Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ο σεβασμός στον - όποιον - συνομιλητή μας είναι απαραίτητος.....
μερικές φορές αστεϊσμοί εντός του πλαισίου της παρέας που είμαστε, μπορεί να εκληφθούν ως ειρωνείες
πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όλοι μας...
Σε καταλαβαίνω.
Προσωπικές επιθέσεις να μην γίνονται όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα και από μένα οκ.
 
ο σεβασμός στον - όποιον - συνομιλητή μας είναι απαραίτητος.....
μερικές φορές αστεϊσμοί εντός του πλαισίου της παρέας που είμαστε, μπορεί να εκληφθούν ως ειρωνείες
πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όλοι μας...
Πιο πισω είδαμε πολλές ειρωνείες, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα "ελάχιστα" ποστ προσωπικα με "λιγα χιλιόμετρα σε κυνήγι και ιδιογομωση" με ενδιαφέρει πιο πολυ το κυνήγι, το θήραμα, οι καιρικές συνθήκες, το φυσιγγι που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι που ξέρουμε ότι ρίχνουν "καμποσα" φυσίγγια παρα να βλέπω διαγράμματα και δοκιμές σε χαρτί που δεν λένε όλη την αλήθεια, χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω την δουλειά κανενός όπως έχω ξανά πει!
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με σεβασμό στις απόψεις του κάθε συνάδελφου από τον νεότερο έως τον παλαιοτερο!
 
Το έχω ξαναγράψει
Φίλος τουφέκισε κοιμώμενο γουρούνι στα 5μ δεν το χτύπησε και ορκιζόταν ότι έφταιγε το φυσίγγι. Έψαχνε να βρεί τις μπίλιες για να το αποδείξει.
Μαγαζί κοντά στον Δημήτρη Benelli έφτιαχνε τα ίδια φυσίγγια σε διαφορετικού χρώματος κάλυκες και μόνο τα κόκκινα σκότωναν.

Οι εμπειρίες στο πεδίο μερικές φορές εμπεριέχουν συναισθηματικές φορτίσεις ή προσωπικές εκτιμήσεις ενίοτε λανθασμένες και άλλοτε σωστές.
Τα μαθηματικά είναι απαλλαγμένα από αυτά.
Ή τα πιστεύεις ή όχι.
Τόσο απλά.

Επίσης δεν υπάρχει διάτρηση που να μην διορθώνεται με 1-2 νούμερα σκάγια χοντρότερα σε σοβαρό φυσίγγι.

Αν όλοι αυτοί που έναν αιώνα ασχολήθηκαν με την βλητική και τις κατανομές κάνουν λάθος, τότε κάνω και εγώ.

Όποιος έχει εμπειρία στο πεδίο προφανώς δεν χρειάζεται να παίρνει στα σοβαρά αυτά που γράφω.

Καλό μήνα να έχουμε παίδες και λεφτά για φυσίγγια και βενζίνες ;)
Όποιος περπατάει, χτυπάει ...
 
Πιο πισω είδαμε πολλές ειρωνείες, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα "ελάχιστα" ποστ προσωπικα με "λιγα χιλιόμετρα σε κυνήγι και ιδιογομωση" με ενδιαφέρει πιο πολυ το κυνήγι, το θήραμα, οι καιρικές συνθήκες, το φυσιγγι που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοι που ξέρουμε ότι ρίχνουν "καμποσα" φυσίγγια παρα να βλέπω διαγράμματα και δοκιμές σε χαρτί που δεν λένε όλη την αλήθεια, χωρίς βέβαια να θέλω να μειώσω την δουλειά κανενός όπως έχω ξανά πει!
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης με σεβασμό στις απόψεις του κάθε συνάδελφου από τον νεότερο έως τον παλαιοτερο!
Συμφωνώ Αρίστο με αυτά που γράφεις.... :)
Και όλοι που γράφουν, και όλοι οι φίλοι που ανεβάζουν δοκιμές και υπολογισμούς κατι θέλουν να προσφέρουν, και άξιοι σεβασμού.
Νομίζω οτι αυτός που τον ενδιαφέρει πιο πολύ το κυνήγι πρέπει να ξέρει πρώτα τι θέλει, για να γίνεται και πιο αποτελεσματικός στο κυνήγι, με βάση τα δικά του όρια σκοπευτικής ικανότητας, τα θηράματα που κυνηγά, τον τόπο , τις αποστάσεις που χτυπά συνήθως , την εποχή και το όπλο του.
Το πιο αποτελεσματικός δεν εννοώ την κάρπωση, εννοώ την ηθική αντιμετώπιση του θηράματος, που σημαίνει την αποφυγή τραυματισμών, όσον αφορά τι ρίχνει, γιατί το αν πρέπει η οχι να σύρει την σκανδάλη είναι προσωπικό θέμα και ο καθείς πράττει κατά συνείδηση....
Για αυτο νομίζω οτι μια έστω υποτυπώδη δοκιμή στο χαρτί είναι ωφέλιμη και καλό είναι να γίνεται...
Για να γίνει όμως πρέπει όπως προανάφερα να ξέρει τι θέλει....;)
 
Και κάτι για το καθάριο στα 75+μ, γιατί γράφτηκαν πολλά, αλλά δεν τα διάβασα όλα.
Είναι πολλά τα μέτρα για #3 στους 0 βαθμούς.

Το τι έχει δει ο καθένας, το έχει δει μόνο ο ίδιος.

Στις φάρμες Nilo τουφεκίστηκαν 100 πάπιες στις 80 γιάρδες (73 μέτρα) και νομίζω με μηχάνημα αυτόματης σκόπευσης με #4 αμερικάνικο #3 ιταλικό και από τις 100 16 έπεσαν ξερές και 23 για τις αλπές.

Πραγματικά πυρά, ζωντανός στόχος, μετρημένη απόσταση και όχι στους 0 βαθμούς.

Ο καθένας ότι θέλει φυσικά πιστεύει.



1651585375655.png

1651585448929.png
 
Last edited:
Θα θελα να ξερα σε φόρουμ τού εξωτερικού γίνονται συζητήσεις για καρπωσεις σε τέτοιες αποστάσεις ,η το κυνήγι γίνεται με διαφορετικές συνθήκες κανόνεςκαι πάντα με γνώμονα την σίγουρη καταβολή του θηράματος .Έχω δει σε βίντεο την εκπαίδευση νέου υποψηφίου κυνηγού ,τα βήματα μέχρι να αποκτήσει την πολυπόθητη άδεια.Ο καθένας μπορεί να πει την άποψη του ,ας είναι και λαθος αρκεί να μην προσβάλει.Και αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί ,η επανάληψη είναι η μαμά της μάθησης.Εγω χαίρομαι να διαβάζω τις απόψεις του Βασίλη γιατί πάντα είναι με επιχειρήματα , έτσι θέλω να βλέπω και τον αντίλογο.
 
Εγώ από αυτά που έχω δει στην πράξη, όταν πρέπει αναγκαστικά να τουφεκισω στα 60 μέτρα μέσο όρο, μέρες δηλαδή που τα πρασινά περνάνε από 50 μέχρι 70 μέτρα, για να πιάσεις κ αυτά των 50 μέτρων που είναι σχετικά εύκολο για ένα καλό σκοπευτή κ αυτά των 70 θέλω σόλο άσσους κ δυάρια, 3,7 και 3,5 χιλιοστά...
Κ με 4αρια κ 3αρια έχουν πέσει ψηλωμενα πουλιά αλλά κυρίως ζωντανά η ξερά από τυχερά σκάγια...
Αυτά με πολλές τουφεκιές στο πεδίο από διαφορετικά άτομα με καλή σκοπευτική κατάρτιση αντικειμενικά... Μιλάω για πουλιά ξερά πάντα...
Γιατί δυστυχώς η ελληνική πραγματικότητα στο κυνήγι των υδρόβιων απαιτεί μερικές μέρες να μπορείς να φτάσεις ψηλά... Γιατί η θα βρεις τρόπο να σκοτώσεις εκεί πάνω, η θα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν... Εγώ από 8 χρόνων στο βάλτο, έφτασα πριν κάποια χρόνια 24 κ δεν είχα μάθει να σκοτώνω τόσο ψηλά γιατί δεν μου χρειαζόταν στους μικρούς βάλτους... Τότε όμως έτυχε μια μέρα σε ανοιχτό πεδίο που παπιά κάτω από τα 50 μέτρα δεν πέταγαν... Ολοήμερο... Εγώ απλά στημένος στον εξοπλισμό, συμβατικά τσοκ, 4αρια κτλ Κτλ μάζεψα κάποια άλλα οι διπλανοί μου έκαναν τα πράσινα να κολλάνε τα κεφάλια τους στην πλάτη... Μονά πουλιά κ ήταν λές κ βαραγαν σε τοίχο... Όλα... Με στοίχειωσε εκείνη η εικόνα κ έβαλα στόχο να το κάνω κ εγώ...
Στα 37 μου εύχομαι σε μέρες που τα πουλιά έρχονται να σε φάνε αλλά ξέρω κ πως θα μαζέψω μερικά εκεί που άλλοι τα κοιτάνε...
 
Last edited:
Εγώ από αυτά που έχω δει στην πράξη, όταν πρέπει αναγκαστικά να τουφεκισω στα 60 μέτρα μέσο όρο, μέρες δηλαδή που τα πουλιά περνάνε από 50 μέχρι 70 μέτρα, για να πιάσεις κ αυτά των 50 μέτρων που είναι σχετικά εύκολο για ένα καλό σκοπευτή κ αυτά των 70 θέλω σόλο άσσους κ δυάρια, 3,7 και 3,5 χιλιοστά...
Κ με 4αρια κ 3αρια έχουν πέσει ψηλωμενα πουλιά αλλά κυρίως ζωντανά η ξερά από τυχερά σκάγια...
Αυτά με πολλές τουφεκιές στο πεδίο από διαφορετικά άτομα με καλή σκοπευτική κατάρτιση αντικειμενικά... Μιλάω για πουλιά ξερά πάντα...
Γιατί δυστυχώς η ελληνική πραγματικότητα στο κυνήγι των υδρόβιων απαιτεί μερικές μέρες να μπορείς να φτάσεις ψηλά... Γιατί η θα βρεις τρόπο να σκοτώσεις εκεί πάνω, η θα βλέπεις τους άλλους να το κάνουν... Εγώ από 8 χρόνων στο βάλτο, έφτασα πριν κάποια χρόνια 24 κ δεν είχα μάθει να σκοτώνω τόσο ψηλά γιατί δεν μου χρειαζόταν στους μικρούς βάλτους... Τότε όμως έτυχε μια μέρα σε ανοιχτό πεδίο που παπιά κάτω από τα 50 μέτρα δεν πέταγαν... Ολοήμερο... Εγώ απλά στημένος στον εξοπλισμό, συμβατικά τσοκ, 4αρια κτλ Κτλ μάζεψα κάποια άλλα οι διπλανοί μου έκαναν τα πράσινα να κολλάνε τα κεφάλια τους στην πλάτη... Μονά πουλιά κ ήταν λές κ βαραγαν σε τοίχο... Όλα... Με στοίχειωσε εκείνη η εικόνα κ έβαλα στόχο να το κάνω κ εγώ...
Στα 37 μου εύχομαι σε μέρες που τα πουλιά έρχονται να σε φάνε αλλά ξέρω κ πως θα μαζέψω μερικά εκεί που άλλοι τα κοιτάνε...
Τωρα με τα υλικα φωτια,θα σου πο εγω ποσα μετρα θα τουφεκας.very funny.
 
Μην πάμε μακριά:
Ο φίλος μας ο Βασίλης - gvp 9000, έχει κάνει μια καταπληκτική δουλειά, τεκμηριωμένη που πραγματικά πάει την βλητική του λειόκαννου ένα βήμα πιο πέρα (προσωπικά την θεωρώ καλύτερη από αυτήν του Dr. Jones!)... και μας την προσφέρει δωρεάν!!! και τι εισπράττει από εμάς; ......αμετροέπεια.
Ο ένας διαγράμματα‼️ ο άλλος ένα σκασμό άγνωστες λέξεις ‼️
Εμείς‼️λεεεεεεξικον‼️
Αμετροεπεια‼️,=φλυαρία,μεγαλορρημοσυνη‼️
 
Κ αν θα έπρεπε να διαλέξω ένα νούμερο μόνο για να τουφέκαω από 30 μέχρι 60 μέτρα αυτό θα ήταν το 3αρι των 3,3 χιλιοστών... Χωνεύουν τα παπιά με αυτό το σκάγι κ έχει κ οριακά τα 60 μέτρα με καλά σκάγια που είναι δυσεύρετα η μπαφερ...
Η ειρωνεία είναι ότι το συγκεκριμένο νούμερο σκαγιου δεν μπορώ να το βρώ σκοπευτικά... Όσοι γεμίζουν κ το έχουν ρίξει μπορούν να καταλάβουν τι λέω, είναι περίεργο σκάγι στο να το βρεις κ στην απόδοση κ στη σκόπευση αλλά κάνει έργα...
 
:) :) που το πουλανε αυτο , να σωθω ;;;; .yel.
Κωστή είχα διαβάσει γι αυτό το πείραμα όταν ήμουν μικρός σε περιοδικό και ΝΟΜΙΖΩ ότι είχαν τέτοιο μηχάνημα ... ότι υπάρχει είμαι σχεδόν σίγουρος, δεν ξέρω αν χρησιμοποιήθηκε τότε. Αν με ρωτήσεις θα έλεγα όχι αλλά μου έχει κολλήσει η ιδέα, :)
Αν δεν χρησιμοποιήθηκε τότε, λογικά τουφέκισαν μερικά από τα καλύτερα τουφέκια της Αμερικής ... το έχω διαβάσει σε άλλο παρόμοιο πείραμα αυτό.
Δεν έχω τον χρόνο να ψάξω τι έγινε ... όποιος ξέρει το γράφει ...

Αυτά είναι χοντρικά τα τεστ που έχουν γίνει σε ζωντανά θηράματα ... έχουν ενδιαφέρον.

Initial Test (1950-51)
Lead 1-1/4oz (#4, 6) vs Iron 1-1/4oz (#4, 6) - (Ref. Bellrose 1959)

Iron Shot Test, Field at Nilo Farms (1964-65)
Lead 1-1/4oz (#4) vs Iron 1oz (#2) - (Ref. Mikula 1965)

Patuxent (1969)
Lead 1-1/4oz (#4, 6) vs Steel 1oz (#4) - (Ref. Andrews & Longcore 1969)

Remington Farms (1972)
Lead 1-1/4oz (#6) vs Steel 1-1/8oz (#4) - (Ref. USFWS 1976)

Nilo Efficiency Test (1972-73)
Lead 1-1/2oz (#4) vs Steel 1-1/8oz (#4, 6) - (Ref. Kazicky & Madson 1973)

Επίσης καλό για να δείτε πως δουλεύουν άλλοι λαοί ...
https://books.google.gr/books?id=t5...WZSfEDHcHnA5oQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q&f=false
 
:) :) που το πουλανε αυτο , να σωθω ;;;; .yel.
Κωστή δεν έχω Αλτσχάιμερ ακόμα ... καλά θυμάμαι.
Στο Νilo το πουλάνε ... αχαχαχ

Με μηχανάκι έγινε η σκόπευση στο Nilo test.
Καρακεντροτουφεκάω δηλαδή !!!

Συγνώμη που δεν μεταφράζω ... διαβάστε ... και όποιος μπορεί μεταφράζει ...

Μόλις ο άνεμος έφτανε πάνω από 4.5m/s το πείραμα σταμάταγε γιατί ο βλητικός υπολογιστής που κινούσε το όπλο δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στους υπολογισμούς :)

1651588881895.png
 
Last edited:
Κωστή δεν έχω Αλτσχάιμερ ακόμα ... καλά θυμάμαι.
Στο Νilo το πουλάνε ... αχαχαχ

Με μηχανάκι έγινε η σκόπευση στο Nilo test.
Καρακεντροτουφεκάω δηλαδή !!!

Συγνώμη που δεν μεταφράζω ... διαβάστε ... και όποιος μπορεί μεταφράζει ...

Μόλις ο άνεμος έφτανε πάνω από 4.5m/s το πείραμα σταμάταγε γιατί ο βλητικός υπολογιστής που κινούσε το όπλο δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στους υπολογισμούς :)

View attachment 47768
.....θα τφεκουσι λέει ου υπουλουγιστής αν τουν ιεβαζαν να υπολογίιζ κ Τουν αιέρα‼️μσες δλιες αρε Κάντι‼️
 
Αυτό που αναγραφει με τον ανεμο πανω απο τα 10 μιλια ουσιαστικά επιβεβαιώνει πανηγυρικά οτι ποτε οι στατικές δοκιμες δεν πρόκειται να προσομοιωσουν συνθήκες κυνηγιου...εννοω τα συμπεράσματα που προκύπτουν απο στατικες δοκιμες... Οι μεταβλητές παρα πολλες... Εξαρτημενες και ανεξάρτητες...
 
Last edited:
Τι ξέρουν αυτοί ;
Έβρο έχουν κυνηγήσει ;
Όχι ...
Με μείον 20 ;
Όχι ...
Ελλάδα ;
Όχι ...
Με δυναμίτες ;
Όχι ...
Άρα δεν ξέρουν τίποτα :)

Ο Νίκος πόσο μακρυά έριξε το #2 nitro άραγε ;;;


Άντε ντε‼️75 η 55❓θα μας φάει η συλλοή‼️

Bασιλη και Τζωνη , εχω δυο τετοια φυσιγγια. Σκεπτομουν να σφαξω το ενα για παρουσιαση και το αλλο
να το ριξω στα 50 μετρα.
Μετα σκεφτηκα παλι να ριξω το ενα στα 55 μετρα που ελεγες Βασιλη , και στα 80 μετρα το δευτερο
για να δουμε διαφορές....και να μην κανω την παρουσιαση.
Διαβαζω - διαβαζω ...διαβαζω....και ακρη δεν βγαινει....Ο καθε ενας επιμενει στις αποψεις του...ΟΚ .
Ποιος ο λογος λοιπον της δοκιμης ??
Τι να αποδειξει η δοκιμη ??? Μονο τροφη για αντιπαραθεσεις θα δωσει...
Καλυτερα να μην γινει η δοκιμη....η εαν γινει να την κρατησω για παρτη μου και για μερικους φιλους!!

Επισεις... Οταν λεμε αληθειες δεν θιγουμε κανεναν.....Απλα η αληθεια ειναι βαριά....ποναει και τσουζει !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top