Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραίος ο Χρηστάρας!! ;)
Ρελακι εεε??:):)
Ρελακι.. ρελακι Γιαννη !!;)
Αφού ξέρεις , είμαι παραδοσιακός τύπος !! Άσε που δεν βλέπω να υστερούν πουθενά σ σχέση με το αστέρι ..
Παλεύω να σε αντιγράψω στην τέχνη .. που θα μου πας:D
 
Μ
Ρελακι.. ρελακι Γιαννη !!;)
Αφού ξέρεις , είμαι παραδοσιακός τύπος !! Άσε που δεν βλέπω να υστερούν πουθενά σ σχέση με το αστέρι ..
Παλεύω να σε αντιγράψω στην τέχνη .. που θα μου πας:D
Ωραίος Χρήστο και ωραίες τουφεκιές!
 
Έχει κανείς εύκαιρες κάποιες δοκιμές με φυσίγγια του Trap σε αποστάσεις από 30 - 40 μέτρα;
Δεν έχω κάνει δοκιμές ειδικά για φυσίγγια trap, αλλά έχω ρίξει κατά καιρούς μερικά μαζί με διάφορα άλλα, δοκιμάζοντας τσοκάκια κλπ. Βρήκα μερικές:
IMG301-1_A1.jpg

Παρόλο που το τσοκάκι γράφει SK, έχει διάμ. στομίου 18,3 οπότε στον αυλό της Moss. (18,6) δίνει σύσφιξη 3/10, δηλ. περίπου LM ...
IMG231-_P1_A-1.jpg

IMG233-_P1_A-1.jpg

Και μια με φυσίγγι B&P Competititon 2000 Trap No.7,5 (τώρα λέγεται Competition One) - με το μονόκαννο Baikal (full choke) στα 30 μέτρα.
DSC00321-_A.jpg
 
Παιδια βρηκα ενα ενδιαφερον αρθρο το γραφω εδω εαν θελει η διαχειριση να το παει αλλου πολυ ευχαριστως :)
https://kentayros.wordpress.com/2011/10/26/τα-μυστικά-της-βλητικής-με-απλά-λόγια/
Μετέφερα εδώ το σχόλιο σας κύριε Γιάννη. Αυτό το κομμάτι που πρόσεξα είναι το παρακάτω: "Έχει αποδειχθεί ότι τα θηράματα που καρπούμεθα, τα πυροβολούμε σε αποστάσεις μέχρι και 30m. Η αναλογία είναι 80% και πλέον και το υπόλοιπο 20% πάνω από αυτές τις αποστάσεις. Πάνω δε από 35m. για τα συμβατικά φυσίγγια με κάνη full(*), τα θηράματα που πυροβολούνται, τραυματίζονται, ή πέφτουν πολύ μακριά σε ποσοστό 80%. Στην περίπτωση αυτή δεν κυνηγάμε, απλά τζογάρουμε."
 
Μετέφερα εδώ το σχόλιο σας κύριε Γιάννη. Αυτό το κομμάτι που πρόσεξα είναι το παρακάτω: "Έχει αποδειχθεί ότι τα θηράματα που καρπούμεθα, τα πυροβολούμε σε αποστάσεις μέχρι και 30m. Η αναλογία είναι 80% και πλέον και το υπόλοιπο 20% πάνω από αυτές τις αποστάσεις. Πάνω δε από 35m. για τα συμβατικά φυσίγγια με κάνη full(*), τα θηράματα που πυροβολούνται, τραυματίζονται, ή πέφτουν πολύ μακριά σε ποσοστό 80%. Στην περίπτωση αυτή δεν κυνηγάμε, απλά τζογάρουμε."
Nαι Βασιλακη εχει πολλα ενδιαφεροντα τα 30 μετρα σε υψος για να περνουμε μια ιδεα και με το ματι μας ειναι μια 11οροφη πολυκατοικια:)
 
Nαι Βασιλακη εχει πολλα ενδιαφεροντα τα 30 μετρα σε υψος για να περνουμε μια ιδεα και με το ματι μας ειναι μια 11οροφη πολυκατοικια:)
φιλε Γιαννη μια 11οροφη πολυκατοικια με 3 μετρα υψος ο οροφος και αν υπολογίσουμε και 30 εκ η κάθε πλακα αναμεσα είναι περιπου 36 μετρα σε απολυτα καθετη γωνια , αν υπολογίσουμε και την διαφορα της κλισης από την γωνια που ριχνουμε παμε ανετα στα 40 μετρα , το θεμα δεν είναι το υψος , αλλα το πως βλεπει ο καθενας μας σε αυτό το υψος
 
Αυτό το κομμάτι που πρόσεξα είναι το παρακάτω: "Έχει αποδειχθεί ότι τα θηράματα που καρπούμεθα, τα πυροβολούμε σε αποστάσεις μέχρι και 30m.

Σε αυτο το κομματι κ γενικα μιλωντας θα μπορουσα να συμφωνησω...

Πάνω δε από 35m. για τα συμβατικά φυσίγγια με κάνη full(*), τα θηράματα που πυροβολούνται, τραυματίζονται, ή πέφτουν πολύ μακριά σε ποσοστό 80%. Στην περίπτωση αυτή δεν κυνηγάμε, απλά τζογάρουμε."

Σε αυτο ομως, διαφωνω καθετα... Οι επιλογες πλεον ειναι πολλες κ μπορουν να εγγυηθουν αμεση καταβολη κ σε αρκετα μεγαλυτερη αποσταση...
 
Σε αυτο ομως, διαφωνω καθετα... Οι επιλογες πλεον ειναι πολλες κ μπορουν να εγγυηθουν αμεση καταβολη κ σε αρκετα μεγαλυτερη αποσταση...

Στατιστικά δεν ξέρω πού είμαι εγώ. Πάντως για έναν μέσο κυνηγό με συμβατικά φυσίγγια πάντα πιστεύω πως δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top