Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
18,8 mono 40 yards? Καλα ειναι οι βελγοι πολυ ασχετοι Ρε βελγακια στην Ελλαδα βαραμε πανω απο 70 υαρδες
Γράφουν και για τις αποστάσεις ...

Which choke tube do I use for my shotgun?
The choice of choke should be made in relation to the distance at which most targets are to be shot. If the game is generally shot at distances of 40 yards or more, then a tight choke (improved modified or full) is appropriate. A modified choke would give approximately the same pattern density at 35 to 40 yards, improved cylinder at 30-35 yards, and so on. Since studies have shown that the great majority of game is shot at ranges under 40 yards, the modified choke is the most generally accepted for all-around shooting conditions.

Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά είμαστε long range τύποι.

Πηγή
https://www.browning.com/support/faq/shotgun-chokes.html
 
Οποίος θέλει να κρατάει τα μάτια του κλειστά μπορεί άνετα να το κάνει… η εξέλιξη υπάρχει ο κώνος υπάρχει τα 60 μέτρα υπάρχουν οπλα που Βαράνε πολύ καλητερα από αλλά υπάρχουν αποδηξεις υπάρχουν για ολλα …..αυτά τα λίγα από εμένα δεν θα ξανασχοληθο άλλο με το θέμα με κούρασε. Κάλυνηχτα και καλό ξημέρωμα
 
Είναι λίγο ερετικες η άποψης σας με τον Βασίλη αλλά μας αρεση και εμάς:)
Ηλια ποιο θηραμα πιστευεις απο αυτα που κυνηγαμε στην Ελλαδα ντουφεκιζεται πανω απο 35 αντε 40 μετρα και εχεις ποσοστα επιτυχιας πανω απο 50%? Με ποιο οπλο ,τσοκαρισμα,φυσιγγι?
 
Since studies have shown that the great majority of game is shot at ranges under 40 yards, the modified choke is the most generally accepted for all-around shooting conditions.
Μετάφραση:
Δεδομένου ότι οι μελέτες έχουν δείξει ότι η μεγάλη πλειονότητα των θηραμάτων πυροβολείται σε εμβέλεια κάτω των 40 γιάρδων, το τροποποιημένο τσοκ είναι το πιο γενικά αποδεκτό για όλες τις συνθήκες σκοποβολής.

Αυτό το συμπέρασμα της BROWNING, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι γνωστό και μη αμφισβητήσιμο, ότι το τσοκ 3* είναι πασπαρτού. Η κουβέντα μας όμως, είναι, αν στις μακρινές καταβολές, έχουν όλα τα όπλα, την ίδια αποτελεσματικότητα. Η τοποθέτησή μου στο ερώτημα αυτό, είναι: σαφώς και όχι. Το γιατί είναι αυτονόητο. Από την στιγμή που γίνονται από διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικούς αυλούς και από διαφορετικά μηχανήματα, το κάθε όπλο, έχει έχει άλλη συμπεριφορά και αποτελέσματα, στις μακρινές βολές. Τώρα πως μπορούμε να τα λέμε όλα τα όπλα ίδια, δεν ξέρω και δεν μπορώ να το κατανοήσω. Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω, ότι κάποια είναι καλύτερα από κάποια άλλα.
 
Μετάφραση:
Δεδομένου ότι οι μελέτες έχουν δείξει ότι η μεγάλη πλειονότητα των θηραμάτων πυροβολείται σε εμβέλεια κάτω των 40 γιάρδων, το τροποποιημένο τσοκ είναι το πιο γενικά αποδεκτό για όλες τις συνθήκες σκοποβολής.

Αυτό το συμπέρασμα της BROWNING, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι γνωστό και μη αμφισβητήσιμο, ότι το τσοκ 3* είναι πασπαρτού. Η κουβέντα μας όμως, είναι, αν στις μακρινές καταβολές, έχουν όλα τα όπλα, την ίδια αποτελεσματικότητα. Η τοποθέτησή μου στο ερώτημα αυτό, είναι: σαφώς και όχι. Το γιατί είναι αυτονόητο. Από την στιγμή που γίνονται από διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικούς αυλούς και από διαφορετικά μηχανήματα, το κάθε όπλο, έχει έχει άλλη συμπεριφορά και αποτελέσματα, στις μακρινές βολές. Τώρα πως μπορούμε να τα λέμε όλα τα όπλα ίδια, δεν ξέρω και δεν μπορώ να το κατανοήσω. Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω, ότι κάποια είναι καλύτερα από κάποια άλλα.
Βασίλη ξεκινάμε από την παραδοχή ότι οι μακρινές αποστάσεις αφορούν ουσιαστικά παπιά και φάσσα.
Αυτό που λέω (και δεν προσπαθώ να επιβάλλω) είναι το εξής πολύπλοκο.

- Φυσικά το ίδιο φυσίγγι με 2 διαφορετικά όπλα ίδιου τσοκαρίσματος έχει διαφορές (μικρές (<10%) μεγάλες (>15%) είναι αδιάφορο) ...
- Διαφορετικά φυσίγγια που ταιριάζουν σε 2 διαφορετικά όπλα έχουν πολύ μικρότερες διαφορές ...
- Φυσικά πάρα πολύ κλειστές κατανομές (με ικανή τελική ταχύτητα) σκοτώνουν μακρύτερα από ανοιχτότερες, όχι όμως σε σημείο οι ανοιχτότερες να είναι ουσιαστικά άχρηστες, πάντα αν είσαι κοντά στο κέντρο. Διαφορές δηλαδή της τάξης του 10% είναι αδιάφορες, ακόμα και διαφορές του 20% σε μεγάλα θηράματα δεν κάνουν την διαφορά. Αυτό όποιος θέλει το πιστεύει ... δεν το λέω εγώ, το λένε άνθρωποι που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια στον πίνακα, αλλά το πιστεύω.
- Και φτάνουμε στα κέντρα ... όλοι συμφωνούμε ότι η σκοπευτική ικανότητα είναι το Α και το Ω. Τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν ρίχνεις στον γάμο του καραγκιόζη μηδέν θα είναι το αποτέλεσμα. Επίσης κανένας δεν ρίχνει πάντα κέντρο.
Όσο λοιπόν περισσότερο στο κέντρο ρίχνει κάποιος, τόσο μεγαλύτερη σημασία αποκτά η συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση (γιατί μπορεί να τουφεκίσει και μακρύτερα (αλλά πάντα κοντά στο κέντρο), όσο παράκεντρα ρίχνει οι διαφορές στην κάρπωση εξανεμίζονται.
Και ναι, από ένα σημείο στραβοτουφεκίσματος και πέρα, οι αραιότερες κατανομές σκοτώνουν καλύτερα.

Δεν θα ασχοληθώ για το αν άριστες κατανομές και διατρήσεις στον πίνακα σκοτώνουν στον κυνηγότοπο ... τα έχω γράψει αυτά.
Όταν γίνουν σωστά βγάζεις συμπέρασμα ... αυτό πιστεύω ...
Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Αν με ρωτήσεις 100% ... όχι 95% ... το 5% μας μάρανε ;;;

Επίσης κάποιοι λένε ότι οι λιγότερο καλές κατανομές σκοτώνουν καλά ... φυσικά ... έρχονται στα λόγια μου ... δεν είναι η συγκέντρωση το μοναδικό κριτήριο. Και οι μικρότερες συγκεντρώσεις σκοτώνουν.
Αν θες όμως τουφεκιές στα όρια ή πέρα από αυτά 3 πράγματα πρέπει να κάνεις.
1. Να σιγουρευτείς για την διάτρηση
2. Να μαζέψεις όσο μπορείς την τουφεκιά
3. Να τουφεκάς κοντά στο κέντρο
 
Ηλια ποιο θηραμα πιστευεις απο αυτα που κυνηγαμε στην Ελλαδα ντουφεκιζεται πανω απο 35 αντε 40 μετρα και εχεις ποσοστα επιτυχιας πανω απο 50%? Με ποιο οπλο ,τσοκαρισμα,φυσιγγι?
Εκτος του υδροβιου ολλα τα αλλα είναι μεχρει τα 40 μέτρα τουλαχηστον εδώ.. δεν είμαι της μακριές ντουφεκιάς το αντηθετο θα έλεγα….άλλο αυτό δεν σημενη ότι υπάρχουν οπλα φυσηγγια και κυνηγοί που δεν Βαράνε πραγματικά μακριά
 
Βασίλη ξεκινάμε από την παραδοχή ότι οι μακρινές αποστάσεις αφορούν ουσιαστικά παπιά και φάσσα.
Αυτό που λέω (και δεν προσπαθώ να επιβάλλω) είναι το εξής πολύπλοκο.

- Φυσικά το ίδιο φυσίγγι με 2 διαφορετικά όπλα ίδιου τσοκαρίσματος έχει διαφορές (μικρές (<10%) μεγάλες (>15%) είναι αδιάφορο) ...
- Διαφορετικά φυσίγγια που ταιριάζουν σε 2 διαφορετικά όπλα έχουν πολύ μικρότερες διαφορές ...
- Φυσικά πάρα πολύ κλειστές κατανομές (με ικανή τελική ταχύτητα) σκοτώνουν μακρύτερα από ανοιχτότερες, όχι όμως σε σημείο οι ανοιχτότερες να είναι ουσιαστικά άχρηστες, πάντα αν είσαι κοντά στο κέντρο. Διαφορές δηλαδή της τάξης του 10% είναι αδιάφορες, ακόμα και διαφορές του 20% σε μεγάλα θηράματα δεν κάνουν την διαφορά. Αυτό όποιος θέλει το πιστεύει ... δεν το λέω εγώ, το λένε άνθρωποι που έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια στον πίνακα, αλλά το πιστεύω.
- Και φτάνουμε στα κέντρα ... όλοι συμφωνούμε ότι η σκοπευτική ικανότητα είναι το Α και το Ω. Τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν ρίχνεις στον γάμο του καραγκιόζη μηδέν θα είναι το αποτέλεσμα. Επίσης κανένας δεν ρίχνει πάντα κέντρο.
Όσο λοιπόν περισσότερο στο κέντρο ρίχνει κάποιος, τόσο μεγαλύτερη σημασία αποκτά η συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση (γιατί μπορεί να τουφεκίσει και μακρύτερα (αλλά πάντα κοντά στο κέντρο), όσο παράκεντρα ρίχνει οι διαφορές στην κάρπωση εξανεμίζονται.
Και ναι, από ένα σημείο στραβοτουφεκίσματος και πέρα, οι αραιότερες κατανομές σκοτώνουν καλύτερα.

Δεν θα ασχοληθώ για το αν άριστες κατανομές και διατρήσεις στον πίνακα σκοτώνουν στον κυνηγότοπο ... τα έχω γράψει αυτά.
Όταν γίνουν σωστά βγάζεις συμπέρασμα ... αυτό πιστεύω ...
Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Αν με ρωτήσεις 100% ... όχι 95% ... το 5% μας μάρανε ;;;

Επίσης κάποιοι λένε ότι οι λιγότερο καλές κατανομές σκοτώνουν καλά ... φυσικά ... έρχονται στα λόγια μου ... δεν είναι η συγκέντρωση το μοναδικό κριτήριο. Και οι μικρότερες συγκεντρώσεις σκοτώνουν.
Αν θες όμως τουφεκιές στα όρια ή πέρα από αυτά 3 πράγματα πρέπει να κάνεις.
1. Να σιγουρευτείς για την διάτρηση
2. Να μαζέψεις όσο μπορείς την τουφεκιά
3. Να τουφεκάς κοντά στο κέντρο
Για τα παπια μην ειστε και τοσο σιγουροι οτι τουφεκανε τοοοοσοο μακρια που λενε γιατι χωρις σημειο αναφορας στο βαλτο πρεπει να εισαι πολυ γατονι και εμπειρος για να μπορεις να υπολογισεις αποστασεις
 
Εκτος του υδροβιου ολλα τα αλλα είναι μεχρει τα 40 μέτρα τουλαχηστον εδώ.. δεν είμαι της μακριές ντουφεκιάς το αντηθετο θα έλεγα….άλλο αυτό δεν σημενη ότι υπάρχουν οπλα φυσηγγια και κυνηγοί που δεν Βαράνε πραγματικά μακριά
Ηλία πραγματική ιστορία.
Μεσολόγγι δεκαετία '80 ή '70.
Κάτι τύποι δίπλα μας στην Κλείσοβα (στο δρομάκι ανάμεσα στις λιμνοθάλασσες) τουφεκούσαν παπιά σε ύψη πραγματικά που δεν σήκωνες όπλο.
Ήταν 5-6 και συνήθως έριχναν πεντάδες ανά 3 άτομα.
Κάποια παπιά έπεφταν από τα ουράνια.
Το κόλπο ήταν 3 άτομα * 5 φυσίγγια = 15 φυσίγγια 4/0 * 68 σφαιρίδια = 1020 σφαιρίδια στον αέρα σε σχηματισμό παπιών.
Εεεε κάποιο θα έπεφτε ...

Αποτέλεσμα καμιά 10αριά αυτοί, μηδέν εμείς ...

Και ναι συμφωνούμε επιτέλους ... "υπάρχουν οπλα φυσηγγια και κυνηγοί που βαράνε πραγματικά μακριά" στο πως, ίσως διαφωνούμε λιγάκι ;)
 
80 ή 70....δηλαδή ογδομήντα;...
Μέτρα ή δεκαετία ?
Δεκαετία εκεί ήταν ... μέτρα μπορεί να περισσότερα ...
Η πλάκα ήταν ότι ένας είχε ένα σιδερικό με κάνη 1μ, ξεχώριζε από μακρυά.
Τότε ο πατέρας μου θυμήθηκε την 870 του παππού μου με την κάνη 97cm που "θέριζε".
Είδες μου λέει τι κάνουν τα μακρύκανα όπλα ?
Όταν μετά από ώρες έφυγαν και πήγαμε στο μέρος να δούμε τα φυσίγγια, αναφώνησε ... "ρε τους πού@τηδες" αχαχαχ
 
Φυσικά πάρα πολύ κλειστές κατανομές (με ικανή τελική ταχύτητα) σκοτώνουν μακρύτερα από ανοιχτότερες, όχι όμως σε σημείο οι ανοιχτότερες να είναι ουσιαστικά άχρηστες, πάντα αν είσαι κοντά στο κέντρο. Διαφορές δηλαδή της τάξης του 10% είναι αδιάφορες, ακόμα και διαφορές του 20% σε μεγάλα θηράματα δεν κάνουν την διαφορά.
Στα περισσότερα συμφωνώ. Η γνώμη που έχω σχηματίσει όμως, είναι ότι αν θες να έχεις πιθανότητες, να πάρεις θήραμα σε μακρινές βολές, θες κλειστές κατανομές. Οι ανοιχτές κατανομές σε νορμάλ αποστάσεις, καθίστανται άχρηστες στα πολλά μέτρα γιατί σκορπάνε. Με ένα τυχερό σκάι στο σώμα το θήραμα θα φύγει τραυματισμένο. Εκτός αν πάρει σκάι στον λαιμό - κεφάλι. Τον καλό σκοπευτή, τον θεωρώ προϋπόθεση, γι αυτό δεν τον αναφέρω.
 
Γι αυτό το έβαλα.
Ο Μάριος @Prowler® το ανακάλυψε.
Όταν κάποια στιγμή ρώτησα εδώ ποιό όπλο long range να αγοράσω (σαν δεύτερο) άλλοι λέγανε SX3-4, άλλοι V3, άλλοι Auto5, άλλοι Fabarm και πολλά άλλα.
Οι περισσότεροι όμως συμφωνούσαν ότι 85+% με εμπορικά φυσίγγια δεν βγαίνουν εύκολα.
Επίσης ελάχιστες δοκιμές θα δεις με 85+% ή 90+% και οι περισσότερες είναι από τον Νίκο.
Άρα καταλήγουμε πάλι σε αυτό που γράφω συνέχεια.
Χέρι, φυσίγγι, όπλο με αυτή την σειρά.

Η ερώτηση όμως παραμένει.
Βρείτε άφτιαχτο όπλο που βγάζει με πολλά εμπορικά αμερικάνικα φυσίγγια 85+% και το αγοράζω χθες.
Ας μην σκοτώνει το ποσοστό αυτό ... δεν πειράζει.
Η δική μου ,από 87 έως κ 92% με τα μιτρουμανιουμ ‼️που λέει κ ο φίλος Μάριος‼️
 
Μέτρα ή δεκαετία ?
Δεκαετία εκεί ήταν ... μέτρα μπορεί να περισσότερα ...
Η πλάκα ήταν ότι ένας είχε ένα σιδερικό με κάνη 1μ, ξεχώριζε από μακρυά.
Τότε ο πατέρας μου θυμήθηκε την 870 του παππού μου με την κάνη 97cm που "θέριζε".
Είδες μου λέει τι κάνουν τα μακρύκανα όπλα ?
Όταν μετά από ώρες έφυγαν και πήγαμε στο μέρος να δούμε τα φυσίγγια, αναφώνησε ... "ρε τους πού@τηδες" αχαχαχ
Να πάρει θέση ο Γιάννης αμεσα... Μέτρα ή δεκαετια;
 
Μετάφραση:
Δεδομένου ότι οι μελέτες έχουν δείξει ότι η μεγάλη πλειονότητα των θηραμάτων πυροβολείται σε εμβέλεια κάτω των 40 γιάρδων, το τροποποιημένο τσοκ είναι το πιο γενικά αποδεκτό για όλες τις συνθήκες σκοποβολής.

Αυτό το συμπέρασμα της BROWNING, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Είναι γνωστό και μη αμφισβητήσιμο, ότι το τσοκ 3* είναι πασπαρτού. Η κουβέντα μας όμως, είναι, αν στις μακρινές καταβολές, έχουν όλα τα όπλα, την ίδια αποτελεσματικότητα. Η τοποθέτησή μου στο ερώτημα αυτό, είναι: σαφώς και όχι. Το γιατί είναι αυτονόητο. Από την στιγμή που γίνονται από διαφορετικές εταιρείες, με διαφορετικούς αυλούς και από διαφορετικά μηχανήματα, το κάθε όπλο, έχει έχει άλλη συμπεριφορά και αποτελέσματα, στις μακρινές βολές. Τώρα πως μπορούμε να τα λέμε όλα τα όπλα ίδια, δεν ξέρω και δεν μπορώ να το κατανοήσω. Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω, ότι κάποια είναι καλύτερα από κάποια άλλα.
Απλά ,λες ότι κάποια είναι χειρότερα από κάποια άλλα‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top