Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ σωστός... για τα δικά μου κριτήρια...
Εγώ όταν βλέπω ισοκατανομή τρώει άκυρο το φυσίγγι γιατί ξέρω ότι μέχρι εκεί είναι τα ψωμιά του... Εκτός κ αν η ισοκατανομή συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση, συνδυασμός δύσκολος αλλά συμβαίνει...
Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα γιατί δεν το κατάλαβα?
Εννοείς όταν είναι σκορποχώρι ή όταν είναι μπουλούκια μπουλούκια?Ποιό αποφεύγεις?
 
Βασιλη μου , Καποτε εγραψε ο φιλος ο Λευτερης ( Xklefteris ) η ισοκατανομη ειναι ''απιαστο'' ονειρο !!!
Και αρχιζω να το πιστευω απο το λιγο που το εψαξα....Πολυ δυσκολο να βγαλεις ισοκατανομη σε ΟΛΑ
τα σεταπ...
Αλλα ας πουμε οτι εβγαλες....στα 36,5 μετρα...αυτη ομως θα ειναι ΜΟΝΟ για η 33 η 34 - 36,5 μετρα...στα
40 μετρα εχουν χαθει ολα... Τα κενα θα ειναι μεγαλα....και το πιθανοτερο το θηραμα φευγατο...
Δεν γινεται να εχεις φυσιγγιο πχ για 50 μετρα και να θελεις να εχεις ισοκατανομη στα 36,5 μετρα....
Εαν δεν εχεις εντονο κεντρο στα 36,5 μετρα....τα 50 μετρα τα ξεχνας...
Ισοκατανομη μπορει να βγει ( δυσκολα αλλα γινεται ) για καποια συγκεκριμενα μετρα... και παντα
κατω απο το V1,5-400m/s.
Aυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω απο τις δοκιμες μου φιλε!!!
Πολύ σωστός... για τα δικά μου κριτήρια...
Εγώ όταν βλέπω ισοκατανομή τρώει άκυρο το φυσίγγι γιατί ξέρω ότι μέχρι εκεί είναι τα ψωμιά του... Εκτός κ αν η ισοκατανομή συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση, συνδυασμός δύσκολος αλλά συμβαίνει.
Ισοκατανομή θέλεις στα μέτρα που προορίζεις το φυσίγγι είτε αυτά είναι 15 είτε 65.

Τα 36.5μ είναι μια στάνταρ απόσταση δοκιμών.
Δεν δοκιμάζεις φυσίγγι για τα 65 ή τα 15
στα 36.5.
Αν το κάνεις πχ για τα 65, φυσικά θες καράκεντρα στα 36.5.
Δεν διαφωνούμε.
 
Βασίλη το να σφίξει μόνο το κέντρο είναι συνήθως εύκολο, αυτό που έγραψε ο Άρης, πολύ μεγάλη συγκέντρωση ΑΛΛΆ με ισοκατανομη, ( θα πρόσθετα ελαφρά σαν λουκουμας με πολύ πυκνή περιφέρεια, και συνολικό άνοιγμα τουφεκιας πολύ περιορισμενο),είναι το τέλειο για πολύ μακρινές βολές
 
Βασίλη το να σφίξει μόνο το κέντρο είναι συνήθως εύκολο, αυτό που έγραψε ο Άρης, πολύ μεγάλη συγκέντρωση ΑΛΛΆ με ισοκατανομη, ( θα πρόσθετα ελαφρά σαν λουκουμας με πολύ πυκνή περιφέρεια, και συνολικό άνοιγμα τουφεκιας πολύ περιορισμενο),είναι το τέλειο για πολύ μακρινές βολές
Αυτό και αν είναι δύσκολο, νομίζω.
 
Είναι και παραείναι αλλά για να πετύχουμε το εφικτό, πρέπει να κυνηγάμε το ανέφικτο. Εγώ τις πιο ομοιομορφες κατανομες που έχω δει σε δοκιμές, τις έβγαζαν τα βύσματα με ποτηράκι και σταυρό εσωτερικά, τύπου gualandi, του Καρδαρα και του Τζιοβάνι, βέβαια ανοιχτές, αλλά για 20 μέχρι 35 μέτρα ότι καλύτερο όταν ρίχνεις σκάγια 9, 8, και 7.
 
Είναι και παραείναι αλλά για να πετύχουμε το εφικτό, πρέπει να κυνηγάμε το ανέφικτο. Εγώ τις πιο ομοιομορφες κατανομες που έχω δει σε δοκιμές, τις έβγαζαν τα βύσματα με ποτηράκι και σταυρό εσωτερικά, τύπου gualandi, του Καρδαρα και του Τζιοβάνι, βέβαια ανοιχτές, αλλά για 20 μέχρι 35 μέτρα ότι καλύτερο όταν ρίχνεις σκάγια 9, 8, και 7.
Το 4+6 της ρεμινγκτον άπλωνε με φοβερή ομοιομορφία στο 1*1 στα 36.5 μ.σε αντίθεση με το κανονικό, που όπως πολύ σωστά μου είχε προτείνει ο Λέο ‼️το μετράμε στα 45+ μιας κ έδινε από 87% κ τον ανήφορο σε συγκεντρωσεις ‼️
 
Ο Μάριος τα ξέρει αυτά καλά ... έλεγε για αυτόν ένα 60% αρκεί με ισοκατανομή και λίγα κενά ....
Κάπου εκεί πρέπει να είμαστε λίγο πάνω λίγο κάτω.
Καλές τουφεκιές πάνω στο θήραμα, φυσίγγια που να εγγυούνται αρχικές σε κακές συνθήκες, όχι εξωφρενικές αρχικές,, σωστό σκάγι σε μέγεθος και σκληρότητα (όχι πάντα υπερβολική, σε όλα τα κυνήγια) ... και νομίζω ότι εκεί κάπου είναι το σημείο ισορροπίας.

Φυσίγγι με 85%-90% συγκέντρωση σε δεδομένη απόσταση πρέπει ιδανικά να χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερες αποστάσεις από αυτές που έδωσε αυτή την συγκέντρωση ή όταν το ρίχνουν σκοπευταράδες.
60 με 70%
καλύτερα προς το 60% καλή ισοκατανομή χωρίς ή με ελάχιστα κενά
αυτές οι συγκεντρώσεις γεμίζουν την τσάντα του μέσου κυνηγού
κι εγώ βεβαίως ψάχνω τα υπερσυγκεντρωτικά και στο γιλέκο έχω πάντα 2 φουσέκια τύπου νολιμιτς, πλην όμως μιλάμε για ΠΟΛΥ ειδικές περιπτώσεις
έχω πιάσει και 100% συγκεντρωση στα 36,5 μ με #2 κι xxfull πρακτικά χωρίς χρησιμότητα, ίσως για χήνες σε ειδικές συνθηκες
 
Βασιλη μου , Καποτε εγραψε ο φιλος ο Λευτερης ( Xklefteris ) η ισοκατανομη ειναι ''απιαστο'' ονειρο !!!
Και αρχιζω να το πιστευω απο το λιγο που το εψαξα....Πολυ δυσκολο να βγαλεις ισοκατανομη σε ΟΛΑ
τα σεταπ...
Αλλα ας πουμε οτι εβγαλες....στα 36,5 μετρα...αυτη ομως θα ειναι ΜΟΝΟ για η 33 η 34 - 36,5 μετρα...στα
40 μετρα εχουν χαθει ολα... Τα κενα θα ειναι μεγαλα....και το πιθανοτερο το θηραμα φευγατο...
Δεν γινεται να εχεις φυσιγγιο πχ για 50 μετρα και να θελεις να εχεις ισοκατανομη στα 36,5 μετρα....
Εαν δεν εχεις εντονο κεντρο στα 36,5 μετρα....τα 50 μετρα τα ξεχνας...
Ισοκατανομη μπορει να βγει ( δυσκολα αλλα γινεται ) για καποια συγκεκριμενα μετρα... και παντα
κατω απο το V1,5-400m/s.
Aυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω απο τις δοκιμες μου φιλε!!!
Πολύ σωστός... για τα δικά μου κριτήρια...
Εγώ όταν βλέπω ισοκατανομή τρώει άκυρο το φυσίγγι γιατί ξέρω ότι μέχρι εκεί είναι τα ψωμιά του... Εκτός κ αν η ισοκατανομή συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση, συνδυασμός δύσκολος αλλά συμβαίνει...
Φίλοι μου καλοί μάλλον δεν σας βοήθησα να κατανοήσετε σε βάθος την ισοκατανομή.
Αντιλαμβάνομαι ότι την ισοκατανομή την εννοείτε ΜΟΝΟΝ ως λόγο των σκαγίων του Φ76 προς Φ53
δεν είναι ΜΟΝΟΝ αυτό...
επιφυλλάσομαι
 
Το έχω ξαναγράψει, ισοκατανομή δεν σημαίνει ίδιος αριθμός σκαγιών στον μέσα και έξω κύκλο.
Δείτε μια ισοκατανομή με βαθμολογία "κανονική".
Ο μέσα κύκλος έχει τα διπλάσια σκάγια από τον εξωτερικό.

Σε ελάχιστα φυσίγγια το έχω δει.
Άρα 1. δεν είναι εύκολο να το πετύχεις και 2. αυτός (για εμένα) δεν είναι ένας καραρόαιμος συνδυασμός φυσιγγίου-τσοκ των 60μ ούτε φυσικά των 15μ.

M2_Percorso_No6_Briley Full1.jpg
 
Φίλοι μου καλοί μάλλον δεν σας βοήθησα να κατανοήσετε σε βάθος την ισοκατανομή.
Αντιλαμβάνομαι ότι την ισοκατανομή την εννοείτε ΜΟΝΟΝ ως λόγο των σκαγίων του Φ76 προς Φ53
δεν είναι ΜΟΝΟΝ αυτό...
επιφυλλάσομαι
Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση αυτή πριν αρκετά χρόνια σέ άλλο "χώρο"... Τότε είχα άλλη άποψη επί του θέματος, τώρα έχω άλλη...
Κ να σου εξηγήσω τι εννοώ...
Εκεί που θέλω να βοηθηθω σκοπευτικά κ ξέρω ότι θα τουφεκισω μέχρι 35 μέτρα, με ενδιαφέρει και η ισοκατανομή και η μέγιστη δυνατή διασπορά χωρίς να χάσω τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων από τον κύκλο... Εκεί ναι, η ισοκατανομή είναι το Α και το Ω όπως και η μέγιστη ωφέλιμη κατανομή ενός φυσιγγίου...
Από την άλλη υπάρχουν καρτερια που το θήραμα μπορεί να περάσει στα 30 μέτρα μπορεί και στα 45 η 50... Αν είμαι στη βόρεια Ελλάδα σαν τον Τόλη και ξέρω ότι θα μου περάσουν 50 φάσσες και έχω επιλογή μπορεί να τουφεκισω μόνο τις πιο κοντινές γιατί οι ευκαιρίες μπορεί να είναι πολλές... Αν είμαι στην ορεινή Μεσσηνία κ ξέρω ότι θα περάσουν 2-3 πουλιά όλα κ όλα, εγώ αυτά τα πουλιά θέλω να τα πάρω ... Προτιμώ λοιπόν να ξέρω ότι η τουφεκιά μου θα ανταποκριθεί σε ένα μεγάλο εύρος αποστάσεων και να είμαι εγώ αυτός που θα καθορίσει αν θα πάει η τουφεκιά πάνω στο θήραμα παρά να ξέρω ότι έχω ένα φυσίγγι σκούπα μέχρι τα 35 μέτρα και μετά η τύχη...

Η ισοκατανομή για μένα έχει ένα όριο, είναι το όριο περίπου που θα την πετύχουμε... Γιατί να έχεις ισοκατανομή στα 30 μέτρα κ στα 45 δεν γίνεται... Επαναλαμβανόμενα...
Κάποια τσοκ ενισχύουν την ισοκατανομή και την μέγιστη ωφέλιμη διάμετρο μιας τουφεκιας όπως τα brain και τα muller... Κάποια άλλα την καταστρέφουν όπως τα kick's...
Επίσης κάποια όπλα ενισχύουν την ισοκατανομή και τις αυξημένες συγκεντρώσεις χωρίς έντονα κέντρα, αυτά είναι τα όπλα με διευρυμένο αυλό...
Προσωπικά χωρίζω τα φυσίγγια που ρίχνω σε δύο κατηγορίες, αυτά που θέλω για μέχρι 35 μέτρα όπου με ενδιαφέρουν όλα τα παραπάνω πχ φάσσες στη βοσκή γιατί θέλω να τουφεκαω κοντά να μην χαλάσω το μέρος κ σε αυτά που είναι για open field καταστάσεις όπου με ενδιαφέρει η μέγιστη δυνατή συγκεντρώση και ας βάζω τρικλοποδιές στον εαυτό μου...

Από τις δικές μου δοκιμές και στα χαρτιά κ στο κυνήγι κυρίως, γιατί με τις θεωρίες καί τίς τουφεκιές σε χαρτιά δεν βγαίνουν ακριβή συμπεράσματα καλώς η κακώς, η ισοκατανομή έχει ένα όριο που είναι αποτελεσματική και προϋποθέτει να ξέρουμε και εμείς την απόσταση που θέλουμε να την πετύχουμε... Επιπλέον οι τουφεκιες που φαίνονται"τέλειες" στον πίνακα, σκάγια με παρόμοιο αριθμό σε κάθε τεταρτημοριο κτλ κτλ χωλενουν σε διάτρηση και δύναμη και συνήθως έχουν και μεγάλη ουρά... Αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα στην πράξη, σωστά η λάθος, δεν σταματώ να δοκιμάζω ωστόσο, και οδό ζω θα μαθαίνω...
 
Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα γιατί δεν το κατάλαβα?
Εννοείς όταν είναι σκορποχώρι ή όταν είναι μπουλούκια μπουλούκια?Ποιό αποφεύγεις?
Έγραψα πάνω κάτω τι εννοώ σε λίγες γραμμές λίγο παραπάνω... Το σκορποχωρι και οι ομαδουλες στα σκάγια είναι άλλες " εικόνες" ... Το σκορποχωρι τό αποφεύγω αν δεν βάζει στον κύκλο τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων και αν ξέρω ότι τα σκάγια μου δεν είναι και ότι ποιοτικότερο υπάρχει κ τις ομαδουλες τις ψάχνω γιατί ποτέ δεν με απογοήτευσε τέτοιο φυσίγγι στο κυνήγι...
 
Last edited:
Οι ομαδουλες σκαγιων ,σε στυλ σπασμένο βραχιόλι ,της τάξεως των 5-6 ,είναι το ζητούμενο ενος φυσιγγιου για μακρια‼️ένα ρέμινγκτον42.5 με το λάιτ φουλ μπριλευ ,αυτή την εικόνα μου έδινε ,σε αντίθεση με το μαμά φουλ που εβγαζε αλατιερα‼️
 
Δυο παλιες τουφεκιες με 35γρ νο3 η μια με Kicks xfull και η αλλη με goose, σαφως του kicks θα δωσει περισσοτερα μετρα αν και οι δυο ειναι καπου στο 90% συγκεντρωση.
View attachment 46935
View attachment 46936
Goose στα 36❓ από 46 κ πάνω οι δοκιμές‼️θα πεισμωσει το φουλ‼️
 
Ειχα την εντυπωση οτι ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ εννοουσατε οσα σκαγια εχει ο κυκλος των 50 εκατοστων
τα ιδια να εχει και ο κυκλος των 76 εκατοστων στην περιφερεια.....
Με αυτο το σκεπτικο τα ποιο πανω γραφομενα μου!!
Τωρα εαν εννοειτε τα διπλασια σκαγια στο κεντρο και στην περιφερεια τα μισα σκαγια με ΟΧΙ
μεγαλυτερο κενο των 12,5 εκατοστων....ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα....

Αυτο μπορει να γινει...και με σχετικη ευκολια σε σχεση με το πρωτο....και το φυσιγγιο θα εχει και μετρα.!!!!!
 
Σε συνέχεια της ανάρτησης μου για την «Ελεύθερη Πτώση»…:)

Επειδή οι νόμοι της Φυσικής παραμένουν «Νόμοι» και κάνεις δεν μπορεί να τους ανατρέψει, ως ενδεικτικό παράδειγμα ο πίνακας δείχνει τις διαφορές ενός φυσιγγίου με σκάγια Νο 4 με ταχύτητα στο στόμιο V0 345 μ/δλ( μόνο! )(1135 FPS) και ενός με σκάγια Νο 5 με ταχύτητα V0 405 μ/δλ(1330 FPS) σε μένουσα ενέργεια… με το «γρήγορο» να έχει 60 μ/δλ(!) παραπάνω αρχική από το «αργό»…

shot size velocity & energy table.jpg


Υ.Γ1…κατι συμβαίνει εκεί άραγε «τι»?.think.

Υ.Γ2… «εκβιάζοντας» την φύση με 420,430,450 μ/δ, δεν καταργούνται οι «Νόμοι», θα εξακολουθήσουν να υφίστανται και μάλιστα με μεγαλύτερη ισχύ. Επιπλέον η Φύση θα «τιμωρήσει» σκληρά τα σκάγια, όποτε «άνθρακες ο θησαυρός» των υπερβολικών ταχυτήτων επί του πεδίου. Τούτο το αποδεικνύουν οι μετρήσεις διάτρησης
 
Ειχα την εντυπωση οτι ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ εννοουσατε οσα σκαγια εχει ο κυκλος των 50 εκατοστων
τα ιδια να εχει και ο κυκλος των 76 εκατοστων στην περιφερεια.....
Με αυτο το σκεπτικο τα ποιο πανω γραφομενα μου!!
Τωρα εαν εννοειτε τα διπλασια σκαγια στο κεντρο και στην περιφερεια τα μισα σκαγια με ΟΧΙ
μεγαλυτερο κενο των 12,5 εκατοστων....ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα....

Αυτο μπορει να γινει...και με σχετικη ευκολια σε σχεση με το πρωτο....και το φυσιγγιο θα εχει και μετρα.!!!!!
Απολυτη ισοκατανομη εχουμε οταν ΚΑΘΕ σκαγι απεχει την ιδια ακριβως αποσταση , απο τα γυρω του . Και αυτο ισχυει για ολα τα σκαγια και η αποσταση αυτη ειναι ΣΤΑΘΕΡΗ για ολη την τουφεκια.
 
Άρη συμφωνώ μαζί σου, με μόνη διαφοροποίηση, όταν πρόκειται για πολύ μακρινές βολές προτιμώ μεγάλη συγκέντρωση με καλή περιφέρεια ,παρά ακόμη μεγαλύτερη συγκέντρωση αλλά με υπερβολικά έντονο κέντρο και αραιή περιφέρεια, και πάντα δοκιμάζω το κάθε φυσίγγι στα μέτρα που το προορίζω. Μάριε και εγώ όπως ο Νίκος Π αυτό που λέει είχα καταλάβει, ενώ εγώ για ισοκατανομη εννοώ ομοιομορφία και περίπου ίδια πυκνότητα σε όλο το εύρος της τουφεκιας. Γιάννη αυτός ο πίνακας είναι πολύ χρήσιμος για όλους μας και πρέπει να μελετηθεί πριν αποφασίσει κάποιος για το τι αρχικές θέλει στο φυσίγγι, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το μέγεθος των σκαγιων. Δύο παρατηρήσεις, μην εξετάζεις καθόλου τις κινητικές ενέργειες, μόνο τις μένουσες ταχύτητες. Δηλαδή αν πχ τα 170 μ/δ είναι η ελάχιστη ταχύτητα που ένα σκαγι τρυπαει και εισέρχεται στο σώμα του θηράματος που μας ενδιαφέρει αρκετά, αυτό πρέπει να βλέπουμε άσχετα με το μέγεθος του σκαγιου, πάντα βέβαια σε λογικά πλαίσια, γιατί μπορεί ένα σκαγι με τρία νούμερα παραπάνω να δίνει διπλάσια ενέργεια από το ψιλότερο, αλλά να έχει ταχύτητα τέτοια που να μην τρυπαει ούτε το δέρμα. Η άποψη που έχω κατασταλάξει για τα σκάγια είναι πως για χειμώνα από Ν 10 μέχρι Ν8 380 με 390 μ/δ, Ν6 400 με 410 μ/δ, Ν 4 μέχρι Ν 2 365 με 380 μ/δ . Για καλοκαίρι 365 με 370 για ορτυκια ή 400 για τρυγόνια. Στα δραμια 420 μ/δ και πάνω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top