Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Λιγο η πολυ....ολοι εχουμε δοκιμασει τα οπλα μας....και οι πινακες καλοι....
Αλλα εγω οταν δεν παιρνω το θηραμα με τετοια τουφεκια.....Ξερω τι φταιει....και ποιον πρεπει να
μουντζωσω !!! :D


View attachment 46874
εντυπωσιακό
για λέγεεεεεεε
 
Βασίλη, μπορείς να δείξεις πως αλλάζουν τα δεδομένα όταν αυξάνει ο αριθμός των σκαγιων ; . Δηλαδή σύγκριση δύο γομοσεων ίδιου βάρους ,με ένα νούμερο σκαγιων διαφορά και με δύο .

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Σε όλα έχουμε θήραμα φάσσα με 36γρ σκάγια.
Όσο πιο χοντρό το σκάγι τόσο το ελάγιστο ποσοστό γίνεται μεγαλύτερο.
Από εκεί και πάνω δεν πετυχαίνεις κάτι περισσότερο από πλευράς κάρπωσης.
Στο #4 είναι περίπου 60% για 9 πουλιά στα 10
Στο #5 είναι περίπου 53% για 9 πουλιά στα 10
Στο #6 είναι περίπου 45% για 9 πουλιά στα 10
Πάντα με άριστη σκόπευση και φυσικά καλό από άποψη μενουσών ταχυτήτων φυσίγγι.

Σε έναν όχι καλό σκοπευτή (κάτω καμπύλες που βάζει πάντα το θήραμα σε κύκλο ακτίνας πχ 80,90,100cm) θα δεις ότι οι ελάχιστες συγκεντρώσεις πάνω από τις οποίες ουσιαστικά δεν έχει αύξηση στις καρπώσεις είναι
Στο #4 είναι περίπου 42% για 2 πουλιά στα 10
Στο #5 είναι περίπου 38% για 2,5 πουλιά στα 10
Στο #6 είναι περίπου 33% για 3 πουλιά στα 10
 
Λιγο η πολυ....ολοι εχουμε δοκιμασει τα οπλα μας....και οι πινακες καλοι....
Αλλα εγω οταν δεν παιρνω το θηραμα με τετοια τουφεκια.....Ξερω τι φταιει....και ποιον πρεπει να
μουντζωσω !!! :D
Το ίδιο λέμε Νίκο όλοι.
Αν ρίχνεις στον γάμο του Καραγκιόζη ή στο δεύτερο σύννεφο αριστερά, τίποτα δεν σε σώζει, ... ούτε όπλο, ούτε φυσίγγι, ούτε τσοκ, ούτε συγκέντρωση, ούτε τίποτα.
 
Last edited:
Κατι ξέρεις παραπάνω από μένα αφού μπορείς και ρίχνεις με σιουτο δικαννο .sarcastic..very funny..sarcastic.
Φίλε μου Νίκο,,,,,,,,το σιουτο δικανο αμα το σαξεις στο σήκωμα, περδικα, μπεκάτσα, λαγό και τα μπουκωσεις δεν υπάρχει λυτρωμος.........
Άλλωστε εσυ εισαι λάτρης της παραδοσης και ο οπλοβαστος σου θα έπρεπε να είναι μόνο με πλαγιοκαννα! .my man.
 
Φίλε μου Νίκο,,,,,,,,το σιουτο δικανο αμα το σαξεις στο σήκωμα, περδικα, μπεκάτσα, λαγό και τα μπουκωσεις δεν υπάρχει λυτρωμος.........
Άλλωστε εσυ εισαι λάτρης της παραδοσης και ο οπλοβαστος σου θα έπρεπε να είναι μόνο με πλαγιοκαννα! .my man.
Υπάρχει ένα αλλα δεν ρίχνει ακαπνες πυρίτιδες:D.
Δίκαννο πλαγιοκαννο αρνητικά που νιώθω όταν ριχνω πιάνουν τα δάχτυλα μου τις κάννες...
Μπροστοβαρα...
Να ξέρεις θα έχει βλητικες δοκιμές 50 ετιας σε χαρτονια περιμένω να έρθει ο μπάρμπας να φέρει το greener θα ρίξω 5 6 χάρτινα φυσίγγια.
 
Υπάρχει ένα αλλα δεν ρίχνει ακαπνες πυρίτιδες:D.
Δίκαννο πλαγιοκαννο αρνητικά που νιώθω όταν ριχνω πιάνουν τα δάχτυλα μου τις κάννες...
Μπροστοβαρα...
Να ξέρεις θα έχει βλητικες δοκιμές 50 ετιας σε χαρτονια περιμένω να έρθει ο μπάρμπας να φέρει το greener θα ρίξω 5 6 χάρτινα φυσίγγια.
Εχω του παππου μου ένα Bayards NY με δαμασκηνες καννες, ίσως του κάνω κανένα "ελαφρυ" να το τιμήσω σε κανένα ορτυκακι......
 
Εχω του παππου μου ένα Bayards NY με δαμασκηνες καννες, ίσως του κάνω κανένα "ελαφρυ" να το τιμήσω σε κανένα ορτυκακι......
Αν εχει σφραγίδες μαύρης μην ρίχνεις!!
Αν και αυτος που το πειρα έριχνε... και για να μου το αποδείξει λεει να ρίξω 2 να δεις του λέω άστο γιατί είναι που είναι μην το πετάξουμε κιόλας .big smile.
 
Αν εχει σφραγίδες μαύρης μην ρίχνεις!!
Αν και αυτος που το πειρα έριχνε... και για να μου το αποδείξει λεει να ρίξω 2 να δεις του λέω άστο γιατί είναι που είναι μην το πετάξουμε κιόλας .big smile.
Κ εσύ ήσουν δίπλα❓με ένα σμπάρο του χαντερσ‼️
 
έναν όχι καλό σκοπευτή (κάτω καμπύλες που βάζει πάντα το θήραμα σε κύκλο ακτίνας πχ 80,90,100cm) θα δεις ότι οι ελάχιστες συγκεντρώσεις πάνω από τις οποίες ουσιαστικά δεν έχει αύξηση στις καρπώσεις είναι
Στο #4 είναι περίπου 42% για 2 πουλιά στα 10
Στο #5 είναι περίπου 38% για 2,5 πουλιά στα 10
Στο #6 είναι περίπου 33%
Βασίλη με βάση αυτά τα τρία ενδεχόμενα, ποια συγκέντρωση θεωρείς καταλληλοτερη για έναν μέσο σκοπευτη ;
 
Βασίλη με βάση αυτά τα τρία ενδεχόμενα, ποια συγκέντρωση θεωρείς καταλληλοτερη για έναν μέσο σκοπευτη ;
Θα το κάνω για λαγό για να καταλάβετε την δική μου λογική.
Φυσικά ότι και να φτιάχνω για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους, :) με Rem express 35.5gr #4 και LM θα κυνηγάω :)
Κάποιον άλλο μπορεί να τον βοηθήσουν περισσότερο τα διαγράμματα.

Εγώ πάντως μαθαίνω από αυτά ...

1650460325138.png
 
Last edited:
Θέλω να δω με αυτή τη ντουφέκια έναν μέτριο σκοπευτή αν θα σκοτώσει όταν τη ρίξει στα 25 μέτρα στο πουλί που θα βγει .Θα ακούσεις μετά τι κωλοφυσιγγο είναι αυτό άχρηστο.
...στο μυαλό και στον εγωισμό του καθενός είναι όλα αυτά Γιάννη...;)

Προσωπικά για 25 μετρά και αλάτι να χει το φυσίγγι ξέρω ποιος φταίει...ίσως να το σκεφτώ για πολύ μακριά και μόνο για καλοσημαδεμένο θήραμα... αλλά και πάλι δεν το λέω...:)
 
Κάνουμε τόσο ψάξιμο, μελέτη, συζητήσεις, και τελικά πάντα καταλήγουμε κάπου στη μέση, λίγο πάνω, λίγο κάτω, αλλά οχι στα άκρα. Όπως λέει ο Βασίλης, για έναν ( μέτριος προς το καλός) σκοπευτη, ενα 50 με 60% συγκέντρωση είναι το καλύτερο. Αν βέβαια πρόκειται για κορυφαίο σκοπευτή, 80% ή και παραπάνω , ατυχώς το 100% είναι άπιαστο όνειρο και έτσι εμείς οι λίγοι που θα μπορούσαμε να το υποστηριξουμε αδικουμαστε.
 
Κάνουμε τόσο ψάξιμο, μελέτη, συζητήσεις, και τελικά πάντα καταλήγουμε κάπου στη μέση, λίγο πάνω, λίγο κάτω, αλλά οχι στα άκρα. Όπως λέει ο Βασίλης, για έναν ( μέτριος προς το καλός) σκοπευτη, ενα 50 με 60% συγκέντρωση είναι το καλύτερο. Αν βέβαια πρόκειται για κορυφαίο σκοπευτή, 80% ή και παραπάνω , ατυχώς το 100% είναι άπιαστο όνειρο και έτσι εμείς οι λίγοι που θα μπορούσαμε να το υποστηριξουμε αδικουμαστε.
Ο Μάριος τα ξέρει αυτά καλά ... έλεγε για αυτόν ένα 60% αρκεί με ισοκατανομή και λίγα κενά ....
Κάπου εκεί πρέπει να είμαστε λίγο πάνω λίγο κάτω.
Καλές τουφεκιές πάνω στο θήραμα, φυσίγγια που να εγγυούνται αρχικές σε κακές συνθήκες, όχι εξωφρενικές αρχικές,, σωστό σκάγι σε μέγεθος και σκληρότητα (όχι πάντα υπερβολική, σε όλα τα κυνήγια) ... και νομίζω ότι εκεί κάπου είναι το σημείο ισορροπίας.

Φυσίγγι με 85%-90% συγκέντρωση σε δεδομένη απόσταση πρέπει ιδανικά να χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερες αποστάσεις από αυτές που έδωσε αυτή την συγκέντρωση ή όταν το ρίχνουν σκοπευταράδες.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top