Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το θεμα ειναι να μπορεσεις να βαλεις το πουλι μεσα στην τουφεκια σ'αυτα τα μέτρα.
Να πιστεψεις στην προσκοπευση, πρωτα απ'ολα !
Να "διαβάσεις" την ταχύτητά του και να μην κόψεις την κινηση της καννης.
Η επάρκεια της τουφεκιας για καταβολη ,με σκαγια #7,8,9,ειναι δεδομενη!
Για τις τσίχλες.
Μιλώντας πάντα για κινούμενο πουλι!
Το σταθερο...ειναι αλλο!
 
Έτσι ακριβώς Γιάννη. Σαφέστατα και δεν τίθεται θέμα καταβολής κατ εμέ αλλα που περισσότερο ευστοχίας και μάλιστα επαναλαμβανόμενης. Είχα κάνει κάποιες δοκιμές με το muller passing στα 60 μέτρα μετρημένα με κορδέλα αν τις βρω θα τις ανεβάσω και πάλι.
 
Δεκτή η προσωπική σου άποψη!

Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη αυτού που είναι φιδωλή σε ότι αφορά τις αποστάσεις. Με κατά γενική ομολογία ένα καλό όπλο... Benelli montefeltro ένα καλό κατα γενική ομολογία τσοκ της brilley...no3....και με σχετική επιτυχία στο sporting που φτάνει αν όχι το 25/25 πάντα αλλά τουλάχιστον το 20/25 9 στις 10 φορές....
Είναι λοιπόν αρκετά "ενδιαφέρον" να διαβάζεις για τόσο επιτυχημένες βολές στα 50 και στα 70 μέτρα!
Προς θεού για να μην παρεξηγηθώ...δεν λέω ότι κάποιος λέει ψέματα....και για αυτό έδωσα ανοιχτή πρόσκληση στο σκοπευτήριο....για να δώ και εγώ ο αδαής πως γίνεται...και με τι συνδυασμό!
Ακόμα και σκοπευτές του trap που παρατηρώ...που έχουν σφίξεις νο1 ή 2 στα 50 αλλά και στα 60 μέτρα....δεν καταφέρνουν να πάρουν το πιάτο!
Ο καφές ισχύει.....και αναμένω ΠΜ για όποιον θέλει να περάσει ένα ευχάριστο απόγευμα στο σκοπευτήριο!
με 24γρ 7 1/2αρια λίγο δύσκολο στα 60μετ. Αλλά δώσε του τραπίστα ένα γρήγορο 36αρι νμρ 5 ή 4 αν δεν πάρει πιάτο στα 60 στα 50 θα πάρει..εγώ έτσι πιστεύω..
 
Θα μας τρελάνεις :);
Από την Μαλακάσα είναι η παραπάνω τουφεκια με το παλιό Euromix, στα 50 μέτρα, με δύο διαφορετικά chokes και νούμερο 9-10.
Όντως έριξα από το εντευκτηριο, ήμουν μόνος. Το παραδέχομαι, λειτούργησα.....ανήθικα ha haaa
Kinky boy!!!
 
Θα ριξω και μια με το kicks να δω πως θα παει με τη μαλλινη ταπα αν και πιστευω θα εχει πολυ ωραια κατανομη
Οι μαλλινες...σχεδον παντα κατανομή αλατιερας....τωρα με το τσοκ φρενου....άγνωστο...σιγουρα θα έχεις ξυρισμένα τα περιφερειακά σκαγια
 
πολλες φορες ριχνουμε σε πουλια που λεμε ειναι 50 μετρα και ειναι 70+.
Της περισσότερες φορες το αντίθετο γίνεται..
Δεν διαφωνώ περί μακρινών βολών,αλλά για μένα ειναι λίγοι αυτοί που μπορούν να εκτιμήσουν σωστά μια απόσταση χωρίς να έχουν μεγάλη απόκλιση..
Αυτό απαιτεί μεγάλη εμπειρια,και να έχει κάποιος απλώσει κ μαζέψει κάμποσες φορες την μετροταινια στον "φυσικό" κυνηγοτοπο κ όχι σε αλανες..
Μια τσίχλα που θα περάσει τραβερσα στα πχ 40μ δεν φαίνεται το ίδιο με μια που θα μας περάσει Ρουαγιάλ πάνω από το κεφάλι μας..
Στην πρώτη περίπτωση κάποιος θα σηκώσει το τουφέκι,στην δεύτερη μάλλον θα το σκεφτεί..
Πέρσι με περνει τηλ ένας φίλος κ μου λέει χαρούμενος ότι με ν9 32γρ έριξε κάτω φασσα περίπου στα 70μ..και το παιδι δεν λέει ποτέ ψέματα,απλα αυτό νόμιζε κ αυτό μου είπε..
Και σίγουρα δεν ειναι η μόνη περίπτωση..
Άλλος ένας κάποτε μου λέει χτύπησα λαγό στα 60μ..του λέω πόσο μακριά ήταν στο περίπου,κ αμφιβάλλω αν ήταν 40 τα μετρα..
Άρα λοιπόν μακρινή τουφεκιά κάνουν μόνο όσοι μπορούν να εκτιμήσουν ΣΩΣΤΑ την απόσταση,οι υπόλοιποι μάλλον βαράμε πιο κοντά από ότι νομίζουμε..
 
Τάσο όταν δέν σταματάς την κίνηση του όπλου όταν πατάς σκανδάλη απλά στα πιό μακρυνά ναί μέν η προσκόπευση είναι ελαφρά μεγαλύτερη αλλά κ η κίνηση -σπρώξιμο της κάννης πιό βίαιη ...
Χαίρομαι ιδιαίτερα που με απέβαλαν από το γήπεδο δοκιμών .ha ha ha..ha ha ha..ha ha ha. κι'έτσι ησύχασε το κεφάλι κ η τσέπη μου .asking..asking..asking.
 
Η τουφεκια με kicks και feltro no7 στα 45 μετρα σημερα, για τσοκ φρενου μια χαρα τα πηγε
TbMj4Yn.jpg
 
Της περισσότερες φορες το αντίθετο γίνεται..
Δεν διαφωνώ περί μακρινών βολών,αλλά για μένα ειναι λίγοι αυτοί που μπορούν να εκτιμήσουν σωστά μια απόσταση χωρίς να έχουν μεγάλη απόκλιση..
Αυτό απαιτεί μεγάλη εμπειρια,και να έχει κάποιος απλώσει κ μαζέψει κάμποσες φορες την μετροταινια στον "φυσικό" κυνηγοτοπο κ όχι σε αλανες..
Μια τσίχλα που θα περάσει τραβερσα στα πχ 40μ δεν φαίνεται το ίδιο με μια που θα μας περάσει Ρουαγιάλ πάνω από το κεφάλι μας..
Στην πρώτη περίπτωση κάποιος θα σηκώσει το τουφέκι,στην δεύτερη μάλλον θα το σκεφτεί..
Πέρσι με περνει τηλ ένας φίλος κ μου λέει χαρούμενος ότι με ν9 32γρ έριξε κάτω φασσα περίπου στα 70μ..και το παιδι δεν λέει ποτέ ψέματα,απλα αυτό νόμιζε κ αυτό μου είπε..
Και σίγουρα δεν ειναι η μόνη περίπτωση..
Άλλος ένας κάποτε μου λέει χτύπησα λαγό στα 60μ..του λέω πόσο μακριά ήταν στο περίπου,κ αμφιβάλλω αν ήταν 40 τα μετρα..
Άρα λοιπόν μακρινή τουφεκιά κάνουν μόνο όσοι μπορούν να εκτιμήσουν ΣΩΣΤΑ την απόσταση,οι υπόλοιποι μάλλον βαράμε πιο κοντά από ότι νομίζουμε..

και ομως ειδικα στο λαγο δεν κανεις λαθος μπορεις να μετρησεις βηματα μεχρι 60 μετρα μετρημενα (70 βηματα μεγαλα δικα μου) τον βαρεσε μπροστα μου) τον ειχαν παρει 3 σκαγια στο ζβερκο κεφαλη
 
Τασο στο παπι γινεται το αντιθετο νομηζεις οτι θα σε φαει και ειναι μακρια σε ξεγελαει πολυ η αποσταση την εχω παθει πολες φορες
Έτσι ακριβώς... Ειδικά αν έρχεται κ κοντραριστο η λανθασμένη εκτίμηση της απόστασης προς τα κάτω είναι πολύ έντονη ακόμα κ στους έμπειρους κυνηγούς... Αν μάλιστα παρατηρείς τους άλλους κ δεν τουφεκας το καταλαβαίνεις πολύ έντονα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top