Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Nομιζω καπου ειχαμε συναντηθει, και την ειχα ακουσει την ιστορια. Δε θυμαμαι ομως που και ποτε. Σαφως ηταν χωρις δολο, σε σχεση με τα βλαμμενα που δοκιμαζουν τα 9βολα καθε τοσο, προσπαθωντας να δουν κατι που δεν μπορω να καταλαβω.
 
Αυτό το φυσίγγι ωστόσο μπορεί να μας δείξει κάποια πράγματα, όπως π.χ. το βεληνεκές του λειόκαννου. Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο από θέμα "φορτώματος", είναι ένα απλό φυσίγγι 35 γραμμαρίων (δεν αναφέρομαι στην πατέντα των ανάποδων συγκεντρωτήρων, αλλά στην γόμωση) με πολύ μικρή ανάκρουση. Για μένα αποτελεί απόδειξη ότι το λειόκαννο σκοτώνει ένα μεγάλο πουλί ακόμα και μετά τα 100 μέτρα, απόσταση εξωπραγματική αν την δεις στην πραγματικότητα μετρημένη, αρκεί να μπορέσεις να κρατήσεις ικανές συγκεντρώσεις σκαγιών για την καταβολή σε αυτές τις αποστάσεις. Σε δοκιμή που έκανα κάποτε σε καθιστές μπάλιζες στην απέναντι όχθη της ευθυγράμισης, σκότωσα δύο καθιστές μπάλιζες σε 90+ μέτρα γεμάτα.
 
Αυτός ο ανάποδος συγκεντροτήρας μου θημιζει λιγω την μέθοδο των cutshells όπου το φυσίγγι κόβεται περιμετρικά κάνα εκατοστό πάνω από το μέταλλο του φυσιγγιου χωρίς να ολοκληροθει τελείως η τομή αφυνοντας το φυσιγγι κατά τα 4/5 κομενο περιμετρικά και να κρατιέται ίσα ίσα . Το αποτέλεσμα είναι να φεύγει η γομοση μαζί με το καλικα ο οποίος αν το φανταστητε είναι ακρυβος αυτό .... ένας ανάποδος συγκεντροτηρας
 
Αυτός ο ανάποδος συγκεντροτήρας μου θημιζει λιγω την μέθοδο των cutshells όπου το φυσίγγι κόβεται περιμετρικά κάνα εκατοστό πάνω από το μέταλλο του φυσιγγιου χωρίς να ολοκληροθει τελείως η τομή αφυνοντας το φυσιγγι κατά τα 4/5 κομενο περιμετρικά και να κρατιέται ίσα ίσα . Το αποτέλεσμα είναι να φεύγει η γομοση μαζί με το καλικα ο οποίος αν το φανταστητε είναι ακρυβος αυτό .... ένας ανάποδος συγκεντροτηρας
Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα σκάγια δεν διαφεύγουν ποτέ του κομμένου κάλυκα. Αναφέρεσαι στο λεγόμενο "μονόβολο του φτωχού" :)
 
Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα σκάγια δεν διαφεύγουν ποτέ του κομμένου κάλυκα. Αναφέρεσαι στο λεγόμενο "μονόβολο του φτωχού" :)
Καλή ιδέα αν σου κάτσει κανένα βολικό γουρούνι και δεν έχεις κάτι άλλο. ;)
 
Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα σκάγια δεν διαφεύγουν ποτέ του κομμένου κάλυκα. Αναφέρεσαι στο λεγόμενο "μονόβολο του φτωχού" :)

Βασικά ισχύει. .. Κατά πάσα πηθανοτητα δεν θα αποχωριστουν τα σκάγια τον καληκα. .. εκτως και αν από καμιά ριπή αέρα τον γυρησει εν πτήση αλλά αν γίνει αυτό συμενει ότι θα έχει φτωχή κινητηκη ενέργεια πλέον άρα δώρον άδωρον. ..

Καλή ιδέα αν σου κάτσει κανένα βολικό γουρούνι και δεν έχεις κάτι άλλο. ;)

Που να προλάβεις να το κόψεις κείνη την στιγμή ... γιατί έτοιμα να τα έχεις δε παίζει γιατί στις τσέπες θα σου αδιάσει η πυριτιδα
 
Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα σκάγια δεν διαφεύγουν ποτέ του κομμένου κάλυκα. Αναφέρεσαι στο λεγόμενο "μονόβολο του φτωχού" :)

Υπάρχει και το άλλο μονόβολο του φτωχού.... παίρνεις απλά φυσίγγια νούμερο 7 ας πούμε κοβεις πανω ισα ισα να φυγει το ρέλιασμα και να έχεις ανοικτο το φυσίγγι και εκεί ρίχνεις λιομένο κερί να ποτήσουν τα σκάγια και όταν θα στεγνόσει θα έχεις ένα φθυνό αλλα καλό? μονόβολο.... wax slugs αν πατήσει κανείς στο συσολιν (γιουτιουμπ) θα δεί. απλα δέν μπορώ να φανταστώ τί κατάληπα θα αφήνουν στην κάνη
 
Η έχεις πάνω σου μονοβολο η δεν έχεις..Όλες αυτές η πατέντες μόνο επικίνδυνες μπορεί να γίνουν.Αφηστε τι κάνουν η Αμερικανοί στο you tube με λιωμένο κερί,βελάκια μέσα σε φυσίγγια και κάθε λογής μαλακια.
Αυτοι μπορεί να γουστάρουν να διαλύσουν όπλα η να στραβωθουν θα κάνετε και εσείς το ίδιο?
 
Last edited:
H "χρησιμοτητα" του poor man's slug ειναι σε θεμα αυτοαμυνας κυριως, ειτε απο ζωα ειτε απο ανθρωπους. Οι Αμερικανοι δε θα πανε πχ να κυνηγησουν γουρουνια ή οπληφορα με καποιο αλλο διαμετρημα εκτος απο ραβδωτο. Οταν ομως βρεθουν σε αναγκη, και το μονο οπλο ειναι ενα 12αρι αυτογεμες, τοτε συστηνουν αυτη την τεχνικη. Κανενας λογικος κυνηγος απο κει δεν προτεινει να πας να κυνηγας ετσι, αλλα ως λυση εκτακτης αναγκης και φυσικα με ευθυνη του χρηστη και μονο.

Τα αλλα, με το κερι, τα βελακια, και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις, ειναι πειραματισμοι που γινονται απο ανθρωπους που παιζουν στα ορια. Και σαφως οχι για καποια σοβαρη χρηση
 
Η έχεις πάνω σου μονοβολο η δεν έχεις..Όλες αυτές η πατέντες μόνο επικίνδυνες μπορεί να γίνουν.Αφηστε τι κάνουν η Αμερικανοί στο you tube με λιωμένο κερί,βελάκια μέσα σε φυσίγγια και κάθε λογής μαλακια.
Αυτοι μπορεί να γουστάρουν να διαλύσουν όπλα η να στραβωθουν θα κάνετε και εσείς το ίδιο?
.fff..what..fff..what..fff.
 
Σε χθεσινή βόλτα στο σκοπευτήριο έκανα κάποιες δοκιμές με χρήσιμα συμπεράσματα για μένα αλλά και ένα πρόβλημα !!
Σκόπευση με τα δυο μάτια ανοιχτά και σχετικά αυθόρμητη επόμιση
Το όπλο browning 525 εργοστασιακά στοκ διευρυμένος αυλός
Απόσταση 25 μέτρα περίπου (κάτω απο τους μετασχηματιστές στον ξύλινο παγκο)






Απόσταση 35 μέτρα περίπου (στον πίσω ξύλινο πάγκο)


Πέρα απο τις κατανομές ,το πρόβλημα που παρατηρώ είναι οτι συνήθως "τραβάω " αριστερά ! και ποιο έντονο είναι με την κάτω κάννη (τσόκ 4*) ! ή κάτι πάει λάθος στην επόμιση ή κατι παει λάθος με το τσόκ ή πρέπει να πάω να με ξανά δεί ο Ψυλλάκης !
 
Η έχεις πάνω σου μονοβολο η δεν έχεις..Όλες αυτές η πατέντες μόνο επικίνδυνες μπορεί να γίνουν.Αφηστε τι κάνουν η Αμερικανοί στο you tube με λιωμένο κερί,βελάκια μέσα σε φυσίγγια και κάθε λογής μαλακια.
Αυτοι μπορεί να γουστάρουν να διαλύσουν όπλα η να στραβωθουν θα κάνετε και εσείς το ίδιο?

καλά ναι έχεισ δίκιο σε αυτά που λές .... αλλα φίλε μου άλλο το κερί άλλο τα βελάκια έτσι....
 
Πέρα απο τις κατανομές ,το πρόβλημα που παρατηρώ είναι οτι συνήθως "τραβάω " αριστερά ! και ποιο έντονο είναι με την κάτω κάννη (τσόκ 4*) ! ή κάτι πάει λάθος στην επόμιση ή κατι παει λάθος με το τσόκ
Βαλε στο οπλο σου τα πιο σφιχτα τσοκ που εχεις πχ 1*/2* και κανε το τεστ Τσωρτσιλ με μαλλινοταπο φυσιγγι ν7.
Εσυ, ετσι θα διαπιστωσεις με αυτον τον τροπο αν οι καννες ριχνουν σωστα.Μην περιμενεις μαγικα κολπα απο κανεναν.
 
Last edited:
Φίλε για μένα καλές είναι η τουφέκιες 35 μμέτρα 4ρι τσοκ τι παραπάνω να κάνει μια χαρά είναι το 3άρι κεντάει δεν εγώ δεν έχω παράπονο το ββλέπω φυσιολογικό και ιδικά που είπες αμέσως αυθόρμητες τουφεκιές !!!
 
Σε χθεσινή βόλτα στο σκοπευτήριο έκανα κάποιες δοκιμές με χρήσιμα συμπεράσματα για μένα αλλά και ένα πρόβλημα !!
Σκόπευση με τα δυο μάτια ανοιχτά και σχετικά αυθόρμητη επόμιση
Το όπλο browning 525 εργοστασιακά στοκ διευρυμένος αυλός
Απόσταση 25 μέτρα περίπου (κάτω απο τους μετασχηματιστές στον ξύλινο παγκο)






Απόσταση 35 μέτρα περίπου (στον πίσω ξύλινο πάγκο)


Πέρα απο τις κατανομές ,το πρόβλημα που παρατηρώ είναι οτι συνήθως "τραβάω " αριστερά ! και ποιο έντονο είναι με την κάτω κάννη (τσόκ 4*) ! ή κάτι πάει λάθος στην επόμιση ή κατι παει λάθος με το τσόκ ή πρέπει να πάω να με ξανά δεί ο Ψυλλάκης !
Χρήστο καλησπέρα, καταρχήν μόνο με το 4* τσοκ σου φευγει η ντουφεκια?
Με άλλα τσόκ στην ίδια κάννη, ρίχνει εκεί που σημαδεύεις?
για να δείς αν φταίει το τσοκ ή η κάννη ή είναι θέμα κοντακιού-επώμισεις, ρίξε πρώτα ''σημαδευτά'' (με μέθοδο ραβδωτού) και από σταθερή θέση, 5 φυσίγγια απο κάθε κάννη και δες αν το όπλο στέλνει τη ντουφεκιά στο σημείο που σημαδεύεις.
Κατόπιν αν το όπλο είναι ευθύβολο, κανε το τεστ churchill, που σου λέει ο Γιάννης (jnp) για να δείς και τα μέτρα του κοντακιού.
 
καλά ναι έχεισ δίκιο σε αυτά που λές .... αλλα φίλε μου άλλο το κερί άλλο τα βελάκια έτσι....
όταν επεμβενεις σε ένα φυσίγγι με αυτό τον τροπο τίποτα δεν είναι αθωο και μην ξεχνάς ότι ρισκάρεις πολλά.
Ρωτά από εδώ οποιοδήποτε φίλο ασχολείται με ιδιογομωση να σου πει πως οι πιέσεις ακόμα και με ένα πχ ακατάλληλο για την γομωση καψουλι ανεβαίνουν για πλάκα.
Δες αυτό από την οπλογνωσια:
Ο φίλος Χ.Κ. γεμίζει φυσίγγια εδώ και πολλά χρόνια. Η σταθερή του γόμωση για γενική χρήση ήταν Σοκόλ 1,8 με 32 γραμμάρια σκάγια, καψύλι 209 Φιόκκι, τάπα Γκουαλάντι. Κάποτε ο Χ.Κ. ταξίδεψε στην Αμερική και έφερε μαζί του κάποιες χιλιάδες κάλυκες Winchester. Εφτιαξε φυσίγγια με τους νέους κάλυκες αλλά κάτι δεν του άρεσε. Πήγαμε στο εργοστάσιο της Λάμπρο στο Λαύριο και δοκιμάσαμε τα παλιά και τα νέα φυσίγγια. Οι πιέσεις, με την ίδια ακριβώς γόμωση, ήταν μέρα με νύχτα. Από 650 bars με τον παλιό κάλυκα ανέβαιναν στα 900 bars με τον Winchester. Δηλαδή από κανονική έφταναν την επικίνδυνη.

Ο Γιώργος Βλαχόπουλος, ο βλητικός της Λάμπρο αφηνίασε με το γνωστό του αυθορμητισμό: "τι κάνετε ρε .....παιδα, θα μου σκάσετε το κανόνι δοκιμής!" φώναξε και έψαξε τους κάλυκες. "Ο κάλυκας Winchester είναι μονοκόμματος και με κωνικό πυθμένιο, ο παλιός είναι επίπεδος. Ο κώνος ανεβάζει πίεση, πρέπει να κατεβάσετε την πυρίτιδα", μας συμβουλεψε ο Γιώργος. Ο Χ.Κ. έφτιαξε μια σειρά από φυσίγγια με μειωμένη πυρίτιδα και τελικά από το 1,8 γραμμάρια πυρίτιδα κατέβηκε στο 1,3 για να πέσουν οι πιέσεις σε κανονικά επίπεδα, δηλαδή 600-650 bars.
Υγ είδες τι σημαντικό ρόλο επαιξε η αλλαγή ενος κάλυκα και μόνο?
Το λιωμενο κερί που έχει που έχει πήξει και υποτίθεται ότι ζορίζει ακόμα περισσότερο την γομωση να βγει από την κάννη τι θα μπορούσε να κάνει άραγε??
Πολλές φορές πάει η στάμνα στην βρύση φίλε μου αλλα κάποτε σπάει.
Φιλικά πάντα και για το καλό σου ότι γράφω..
 
Χρήστο καλησπέρα, καταρχήν μόνο με το 4* τσοκ σου φευγει η ντουφεκια?
Με άλλα τσόκ στην ίδια κάννη, ρίχνει εκεί που σημαδεύεις?
για να δείς αν φταίει το τσοκ ή η κάννη ή είναι θέμα κοντακιού-επώμισεις, ρίξε πρώτα ''σημαδευτά'' (με μέθοδο ραβδωτού) και από σταθερή θέση, 5 φυσίγγια απο κάθε κάννη και δες αν το όπλο στέλνει τη ντουφεκιά στο σημείο που σημαδεύεις.
Κατόπιν αν το όπλο είναι ευθύβολο, κανε το τεστ churchill, που σου λέει ο Γιάννης (jnp) για να δείς και τα μέτρα του κοντακιού.
Σπύρο σε όλες τις τουφεκιές ειχα στην κατώ κάννη το 4* και πάνω το 3* , λόγο χρόνου δεν έβαλα άλλο τσοκ αλλά θα το κάνω την επόμενη (και σημαδευντάς με μέθοδο ραβδωτού)
Όλες οι τουφεκιές φεύγαν αριστερά σε αυτήν την δοκιμή και πάντα η κάτω περισσότερο .. έχω μια σταθερή υποψία πως το κοντάκι είναι λίγο μακρύτερο και το αριστερό χέρι ειναι κάπως τεντωμένο και ίσος στρίβει τις κάννες όταν επωμίζω αυθόρμητα αλλά θα το δω πρώτα με "κλειστό" μάτι.
Βαλε στο οπλο σου τα πιο σφιχτα τσοκ που εχεις πχ 1*/2* και κανε το τεστ Τσωρτσιλ με μαλλινοταπο φυσιγγι ν7.
Εσυ, ετσι θα διαπιστωσεις με αυτον τον τροπο αν οι καννες ριχνουν σωστα.Μην περιμενεις μαγικα κολπα απο κανεναν.
κ. Γιάννη ειναι το επόμενο πείραμα που θα κάνω , αλλα γιατι μαλλινοταπο?
 
Φίλε για μένα καλές είναι η τουφέκιες 35 μμέτρα 4ρι τσοκ τι παραπάνω να κάνει μια χαρά είναι το 3άρι κεντάει δεν εγώ δεν έχω παράπονο το ββλέπω φυσιολογικό και ιδικά που είπες αμέσως αυθόρμητες τουφεκιές !!!
ναι και μένα μου άρεσαν κάποιες ..αν ήμουν και καλύτερα κεντραρισμένος θα ήταν καλύτερη η εικόνα !
παρεμπιπτόντως μου άρεσαν περισσότερο τα sporting στα 35m και το feltro στα 25m αλλα και το mezzo
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top