Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό που λες Γιάννη το έκαναν οι 2 πρώτοι μάστορες..
Ο τελευταίος έκανε αυτό που πρέπει...
με το τσιγκέλι στα βγάζουμε εαν δεν θες να πεις ονόματα δημοσίως (πράγμα απολύτως σεβαστό) στείλε π.μ.
 
με το τσιγκέλι στα βγάζουμε εαν δεν θες να πεις ονόματα δημοσίως (πράγμα απολύτως σεβαστό) στείλε π.μ.
Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα γιατί δημοσίως είναι καλύτερα να αποφεύγονται επωνυμίες..
Άλλωστε εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από τους 2 πρώτους,άλλος όμως μπορεί να έμεινε..
 
Επειδή το βλέπω σαν απάντηση από πολλούς συναδέλφους η επιμήκυνση κώνου με άριστη λείανση βελτιώνει βλητικα το όπλο παίρνεις αυτό που λέμε ομοιομορφοτερες και σφιχτοτερες ροζέτες χωρίς τις τρομερές υπερσυγκέντρωσεις αλλά εξαφανίζονται και οι μεγάλες και ασύμμετρες διασπορες.Το όπλο ανταποκρίνεται καλύτερα σε μεγαλύτερο εύρος γομωσεων και ελαφρώς μειώνεται το λάκτισμα,άρα έχεις μικρότερη γκάμα φυσιγγίων που δεν θα σε ικανοποίει.Δεν έχει σχέση ούτε συγκρίνεται με τη λογική τη ντουφέκια μετά κώνου με το 3* θα τη βγάλω με χωρίς κωνο με το 2* .Είναι πολαπλα τα οφέλη ,το μόνο κακό είναι ότι βγάζεις το όπλο εκτός εγγύησης χωρίς αυτό να έχει να κάνει με την ασφάλεια σου είχα πειράξει 4 όπλα στο κώνο όλα είχαν βελτιωθεί άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο και η κανη 57 εκ κύλινδρος χωρίς τσοκ που ρίχνω πολλές φορές έχει κώνο και κύλινδρος που είναι πουλί με 32γρ 9 αρακι πρέπει να προσευχηθεί για να φύγει μέχρι τα 35 πραγματικά μέτρα η να κάνω μαλάκια εγώ από θέμα κυλίνδρου κάνης δε φεύγει.
 
Επειδή το βλέπω σαν απάντηση από πολλούς συναδέλφους η επιμήκυνση κώνου με άριστη λείανση βελτιώνει βλητικα το όπλο παίρνεις αυτό που λέμε ομοιομορφοτερες και σφιχτοτερες ροζέτες χωρίς τις τρομερές υπερσυγκέντρωσεις αλλά εξαφανίζονται και οι μεγάλες και ασύμμετρες διασπορες.Το όπλο ανταποκρίνεται καλύτερα σε μεγαλύτερο εύρος γομωσεων και ελαφρώς μειώνεται το λάκτισμα,άρα έχεις μικρότερη γκάμα φυσιγγίων που δεν θα σε ικανοποίει.Δεν έχει σχέση ούτε συγκρίνεται με τη λογική τη ντουφέκια μετά κώνου με το 3* θα τη βγάλω με χωρίς κωνο με το 2* .Είναι πολαπλα τα οφέλη ,το μόνο κακό είναι ότι βγάζεις το όπλο εκτός εγγύησης χωρίς αυτό να έχει να κάνει με την ασφάλεια σου είχα πειράξει 4 όπλα στο κώνο όλα είχαν βελτιωθεί άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο και η κανη 57 εκ κύλινδρος χωρίς τσοκ που ρίχνω πολλές φορές έχει κώνο και κύλινδρος που είναι πουλί με 32γρ 9 αρακι πρέπει να προσευχηθεί για να φύγει μέχρι τα 35 πραγματικά μέτρα η να κάνω μαλάκια εγώ από θέμα κυλίνδρου κάνης δε φεύγει.
Πολύ σωστός Γιάννη...
 
Ενδιαφέρον θα ήταν στο full πριν και μετά με χοντρά καθώς και στον κύλινδρο ή ic με ψιλά.
Η λογική είναι η εξής.
Αν χάνω τον κύλινδρο ή το ic στα ψιλά και δεν αυξάνεται το Full στα χοντρά, τι νόημα έχει ;

Φυσικά και στο mod.
Ευχαριστούμε για τις φωτό Κώστα.

Έχεις καμιά φωτό με Full ;
Σε τι μήκος τους άνοιξες ;
Το φουλ δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, πόσο μάλλον πριν 4-5 χρόνια. Αν θυμάμαι καλά 6 ή 6.5 εκατοστά
 
Σωστά Νικόλα. Μην ρωτήσεις γιατί το έκανα. Καθαρά από περιέργεια, ουδέποτε είχα παράπονο από τα σκότωματα ή τις κατανομές του όπλου
Οτι γουστάρει και όπως γουστάρει κυνηγα ο κάθε ένας... επιδει είχα ρίξει με αρκετά beretta σε σύγκριση με το δικό μου 391 18.5 στον κοατ 3 τσόκ με φυσίγγια f2 x 34 γρ
Είχα καλύτερα κέντρα ποιο σφιχτες ντουφεκιες από
391 18.6 τεκνις
391 18.6 λαιτ
391 18.3 ουρικα
390-1 18.4 ουρικα
Βιτορια 18.3
302 18.3 μαγκνουμ
302 18.3 απλό
Και έχανα μόνο από το 686 18.4 και διάτρηση 50 μετρα σε κουτάκια κοκακολας .big smile.
Και με εσω έξω κικς 3* στην ουρικα
 
Δυστυχώς δεν πρέπει να έχω κάποια με πιο χοντρά σκάγια.
Σόρρυ κιόλας ,αλλά εκεί ,θα έπρεπε να έχει "χρήση"η οποία βελτίωση,στα χοντρά‼️εκεί δλδ που κλείνουμε κ τσοκ λόγω μειωμένου αριθμού σκαγιων‼️
Τις δοκιμές θα έπρεπε να τις κάνεις με μεσαίο σκαγι όπως το 6‼️
 
Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα γιατί δημοσίως είναι καλύτερα να αποφεύγονται επωνυμίες..
Άλλωστε εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από τους 2 πρώτους,άλλος όμως μπορεί να έμεινε..
Έτσι‼️ μπορεί να έμαθε στην δική σου κάνη‼️
 
Σόρρυ κιόλας ,αλλά εκεί ,θα έπρεπε να έχει "χρήση"η οποία βελτίωση,στα χοντρά‼️εκεί δλδ που κλείνουμε κ τσοκ λόγω μειωμένου αριθμού σκαγιων‼️
Τις δοκιμές θα έπρεπε να τις κάνεις με μεσαίο σκαγι όπως το 6‼️
Γιάννη ο κάθε ένας κάνει δοκιμές σύμφωνα με τα φυσίγγια που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη περίοδο συνήθως. Εγώ τότε κυνηγούσα ως επί το πλείστον μόνο τσιχλοκοτσυφα γιατί ότι είχε γεννηθεί ο γιος μου και δεν είχα χρόνο για μακρινά και πολυωρα κυνήγια.
 
Γιάννη ο κάθε ένας κάνει δοκιμές σύμφωνα με τα φυσίγγια που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη περίοδο συνήθως. Εγώ τότε κυνηγούσα ως επί το πλείστον μόνο τσιχλοκοτσυφα γιατί ότι είχε γεννηθεί ο γιος μου και δεν είχα χρόνο για μακρινά και πολυωρα κυνήγια.

Kωστή μου , κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ που ανεβασες δοκιμες !!!
Να εισαι παντα καλα και να δοκιμαζεις παντα!!!
Για μενα τωρα που ειδα....η διαφορά που δινει ο φτιαγμενος κωνος ( 12% ) ειναι αμελητεο.!!!
Και το λεω γιατι σαν ιδιογομωτης μπορω να ξεπερασω τον φτιαγμενο κωνο κατα 20%.
Θα μου πεις δεν ειναι ολοι ιδιογομωτες....οκ....ο καθε κανει τις επιλογες σε αυτην την ζωη οπως και
στο κυνηγι !!!
Ειμαι ''βιαστηκος''...εχω δουλεια,,,,,,τα λεμε τα υπολοιπα το βραδακι!!!
Και παλι σε ευχαριστω Κωστή μου !!!:)
 
Για πείτε μου σε πιο μέλος τα στέλνω για σφάξιμο. Συγνώμη είμαι νέος στο φόρουμ και με τόσο διάβασμα έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Remington shurshot 4 στα 32, Winchester 89αρι ατσάλινα νο Τ και τρίτο (λείπει από φωτό) victory 34gr νο ΒΒ (4,2 mm).
 

Attachments

  • IMG_20220516_172133.jpg
    IMG_20220516_172133.jpg
    165,3 KB · Προβολές: 18
Για πείτε μου σε πιο μέλος τα στέλνω για σφάξιμο. Συγνώμη είμαι νέος στο φόρουμ και με τόσο διάβασμα έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Remington shurshot 4 στα 32, Winchester 89αρι ατσάλινα νο Τ και τρίτο (λείπει από φωτό) victory 34gr νο ΒΒ (4,2 mm).
Αντί να τρέχεις για αποστολή στα ταχυδρομεία πάρε ένα παχύμετρο και μία ζυγαριά ακριβείας αν δεν έχεις ήδη και σφάξε τα μόνος σου. Να μετρήσεις το βάρος της πυρίτιδας , το βάρος των σκαγίων, το μήκος του κάλυκα πριν τα σφάξεις και την διάμετρο των σκαγίων δειγματοληπτικά. Επίσης βγάλε φωτο τον συγκεντρωτήρα και την πυρίτιδα και τα υπόλοιπα θα σου τα πουν εδώ τα παιδιά.
 
Καλησπέρα η συζήτηση περί κώνου και φυσίγγια ιδιογόμωσης.

Ξεκινάμε Λοιπόν από το κοντάκι και τα μέτρα τού όπλου, εκεί πιστεύω ότι είναι το Α και το Ω.

Τώρα επειδή έχω φτιάξει κώνο, ο κώνος κάνει διαφορά και μεγάλη διαφορά. Εφόσον είναι φτιαγμένος από σωστό τεχνίτη.
Λοιπόν όλα σκοτώνουν και τα φυσίγγια και τα όπλα και με κώνο και χωρίς κώνο. Ακόμα και αν κλείνεις τα φυσίγγια με 11 + 12 + 13 + 14 χιλιοστά 'η με 2 - 3 -4 - 5 στάδια, πάλι θα κάνουν τη δουλειά τους,, από εκεί και πέρα επιλέγει ο καθένας βάσει της δικής του λογικής και τι θέλει να επι λέξει.
Οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε κόντρα για κώνους η φυσίγγια και σε πόσα χιλιοστά θα πρέπει να κλείνουμε… ο καθένας καταθέτει τις απόψεις του και όποιος θέλει τις πιστεύει η τις προσπερνά.

Πάντα φιλικά
 
Καλησπέρα η συζήτηση περί κώνου και φυσίγγια ιδιογόμωσης.

Ξεκινάμε Λοιπόν από το κοντάκι και τα μέτρα τού όπλου, εκεί πιστεύω ότι είναι το Α και το Ω.

Τώρα επειδή έχω φτιάξει κώνο, ο κώνος κάνει διαφορά και μεγάλη διαφορά. Εφόσον είναι φτιαγμένος από σωστό τεχνίτη.
Λοιπόν όλα σκοτώνουν και τα φυσίγγια και τα όπλα και με κώνο και χωρίς κώνο. Ακόμα και αν κλείνεις τα φυσίγγια με 11 + 12 + 13 + 14 χιλιοστά 'η με 2 - 3 -4 - 5 στάδια, πάλι θα κάνουν τη δουλειά τους,, από εκεί και πέρα επιλέγει ο καθένας βάσει της δικής του λογικής και τι θέλει να επι λέξει.
Οπότε πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ερχόμαστε σε κόντρα για κώνους η φυσίγγια και σε πόσα χιλιοστά θα πρέπει να κλείνουμε… ο καθένας καταθέτει τις απόψεις του και όποιος θέλει τις πιστεύει η τις προσπερνά.

Πάντα φιλικά

Δεν διεκρινα πουθενα ''κοντρα''.....συζητηση κανουμε....Και ο Κωστής ειναι ο μοναδικος που
ανεβασε καποιες δοκιμες του ωστε να δουμε τι ψαρια πιανει ο φτιαγμενος κωνος φιλε μου !!!
Το οτι δεν με ικανοποιει αυτο που ειδα....δεν ειναι ''κοντρα'' !!!
 
Τώρα επειδή έχω φτιάξει κώνο, ο κώνος κάνει διαφορά και μεγάλη διαφορά. Εφόσον είναι φτιαγμένος από σωστό τεχνίτη.
Πόση διαφορά, που, με τι σκάγια, γομώσεις κτλ αυτό ψάχνουμε να βρούμε Τάσο.
Δεν υπάρχει κάποια "κόντρα".

Στο 20%, 10% ή στο 5% είναι η διαφορά και από ποιο αρχικό ποσοστό ?

Από το 40 στο 50 ή από το 50 στο 60 ή από το 60 στο 70 φτάνεις εύκολα με αλλαγή φυσιγγίου ή τσοκ ή και τα δύο.
Από το 70 στο 80 πιο δύσκολα, από το 80 στο 90 χμμμμ ζόρια, πολύ δύσκολο έως αδύνατο.
Όλα με εμπορικά.

Επίσης όπως σωστά είπε ο @Johnny brow η αύξηση των ποσοστών είναι σημαντική στα χοντρά (4 και κάτω) γιατί έχουμε λίγα σκάγια.
Εκεί χρειαζόμαστε σφίξιμο.

Αν ρίχνεις 500 σκάγια και η τσίχλα θέλει 200 σε καλύπτει και ένα ποσοστό 40-45%.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top