Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ανδρέα, θα σε πω μια ιστορία
τέλη δεκαετίας 80 ο μακαρίτης ο πατέρας μου με βάζει καρτέρι σε ένα ανήλιο ρέμα. Μειον 11 είχε στο προσήλιο, εκεί μέσα που ήμουν πρέπει να ήταν -20 (έχουμε κάνει και κυνήγι στους -24).
Μου λέει: βγάλε 6 φυσίγγια 3 δράμια 3 μονά χωρισέ τα σε ζευγάρια
γέμισε το δίκανο με τα δύο
τα αλλα δυο στην δεξια τσέπη του τζακετ
τα άλλα δύο στο γαντοφορεμένο χέρι και το χέρι στην αριστερή τσέπη
κάθε 5 λεπτά άλλαζέτα κι αν κρυωσει πιο πολύ ακόμα πιο συχνά τις αλλαγές.....
Τώρα ,άμα σου πω ότι μπέρδεψα τα χέρια‼️
 
Άρη δεν τα ζέστανε τα στέγνωσε γιατί είχαν πάρει υγρασία, αλλά δήλωσε ότι επηρεάζονται ΛΙΓΟ!!!!! (the powder has got alittle damp so they burn a bit slowler)

συμπέρασμα:
κοιτάξτε πίσω από το κοντάκι ποιος βρίσκεται κι όχι μπροστά του

αν ειν' καλός ο κυνηγός τ' αρματα ιντα τα θέλει.......
 
Τα 12/70 λες....Βασιλη εχω ''σοβαρο'' προβλημα....Δεν εχω ΙΣΚΙΟ για τον ταχογραφο....Οταν εχει τον ηλιο
απο πανω του....ορισμενες φορες γραφει οτι γουσταρει !!
Εχω ετοιμα τα βολια και δεν ρισκαρω να τα ριξω....Το πεδιο βολης του στρατου μονο απογευμα εχει και εκει
ισκιο...Το απογευμα ειμαι χειροποδορα δεμενος....εχω δουλεια,,,,Στο πεδιο βολης δεν ειναι ευκολο να
διατηρησω την θερμοκρασια στους μειον βαθμους ουτε με παγοκυστες....Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
Ψαχνω να βρω λυση φιλε....
Και μαλλον η λυση....λεγεται ομπρελα θαλασσης...Θα δω τι θα κανω...Σε αναμμενα καρβουνα καθομαι φιλε !!!
Ναι τα 12/70 νούμερο 4 ... θα δεις και το XLR κάπου με μικρά γράμματα.

Ευχαριστώ Νικ.

Δεν τρέχει και τίποτα αν δεν μπορείς να το κάνεις ....
 
Άρη δεν τα ζέστανε τα στέγνωσε γιατί είχαν πάρει υγρασία, αλλά δήλωσε ότι επηρεάζονται ΛΙΓΟ!!!!! (the powder has got alittle damp so they burn a bit slowler)

συμπέρασμα:
κοιτάξτε πίσω από το κοντάκι ποιος βρίσκεται κι όχι μπροστά του

αν ειν' καλός ο κυνηγός τ' αρματα ιντα τα θέλει.......
Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται για να αρχίσεις να βελτιώνεις τον έξοπλισμο κ τις επιλογές σου είναι να στέλνεις τα σκάγια εκεί που πρέπει και να έχεις κ την αντίληψη να καταλάβεις πότε δεν το κάνεις...
Ακούω συχνά φίλους κ γνωστούς που κατηγορούν όπλα κ φυσίγγια για χαμένα κυνηγετικά πέναλτι ενώ τα σκάγια δεν ήρθαν ποτέ σε επαφή με το θήραμα...
Αν λοιπόν ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις πότε τα σκάγια πάνε πάνω στο θήραμα αρχίζεις και κοιτάς κ τις "λεπτομέρειες"... Όπλα, φυσιγγια, τσοκ κτλ κτλ... Αν όλοι ασχολούνταν λίγο με τα μέτρα των οπλων πάνω από τα μισά δεν θα έφταναν ποτέ στις αγγελίες...
Λίγη βελτίωση το ένα λοιπόν, λίγη το άλλο, λίγη το παραλλο, έναν ικανό σκοπευτή τον ανεβάζουν πολύ... Ένα 10-12-15% συνολική βελτίωση είναι αδιάφορη αν η τουφεκιά δεν πηγαίνει στο στόχο κ τεράστια αν πηγαίνει στο στόχο...
 
Όχι για εσένα Άρη ...

Δεν βλέπω κώνους και αγχώνομαι.
Ας του πει κάποιος ότι το όπλο του δεν έχει βλητική υπεροχή.

Αστείο ...
Ότι βελτιώση υπάρχει είναι πάνω στο όπλο του... Κ φουλ-φουλ η εξτρα φουλ αν θυμάμαι καλά για να είναι σίγουρος ότι έχει τη μέγιστη δυνατή συγκέντρωση σε όποια απόσταση κ αν εμφανιστεί ο στόχος... Έτσι τουλάχιστον είχε δηλώσει σε κάποια συνέντευξη του...
 
Όχι για εσένα Άρη ...

Δεν βλέπω κώνους και αγχώνομαι.
Ας του πει κάποιος ότι το όπλο του δεν έχει βλητική υπεροχή.

Αστείο ...
Για να μην παρεξηγηθεί κανένας το γράφω για να δείτε ότι τα κέντρα δεν θέλουν ιδιαίτερα υψηλή συγκέντρωση.

Επειδή κανένας μας δεν βαράει κέντρο, γι αυτό θέλουμε την συγκέντρωση.

Το τελευταίο όμως είναι δίκοπο μαχαίρι.
 
Ότι βελτιώση υπάρχει είναι πάνω στο όπλο του... Έτσι τουλάχιστον είχε δηλώσει σε κάποια συνέντευξη του...
Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση στο όπλο του.
F & F αν θυμάμαι καλά.

Αλλά τα 91μ είναι 91μ (100 yards).
 
Κ όπως έχει ειπωθεί στο φόρουμ παλιότερα... Ναι... 81 πόντους, φουλ φουλ κ βαράει τις φάσσες κ τα δισκάκια στα 60 μέτρα... Παπάρια... Να τον φέρουμε για μαύρες στο Μαυρομάτι να του πετάξουμε τα μάτια έξω, να φύγει κλαίγοντας κ άλλα τέτοια ωραία.hair..very shoked..sex hard..very funny.
 
Κ όπως έχει ειπωθεί στο φόρουμ παλιότερα... Ναι... 81 πόντους, φουλ φουλ κ βαράει τις φάσσες κ τα δισκάκια στα 60 μέτρα... Παπάρια... Να τον φέρουμε για μαύρες στο Μαυρομάτι να του πετάξουμε τα μάτια έξω, να φύγει κλαίγοντας κ άλλα τέτοια ωραία.hair..very shoked..sex hard..very funny.
Ρε συ, λες να πατήσει Ελλάδα και να χρειαστεί μοντιφιές για να αποδώσει το καρούλι του και αυτός ;;;
.pray to God.
 
Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία βελτίωση στο όπλο του.
F & F αν θυμάμαι καλά.

Αλλά τα 91μ είναι 91μ (100 yards).
Χτισμένο όπλο στα γούστα του έχει, μην σε γελά ότι βλέπεις ένα μαύρο δαχτυλίδακι κ λες ότι αυτός είναι ο κώνος... Δεν είναι benelli... Ότι καλύτερο υπάρχει για τη γεωμετρία της κάνης του είναι επάνω πιστεύω, δεν το ψωνίσε από τον Καλαντζάκο... :p
 
Χτισμένο όπλο στα γούστα του έχει, μην σε γελά ότι βλέπεις ένα μαύρο δαχτυλίδακι κ λες ότι αυτός είναι ο κώνος... Δεν είναι benelli... Ότι καλύτερο υπάρχει για τη γεωμετρία της κάνης του είναι επάνω πιστεύω, δεν το ψωνίσε από τον Καλαντζάκο... :p
Κανένας δεν το ξέρει είναι η αλήθεια.
Αλλά και από καλκαντζάκο να ψώνιζε πάλι καλά θα χτυπούσε

Κάνες f f

https://www.trapshooters.com/threads/back-bore-forcing-cone.365553/page-7#post-3648921
 
Χτισμένο όπλο στα γούστα του έχει, μην σε γελά ότι βλέπεις ένα μαύρο δαχτυλίδακι κ λες ότι αυτός είναι ο κώνος... Δεν είναι benelli... Ότι καλύτερο υπάρχει για τη γεωμετρία της κάνης του είναι επάνω πιστεύω, δεν το ψωνίσε από τον Καλαντζάκο... :p
Εγώ θα σου πω και για τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ του και για το όπλο του όπως είπες,τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη για ένα τέτοιο πρόσωπο όπως ο παχουλοκομψος ότι έχει πάνω του είναι τοπ γιατί είναι εταιρίες κολοσοι από πίσω του!!
 
Εγώ θα σου πω και για τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ του και για το όπλο του όπως είπες,τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη για ένα τέτοιο πρόσωπο όπως ο παχουλοκομψος ότι έχει πάνω του είναι τοπ γιατί είναι εταιρίες κολοσοι από πίσω του!!
Εχεινκαι χερια που λενε ομως ρε φιλε στα προταθληματα ολοι εχουν εταιριες απο πισω κι ομως αυτος ξεχωριζει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top