Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οποιαδήποτε μπαρούτι μονοβασική όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω του μηδεν απλά θέλει λίγο φόρτωμα για να συνεχίσει να αποδίδει η διβασικη θα δουλέψει χωρίς αλλαγή μέχρι μιας θερμοκρασίας εάν την πάμε -40 το πιο πιθανόν είναι ότι η διβασικές θα είναι άχρηστες διότι έχουν τάση λόγο του μεγάλου ποσοστού νιτρογλυκερίνης να γίνονται κολωδη (συσωματωσεις).Οι διβασικές κατά κύριο λόγο έχουν βγει για τα υπερβολικά επίπεδα υγρασίας όχι χαμηλής θερμοκρασίας.Και όποιος λέει γιατί κάπου το διάβασα ότι η εξωτερική υγρασία δεν παίζει ρόλο μπορώ αν ακολουθήσει έναν Απρίλη στο χωριό να του αποδείξω ότι τα καλά του φυσίγγια με μονοβασική στους 5/6/8/10 βαθμούς σε συγκεκριμένη ώρα με υγρασία 95+ και καθαρό καιρό θα κάνουν σαν κλανιές .Σε γενικές γραμμές όλο το φάσμα των συνθηκών εάν παίζεις με την μπαρούτι το καλύπτεις μόνο με μονοβασική .Επίσης το καλύτερο είναι να βρίσκονται τα φυσίγγια σου περίπου στο 400 από ταχύτητα είσαι υπερκαλυμενος για όλους τους καιρούς .Έχοντας γεμίσει πολύ την ς4 ,mb32 και g3000 πάρα πολύ με τη τελευταία έριχνα παίζοντας μαζί της με όλες τις καιρικές συνθήκες από -15 μέχρι 35 και ότι ποσοστό υγρασίας και αν είχε.
 
Δεν εχω κυνηγησει σε αντιξοες συνθηκες.... ....Εννοω μειον 10-20 βαθμους....Εδω το μεγαλυτερο
προβλημα ειναι η φουλ υγρασια !!!
Στην φουλ υγρασια αυτο που εχω δει.....εναι οτι μονο οι διβασικες ''στεκονται'' με αξιοπρεπεια και
εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε ''πουλησουν''...
Κατα καιρους και οι μονοβασικες και οι τροποποιημενες με πουλησαν !!!
Σιγουρα δεν βγηκαν ''τυχαια'' οι τροποποιημενες και οι διβασικες....Καθε πυριτιδα ειναι για τον ''δικο''
της καιρο.
Διαφορετικα θα υπηρχε ΜΙΑ πυριτιδα για ΟΛΟΥΣ καιρους και θηραματα....Απλα πραγματα παλικαρια !!!
 
Λευτέρη, δώσε λεπτομέρειες, γιατί είμαστε αρκετοί που το χρησιμοποιούμε.

Βασιλη περιμενοντας να μας πει ο Λευτερης τι πρεπει να προσεξουμε...θα σου πω τι ξερω εγω
για το αλευρι.
Οταν εχουμε ενα σεταπ και θελουμε να βαλουμε αλευρι εαν ΠΧ το σεταπ ειναι 1,90χ36 για του
βαλουμε αλευρι το κανουμε 1,90χ35+1 αλευρι. Αυτος ειναι ο ''κανονας''....απο εκει περα αναλλογα
τον ''μαγειρα'' και τα υπολοιπα....Δλδ μπορεις και εχεις πολλες εναλλακτικες σε δοσολογια και καψυλια !!!!
ΑνεβαινειςΠΧ στο 1,95Χ36+1,5 αλευρι και βαζεις χαμηλοτερης ισχυος καψουλι.
Το αλευρι εαν ακολουθεις τον ''κανονα'' εχει και σου δινει την ιδια ογκομετρια...
Αυτο που εχω δει....και ειναι ο λογος που δεν το χρησιμοποιω το πλαστικο μπαφερ ειναι επικινδυνο
( για μενα ) γιατι αλλαζει την ογκομετρια του φυσιγγιου.
Το πλαστικο μπαφερ...κατεβαινει στον πυθμενα του βυσματος ανεβαζοντας τα σκαγια επανω και
σου μειωνει τον κενο απατητο χωρο....με αποτελεσμα να εχεις περισσοτερα bar.
Αυτο εχω δει εγω...
Ας περιμενουμε και την απαντηση του Λευτερη...να μαθουμε και κατι ακομα φιλε !!!
 
Βασιλη περιμενοντας να μας πει ο Λευτερης τι πρεπει να προσεξουμε...θα σου πω τι ξερω εγω
για το αλευρι.
Οταν εχουμε ενα σεταπ και θελουμε να βαλουμε αλευρι εαν ΠΧ το σεταπ ειναι 1,90χ36 για του
βαλουμε αλευρι το κανουμε 1,90χ35+1 αλευρι. Αυτος ειναι ο ''κανονας''....απο εκει περα αναλλογα
τον ''μαγειρα'' και τα υπολοιπα....Δλδ μπορεις και εχεις πολλες εναλλακτικες σε δοσολογια και καψυλια !!!!
ΑνεβαινειςΠΧ στο 1,95Χ36+1,5 αλευρι και βαζεις χαμηλοτερης ισχυος καψουλι.
Το αλευρι εαν ακολουθεις τον ''κανονα'' εχει και σου δινει την ιδια ογκομετρια...
Αυτο που εχω δει....και ειναι ο λογος που δεν το χρησιμοποιω το πλαστικο μπαφερ ειναι επικινδυνο
( για μενα ) γιατι αλλαζει την ογκομετρια του φυσιγγιου.
Το πλαστικο μπαφερ...κατεβαινει στον πυθμενα του βυσματος ανεβαζοντας τα σκαγια επανω και
σου μειωνει τον κενο απατητο χωρο....με αποτελεσμα να εχεις περισσοτερα bar.
Αυτο εχω δει εγω...
Ας περιμενουμε και την απαντηση του Λευτερη...να μαθουμε και κατι ακομα φιλε !!!
Όταν όπως λες αντιμετωπίζεται η προσθήκη του, ως βάρος γομωσης, εξυπακούεται ότι είναι όλα οκ‼️
 
Λευτέρη, δώσε λεπτομέρειες, γιατί είμαστε αρκετοί που το χρησιμοποιούμε.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σίγουρο.
Το buffer λογικά συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε πυρίτιδα, δοσολογία και setup.

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το κοινό αλεύρι απαγορεύεται δια ροπάλου.
 
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι σίγουρο.
Το buffer λογικά συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε πυρίτιδα, δοσολογία και setup.

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το κοινό αλεύρι απαγορεύεται δια ροπάλου.
Καλημέρα
Αυτό που πρέπει να δούμε είναι κατά πόσο τραβάει υγρασία κ αν υπάρχει η περιπτώση να γίνει ένα σώμα.
Αν έχει κάποιος φυσιγγια 5ετιας με βρώμη ας το τσεκάρει.

Υ. Γ. .yel.Τα καλύτερα είναι τα Ρεμ με Νιτρου μέσα στα σκάγια αλλά το πακέτο γράφει buffered άρα κάνουν μπουφ κ δεν είναι δυνατά .sarcastic.
 
Καλημέρα
Αυτό που πρέπει να δούμε είναι κατά πόσο τραβάει υγρασία κ αν υπάρχει η περιπτώση να γίνει ένα σώμα.
Αν έχει κάποιος φυσιγγια 5ετιας με βρώμη ας το τσεκάρει.

Υ. Γ. .yel.Τα καλύτερα είναι τα Ρεμ με Νιτρου μέσα στα σκάγια αλλά το πακέτο γράφει buffered άρα κάνουν μπουφ κ δεν είναι δυνατά .sarcastic.


To εχω ξανα πει.....το εχω ξανα γραψει....Φιλος απο το φορουμ Ιδιογομωση....πριν αρκετα χρονια
εκανε αυτην την δοκιμη....και το τραβηξε και απο τα ''μαλλια''!!!
Εβαλε δυο μερες φυσιγγια εξω στην βροχη να βρεχονται....και δεν σταματησε εκει....εθαψε μερικα
μεσα σε γλαστρα !!!!
ΜΕΤΑ απο 2 ημερες τα εσφαξε και μας τα παρουσιασε....Το αλευρι ηταν ατοφιο οπως το ειχε βαλει !!!
Πολυ μα πολυ καλος Ιδιογομωτης....και Ανθρωπος....Ειναι μελλος και του HL αλλα δεν τον βλεπω
να γραφει συχνα !!!
 
Ολλα στο παιδιο μάγκες καλές η δοκιμές καλή η πίνακες και τα πιθαγορια θεωρήματα.. αλλά αν δεν βρέξεις τον κ@@@@ ψάρι δεν Τρως που λέει και ο σοφός λαός μας πως θα βγάλει ασφάλεις συμπεράσματα αν κυνηγάς κυχλα παπί η ολλα τα φτερωτα περίστασιακα είναι σαν να πας σκοπευτήριο 1 φορά τον χρόνο και να θέλεις να σπάσεις ολλα τα δυσκακια δεν γίνονται αυτά…. Αν δεν ρίξεις φυσηγγια πολλά φυσίγγια λεμε με ολλους τους καιρούς και θερμοκρασίες του τόπου σου ποτέ δεν θα βγάλεις άκρη ακόμα και αν τα φτιάχνεις μόνος σου… τυχεροί ειναι εκείνοι που ζουν κοντά σε καρτερία κυχλα Παπίου φασας και μπορούν να ρίξουν πανό από 2000 φυσηγγια την χρόνια
 
Καλημέρα
Αυτό που πρέπει να δούμε είναι κατά πόσο τραβάει υγρασία κ αν υπάρχει η περιπτώση να γίνει ένα σώμα.
Αν έχει κάποιος φυσιγγια 5ετιας με βρώμη ας το τσεκάρει.

Υ. Γ. .yel.Τα καλύτερα είναι τα Ρεμ με Νιτρου μέσα στα σκάγια αλλά το πακέτο γράφει buffered άρα κάνουν μπουφ κ δεν είναι δυνατά .sarcastic.
Καλημέρα Στέλιο,
τα νίτρο είναι δύναμη :)
Αγόρασα άλλα 10 ... τα βρήκα σε καλή τιμή ;)

2 είναι τα σημεία που το buffer μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

Αρχικό στάδιο πυροδότησης και τσοκ.

Στο τσοκ αν είναι σχετικά ανοιχτό δεν υπάρχει πρόβλημα, αν είναι κλειστό όσο πιο μασίφ είναι η γόμωση θα αυξήσει πιέσεις.
Πόσο ;;; Δεν ξέρω ...

Στην αρχική πυροδότηση το buffer ουσιαστικά εμποδίζει τα σκάγια να παραμορφωθούν και να κινηθούν ελεύθερα.
Η απουσία παραμόρφωσης δημιουργεί δυσκαμψία στην γόμωση και αυτό αυξάνει την Pmax.
Πόσο ;;; Δεν ξέρω ...
Ουσιαστικά η γόμωση τείνει να συμπεριφερθεί περισσότερο σαν ενιαίο σώμα παρά σαν μάζα που μπορεί να παραμορφωθεί.
 
Last edited:
Την υγρασία στο φυσίγγι μπορείς να την δεις με το αλεύρι αφήνοντας το κρύο ζέστη μετά από μήνες για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα να δημιουργηθεί υγρασία στο βρωμαλευρο με ότι αυτό συνεπάγεται.Δε μπορείς να το διαπιστώσεις με μια βδομάδα .Αλλά ποιος ο λόγος σε έναν ιδιογομωτης να γεμίζει φυσίγγια για τον επόμενο χρόνο στοκαρει υλικά και γεμίζει όποτε θέλει και αν μείνουν μερικά στο χώρο αποθήκευσης μέσα στο παιδί δεν νομίζω να πάθουν απολύτως τίποτα .Πρόβλημα μπορεί να είναι στις εταιρίες που ίσως τους μείνουν στο ράφι όχι στο σπίτι κανα δυο χρόνια γι'αυτό γράφουν ότι απαγορεύεται το ένα και το άλλο πάντα οι υπολογισμοί και οι κανόνες είναι για την εμπορική κατασκευή όχι για τον ιδιογομωτη που θα γεμίσει τώρα και θα τα ρίξει σε μια βδομάδα και με ικανοποιητικές συνθήκες φύλαξης.Ετσι νομίζω
 
Μερικές φορές προσπαθούμε να είμαστε ακριβείς και ακριβολόγοι σε πράγματα που είναι ανακριβή από την φύση τους.

Η βασική ερώτηση είναι "ποιο φυσίγγι είναι επικίνδυνο" για μια κάνη σφραγισμένη στα 1370bar ;;;
Τα 1050 ή κάποια άλλη Χ ;
Σε ποιά θερμοκρασία πυρίτιδας ;;;;;;;;

Η δεύτερη ερώτηση είναι πως γνωρίζει ένας ιδιογομωτής ότι η μέγιστη πίεση δεν θα ξεπεράσει την Χ στο φυσίγγι που φτιάχνει αν δεν έχει κανονάκι ;
Επειδή την διάβασε σε ένα βιβλίο ;;;
Επειδή ακολουθεί την δοσολογία της εταιρίας ;;;
Είναι αρκετά αυτά ;;;

Έχω ακούσει και διαβάσει τα πάντα.
Πχ η τάδε εταιρία δίνει στο site της λιγότερες πιέσεις από τις πραγματικές.

Οι αλλαγές των lot δεν επηρρεάζουν τις δοσολογίες και την Pmax ;;;
Το συνολικό μήκος δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Τα βύσματα δεν επηρρεάζουν την Pmax ;;;
Το buffer δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Η θερμοκρασία δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Κτλ

Η ουσία είναι ότι όσο πιο χαμηλά κινείσαι τόσο πιο ασφαλής είσαι αλλά αν αποφασίσεις να κινηθείς ψηλά αναλαμβάνεις και τα ρίσκα.

Το κόλλημά μου με τα αμερικάνικα είναι γιατί δουλεύουν καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες, με σχετικά χαμηλές πιέσεις αλλά είναι ακριβά.
 
Οποιαδήποτε μπαρούτι μονοβασική όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω του μηδεν απλά θέλει λίγο φόρτωμα για να συνεχίσει να αποδίδει η διβασικη θα δουλέψει χωρίς αλλαγή μέχρι μιας θερμοκρασίας εάν την πάμε -40 το πιο πιθανόν είναι ότι η διβασικές θα είναι άχρηστες διότι έχουν τάση λόγο του μεγάλου ποσοστού νιτρογλυκερίνης να γίνονται κολωδη (συσωματωσεις).Οι διβασικές κατά κύριο λόγο έχουν βγει για τα υπερβολικά επίπεδα υγρασίας όχι χαμηλής θερμοκρασίας.Και όποιος λέει γιατί κάπου το διάβασα ότι η εξωτερική υγρασία δεν παίζει ρόλο μπορώ αν ακολουθήσει έναν Απρίλη στο χωριό να του αποδείξω ότι τα καλά του φυσίγγια με μονοβασική στους 5/6/8/10 βαθμούς σε συγκεκριμένη ώρα με υγρασία 95+ και καθαρό καιρό θα κάνουν σαν κλανιές .Σε γενικές γραμμές όλο το φάσμα των συνθηκών εάν παίζεις με την μπαρούτι το καλύπτεις μόνο με μονοβασική .Επίσης το καλύτερο είναι να βρίσκονται τα φυσίγγια σου περίπου στο 400 από ταχύτητα είσαι υπερκαλυμενος για όλους τους καιρούς .Έχοντας γεμίσει πολύ την ς4 ,mb32 και g3000 πάρα πολύ με τη τελευταία έριχνα παίζοντας μαζί της με όλες τις καιρικές συνθήκες από -15 μέχρι 35 και ότι ποσοστό υγρασίας και αν είχε.

Γιαννη μου , ξερεις καποιον να εχει κανει δοκιμες σε στοχο και να εχει μετρησει ταχυτητα και διατρηση
σε πραγματικα μετρα στις συνθηκες που περιγραφεις ??
Ειμαι ''Νεος'' στο φορουμ....2,5 χρονια εχω μονο....και τετοιες δοκιμες δεν εχω δει !!
Στα 2,5 αυτα χρονια ο μονος που εβαλε φυσιγγια στο ψυγειο και στην καταψυξη για εχουμε μια εικονα
ημουν εγω..(ετσι νομιζω ). Πολυ θα ηθελα να δω τετοιες δοκιμες....για να τις συγκρινω με τις δικες μου !!
ΟΛΑ αυτα που γραφεις τα ΔΕΧΟΜΑΙ....Απο την ''αλλη'' εχει πεσει πολυ ψηρισμα στην μαιμου...και παντα
οι διαφωνιες θα υπαρχουν ....Και οι προσωπικες εμπειριες του καθε ενος διαφερουν.... γι'αυτο σε ρωταω !!
Διαβαζω...ΠΧ....Η Α1 στην φουλ υγρασια δεν παιρνει χαμπαρι...οκ...Εμενα γιατι με ''πουλαει'' ???
Μηπως δεν κανω σωστο σεταπ...ή ειναι λογια καφενειου ??
Και αν δουλευει στην φουλ υγρασια....ποιος ο λογος υπαρξης των διβασικων ??
Ενα παραδειγμα....εφερα....και δεν το εγραψα για αντιπαραθεση !!
Tωρα οσον αφορα το αλευρι....Εχω φυσιγγια κλεισμενα πριν 3 χρονια...Εριξα και απο αυτα την σεζον που μας περασε....ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.
Και εγω και οι υπολοιποι νομιζω...μιλαμε μεσα απο προσωπικες μας εμπειριες....οποτε σε ΤΕΛΙΚΗ
ΑΝΑΛΥΣΗ....Απο αυτα που γραφουμε- νε... και διαβαζουμε-νε .....τα μισα τα ριχνουμε στην ''θαλασσα''....και απο τα αλλα μισα κραταμε αυτο που συμφωνει με τις δικες μας εμπειριες !!! :)
 
Μερικές φορές προσπαθούμε να είμαστε ακριβείς και ακριβολόγοι σε πράγματα που είναι ανακριβή από την φύση τους.

Η βασική ερώτηση είναι "ποιο φυσίγγι είναι επικίνδυνο" για μια κάνη σφραγισμένη στα 1370bar ;;;
Τα 1050 ή κάποια άλλη Χ ;
Σε ποιά θερμοκρασία πυρίτιδας ;;;;;;;;

Η δεύτερη ερώτηση είναι πως γνωρίζει ένας ιδιογομωτής ότι η μέγιστη πίεση δεν θα ξεπεράσει την Χ στο φυσίγγι που φτιάχνει αν δεν έχει κανονάκι ;
Επειδή την διάβασε σε ένα βιβλίο ;;;
Επειδή ακολουθεί την δοσολογία της εταιρίας ;;;
Είναι αρκετά αυτά ;;;

Έχω ακούσει και διαβάσει τα πάντα.
Πχ η τάδε εταιρία δίνει στο site της λιγότερες πιέσεις από τις πραγματικές.

Οι αλλαγές των lot δεν επηρρεάζουν τις δοσολογίες και την Pmax ;;;
Το συνολικό μήκος δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Τα βύσματα δεν επηρρεάζουν την Pmax ;;;
Το buffer δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Η θερμοκρασία δεν επηρρεάζει την Pmax ;;;
Κτλ

Η ουσία είναι ότι όσο πιο χαμηλά κινείσαι τόσο πιο ασφαλής είσαι αλλά αν αποφασίσεις να κινηθείς ψηλά αναλαμβάνεις και τα ρίσκα.

Το κόλλημά μου με τα αμερικάνικα είναι γιατί δουλεύουν καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες, με σχετικά χαμηλές πιέσεις αλλά είναι ακριβά.
Επηδη ειναι ακρυβα και φτανει απο μονο του αχαχααχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top