Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα Χρήστο!
Θα κοιταξω να τσιμπησω την πιριτιδα και θα ξαναδοκιμάσω.
Το λαδι το παίρνουμε μεσω ενος γνωστου απο Κρήτη. Θα πρεπει να προσέξω κατι;
Πάω πάσο .. αν είμαι από γνωστό σας παραγωγό , νόμιζα ότι κυκλοφορούσε έτσι στην αγορα με ρωσικά και χωρίς σήμανση προέλευσης κ τλ!

2.6 χιλοστα διαμετρο τα σκαγια Μ. Ο

Όπως τα λέει ο γιατρός , 6,5 κλασικά . Αυτή είναι και η καλύτερη περίπτωση για 6αρια ! Συνήθως είναι 7αρια καθαρά ! Μια φορά είχα πετύχει κάτι 5αρια στον Ιορδανογλου που ήταν ακριβός 6 άρια .
 
Σήμερα κατάφερα να κανω μερικές δοκιμές των aftermarket τσοκ σε χαρτι γιατί τελευταία είχα τραγικές αποτυχίες στο κυνήγι.Το φυσίκι που δοκίμασα ηταν το Express Dorkas 32gr #9.
Τα χαρτιά διαστάσεις 1.15 χ 0.89m , το οπλο benelli Duca Di montefeltro 66cm Κάννη και 18,3 αυλό.Οι αποστάσεις που έριξα ηταν 25 μετρα για to kicks smoke Skeet .45 μετρα για το Brain TM και 50 μετρα για το Anaconda Long range.Την τελευταία φώτο την έκανα για δοκιμή να δώ που χτυπάει το όπλο μου με επώμιση στα 15 μέτρα τσοκ anaconda long range και φυσίκι Chettide tordo 32 gr #7. Παρατήρησα ότι το όπλο τουφέκαγε αριστερά και τελικά υπήρχε διαφορά σε κλιση το κοντάκι με την βάση ειχε στρίψει κατά έναν περίεργο λόγο.Περιμένω τα σχόλια σας καιτα φώτα σας οι έμπειροι.



Οι τουφεκιές σου είναι πολύ καλές, απλά εσύ ρίχνεις κάτω και αριστερά, και αυτό το παθαίνει ακριβώς το ίδιο με την Benelli και ο πατέρας μου. Μήπως έχεις μακρύ λαιμό και σηκώνεις πιο ψηλά το κοντάκι; ο πατέρας μου αυτό κάνει αυθόρμητα που τον έχω τσεκάρει, το κουμπώνει πιο ψηλά, όχι καλά μέσα στον ώμο, γτ έχει μακρύ λαιμό και οι τουφεκιές έτσι πάνε κάτω και αριστερά.
 
Σήμερα κατάφερα να κανω μερικές δοκιμές των aftermarket τσοκ σε χαρτι γιατί τελευταία είχα τραγικές αποτυχίες στο κυνήγι.Το φυσίκι που δοκίμασα ηταν το Express Dorkas 32gr #9.
Τα χαρτιά διαστάσεις 1.15 χ 0.89m , το οπλο benelli Duca Di montefeltro 66cm Κάννη και 18,3 αυλό.Οι αποστάσεις που έριξα ηταν 25 μετρα για to kicks smoke Skeet .45 μετρα για το Brain TM και 50 μετρα για το Anaconda Long range.Την τελευταία φώτο την έκανα για δοκιμή να δώ που χτυπάει το όπλο μου με επώμιση στα 15 μέτρα τσοκ anaconda long range και φυσίκι Chettide tordo 32 gr #7. Παρατήρησα ότι το όπλο τουφέκαγε αριστερά και τελικά υπήρχε διαφορά σε κλιση το κοντάκι με την βάση ειχε στρίψει κατά έναν περίεργο λόγο.Περιμένω τα σχόλια σας καιτα φώτα σας οι έμπειροι.
ΥΓ ο αριθμός που εχω κυκλώσει ειναι τα σκαγια που μετρησα μεσα στο χαρτι.



Ολες πολυ ωραιες ειναι, λογικα το προβλημα σου ειναι το κοντακι
 
Οι τουφεκιές σου είναι πολύ καλές, απλά εσύ ρίχνεις κάτω και αριστερά, και αυτό το παθαίνει ακριβώς το ίδιο με την Benelli και ο πατέρας μου. Μήπως έχεις μακρύ λαιμό και σηκώνεις πιο ψηλά το κοντάκι; ο πατέρας μου αυτό κάνει αυθόρμητα που τον έχω τσεκάρει, το κουμπώνει πιο ψηλά, όχι καλά μέσα στον ώμο, γτ έχει μακρύ λαιμό και οι τουφεκιές έτσι πάνε κάτω και αριστερά.

Ολες πολυ ωραιες ειναι, λογικα το προβλημα σου ειναι το κοντακι
συμφωνώ κι εγώ
το κοντάκι θέλει γύρισμα γιατί ο λαιμός δεν γυρίζει :)
 
Οι τουφεκιές σου είναι πολύ καλές, απλά εσύ ρίχνεις κάτω και αριστερά, και αυτό το παθαίνει ακριβώς το ίδιο με την Benelli και ο πατέρας μου. Μήπως έχεις μακρύ λαιμό και σηκώνεις πιο ψηλά το κοντάκι; ο πατέρας μου αυτό κάνει αυθόρμητα που τον έχω τσεκάρει, το κουμπώνει πιο ψηλά, όχι καλά μέσα στον ώμο, γτ έχει μακρύ λαιμό και οι τουφεκιές έτσι πάνε κάτω και αριστερά.
Ναι από θέμα λαιμού δεν εχω και κοντό. Πάντως για το αριστερά θεωρώ πως ηταν μια διαφορά κλίσης 3 μοιρών κοντακι με βάση όπλου..Τώρα κατάλαβα γιατι σπάνια 'εχανα τις αριστερές τραβέρσες.o_Oo_Oo_O..
 
Κύριε Μάκη, σκέφτομαι να του πάρω μία "κάλτσα" στο κοντάκι, που παίρνει φέτα στη ράχη, θα βοηθήσει λογικά έτσι;;
ημίμετρα Βασίλη,το κοντάκι θέλει γύρισμα ,κάποτε πρέπει να το κάνει
μετά δεν θα θέλει άλλο όπλο θα ερωτευτεί αυτό που έχει ;)
 
Το percorso νο6 που εριξα χθες στα 51 μετρα, τσοκ kicks και χαρτονι 87×89 και καλα Χριστουγεννα
8QPgT2p.jpg
 
Ναι από θέμα λαιμού δεν εχω και κοντό. Πάντως για το αριστερά θεωρώ πως ηταν μια διαφορά κλίσης 3 μοιρών κοντακι με βάση όπλου..Τώρα κατάλαβα γιατι σπάνια 'εχανα τις αριστερές τραβέρσες.o_Oo_Oo_O..
Το όπλο σου θέλει cast off και ελάχιστο σήκωμα. Πιστεύω πως μπορεί να έρθει ικανοποιητικά με τις φλαντζες αλλαγής κλισεων.
 
Οι τουφεκιές σου είναι πολύ καλές, απλά εσύ ρίχνεις κάτω και αριστερά, και αυτό το παθαίνει ακριβώς το ίδιο με την Benelli και ο πατέρας μου. Μήπως έχεις μακρύ λαιμό και σηκώνεις πιο ψηλά το κοντάκι; ο πατέρας μου αυτό κάνει αυθόρμητα που τον έχω τσεκάρει, το κουμπώνει πιο ψηλά, όχι καλά μέσα στον ώμο, γτ έχει μακρύ λαιμό και οι τουφεκιές έτσι πάνε κάτω και αριστερά.
Οι τουφεκιές δεν πάνε κάτω και αριστερά επειδή κουμπώνει πιο ψηλά από όσο πρέπει. Αλλαγή κλισεως προς τα δεξιά και θα βελτιωθούν πολύ τα πράγματα!
Υ.Γ. ΤΗΝ ΕΝΈΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΕΎΡΕΣΗ ΚΑΛΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΑ ΣΩΣΤΆ ΜΈΤΡΑ ΤΟΥ ΌΠΛΟΥ......:)
 
Σήμερα κατάφερα να κανω μερικές δοκιμές των aftermarket τσοκ σε χαρτι γιατί τελευταία είχα τραγικές αποτυχίες στο κυνήγι.Το φυσίκι που δοκίμασα ηταν το Express Dorkas 32gr #9.
Τα χαρτιά διαστάσεις 1.15 χ 0.89m , το οπλο benelli Duca Di montefeltro 66cm Κάννη και 18,3 αυλό.Οι αποστάσεις που έριξα ηταν 25 μετρα για to kicks smoke Skeet .45 μετρα για το Brain TM και 50 μετρα για το Anaconda Long range.Την τελευταία φώτο την έκανα για δοκιμή να δώ που χτυπάει το όπλο μου με επώμιση στα 15 μέτρα τσοκ anaconda long range και φυσίκι Chettide tordo 32 gr #7. Παρατήρησα ότι το όπλο τουφέκαγε αριστερά και τελικά υπήρχε διαφορά σε κλιση το κοντάκι με την βάση ειχε στρίψει κατά έναν περίεργο λόγο.Περιμένω τα σχόλια σας καιτα φώτα σας οι έμπειροι.
ΥΓ ο αριθμός που εχω κυκλώσει ειναι τα σκαγια που μετρησα μεσα στο χαρτι.



Οι τουφεκιες σου είναι πολύ ωραίες... Οι οποίες αποτυχίες είναι αποτέλεσμα των μέτρων όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω... Φτιαξτα λίγο κ θα δεις ωραία πράγματα...
 
Ομοιως,παρακεντρο "κοψιμο"της φωλιας των chokes....
Συμβαινει κι αυτο...
Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει αυτο ρε συ Γιάννη. Το σπείρωμα τον chokes κόβεται αφού το κοπτικό πάρει ως βάση τον αυλό της κάννης.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top