Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε λίγο, όσοι καταλάβουν τι παίζει, θα δουν την κουταμάρα να αλλάζουν τσοκ σε γενικά κυνήγια και νορμάλ αποστάσεις, και την (σχετική) χρησιμότητα των σφιχτών τσοκ μόνο σε μεγάλες αποστάσεις και μόνο αν συνδυαστεί με σκοπευτική δεινότητα.
Αν δεν συνδιαστεί, άχρηστα είναι και αυτά αχαχαχ

Ο αρχιερέας της ισοπέδωσης αχαχαχ
το νεο μοντελό οδοστρωτήρα της Catterpillar το ονόμασαν gvp9000!!!! .yelling..yelling..yelling.
 
όντως
εγώ κόλλησα στις 40 yards .very funny.

Σχόλια απο άλλους;;;;;;;;
...προσωπικά με βλέπω για 'κανα 40% στο φτερό μέχρι τα 30-35 μέτρα το πολύ...(τόσο είναι και τώρα δηλαδή περίπου!)

Υ.Γ...ε πιο μακριά στα καθιστά 'κανα κουνελάκι...θα ανέβει η συγκέντρωση....;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
το λοιπόν
αυτό το διάγραμμα μας δείχνει το ποσοστό επιτυχίας που θα έχουν διάφοροι σκοπευτές, αναλόγως της συγκέντρωσης (αν θέλετε αναλόγως τσοκαρίσματος), προφανώς στην απόσταση των 36,5 μ

αριστερά ο άξονας των ψ μας λέει το ποσοστό επιτυχίας δεξιά κάτω ο άξονας των χ μας λεει την έρμη την συγκέντρωση της τουφεκιας μας
και οι χρωματιστές γραμμές το πόσο καλοί καψοφουσεκηδες είμαστε = σκοπευτικό σφάλμα= ποσα εκατοστα μακρυα από το κέντρο του στόχου ρίχνουμε στα 36,5 μ

θα μΕ πείτε: τι μας λες μωρέ ΕΓΩ ρίχνω ΠΑΝΤΑ ΚΕΝΤΡΟ
και θα σας πω: το ματι σας τ' αλλοίθωρο που τρέχει στον ανήφορο! ΑΜ ΔΕ!!!!
στα 36,5 μ αν υπολογίζετε και ρίχνετε ακριβή προσκόπευση σε κινούμενο στόχο πάτε για Ολυμπιακό μετάλλιο

να το πω χοντρικά και αυθαίρετα:
Σκοπευτικό σφάλμα 0-5 εκ έχουν πρωταθλητές όπως ο Εγγλέζος
Σκοπευτικό σφάλμα 10-20 εκ έχουν σκοπευτές που κάνουν πάνω από 18/25 δισκάκια
Σκοπευτικό σφάλμα 30-50 εκ έχουν σκοπευτές που κάνουν 12 έως 17/25 δισκάκια (η συντριπτική πλειοψηφία ημών δηλαδή)
Σκοπευτικό σφάλμα 60-100 εκ έχουν σκοπευτές που κάνουν 0 έως 10/25 δισκάκια

τουτέστιν η συντριπτική πλειοψηφία ημων είναι μεταξύ των δυο μπλε γραμμών, ξανατονίζω ότι το λέω χοντρικά και αυθαίρετα

για να μην ευλογώ τα γένια μου και αυτά των Oberfell & Thompson, σας αφήνω να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

υ.γ. Βασίλη το έχεις αντιληφθεί ότι η σκοπευτική μας ικανότητα ακολουθεί γκαουσιανή κατανομή;
Κ στην τοξοβολία το ίδιο‼️γκαουσιανη‼️ αν κ κάποιες φορές 3-4 κάρφωσα βέλος πίσω από βέλος στα 10 μέτρα‼️
 
ρε παιδια, εμπειρικα μιλωντας παντα, θα ηθελα να επισημανω το εξης...επιζητουμε διαρκως εκεινη τη σουπερ τουφεκια που θα στειλει ενα τονο μολυβι ή ατσαλι πανω σε ενα θηραμα, οταν εγω ας πουμε, εχω χτυπησει πολλα θηραματα και τα εχω καρπωθει χωρις να εχει παει ο τονος με το μολυβι ή το ατσαλι πανω στο θηραμα, παρα μονο 1 με 2 σκαγια ακομη και χωρις να εχουν πληγει ζωτικα οργανα στο θηραμα...θελω να πω οτι η θεωρια λεει καποια πραγματα που εξασφαλιζουν το μεγιστο των πιθανοτητων αλλα η πραξη δειχνει οτι απολαμβανεις τους ιδιους καρπους χωρις να εφαρμοζεται 100% η θεωρια...
 
Ρε, όλα τα όπλα βαράνε το ίδιο ρεεεεεε
Καταλάβετέ το !!!
Μόνο το φυσίγγι κάνει την διαφορά !!!

Μόνο στα χέρια σκοπευταράδων τα ίδια αυτά όπλα με σωστό φυσίγγι, αυξάνουν τις καρπώσεις !!!

.very funny.
Θα σο πει τώρα η άλλους η πουνηρος‼️κι γιατί μαναχιαριμ η Τζώρτζης η ντιγκξυλου....αγοράsh πιρατζ❓❓❓‼️α γιατί❓❓❓κι θα του πεις είσι του χαιβαν‼️
"Ποιος σου είπε ότι το αγόρασε κ δεν του το χάρησε η perazzi για χψ λόγους της"❓‼️
 
Πρασίνι για τον φίλο μου τον Άρη ... στον τίτλο αλλάζουν τα σκάγια της γόμωσης.
(Όλα σωστά Άρη αυτά που είπες, για εμένα)

View attachment 46517
View attachment 46518
View attachment 46519
Αααααααυτα είναι διαγράμματα‼️όχι σαν τ'αλλού‼️
ρε‼️ θα μας κάνς να πάμει για παπί μι πρόχειρου τετραδίου Απού κουντά‼️
 
Ρ
Και τα δικά μου συμπεράσματα.

View attachment 46514

Ο οριζόντιος άξονας μας δείχνει συγκέντρωση %, ο κατακόρυφος ποσοστά κάρπωσης % και οι καμπύλες όσο πιο χαμηλά βρίσκονται τόσο μεγαλύτερο το σκοπευτικό σφάλμα.

Πάμε ...

Συμπέρασμα 1. Τα υψηλά ποσοστά άμεσης καταβολής (πάνω δεξιά στο διάγραμμα και κοντά στο 100%) χρειάζονται σχεδόν μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα και μεγάλες συγκεντρώσεις (εδώ 90%). (Βλέπε Digweed με perazzi full-full)
Ακόμα όμως και αν η συγκέντρωση πέσει στο 70% η διαφορά στην κάρπωση σε σχέση με το 90% θα είναι 1 πουλί στα 20, πάντα για σχεδόν μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα !!!

Συμπέρασμα 2. Την μεγαλύτερη αύξηση στις καρπώσεις την έχουμε όταν αυξάνουμε σχετικά πολύ μικρές συγκεντρώσεις (πχ 40%) και φυσικά έχουμε μικρά σκοπευτικά σφάλματα. Περιοχή με κύκλο και ανάμεσα στις 2 κατακόρυφες γραμμές.
Αν δείτε κάτω από τον κύκλο (σφάλματα πάνω από 30cm - μπλε γραμμή) ακόμα και να αυξήσουμε τις πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις δεν κάνουμε στην ουσία τίποτα.
Την μεγαλύτερη αύξηση στις καρπώσεις την έχουμε με μικρά σκοπευτικά σφάλματα και με αύξηση συγκεντρώσεων από την περιοχή 30%-40% στο 50%-60% ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ. ΑΝ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ.

Συμπέρασμα 3. Δείτε την κόκκινη γραμμή με τα βελάκια πως κατεβαίνει προς τα αριστερά. Η γραμμή αυτη μας δείχνει τα μέγιστα ποσοστά κάρπωσης.
Ξεκινά από δεξιά και πάνω δηλαδή μηδενικά σκοπευτικά σφάλματα και τεράστιες συγκεντρώσεις και όσο κατεβαίνει (όσο δηλαδή μεγαλώσει το σκοπευτικό σφάλμα) μετατοπίζεται προς τα αριστερά δηλαδή σε μικρότερες συγκεντρώσεις !!!!
Ουσιαστικά μας λέει ότι όσο πιο χάλιας είσαι σε σκοπευτική δεινότητα, προτίμησε μικρές συγκεντρώσεις και όχι τεράστιες.
Ήδη από τα 30 εκατοστά (μπλε καμπύλη) τα υψηλά ποσοστά συγκεντρώσεων (πάνω από 80%) μας δίνουν μικρότερες καρπώσεις.
Στα 40 εκατοστά (πράσινη καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 60% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Στα 50 εκατοστά (μπλε σκούρα καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 45% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Στα 60 εκατοστά (καφέ καμπύλη) σκοπευτικού σφάλματος συγκεντρώσεις πάνω από 30% όχι μόνο δεν βοηθούν, αλλά μας μειώνουν τις καρπώσεις.
Και πάει λέγοντας.

Προσέξτε ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως απόστασης.
Ε τοτε γτ αυτοι με τις σκορποσκαγιαστρες δε βαρανε τπτ και αυτοι που κανουν υπερσυγγεντρωσεις βαρανε αβερτα και δε τους γλιτωνει τπτ επανιλημενα κιωλας μηπως για τα καθιστα πουλια?
 
Απ αυτα θελω αυτοκολλητο για το κοντακι οταν πηγενω για φασσες και ενα παρομειο για υγρασια να το χω κολλημενο απ την αλλη μερια αψαψαψαχααχαψ
Παράτα το ...

Θα το έκανα και εγώ αλλά για να έχω μόνιμα στην 1187 το mod και στην Μ2 το LM για τα πάντα, εκτός παπιών που δεν έχουν υψοφοβία, κάτι ξέρω αχαχαχ

Και αν σκεφτείς, ότι κανένας δεν ξέρει την απόσταση που θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά, γίνονται όλα μαντάρα.
 
Παράτα το ...

Θα το έκανα και εγώ αλλά για να έχω μόνιμα στην 1187 το mod και στην Μ2 το LM για τα πάντα, εκτός παπιών που δεν έχουν υψοφοβία, κάτι ξέρω αχαχαχ

Και αν σκεφτείς, ότι κανένας δεν ξέρει την απόσταση που θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά, γίνονται όλα μαντάρα.
Παντως για κουπια και οι δυο κανουν με χιλια στο δεξι ρεμ στο αριστερο μπεν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top