Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάντως έχω πάρει αρκετααααα μακρινά με το spreader οποτε δεν είναι τύχη
Ναι αλλά δεν μας λες σε ποιο ποσοστό είχες επιτυχία μετά τα 30 μέτρα.
Και πόσα έπεσαν ζωντανά.
Πιστεύω ότι εντυπωσιαζομαστε από τουφεκιες που δεν πιστεύουμε ότι θα τις πάρουμε και αυτές θυμόμαστε καλύτερα παρα τις χαμένες. Είναι φυσικό.
 
Last edited:
Ξέρω δύο μακαριτες που το 4* η 25αρακι της Breda κόλλησε στην καννη γιατί ποτέ δεν εβαλαν κάτι άλλο. Άνθρωποι με χιλιάδες φυσιγγια κάθε χρόνο.
.well done. Eτσι ακριβως Γιαννη,το πρωτο μου οπλο το 1993 breda altair lusso,για 5 χρονια το 0,25 τσοκ δεν βγηκε απο πανω,απιστευτα σκοτωματα και σε μεγαλες αποστασεις.Θυμαμαι απο τοτε πως ολοι που ειχαν breda με εξωτερικα τσοκ μιλουσανε με τα καλυτερα λογια για το 0,25(****).
 
Last edited:
.well done. Eτσι ακριβως Γιαννη,το πρωτο μου οπλο το 1993 breda altair lusso,για 5 χρονια το 0,25 τσοκ δεν βγηκε απο πανω,απιστευτα σκοτωματα και σε μεγαλες αποστασεις.Θυμαμαι απο τοτε πως ολοι που ειχαν breda με εξωτερικα τσοκ μιλουσανε με τα καλυτερα λογια για το 0,25(****).
Εχω μια καννη στην Α303 κομμένη κάτω από 60 εκ χωρίς ριγα για περπατητο και κυνήγι φερμας, σε αυτη φυσικά φοράω πάντα το 0,25 της Breda. Από 15 έως 30 μέτρα με τα κατάλληλα φυσιγγια κάνει άψογα τη δουλειά της.
 
Last edited:
Γιάννη μια φορά στη ζωή μου έπαιξα μια πούλα skeet με 24γρ, καραμπίνα και spreader και ήταν μια ονειρεμένη πούλα. Ήταν εκείνος ο συνδυασμός μου έκανε τον Καλυκά να με αποκαλέσει φυσικό ταλέντο του skeet και το έκανε μετά καραμέλα ο Καλαματιανός ... .sarcastic.
Μάλλον το βράδυ είχες περάσει καλά .sex hard. και ήσουν χαλαρός την άλλη μέρα στο σκοπευτηριο. ;)
Ενός φίλου Βαλκανιονικη σκηταδορου το ποζε της Perazzi που του έφτιαξαν πριν σαράντα χρόνια, τέτοια τσοκαρισματα έχει και στις δύο καννες. Προσπαθώ να του το φάω χρόνια τώρα για τις μαυρες τσίχλες, αλλά παρά τα 80 του δεν παραδίδει τα οπλα. :D Και καλά κάνει.
Και το ποζε που χάρισαν στο Μάκη νομίζω είναι έτσι.
 
Last edited:
.well done. Eτσι ακριβως Γιαννη,το πρωτο μου οπλο το 1993 breda altair lusso,για 5 χρονια το 0,25 τσοκ δεν βγηκε απο πανω,απιστευτα σκοτωματα και σε μεγαλες αποστασεις.Θυμαμαι απο τοτε πως ολοι που ειχαν breda με εξωτερικα τσοκ μιλουσανε με τα καλυτερα λογια για το 0,25(****).
Τάκη ελπίζω να μην έδωσες το όπλο αυτό.
Εγώ έκανα το λάθος και έδωσα την Breda Aries 2 και μετά το μετανοιωσα και έτσι πήρα την Α303 μεταχειρισμενη.
Απροβληματιστα όπλα!
 
To spreader το δουλεψα σχεδον μια σαιζον αποκλειστικα, σε συνδυασμο με τσοκακι skeet. Ομολογω οτι και σε μενα εδωσε καποια μακρινα πουλια, εχασα φυσικα κιολας, αλλα μιλαω αποκλειστικα για καρτερι και οχι περπατητο. Στον πινακα ηταν χαλια η κατανομη του, αλλα στο κυνηγι, ακομα και σε σχετικα μακρινες τουφεκιες αν εριχνες εκει που επρεπε ηταν καλο. Φανταζομαι οτι κανει καποιου ειδους διασπορα, γιατι στις μαυρες το πρωι θεριζε
 
To spreader το δουλεψα σχεδον μια σαιζον αποκλειστικα, σε συνδυασμο με τσοκακι skeet. Ομολογω οτι και σε μενα εδωσε καποια μακρινα πουλια, εχασα φυσικα κιολας, αλλα μιλαω αποκλειστικα για καρτερι και οχι περπατητο. Στον πινακα ηταν χαλια η κατανομη του, αλλα στο κυνηγι, ακομα και σε σχετικα μακρινες τουφεκιες αν εριχνες εκει που επρεπε ηταν καλο. Φανταζομαι οτι κανει καποιου ειδους διασπορα, γιατι στις μαυρες το πρωι θεριζε
Βικτορα τα πουλιά στο καρτέρι κατά κανόνα δίνουν μεγαλύτερο στόχο από ότι στο περπατητο.
Όσον αφορά τις μαυρες αυτή είναι η δουλειά του, να κάνει σκηταδορικες τουφεκιες.
 
Γιωργο πολυ χρησιμες οι δοκιμες μπραβο... Μια μικρη παρατηρηση, προσαπθησε (ξερω οτι ειναι δυσκολο στα ψιλα σκαγια κ στην ωχρα) να φαινεται στη φωτογραφια ολος ο πινακας γιατι οσο μικροτερο κομματι του φαινεται, τοσο πιο ανοιχτη δειχνει η κατανομη...;)
Εγω το εχω πει οτι στα 15 μετρα δεν υπαρχει τσοκ κ φυσιολογικο φυσιγγι που θα ανοιξει την κατανομη, απλα δεν υπαρχει... Η μονη λυση ειναι φυσιγγια με αποκεντρωτηρα... Κ δουλευουν μια χαρα, αφηστε τις τρυπες στη μεση κ τα σχετικα, μια μπεκατσα δεν χωρα να περασει απο εκει με την καμια, και να συμβει αυτο θα της τσακισουν κ τα δυο φτερα... ΑΠλα θελει να ειμαστε λιγο πανω στο θηραμα...
Παρα τα οσο γραφουν στα κουτια των φυσιγγιων εγω επειμενω οτι τα περισσοτερα φυσιγγια με σταυροεδη διαπσορεα θελουν μια ελαχιστη συσφιξη για να δωσουν λιιιιιιιιγο μεγαλυτερη διασπορα... Μην περιμνεεται ομως τιποτα τρελο,στα 20-25 μετρα δουλευουν ωραια αυτα τα φυσιγγια...
Η επιτυχια του Spreader δεν νομιζω οτι στηριχθηκε ποτε στην αυξημενη του διασπορα αλλα στο οτι ειχε τη δυαντοτητα να κραταει κεντρο κ σε μεγαλυτερες αποστασεις... Γενικα αυτου του τυπου τα τσοκ αυτο θεωρειται οτι καταφερνουν, κ νομιζω πως εν μερη ισχυει...
Κ εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ανοιχτοτερο τσοκ απο τα 4 αστρα, προτιμω να παιζω με τα φυσιγγια κ να εχω μια μεγαλυτερη ασφαλεια στις μεσαιες αποστασεις...
Ακατεργαστο διαμαντι οταν με το καλο ξανακατεβεις θα παμε για μπεκατσες σε πραγματικα μπεκατσοτοπια κ θα καταλαβεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου σαν κυνηγι μπεκατσες ισχυει σε πολυ λιγες περιοχες στην Ελλαδα...Παρολλο που ειμαι αρκετα νευρικος, ειναι φορες που επωμισμενος κ κοντα στη φερμα δεν καταφερνω να στρεψω το οπλο στο δευτερολεπτο που θα δω τη μπεκατσα... εκει χρειαζεται ενα φυσιγγι που να διορθωνει λιγο...
 
Last edited:
Ομολογώ ότι πρώτη φορά βλέπω τουφεκιές από Seminole spreader (ευχαριστώ κι εγώ Γιώργο που τις ανέβασες). Αυτό που βλέπω πάντως, από τις συγκεκριμένες δοκιμές, είναι αυτό που φανταζόμουν:
Καταρρίπτεται ο μύθος περί ... "φανταστικού" και "μαγικού" τσοκ!
Δεν βλέπω να κάνει τίποτα παραπάνω - ούτε να το κάνει καλύτερα - από τον απλό κύλινδρο!
Συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του Γιάννη (jnp) και του Άρι.
Πραγματικά, ποτέ δεν με έπεισαν αυτά που άκουγα και διάβαζα για τις "μαγικές" ιδιότητες αυτού του τσοκ, γι' αυτό και δεν μπήκα ποτέ στον πειρασμό να το αγοράσω ... οπότε μάλλον κερδισμένος είμαι ... :) Όχι ότι έχω ξοδέψει λίγα 100αρια και 50αρια € σε περιττά και αχρείαστα "αξεσουάρ" ... αλλά τουλάχιστον αυτό το 100αρι το γλύτωσα! .big smile. :D
 
Με τον πίνακα μπορούμε να καταλάβουμε αν και πόση ουρά αφήνει ένα τσοκ στα σκάγια; Φαντάζομαι είναι πολύ διαφορετικό αν πέφτουν σε κινούμενο στόχο τα σκάγια όλα μαζί ταυτόχρονα από το να τον βρίσκουν μόνο τα πρώτα και τα υπόλοιπα να βρίσκουν αέρα σε μια ενδεχόμενη ουρά από σκάγια. Ίσως και εκεί να παίζεται το παιχνίδι...
 
Last edited:
Το Seminole spreader είναι ελεγχόμενος διασπορέας, σκοπος του είναι να μην εχει ανεξελενχτα σκάγια για τραυματισμο σκύλου. Μπορει να βλέπουμε τα ιδια αποτελέσματα με τον κύλινδρο αλλά η ροζέτα τις τουφεκιάς είναι διαφορετικη.
 
Τάκη ελπίζω να μην έδωσες το όπλο αυτό.
Εγώ έκανα το λάθος και έδωσα την Breda Aries 2 και μετά το μετανοιωσα και έτσι πήρα την Α303 μεταχειρισμενη.
Απροβληματιστα όπλα!
Τωρα κατι ειπες Γιαννη,δυστυχως στα οπλα εχω το συνδρομο της αλλαγης,δεν τολμω να γραψω ποσα εχω αλλαξει βεβαια καποιοι εδω μεσα γνωριζουν τον αριθμο!!!!παντως ειναι πολυ καλα οπλα και η τοτε breda special lusso και η επομενη altair lusso,αφου ειναι αντιγραφα της 302 και 303,εκει που υστερουν για μενα σημαντικα ειναι στην εργονομια!!!
 
Εγω το εχω πει οτι στα 15 μετρα δεν υπαρχει τσοκ κ φυσιολογικο φυσιγγι που θα ανοιξει την κατανομη, απλα δεν υπαρχει... Η μονη λυση ειναι φυσιγγια με αποκεντρωτηρα..
Πρόσθεσε και καννες με εσωτερική ραβδωση που έχουν κάποια καθαρόαιμα μπεκατσοτουφεκα, που ομως οι μ@λ@κες τα απαγορευουν στην Ελλάδα, δίνουν στα 10μέτρα ότι το Direct στα 15μέτρα. Έχω δει τέτοιες τουφεκιες με ν.10 και είναι κεντημα σκέτο. Όσοι πρόλαβαν και πήραν τέτοια εργαλεια πριν 15 χρόνια ούτε τα μαρτυρανε ούτε τα δείχνουν γιατί τυπικά είναι παράνομα τα οπλα τους.

δουλευουν μια χαρα, αφηστε τις τρυπες στη μεση κ τα σχετικα, μια μπεκατσα δεν χωρα να περασει απο εκει με την καμια, και να συμβει αυτο θα της τσακισουν κ τα δυο φτερα... ΑΠλα θελει να ειμαστε λιγο πανω στο θηραμα...
Πεστα χρυσοστομε.
ειναι φορες που επωμισμενος κ κοντα στη φερμα δεν καταφερνω να στρεψω το οπλο στο δευτερολεπτο που θα δω τη μπεκατσα... εκει χρειαζεται ενα φυσιγγι που να διορθωνει λιγο.
Δεν λες καλύτερα ότι είναι φορές που τουφεκας τον θόρυβο του πουλιού όταν σηκώνεται στα πολύ πυκνά χωρίς να το βλέπεις;
 
Last edited:
Γιωργο πολυ χρησιμες οι δοκιμες μπραβο... Μια μικρη παρατηρηση, προσαπθησε (ξερω οτι ειναι δυσκολο στα ψιλα σκαγια κ στην ωχρα) να φαινεται στη φωτογραφια ολος ο πινακας γιατι οσο μικροτερο κομματι του φαινεται, τοσο πιο ανοιχτη δειχνει η κατανομη...;)
Εγω το εχω πει οτι στα 15 μετρα δεν υπαρχει τσοκ κ φυσιολογικο φυσιγγι που θα ανοιξει την κατανομη, απλα δεν υπαρχει... Η μονη λυση ειναι φυσιγγια με αποκεντρωτηρα... Κ δουλευουν μια χαρα, αφηστε τις τρυπες στη μεση κ τα σχετικα, μια μπεκατσα δεν χωρα να περασει απο εκει με την καμια, και να συμβει αυτο θα της τσακισουν κ τα δυο φτερα... ΑΠλα θελει να ειμαστε λιγο πανω στο θηραμα...
Παρα τα οσο γραφουν στα κουτια των φυσιγγιων εγω επειμενω οτι τα περισσοτερα φυσιγγια με σταυροεδη διαπσορεα θελουν μια ελαχιστη συσφιξη για να δωσουν λιιιιιιιιγο μεγαλυτερη διασπορα... Μην περιμνεεται ομως τιποτα τρελο,στα 20-25 μετρα δουλευουν ωραια αυτα τα φυσιγγια...
Η επιτυχια του Spreader δεν νομιζω οτι στηριχθηκε ποτε στην αυξημενη του διασπορα αλλα στο οτι ειχε τη δυαντοτητα να κραταει κεντρο κ σε μεγαλυτερες αποστασεις... Γενικα αυτου του τυπου τα τσοκ αυτο θεωρειται οτι καταφερνουν, κ νομιζω πως εν μερη ισχυει...
Κ εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ανοιχτοτερο τσοκ απο τα 4 αστρα, προτιμω να παιζω με τα φυσιγγια κ να εχω μια μεγαλυτερη ασφαλεια στις μεσαιες αποστασεις...
Ακατεργαστο διαμαντι οταν με το καλο ξανακατεβεις θα παμε για μπεκατσες σε πραγματικα μπεκατσοτοπια κ θα καταλαβεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου σαν κυνηγι μπεκατσες ισχυει σε πολυ λιγες περιοχες στην Ελλαδα...Παρολλο που ειμαι αρκετα νευρικος, ειναι φορες που επωμισμενος κ κοντα στη φερμα δεν καταφερνω να στρεψω το οπλο στο δευτερολεπτο που θα δω τη μπεκατσα... εκει χρειαζεται ενα φυσιγγι που να διορθωνει λιγο...
.shake hands. Κραταει κεντρο κ σε μεγαλυτερες αποστασεις!!τα ειπες ολα Αρη!!ο φιλος που παμε για κυνηγι κανα δυο χρονια κυνηγαει με το spreader καρτερι ολη μερα με πολυ καλα αποτελεσματα στην τσιχλα και εννοειται οχι σε μπασιματα,εκει δεν εχει ελπιδα!!
 
!!!παντως ειναι πολυ καλα οπλα και η τοτε breda special lusso και η επομενη altair lusso,αφου ειναι αντιγραφα της 302 και 303,εκει που υστερουν για μενα σημαντικα ειναι στην εργονομια!!!
Τότε στο θέμα της εργονομιας η Benelli ήταν αξεπέραστη σε περπατητο και μπηχτες, η Remington σε κοντακι για καρτέρι και Beretta \Breda σε αξιοπιστία.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top