Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στελιο το παραπανω μυνημα ειναι ακριβως σαν να το εγραψα εγω... Εχω τις ιδιες αποριες με σενα... .xm. Ισως καποια απο Πυργο μερια να βοηθησουν ακομα περισσοτερο μιας κ δεν εχω αποψη...
 
Παιδιά, σχετικά με τον παραπάνω συγκεντρωτήρα, που είναι ο ίδιος και στο φυσίγγι Commando του Τρίμη, που είχε βάλει πριν μερικές μέρες ο Paulos:
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-28#post-38298
είναι πράγματι ο ΚΑΡΔΑΡΑΣ 22. Με την πρώτη ματιά φαίνεται ακριβώς ίδιος με τον Gualandi SG22, όμως αν τους συγκρίνεις δίπλα - δίπλα έχουν κάποιες μικρές διαφορές σε διάφορα σημεία.
Το να χρησιμοποιείται από διάφορους έλληνες παραγωγούς φυσιγγίων, είναι λογικό, όπως γίνεται και με τους συγκεντρωτήρες Giovanni Μαυρόπουλος. Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση, γι' αυτό γράφω αυτό το ποστ, είναι το εξής:
Προ καιρού έπεσαν στα χέρια μου 3 διαφορετικά τσιχλοφύσιγγα RM, 31-32 gr. (Τα πήρα για "σφάξιμο" από κάποια παιδιά που τα έριχναν στο σκοπευτήριο, φέτος αλλά σε διαφορετικές μέρες) Το ένα σε πράσινο κάλυκα, με πυρίτιδα Α1 (1,60 γρ.) το άλλο σε άσπρο διαφανή κάλυκα με PSB-1 (1,65 gr.) και το τρίτο σε μπλε κάλυκα με GM3 (1,55 γρ.). Και τα τρία έγραφαν πάνω στον κάλυκα: TIPO SPECIALE PER ALLODOLE E TORDI.
Λοιπόν, τα δυο πρώτα (το πράσινο και το άσπρο) είχαν ακριβώς τον ίδιο παραπάνω συγκεντρωτήρα (ΚΑΡΔΑΡΑΣ 22) ενώ το τρίτο (μπλε) είχε επίσης παρόμοιο αλλά λίγο ψηλότερο (μακρύτερα ποδαράκια πάνω από το δαχτυλίδι, προφανώς ΚΑΡΔΑΡΑΣ 25) !!!
Αρχικά κι εγώ τους πέρασα για Gualandi, αλλά μετά από πιο προσεκτική παρατήρηση και ψάξιμο διαπίστωσα ότι είναι ΚΑΡΔΑΡΑΣ! http://www.idiogomosi.com/pages/times-ylikon/el.-vysmata.php
Έτσι μου προέκυψαν τα εξής ερωτήματα - απορίες:
1. Ο Καρδαρας κατασκευάζει πράγματι τους συγκεντρωτήρες, ή μήπως τους εισάγει από Ιταλία; (Σε αυτό οι συνάδελφοι από Πελοπόννησο πιστεύω μπορούν να απαντήσουν με σιγουριά).
2. Μήπως υπάρχει και κάποιος Ιταλός βιοτέχνης που κατασκευάζει βύσματα απομίμηση Gualandi, με πανομοιότυπα καλούπια με του Καρδάρα;
3. Μήπως η RM προμηθεύεται βύσματα από τον Καρδάρα;
4. Μήπως ο Καρδάρας (ή όποιος είναι ο αντιπρόσωπος της RM) γεμίζει κάποιους τύπους φυσιγγίων για την ελληνική αγορά για λογαριασμό της RM;
(Αυτό το τελευταίο ερώτημα ίσως φαίνεται παράλογο, αλλά μου δημιουργήθηκε επειδή στο site της ROMANA MUNIZIONI δεν βρίσκω τα παραπάνω 3 φυσίγγια) !!!
Υ.Γ. Και στα 3 φυσίγγια που ανέφερα, οι κάλυκες πιστεύω (με 99,9% βεβαιότητα) είναι Ισπανικοί (παρόλο που στη βάση τους έχουν κτυπημένο RM ITALY) και το καψούλι επίσης είναι το ισπανικό G.


H ολη ιστορια δειχνει εντονα monkey business απο τουλαχιστον καποιον απο τους εμπλεκομενους. Η RM στην Ιταλια θεωρειται απο τους κυνηγους ασταθης στην ποιοτητα των φυσιγγιων της τωρα καταλαβαινω το γιατι.
 
Οι άνθρωποι ειναι γελοίοι! Περυσι πήρα ενα κιβώτιο τα RM τα πράσινα 32 gr... Στο σκοπευτηριο τα έριξα τελικα! 5,2 ευρω τα 25! Ειχα βρει άκρη για πυρκαλ super σε 8αρι! Τι RM να ρίξεις μετα...
Υ.Γ τα 8 άρια θέριζαν πιο πολυ απο τα 9αρια που έριχνα αλλα χρονια...
 
To εψαξα στο migratoria.it και η κατασταση με αυτο το φυσιγγι ειναι η ιδια.

Ti rispondo volentieri io perché nominando questa cartuccia hai toccato un nervo scoperto..... Il mio.
Le prime che comprai avevano il bossolo VERDE....e tiravano giù i tordi da sotto il culo di S. Pietro. Allora ci ritornai ene presi un discreto quantitativo.....
Con mia sorpresa notai a casa che il bossolo era diventato come per magia GIALLO....e se pure ti sparavi sui piedi......neanche le scarpe ti rovinavi !!! Aveva cambiato tutti componenti di quella cartuccia. Tutti !!! Allora....( equesto vale per TUTTE le sue cartucce...) se vuoi comprarle....mi raccomando....a piccolissimi dosi.
Ciao !

Σε ελευθερη μεταφραση των δυο υπογραμισμενων φρασεων.

Σε πρασινο καλυκα οι τσιχλες κατεβαιναν απο τον πισινο του Αγ Πετρου δηλ. απο πολυ ψηλα. Μετα αγοραζεις ποσοτητα. Η πρωτη εκπληξη ο καλυκας ηταν κιτρινος και τα φυσιγγια τοσο αχρηστα που και τα ποδια σου να πυροβολουσες ουτε τα παπουτσια σου θα μπορουσες να καταστραψεις. Ειχαν αλλαξει ολα τα συστατικα της γομωσης του φυσιγγιου... Μα ολα!!!

Tα συμπερασματα δικα σας
 
Μια φορά είχα ρίξει το rm 32γρ πριν λίγα χρόνια (στο κουτί με την τσίχλα κ σιταρηθρα)Τότε γεμίζονταν σε διάφανο μπλε κάλυκα.Το είχα βρει πολύ καλό αλλά κ όλοι οσοι το έριχναν εδώ πέρα έλεγαν τα καλύτερα.Κριμα για την εταιρία γιατί δείχνει δυναμική..Κατασκευάζοντας πάνω από 20τυπους φυσιγγίων για 12αρι..
 
στην επίσημη σελίδα της RM το κουτί με την τσίχλα και την σιταρήθρα το έχει σαν 31γρ ενώ είναι 32γρ και κάτι ψιλά - δεν κάνει δωρεά καμία βιοτεχνία φυσιγγίων έτσι για χαβαλέ

μου είχε πει κάποιος από Πύργο ( ο νοών νοείτω ) ότι είχαν δώσει ειδική παραγγελία για την ελληνική αγορά τα φυσίγγια να γίνουν 32γρ - πφφφ σιγά μην άλλαζε η romana munizioni τις μηχανές της για τους έλληνες κυνηγούς

πριν 1-2 χρόνια κυκλοφόρησε στην πιάτσα ότι τα RM γεμίζονται στον Πύργο,αν όχι όλα κάποια από αυτά,πες το ραδιοαρβύλα μπορεί να είναι και γεγονός τελικά

βλέπουμε τώρα πώς ίδια φυσίγγια έχουν διαφορετικά υλικά μέσα και θέλω να μάθω αν τα πακέτα είναι ίδιο LOT αν ναι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι

η φάβα έχει λάκο και είναι και μεγάλος
 
στην επίσημη σελίδα της RM το κουτί με την τσίχλα και την σιταρήθρα το έχει σαν 31γρ ενώ είναι 32γρ και κάτι ψιλά - δεν κάνει δωρεά καμία βιοτεχνία φυσιγγίων έτσι για χαβαλέ

μου είχε πει κάποιος από Πύργο ( ο νοών νοείτω ) ότι είχαν δώσει ειδική παραγγελία για την ελληνική αγορά τα φυσίγγια να γίνουν 32γρ - πφφφ σιγά μην άλλαζε η romana munizioni τις μηχανές της για τους έλληνες κυνηγούς

πριν 1-2 χρόνια κυκλοφόρησε στην πιάτσα ότι τα RM γεμίζονται στον Πύργο,αν όχι όλα κάποια από αυτά,πες το ραδιοαρβύλα μπορεί να είναι και γεγονός τελικά

βλέπουμε τώρα πώς ίδια φυσίγγια έχουν διαφορετικά υλικά μέσα και θέλω να μάθω αν τα πακέτα είναι ίδιο LOT αν ναι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι

η φάβα έχει λάκο και είναι και μεγάλος

Oχι μονο 31 γρ ειναι στην Ιταλια, αλλα και γεμισμενα με ταπα ΒΙΟR
 
στην επίσημη σελίδα της RM το κουτί με την τσίχλα και την σιταρήθρα το έχει σαν 31γρ ενώ είναι 32γρ και κάτι ψιλά - δεν κάνει δωρεά καμία βιοτεχνία φυσιγγίων έτσι για χαβαλέ

μου είχε πει κάποιος από Πύργο ( ο νοών νοείτω ) ότι είχαν δώσει ειδική παραγγελία για την ελληνική αγορά τα φυσίγγια να γίνουν 32γρ - πφφφ σιγά μην άλλαζε η romana munizioni τις μηχανές της για τους έλληνες κυνηγούς

πριν 1-2 χρόνια κυκλοφόρησε στην πιάτσα ότι τα RM γεμίζονται στον Πύργο,αν όχι όλα κάποια από αυτά,πες το ραδιοαρβύλα μπορεί να είναι και γεγονός τελικά

βλέπουμε τώρα πώς ίδια φυσίγγια έχουν διαφορετικά υλικά μέσα και θέλω να μάθω αν τα πακέτα είναι ίδιο LOT αν ναι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι

η φάβα έχει λάκο και είναι και μεγάλος
η ιδια βρωμα ειχε βγει κ για τα imperial;)
 
στην επόμενη παραγγελία για comandos να είσαι μέσα .my man.

20150922_102503_zps1bksuse5.jpg
 
κριμα που σταματησε η παραγωγη των πυρκαλ.no. εγω εριχνα το derby, και το αρτεμις...το super ηταν 36γρ ..ολα τα παρακατω νομιζω με πυριτυδα MB...
Διονύση Έχεις δίκιο.Άνοιξα πρόσφατα ένα πυρκαλ αρτεμις(αγορά 2002)
Και βρήκα μέσα πυρίτιδα MB Είμαι απόλυτα σίγουρος το επαλήθευσα κ από φωτο της πυρίτιδας στο ίντερνετ.Ο συγκεντρωτηρας γράφει Α.B.M italy
Μοd.98..Ετσι για την ιστορία των πυρκαλ που χάθηκαν κ αυτά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top