Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εαν το μηκος του κοντακιου δεν μας είναι ακριβως σωστο με ελαφρα φυσιγγια δεν έχουμε κανενα θεμα ειτε ειναι πλαγιο ειτε ποζε οσα φυσιγγια κ αν ρίξουμε ..
Αν ομως ριξουμε δυνατα τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην μας χτυπησει κ ο πόνος ειναι αρκετα επωδυνος, ακομα κ να μας σχισει το δακτυλο..
Ξερω κυνηγο με πλαγιο που ειχε κολλησει ενα κομματι σαν σκληρο σφουγγάρι για να αποφυγει το χτυπημα..Και μαλιστα απορησα γιατι ηταν δεν ηταν γυρω στο 1,60 μετρο υψος αρα λογικα έπρεπε το εργοστασιο κοντακι να του ηταν μακρυ κ οχι κοντο..
Του ειπα να αλλαξει φυσιγγια να δουμε..
Χαθηκαμε και τον συναντησα τυχαια μετα απο καιρο,Τι εκανες του λεω?
Με τα νεο βελοξ σωθηκα μου λεει κ σίγουρα μου ειπε αληθεια γιατι τα βελοξ ειναι μαλακα..
Εγω παντως 1,76 υψος με 35,5 κοντακι στο πλαγιο μου εχει συμβει 3-4 φορες μονο απο φυσιγγια που για 32γρ ήταν μπουρλοτα..
Ποτε αλλωτε δεν ειχα προβλημα..Και απο τουφεκιες ενα σωρο...
 
Last edited:
Εαν το μηκος του κοντακιου δεν μας είναι ακριβως σωστο με ελαφρα φυσιγγια δεν έχουμε κανενα θεμα ειτε ειναι πλαγιο ειτε ποζε οσα φυσιγγια κ αν ρίξουμε ..
Αν ομως ριξουμε δυνατα τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην μας χτυπησει κ ο πόνος ειναι αρκετα επωδυνος, ακομα κ να μας σχισει το δακτυλο..
Ξερω κυνηγο με πλαγιο που ειχε κολλησει ενα κομματι σαν σκληρο σφουγγάρι για να αποφυγει το χτυπημα..Και μαλιστα απορησα γιατι ηταν δεν ηταν γυρω στο 1,60 μετρο υψος αρα λογικα έπρεπε το εργοστασιο κοντακι να του ηταν μακρυ κ οχι κοντο..
Του ειπα να αλλαξει φυσιγγια να δουμε..
Χαθηκαμε και τον συναντησα τυχαια μετα απο καιρο,Τι εκανες του λεω?
Με τα νεο βελοξ σωθηκα μου λεει κ σίγουρα μου ειπε αληθεια γιατι τα βελοξ ειναι μαλακα..
Εγω παντως 1,76 υψος με 35,5 κοντακι στο πλαγιο μου εχει συμβει 3-4 φορες μονο απο φυσιγγια που για 32γρ ήταν μπουρλοτα..
Ποτε αλλωτε δεν ειχα προβλημα..Και απο τουφεκιες ενα σωρο...
Τασο με ενα κοντο κοντακι που χτυπα και απειροελαχιστα, ποτε δε θα κουμπώσεις σωστα. Σε εναν δεξιο επωμιζων σκοπευτη θα του φευγουν αριστερα. Θα φυλαγεται ασυναισθητα.
Εγω με το iz27 3.6 κιλα ντουφεκι και με χτυπουσε λιγο στο μαγουλο. Μακρυνα το κοντακι και ησυχασα.
 
Tα simson shull δεν ηταν καθολου παλιοδικαννα..Πολυ αξιοπιστα κ υπαρχουν αρκετα κομματια στην Ελλαδα..
Με λιγα λογια δεν φταιει το δικαννο αλλα εσυ που του εβαζες τετοια φυσιγγια..
Χωρις παρεξήγηση!καταλαβενεις με τι τροπο στο λεω..

Τασο ξερω παρα πολλη καλα την αξια του σαν οπλο.....χαρητολογοντας το ειπα.......ηταν ενα και μοναδικο οπλο που περασε απο τα χερια μου και πραγματικα το ελιωσα στα κυνηγια.......αλλα και το ευχαρηστιθικα οσο αλλο......
Δεν μου γλητωνε ουτε τσιχλα στα 3 μετρα και μεσα σε λιοσταση........μου καθοταν τελεια πανω μου..............
 
Last edited:
Καλημέρα Πρόσφατες δοκιμές μετά από αποχρωμίωση διεύρυνση αυλού και κώνο σε κάνη benelli με νο6 σκάγια
29cti1e.jpg
 
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν ειχε προηγηθεί η ίδια δοκιμή - όσο γίνεται με ιδιες καιρικές συνθήκες - πριν την επέμβαση.
Εκει θα είχε πολύ ψωμί για συζήτηση αφού θα είχαμε χειροπιαστά και συγκριτικά αποτελέσματα.
Είναι κρίμα πάντως γιατί πολλοί φίλοι απο δω μέσα έχουν κάνει διάφορες επεμβάσεις στις κάνες τους και δεν υπάρχει συγκριτικό φωτογραφικό υλικο, το πριν και μετά.
 
βρε παιδια επειδη εμενα δεν μου δειχνει τις φωτο ..μονο (IMG) δειχνει ... εχει διαφορα το πριν - μετα?
 
Lambro tordo 30gr no 8 3* μαμα bellnonte 2.
Δεν ειμαι ικανοποιημενος.
30μ μετρημενα με κορδελα.
εριξα σημερα με το gemini 4 αστρα στα 35 μετρα 9αρι με τον ρωσσο. δυστυχως επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου δεν εβγαλα φωτο. οχι τιποτ αλλο αλλα για να δεις πως μεταμορφωνεται η τουφεκια και τ οπλο. το φυσιγγι τολη ειναι τρομερο. αν σκεφτεσαι για τσοκ παρε gemini. φτηνα και καλα και πολυ γερες κατασκευες
 
εριξα σημερα με το gemini 4 αστρα στα 35 μετρα 9αρι με τον ρωσσο. δυστυχως επειδη ειχα αλλα στο κεφαλι μου δεν εβγαλα φωτο. οχι τιποτ αλλο αλλα για να δεις πως μεταμορφωνεται η τουφεκια και τ οπλο. το φυσιγγι τολη ειναι τρομερο. αν σκεφτεσαι για τσοκ παρε gemini. φτηνα και καλα και πολυ γερες κατασκευες
Ευριππο θα κανω και αλλες δοκιμες στο χαρτι και στην πράξη.
Για τσοκ ειναι νωρις. Θα παιξω αναμεσα σε briley η gemini μαλλον.
Θα ψαχτω
 
Πώς θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερη μια συγκριτική δοκιμή του πριν και του μετα μιας επέμβασης σε κάννη, με τα μαμά τσοκ που μπορεί να είναι μάπα ή με τα after market που μπορεί να χρησιμοποιούμε;
Εγώ το πριν και το μετά θα το συγκρινα με τα μαμά.
 
Εγω το πριν κ το μετα με το σωστο τσοκ... Αμα το μαμα ειναι λαθος η δεν βγαζει αυτα που πρεπει, θα το συγκρινα με αυτο που χρησιμοποιω... Αν φανει η βελτιωση, να φανει με αυτο που χρησιμοποιω, οχι με αυτο που θα χρησιμοποιουσα αν ηταν σωστο...
 
φιλε τολη οποιο φυσιγγι και να συγκρινεις με του κενταυρου παντα του κενταυρου βγαζει πιο πολυ συγκεντρωση. ασε που το εριξε ο δικος μου στα 40 μετρα με την 303 στανταρ 2 και παθαμε και οι 2 ενα σοκ.τετοιο πραμα δεν εχω ξαναδει. μιλαμε για ζωγραφια αλλα αν βρεις μ αυτο τσιχλα κατω απ τα 30 μετρα .pop..μιλαω για τη συγκεκριμενη κανη με το συγκεκριμενο φυσιγγι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top