.
Σας είπα είναι θέμα συνήθειας (κυνηγούσα με 71cm χρόνια) και διαφορετικών τρόπων κυνηγιού και θηραμάτων δεν είναι θέμα βλητικής.

Γιάννη δεν γίνομαι αιρετικός, φίλε ... αν δεν σου αρέσει κάτι ή σου κάθεται στραβά ψυχολογικά μπορείς να το αγοράσεις και να το χρησιμοποιήσεις ;;;;
Άντε να αγοράσω ένα 60cm και να τύχει να πάω για παπιά ή ένα 81 και να τύχει να πάω για μπεκάτσα.
Είναι θέμα συμβιβασμών φίλε, δεν κάνω 1 κυνήγι μόνο (αν και με αυτό που κατέληξα να κάνω πάλι λάθος όπλο έχω :) και το ξέρω)

Δημήτρη, άλλο πράγμα που "σιχαίνομαι" είναι τα μακρυά έσω έξω τσοκ ή τα εξωτερικά.
Νομίζω ότι μου αποσπούν την προσοχή.
Δεν τα έχω συνηθίσει ούτε θέλω να τα συνηθίσω ... ούτε μου αρέσουν ...
 
Απαντώ σε όλους σας @Xklefteris @tratsis @pit1982

Παιδιά με χαλάει να κυνηγάω με ένα όπλο που δεν μου αρέσει (ακόμα και οπτικά) ή δεν έχω συνηθίσει ή μου καρφωθεί στον εγκέφαλο ότι κάτι θα με πειράζει πάνω σε αυτό.

Λευτέρη δεν είμαι της φιλοσοφίας να έχω 3-4 όπλα, ένα για κάθε κυνήγι.
Είμαι της άποψης ένα για όλα, ακόμα και με συμβιβασμούς.
Εσύ έχεις 60cm και για παπιά ήθελες 80cm άρα μέσος όρος 70cm !!!
Τόσο απλά προκύπτει το 71cm.
Σας είπα είναι θέμα συνήθειας (κυνηγούσα με 71cm χρόνια) και διαφορετικών τρόπων κυνηγιού και θηραμάτων δεν είναι θέμα βλητικής.

Γιάννη δεν γίνομαι αιρετικός, φίλε ... αν δεν σου αρέσει κάτι ή σου κάθεται στραβά ψυχολογικά μπορείς να το αγοράσεις και να το χρησιμοποιήσεις ;;;;
Άντε να αγοράσω ένα 60cm και να τύχει να πάω για παπιά ή ένα 81 και να τύχει να πάω για μπεκάτσα.
Είναι θέμα συμβιβασμών φίλε, δεν κάνω 1 κυνήγι μόνο (αν και με αυτό που κατέληξα να κάνω πάλι λάθος όπλο έχω :) και το ξέρω)

Δημήτρη, άλλο πράγμα που "σιχαίνομαι" είναι τα μακρυά έσω έξω τσοκ ή τα εξωτερικά.
Νομίζω ότι μου αποσπούν την προσοχή.
Δεν τα έχω συνηθίσει ούτε θέλω να τα συνηθίσω ... ούτε μου αρέσουν ...
...για Παπιά και Αυτογεμή δεν ξέρω ...για δίκαννα όπλα και για μεσαία θηράματα και κάτω , έχω αρχίσει και πείθομαι οτι όσο το όπλο κονταίνει και ελαφρώνει τόσο πιο αποτελεσματικό γίνεται...

Υ.Γ ...οχι να γίνει και καραμούζα!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...για Παπιά και Αυτογεμή δεν ξέρω ...για δίκαννα όπλα και για μεσαία θηράματα και κάτω , έχω αρχίσει και πείθομαι οτι όσο το όπλο κονταίνει και ελαφρώνει τόσο πιο αποτελεσματικό γίνεται...

Υ.Γ ...οχι να γίνει και καραμούζα!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Φυσικά !!!

Πχ αν ήξερα ότι θα κυνηγούσα αποκλειστικά γουρούνι θα έπαιρνα μια anticlick vinci slug 61cm.
Ίσως να πάρω ... όταν βγει το anticlick μοντέλο.
 
Άγγελε Καλησπέρα!:)

Κατι γράφει περί αυτού ο συγχωρεμένος ο Παπαδέας...

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ

1. Eρώτηση: Έχουμε 2 κάνες με το ίδιο τσοκάρισμα. Η μια με μήκος 75 και ή άλλη 60 πόντους. Στη θαλάμη και των δύο αναπτύσσεται πίεση 650 bars/cm². Στο στόμιο της πρώτης, τα αέρια ασκούν πίεση 50 bars/cm² και στην δεύτερη 90 bars/cm². Ποια θα δώσει, με το ίδιο φυσίγγι, καλλίτερα βλητικά αποτελέσματα;
Aπάντηση: Μη σας γελάει η πίεση στο στόμιο της κάνης. Στην εβδομηνταπεντάρα κάνη, τα αέρια θα σπρώξουν τα σκάγια για περισσότερο χρόνο και συνεπώς θα προσδώσουν σ'αυτά μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου.
Επειδή τα αέρια, στη μακριά κάνη θα ξεμπουκάρουν με λιγότερη δύναμη, (50 αντί 90 bars/cm²), θα έχουν μικρότερη επίδραση στο διασκορπισμό των σκαγίων. Τουναντίον, στα βραχύκαννα ντουφέκια, τα αέρια ξεμπουκάρουν με δύναμη και φυσάνε, από πίσω, τα σκάγια, δεν καταστρέφουν ολοσχερώς την ντουφεκιά, αλλά επηρεάζουν την κατανομή τους.
Δεν δημιουργήθηκε λοιπόν άδικα, από τους παλαιούς κυνηγούς και τους σκοπευτές του ΤΡΑΠ προτίμηση στα μακρύκαννα ντουφέκια.

2. Eρώτηση: Τι πρακτική αξία έχει αυτή η υπεροχή των μακρίκαννων ντουφεκιών;
Aπάντηση: Οι μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες κατά 15-20m/sec, που αποδίδουν αυτές οι κάνες, "εξανεμίζεται" στις μακρινές ντουφεκιές. Η καλή όμως κατανομή, που υπόσχονται, σε συνδυασμό με άριστης ποιότητας και χωρίς παραμορφώσεις σκάγια, ίσως δώσουν τα 1-2 πιάτα παραπάνω στον πρωταθλητή για να πάρει το μετάλλιο.
Για τους κοινούς κυνηγούς τίποτα ουσιαστικό. Στα κυνήγια μάλιστα με σκυλί φέρμας, ίσως η εξηντάρα, που σκορπάει λίγο τα σκάγια, να αποδειχθεί αποτελεσματικότερη.

Υ.Γ...ας με συγχωρέσουν οι λοιποί φίλοι(και ορισμένοι ειδικά!.sarcastic. )αλλά ... του έχω μια αδυναμία...
Μα καλα δε θε θες αλλες δυο περδικες κουβαλα τη ν 76αρα ολη μερα αχαχχα
 
Εγώ κυνηγάω με lanber 60 εκατοστά, 4* ,3*. Αν κυνηγούσα στατικά, ειδικά αν κυνηγούσα κυρίως υδρόβια ή και φασες, θα προτιμούσα 76 ή 81 εκατοστά σε αυτογεμές ή επαναληπτικό. Κώστα δύο κάνες δεν είναι ποτέ απόλυτα ίδιες ,αλλά αν ήταν με μόνη διαφορά το μήκος, όσοι έκαναν συγκριτικες μετρήσεις βρήκαν στο διάστημα 60 με 75 εκατοστά, διαφορές στις αρχικές από 0,5 μέχρι 1,5 μ/δ για κάθε εκατοστό επιπλέον. Αλλά με κάποια φυσίγγια, μια ειδικά μελετημένη κάνη 60 εκατοστών μπορεί να βγάζει ίδια ή μεγαλύτερη ταχύτητα από μια άλλη 75 εκατοστών.
Ο συνκυνηγος μου εχει Lamber 4* & 3* για μπεκατσα....το κυνηγησσ σε καρτερι τσιχλας κ ειπα αμαν κ πως κ παρω πουλι....δεν αισθανομουν καλα....στη μπεκατσα βολευει αφανταστα.
...έχω την εντύπωση οτι δεν πρέπει να γινόμαστε αιρετικοί τρόπον τινά.:)

Δηλαδή ανεξάρτητα από την διαφορά στην βλητική απόδοση, υπάρχουν βραχύκαννά όπλα έστω 60ποντα, που έχουν την χρήση τους και υπερτερούν έναντι των μακρύκαννων σε ορισμένα κυνήγια. Για παράδειγμα το ιδανικό μπεκατσοτούφεκο του Παπαπατσαρούχα είναι 20αρι 60 πόντοι. Η ένα αυτογεμές 60 πόντοι στα κουνέλια, όπως η Μπερέτα του φίλου μου του Κουρέα στα κουνέλια με σκυλιά....Σίγουρα θα υπάρχουν νομίζω και άλλες χρήσεις...η προτιμήσεις...;) (όπως ο Λευτέρης π.χ....που με πρόλαβε!)
Δεν εννοω τη χρηση τους Γιαννη....εννοουσα για την καυση σε διαφορα μηκοι καννων...το καθε οπλο κανει τη δουλεια του φυσικα...εχω κ 66 κ 71 κ 2 οπλα με 76 καννη...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top