Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βέβαια ο άλλος τρόπος είναι να έχεις τα απαιτούμενα σκάγια στο κύκλο και το απαιτούμενο μέγεθος ανά θήραμα στην απόσταση που θα τουφεκίσεις.
Μετράς και τελειώνεις ...
Έχεις και κανένα χοντρότερο μαζί .... για καλό και κακό.
 
Πολύ ενδιαφέρον επίσης ότι σε σχετικά μεγάλα θηράματα οι πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις σκοτώνουν μια χαρά !!!
Κοιτάξτε από που ξεκινάνε οι καμπύλες στο 30%.

Άρα άνετα το 50% μπορεί να γίνει 40% ή ακόμα και 30% (πχ σε λαγό) χωρίς να χάνουμε θηράματα.
Λαγός 36γρ #4

1650465308542.png
Πρασινοκέφαλο 36γρ #5
1650465329445.png

Αντίθετα όσο μικραίνει το θήραμα η συγκέντρωση καλό είναι να τσιμπάει λίγο προς τα πάνω από το 50%-60%
Αγριοπερίστερο - μικρή πάπια 36γρ #6

1650465792638.png

Τσίχλα 32γρ #9
1650465703318.png

Σε αυτά έχω καταλήξει μέχρι στιγμής ...

Και θα το πω, ... δεν αντέχω, ... όποιος λέει ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν ή είναι μέγιστος τουφεκαλεύρης ή κυνηγάει σκνίπες αχαχαχαχα

@Tolis SBE1 Θέλω σχόλιο ...
 
Last edited:
Είπαμε καλά είναι τα αστεία για να γελάμε μέχρι εκεί .Εάν δε σκότωνε η beneli δε θα είχε πρωτοκαθεδρία στις πωλήσεις και δεύτερο και βασικό όπλο να μη σκοτώνει δεν υπάρχει αντιθέτως δε υπάρχει, άνθρωπος ,φυσίγγι, γιατί με είδε η κυρά Μαριώ το πρωί η γκαντεμω ,ξέχασα να κρεμασω τη σκορδοκεφαλα στο κοντάκι κτλ.
 
Είπαμε καλά είναι τα αστεία για να γελάμε μέχρι εκεί .Εάν δε σκότωνε η beneli δε θα είχε πρωτοκαθεδρία στις πωλήσεις και δεύτερο και βασικό όπλο να μη σκοτώνει δεν υπάρχει αντιθέτως δε υπάρχει, άνθρωπος ,φυσίγγι, γιατί με είδε η κυρά Μαριώ το πρωί η γκαντεμω ,ξέχασα να κρεμασω τη σκορδοκεφαλα στο κοντάκι κτλ.
...οχι σκόδρα, βρωμάνε πλιάχ!.sarcastic.

Red-Tapestry-Orthodox-Charm-or-Amulet-With-the-696x468.jpg

...φυλαχτουδάκι , για την κυρά Μαριώ!;)...στο φανελάκι ε;

topic.
 
Ο Μάριος τα ξέρει αυτά καλά ... έλεγε για αυτόν ένα 60% αρκεί με ισοκατανομή και λίγα κενά ....
Κάπου εκεί πρέπει να είμαστε λίγο πάνω λίγο κάτω.
Καλές τουφεκιές πάνω στο θήραμα, φυσίγγια που να εγγυούνται αρχικές σε κακές συνθήκες, όχι εξωφρενικές αρχικές,, σωστό σκάγι σε μέγεθος και σκληρότητα (όχι πάντα υπερβολική, σε όλα τα κυνήγια) ... και νομίζω ότι εκεί κάπου είναι το σημείο ισορροπίας.

Φυσίγγι με 85%-90% συγκέντρωση σε δεδομένη απόσταση πρέπει ιδανικά να χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερες αποστάσεις από αυτές που έδωσε αυτή την συγκέντρωση ή όταν το ρίχνουν σκοπευταράδες.

Βασιλη μου , Καποτε εγραψε ο φιλος ο Λευτερης ( Xklefteris ) η ισοκατανομη ειναι ''απιαστο'' ονειρο !!!
Και αρχιζω να το πιστευω απο το λιγο που το εψαξα....Πολυ δυσκολο να βγαλεις ισοκατανομη σε ΟΛΑ
τα σεταπ...
Αλλα ας πουμε οτι εβγαλες....στα 36,5 μετρα...αυτη ομως θα ειναι ΜΟΝΟ για η 33 η 34 - 36,5 μετρα...στα
40 μετρα εχουν χαθει ολα... Τα κενα θα ειναι μεγαλα....και το πιθανοτερο το θηραμα φευγατο...
Δεν γινεται να εχεις φυσιγγιο πχ για 50 μετρα και να θελεις να εχεις ισοκατανομη στα 36,5 μετρα....
Εαν δεν εχεις εντονο κεντρο στα 36,5 μετρα....τα 50 μετρα τα ξεχνας...
Ισοκατανομη μπορει να βγει ( δυσκολα αλλα γινεται ) για καποια συγκεκριμενα μετρα... και παντα
κατω απο το V1,5-400m/s.
Aυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω απο τις δοκιμες μου φιλε!!!
 
Πολύ ενδιαφέρον επίσης ότι σε σχετικά μεγάλα θηράματα οι πολύ χαμηλές συγκεντρώσεις σκοτώνουν μια χαρά !!!
Κοιτάξτε από που ξεκινάνε οι καμπύλες στο 30%.

Άρα άνετα το 50% μπορεί να γίνει 40% ή ακόμα και 30% (πχ σε λαγό) χωρίς να χάνουμε θηράματα.
Λαγός 36γρ #4

View attachment 46907
Πρασινοκέφαλο 36γρ #5
View attachment 46908

Αντίθετα όσο μικραίνει το θήραμα η συγκέντρωση καλό είναι να τσιμπάει λίγο προς τα πάνω από το 50%-60%
Αγριοπερίστερο - μικρή πάπια 36γρ #6

View attachment 46914

Τσίχλα 32γρ #9
View attachment 46912

Σε αυτά έχω καταλήξει μέχρι στιγμής ...

Και θα το πω, ... δεν αντέχω, ... όποιος λέει ότι οι Benelli δεν σκοτώνουν ή είναι μέγιστος τουφεκαλεύρης ή κυνηγάει σκνίπες αχαχαχαχα

@Tolis SBE1 Θέλω σχόλιο ...
Και ο νέροσολινας αν το φτιάξεις βγάζει ντουφεκες… δεν υπάρχει οπλο που να μην ΣΚοτωνη απλά μερικά θέλουν φεγγαράδα για δουλέψουν.cofee.
 
Και ο νέροσολινας αν το φτιάξεις βγάζει ντουφεκες… δεν υπάρχει οπλο που να μην ΣΚοτωνη απλά μερικά θέλουν φεγγαράδα για δουλέψουν.cofee.
Αν έχω πρόβλημα με σκοτώματα θα ζητήσω βοήθεια. :)
Για την ώρα είμαι κομπλέ.
 
Κάλυκας T4
Κάψουλι cx 2000
Mb36 1,85x37 No 6n
Βύσμα z2m18
Κλείσιμο 8* 58,00
Τσοκ 3* απόσταση 36,50m από το στόμιο της κάνης,σκάγια 224 από τα 340 συγκέντρωση 66%View attachment 46922
βαγγελη αυτο θα ειναι λιγο αργο το 1,85 ειναι η δοση της για τα 36 γρ , εγω για παπι θα σου προτεινα 1,9χ36 και ολλα τα αλλα ιδια ,η αν θελεις +1γρ αλευρι
 
βαγγελη αυτο θα ειναι λιγο αργο το 1,85 ειναι η δοση της για τα 36 γρ , εγω για παπι θα σου προτεινα 1,9χ36 και ολλα τα αλλα ιδια ,η αν θελεις +1γρ αλευρι
Αυτό το βάζω σε πέρδικα με την καραμπίνα το χειμώνα....... Πέρυσι αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό......... Η μόνη αλλαγή ήταν ότι το είχα 6* και τώρα * και επίσης το είχα ρελιαζεις με στροφείο BN2 special και τώρα με το CNC του Παπαϊωάνου και το αποτέλεσμα των αλλαγών λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση της τάξεως του 5%.
 
Αυτό το βάζω σε πέρδικα με την καραμπίνα το χειμώνα....... Πέρυσι αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό......... Η μόνη αλλαγή ήταν ότι το είχα 6* και τώρα * και επίσης το είχα ρελιαζεις με στροφείο BN2 special και τώρα με το CNC του Παπαϊωάνου και το αποτέλεσμα των αλλαγών λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση της τάξεως του 5%.
8* ήθελα να γράψω.....
 
Αυτό το βάζω σε πέρδικα με την καραμπίνα το χειμώνα....... Πέρυσι αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό......... Η μόνη αλλαγή ήταν ότι το είχα 6* και τώρα * και επίσης το είχα ρελιαζεις με στροφείο BN2 special και τώρα με το CNC του Παπαϊωάνου και το αποτέλεσμα των αλλαγών λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση της τάξεως του 5%.
αν θελεις περισοτερη συγγεντρωση δοκιμασε με θωδη στο 1,9χ37 ,οποιος σου δινει την σωστη ογκομετρια θα εκπλαγεις ευχαριστα εκτως και αν εχεις μπαικαλ οποτε εχεις με τον z2m την καλυτερη τουφεκια που μπορεις να βγαλεις
 
Κάλυκας T4
Κάψουλι cx 2000
Mb36 1,85x37 No 6n
Βύσμα z2m18
Κλείσιμο 8* 58,00
Τσοκ 3* απόσταση 36,50m από το στόμιο της κάνης,σκάγια 224 από τα 340 συγκέντρωση 66%View attachment 46922


Αυτό το βάζω σε πέρδικα με την καραμπίνα το χειμώνα....... Πέρυσι αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό......... Η μόνη αλλαγή ήταν ότι το είχα 6* και τώρα * και επίσης το είχα ρελιαζεις με στροφείο BN2 special και τώρα με το CNC του Παπαϊωάνου και το αποτέλεσμα των αλλαγών λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση της τάξεως του 5%.

OK....Eσυ ξερεις καλυτερα που το δουλευεις....
Εγω παλι πιστευω οτι στο κρυο θα πουλησει φιλε !!!
Ειναι αργο το σεταπ !!
 
Βασιλη μου , Καποτε εγραψε ο φιλος ο Λευτερης ( Xklefteris ) η ισοκατανομη ειναι ''απιαστο'' ονειρο !!!
Και αρχιζω να το πιστευω απο το λιγο που το εψαξα....Πολυ δυσκολο να βγαλεις ισοκατανομη σε ΟΛΑ
τα σεταπ...
Αλλα ας πουμε οτι εβγαλες....στα 36,5 μετρα...αυτη ομως θα ειναι ΜΟΝΟ για η 33 η 34 - 36,5 μετρα...στα
40 μετρα εχουν χαθει ολα... Τα κενα θα ειναι μεγαλα....και το πιθανοτερο το θηραμα φευγατο...
Δεν γινεται να εχεις φυσιγγιο πχ για 50 μετρα και να θελεις να εχεις ισοκατανομη στα 36,5 μετρα....
Εαν δεν εχεις εντονο κεντρο στα 36,5 μετρα....τα 50 μετρα τα ξεχνας...
Ισοκατανομη μπορει να βγει ( δυσκολα αλλα γινεται ) για καποια συγκεκριμενα μετρα... και παντα
κατω απο το V1,5-400m/s.
Aυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω απο τις δοκιμες μου φιλε!!!
Πολύ σωστός... για τα δικά μου κριτήρια...
Εγώ όταν βλέπω ισοκατανομή τρώει άκυρο το φυσίγγι γιατί ξέρω ότι μέχρι εκεί είναι τα ψωμιά του... Εκτός κ αν η ισοκατανομή συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση, συνδυασμός δύσκολος αλλά συμβαίνει...
 
Κάλυκας maxam T5
Κάψουλι g1000
Sipe 1,55x34 No 7
Βύσμα V.O. 23
Κλείσιμο 8* 57,80mm

Αυτο θα το εκανα 686 - 1,60χ34 Βαγγελη....ποιο μαλακή τουφεκια...φιλε !!!
Όπως βλέπεις Νίκο δοκιμάζω τα καψουλια τώρα το g1000 να δω τη συμπεριφορά του...
 
ΟΚ....Τοτε ''αλλαζει'' το πραγμα.....Οι δοκιμες ΠΑΝΤΑ ειναι χρησιμες φιλε!!!
Με το g1000 η sipe 1,6x34 με VO μου δίνει 417 m/sec V1,5 και το φυσίγγι δεν είναι βίαιο ,έχει καλή συγκεντρώση και η πυρίτιδα καίγεται άριστα.......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top