Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
O Στοκας ποτέ δεν με κάλυψε στο διασπορας του εντονα κενα στο κεντρο, ότι παρεμβάλετε μπροστα στα σκαγια δημιουργεί πρόβλημα.
15 μετρα με gualandi με Seminole spreader.
DSCN0850.jpg
 
O Στοκας ποτέ δεν με κάλυψε στο διασπορας του εντονα κενα στο κεντρο, ότι παρεμβάλετε μπροστα στα σκαγια δημιουργεί πρόβλημα.
15 μετρα με gualandi με Seminole spreader.
DSCN0850.jpg
Καπου εχω κι εγω ενα χαρτονι με το spreader στα 15-20 μετρα,μολις το βρω με το καλο θα το αναρτησω!!
 
Πως τον περιγράφουν αν δεν θέλουν να αναφέρουν τη φίρμα;
Gualandi super G υπάρχει νομίζω και ελληνικος ιδιας σχεδίασης από την giovani αλλά αυτά τα ξέρουν με ακρίβεια οι ιδιογομωτες να μας πουν.
 
  • Like
Reactions: jnp
Τραβα μέσα στα δάση που δε βλέπεις την τύφλα σου να δω τι μαγκιες θα κάνεις .ha ha ha..ha ha.

Ακατεργαστο διαμαντι οταν με το καλο ξανακατεβεις θα παμε για μπεκατσες σε πραγματικα μπεκατσοτοπια κ θα καταλαβεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου σαν κυνηγι μπεκατσες ισχυει σε πολυ λιγες περιοχες στην Ελλαδα...

Καλά ρε μπεκατσοσούρτες ....yel....δεν κάνω μαγκιές. Το έχω δει και αυτό το έργο, σας είπε κανένας ότι κυνηγάω μπεκάτσες στα τριφύλλια...; .llk. Λέμε και καμιά μαλακία να περάσει η ώρα.

Και εγω το ίδιο, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τα σκοτωματα με 1* (0,85)και 28γρ.Ν.7,5 που εχω ευχαριστηθει τελευταία.

Μπορώ και παραμπορώ ;)

Ναι αλλά στην πράξη δεν έχεις δουλέψει εξισου τον κυλινδρο, έτσι δεν είναι;

Εγώ δεν έχω δουλέψει τον κύλινδρο; :) Απλά, θες το νεαρό της ηλικίας τότε, θες το καινούριο κοσκινάκι εκείνης της εποχής (όπλο), θες λίγο οι διαφορετικές οικονομικές συγκυρίες, την έσκασα την ενενηντάρα :)
 
Έχεις δοκιμή και με μαλλινόταπο ή μεσόταπο;
Sorry Χρήστο τώρα την είδα την ερώτηση. Όχι δεν έχω. Μην περιμένεις όμως να δεις μεγαλύτερη διασπορά με μεσόταπο ή μαλλινόταπο. Αφού δεν άνοιξε στα 15 μέτρα το διασποράς με τον Qualandi, δεν θα ανοίξει ούτε με μισόταπες, ούτε με μάλλινη.
 
Gualandi super G υπάρχει νομίζω και ελληνικος ιδιας σχεδίασης από την giovani αλλά αυτά τα ξέρουν με ακρίβεια οι ιδιογομωτες να μας πουν.
Nαι υπαρχει ιδιος διασπορεας Giovani.Αλλα την μεριδα του λεοντος την εχουν οι Goualandi και Β&Β ονομάζονται τυπου σταυρου και η διαφορα μεταξυ αυτων των δυο εταιριων είναι ότι ο Goualandi εχει τα πτερυγια για την προστασια της κανης από μολυβδωσεις
 
Μια μικρη παρατηρηση, προσαπθησε (ξερω οτι ειναι δυσκολο στα ψιλα σκαγια κ στην ωχρα) να φαινεται στη φωτογραφια ολος ο πινακας γιατι οσο μικροτερο κομματι του φαινεται, τοσο πιο ανοιχτη δειχνει η κατανομη...;)
Σε όλες τις φωτογραφίες μου, ο πίνακας φαίνεται ολόκληρος. Απλά η επάνω και η κάτω πλευρά συμπίπτει ακριβώς με την πάνω και κάτω πλευρά της φώτο.
 
Μέχρι και οι Ιταλοί ιδιογομοτες την αντεγραψαν την πατέντα Τάσο.


image upload free
Έχω διαβάσει Κωνσταντίνε οτι η brenneke χρησιμοποιεί βύσμα μονοβολου που είχε εφευρει ο Στοκας.
Όπως κ να το κάνουμε ηταν μια σπουδαία προσωπικότητα του κυνηγετικού χώρου και προπάντων στο θέμα φυσίγγι..
 
Gualandi super G υπάρχει νομίζω και ελληνικος ιδιας σχεδίασης από την giovani αλλά αυτά τα ξέρουν με ακρίβεια οι ιδιογομωτες να μας πουν.
Στον Gualandi τα προστατευτικά πτερύγια αποκαλούνται αμεσως μετα την έξοδο από την κανη. Στον giovani δεν υπαρχει αυτή η δυνατότητας.
 
Στον Gualandi τα προστατευτικά πτερύγια αποκαλούνται αμεσως μετα την έξοδο από την κανη. Στον giovani δεν υπαρχει αυτή η δυνατότητας.
Εχεις δικιο συνονοματε..Ο giovanni δεν ανοίγει τα πτερύγια..
Στα διασποράς του ο Δορκας αυτόν τον διασπορεα δουλεύει κ το έχω προσέξει αυτο το φαινόμενο εν αντιθεση με τα gorilla 33γρ διασπορας,lambro κιτρινο διασπορας κλπ που η διασπορεις μετα την βολή ειναι χωρίς πτερυγια(gualandi)..ισως η gualandi να δίνουν κ λιγουλάκι μεγαλύτερο άνοιγμα στην τουφεκιά μας..
 
Εχεις δικιο συνονοματε..Ο giovanni δεν ανοίγει τα πτερύγια..
Στα διασποράς του ο Δορκας αυτόν τον διασπορεα δουλεύει κ το έχω προσέξει αυτο το φαινόμενο εν αντιθεση με τα gorilla 33γρ διασπορας,lambro κιτρινο διασπορας κλπ που η διασπορεις μετα την βολή ειναι χωρίς πτερυγια(gualandi)..ισως η gualandi να δίνουν κ λιγουλάκι μεγαλύτερο άνοιγμα στην τουφεκιά μας..
Σιγουρα θα δινει λαλητερη διασπορα γιατι λογο της αποκολησης των πτερυγιων ο διασπορεας ταξιδευει για λιγο μαζι με τα σκαγια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top