Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι πολλες οι παραμετροι φίλε, σε διευρυμένο αυλό όσο μακραινει τόσο καλυτερα είναι, σε συμβατικό υποφέρει το μεγάλο μήκος, παει το μυαλό σου γιατί ;
μεγαλυτερη τριβη για περισσοτερο χρονο
εννοειται ειναι πολλες παραμετροι, και μονο οι προοδευτικες φτανουν για να τα αντρεψουν ολα
 
Μην τρελένεστε με τις ταχύτητες, τις ενέργειες και τις διατρήσεις.
Έχουν πολύ μεγάλο θεωρητικό ενδιαφέρον αλλά στην πραγματική ζωή αν δεν πέφτει το πλι κατεβάστε 1 (πραγματικό) νούμερο σκάγια να δείτε πως θα πέσει.
 
Δημητρη παντα αναρωτιομουνα αν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ενος φυσιγγιου με αρχικη 395-400 και ενος 420.Με δεδομενο οπως λεει η φυσικη οτι το γρηγοροτερο εχει μεγαλυτερη επιβραδυνση τελικα στα 30-35μ. ποση θα ειναι η διαφορα τους?Γιατι αν η διαφορα ειναι 1,2,3,μ. τρωμε μεγαλο παπα.Το λεω με πραγματικη απορια οποιος συναδελφος ειναι φυσικος και μπορει να με διαφωτηση ειμαι υποχρεος
Πες μου νούμερο σκαγιών να σου απαντήσω.
Όσο μεγαλώνει το μέγεθος σκαγιών θα βλέπεις διαφορά.
Σε ψιλά δεν το συζητώ ... Μηδενική με τα νούμερα που έδωσες.
Υπάρχει ένα excel κάπου που βγάζει τις ταχύτητες.
Κοίτα στα φυσίγγια για αγριόχηνες.
 
Είναι όντως τόσο τραγική η κατάσταση απο άποψη διατρησης-διεισδυσης στις οριακές βολες
Όχι δεν είναι τραγική, είναι όμως λάθος η επιλογή του 66 για όλα τα κυνήγια (για εμένα), για τους λόγους που αναφέρθηκαν (εκτός των ταχυτήτων).
Την ταχύτητα εξάλλου μπορείς να την ρυθμίσεις με το φυσίγγι.
 
Λοιπον παλικαρια , βρηκα μια ρεμι 1100....μου λενε οτι ειναι ''θρυλος'' οπλο.......με αυτο θα κανω συγκριτικες
δοκιμες.......και θα να δουμε.....τι θα δουμε.... ;)
Το νέο της ημέρας ήταν αυτό Νίκο.
Λέω να φτιάξουμε και ένα γραφείο στοιχημάτων.
Θρύλος εναντίον βάζελου. :)
 
Ναι για εμπορικα ελεγα. Αυτο τωρα που εφτιαξες ....το θελουμε :). Εχουμε και μεις Μπερετα με φουλ ;)

Πανω στο χαρτι του στοχου γραφω το σεταπ αναλυτικα Κωστή !!! Δεν ''κρυβω'' τιποτα....μονο στα
φορτωμενα σεταπ δεν γραφω πυριτιδα....για ευνοητους λογους....οποιος μου το ζητησει το μεσω ΠΜ
το δινω φιλε μου!!! :)
 
Το Πυρκαλ Αρτεμις που θυμαμαστε και μας λειπει 390 μ/δ εβγαζε και ηταν απο τα ελαχιστα ελληνικα τη δεκαετια 80 που ηταν τοσο δυνατα και αποτελεσματικα χωρις να κινδυνευεις

Δεν ξερω εαν το εχω ριξει το συγκεκριμενο....εχω ριξει καποια της Πυρκαλ....οντως καλα φυσεκια....
αλλα το 1987 που ξεκινησα ''ζεστά'' το κυνηγι.....ειχα τετοιον κάλο στο κεφαλι....που αγοραζα επωνυμα
ευρωπαικα τρομαρα μου.....μεχρι που την ''εφαγα''....και ηρθα στα ''ισια'' μου... ;)
 
96% υγρασια και πηρες τετοια ταχυτητα και διατρηση ; Μα πολλοι εδω μεσα λενε οτι οι μονοβασικες ΑS , A1 τα φτυνουν με υγρασια :cool: :)
Δεν σε πιστευω , θα εριξες και λιγο tecna μεσα .yel.

Μην ''ξεθαρρευεις''......θα σε πουλησει για πλακα....και στο λεω εγω που ειμαι παθων... και ξερω. Μην
παρασυρεσαι απο την συγκεντρωση και διατρηση.....δεν κυκλοφορει φυσεκι εμποριου ( τσιχλοφυσιγγιο )
με αλευρι....Η δευτερη βολη χωρις αλευρι επεσε στο 61% απο το 75% που εχει το αλευρι...
Στην υγρασια να δουλευεις φυσιγγια με διβασικη πυριτιδα....για μην βλεπεις στον υπνο σου εφιαλτες
με το χαμενο θηραμα...ξερω τι σου λεω......;):)
 
Το νέο της ημέρας ήταν αυτό Νίκο.
Λέω να φτιάξουμε και ένα γραφείο στοιχημάτων.
Θρύλος εναντίον βάζελου. :)

ΟΧΙ βρε φιλε. Βαζελος ειμαι....αλλα φιλαθλος....οχι οπαδος.....ειμαι απο αυτους που οταν ο γαυρος
κερδιζει στο εξωτερικο....εγω χαιρομαι .;):)
 
Πες μου νούμερο σκαγιών να σου απαντήσω.
Όσο μεγαλώνει το μέγεθος σκαγιών θα βλέπεις διαφορά.
Σε ψιλά δεν το συζητώ ... Μηδενική με τα νούμερα που έδωσες.
Υπάρχει ένα excel κάπου που βγάζει τις ταχύτητες.
Κοίτα στα φυσίγγια για αγριόχηνες.
Οχι θα μου ξεφευγες;).Βασικα σε σενα αναφερομουν.Λοιπον επειδη το ενδιαφερον ειναι απλα θεωριτικο ας δουμε 2 κοινα δημοφιλη φυσιγγια.Ενα τσιχλοφυσιγγο και ενα 5-6αρι.Οτι αλλες παραμετρους χρειαστει επελεξε τες μονος σου.Εγω οπως ειπα ενδιαφερομαι για την διαφορα ταχυτητων στα 36μ.Αν το excel μας δωσει ταχυτητες και σε αλλες αποστασεις(π.χ.20μ) καλοδεχουμενες.
 
Το Πυρκαλ Αρτεμις που θυμαμαστε και μας λειπει 390 μ/δ εβγαζε και ηταν απο τα ελαχιστα ελληνικα τη δεκαετια 80 που ηταν τοσο δυνατα και αποτελεσματικα χωρις να κινδυνευεις
Αυτη την δεκαετία δεν την έφτασα(και μάλλον δυστηχως....)αλλά ξέρω πως τότε τα περισσοτερα αν όχι όλα ήταν δυνατά φυσιγγια..
Ίσως γιατι οι περισσοτεροι ζητουσαν τέτοια φυσιγγια, να τα "νιώθουν" γιατί προφανώς πιστευαν ότι σκοτώνουν κ καλυτερα, η κόβουν πιο μακριά....
Ο χρήστης σίγουρα δεν κινδυνευε αλλα σίγουρα τα όπλα "υπέφεραν"......
Αν ειχαν κ στόμα να μας μιλαγαν..................

Το Άρτεμις από ανέκαθεν ήταν "δυνατό" φυσιγγι (παρακατω θα ξαναγράψω ένα παλιο τεστ) μέχρι κ στα τελειώματα του...

Η ταχυτητα των 390m/s είναι κάτι σχετικό κ αυτό ισχυει για όλα τα εμπορικα φυσίγγια, μπορεί να διαφέρει από παρτιδα σε παρτιδα,να υπαρχουν αποκλισεις,και ποσο μάλλον όταν γνωρίζουμε οτι οι συνταγές γομωσης ειναι δυνατόν να αλλάξουν για "πλάκα"......

Πυρκαλ Άρτεμις - 1997..
Καψουλι Μέσης ισχυος- mb 32 1,90γρ-βυσμα gualandi- σκάγια 34 γρ-κλεισιμο 57 mm..

Μέσο όρο πιεσης 719,8 bar -ελάχιστη 673 -μέγιστη 785..

Ταχυτητα στο στόμιο (v0) 418,8 m/s
Στα 10 μέτρα από την κάννη (v10) 320 m/s

Συμπέρασμα:
Το Αρτεμις είναι ένα ισχυρό φυσιγγι με ικανοποιητική ταχυτητα κ συγκέντρωση.
Θα περιμεναμε όμως περισσοτερα απο την Πυρκαλ που έχει κ την μεγαλύτερη υποδομή.


ΥΓ Εγώ αυτό που έχω καταλάβει κ το έχω ξαναπεί είναι το εξής:

Τα εισαγωμενα φυσίγγια που άφησαν ιστορία στην χώρα μας δεν ήταν "σκληρά" (Και μάλιστα σε σχέση με τα γραμμάρια τους) κ προφανως δεν απεδιδαν υψηλές ταχύτητες...
Και τα Ελληνικα φυσίγγια που άφησαν ιστορία ήταν "σκληρά",τσιμπημενα σε πιεσεις(κάποτε γινόντουσαν κ ζημιαρικα) κ προφανως απεδιδαν υψηλές ταχύτητες.......

Δηλαδή το ακριβώς αντίθετο.......
 
Πανω στο χαρτι του στοχου γραφω το σεταπ αναλυτικα Κωστή !!! Δεν ''κρυβω'' τιποτα....μονο στα
φορτωμενα σεταπ δεν γραφω πυριτιδα....για ευνοητους λογους....οποιος μου το ζητησει το μεσω ΠΜ
το δινω φιλε μου!!! :)
εννοουσα θελουμε ενα κουτακι κι εμεις που δεν ειμαστε ιδιογομωτες και ζηλευουμε (φυσικα αστειευομαι, να εισαι καλα να γεμιζεις και να δοκιμαζεις )
 
Οχι θα μου ξεφευγες;).Βασικα σε σενα αναφερομουν.Λοιπον επειδη το ενδιαφερον ειναι απλα θεωριτικο ας δουμε 2 κοινα δημοφιλη φυσιγγια.Ενα τσιχλοφυσιγγο και ενα 5-6αρι.Οτι αλλες παραμετρους χρειαστει επελεξε τες μονος σου.Εγω οπως ειπα ενδιαφερομαι για την διαφορα ταχυτητων στα 36μ.Αν το excel μας δωσει ταχυτητες και σε αλλες αποστασεις(π.χ.20μ) καλοδεχουμενες.
Τα αποτελέσματα παρακάτω αλλά να ξέρεις κάτι πολύ βασικό.
Κανένας υπολογισμός καμία θεωρία και καμία θεωρητική μελέτη δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις πραγματικές δοκιμές.
Και όμως έκανα λάθος ... δεν είναι τόσο μικρή η διαφορά στην ενέργεια με μια διαφορά στην αρχική ταχύτητα κατά 5% (400->420) με ψιλό σκάγι ... και εξηγείται γιατί μικρότερο σκάγι μικρότερη αντίσταση του αέρα !!!

Δες λοιπόν για 36μ
νο σκαγιών - ταχύτητα στομίου 1 - ταχύτητα στομίου 2 - διαφορά ενέργειας % στα 36μ
4 - 420 - 400 - 5,25%
6 - 420 - 400 - 5,19%
9 - 420 - 400 - 5,06%

Δες και για 50μ
νο σκαγιών - ταχύτητα στομίου 1 - ταχύτητα στομίου 2 - διαφορά ενέργειας % στα 36μ
4 - 420 - 400 - 5,12%
6 - 420 - 400 - 5,06%
9 - 420 - 400 - 4,92%
 
Last edited:
Τα αποτελέσματα παρακάτω αλλά να ξέρεις κάτι πολύ βασικό.
Κανένας υπολογισμός καμία θεωρία και καμία θεωρητική μελέτη δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις πραγματικές δοκιμές.
Και όμως έκανα λάθος ... δεν είναι τόσο μικρή η διαφορά στην ενέργεια με μια διαφορά στην αρχική ταχύτητα κατά 5% (400->420) με ψιλό σκάγι ... και εξηγείται γιατί μικρότερο σκάγι μικρότερη αντίσταση του αέρα !!!

Δες λοιπόν για 36μ
νο σκαγιών - ταχύτητα στομίου 1 - ταχύτητα στομίου 2 - διαφορά ενέργειας % στα 36μ
4 - 420 - 400 - 5,25%
6 - 420 - 400 - 5,19%
9 - 420 - 400 - 5,06%

Δες και για 50μ
νο σκαγιών - ταχύτητα στομίου 1 - ταχύτητα στομίου 2 - διαφορά ενέργειας % στα 36μ
4 - 420 - 400 - 5,12%
6 - 420 - 400 - 5,06%
9 - 420 - 400 - 4,92%
Αρα η διαφορα του 5% παραμενει αναλοιωτη καθ ολη τη διαρκεια της ¨πτησης¨.Επομενως η θεωρια που λεει οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση καταριπτεται.Ειμαστε σιγουροι??Μηπως λειπει καποια παραμετρος απο το προγραμμα??Καλοπροαιρετα το λεω εγω αγραμματος ειμαι μην παραξηγηθω
 
Αρα η διαφορα του 5% παραμενει αναλοιωτη καθ ολη τη διαρκεια της ¨πτησης¨.Επομενως η θεωρια που λεει οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση καταριπτεται.Ειμαστε σιγουροι??Μηπως λειπει καποια παραμετρος απο το προγραμμα??Καλοπροαιρετα το λεω εγω αγραμματος ειμαι μην παραξηγηθω

Και εγω αγραμματος ειμαι.....αλλα να σου πω τι βλεπω στις δοκιμες μου....
Δεν ξερω εαν εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση....ξερω oμως οτι το φυσιγγιο με αρχικη ΠΧ V1,5 -420m/s
εχει μεγαλυτερη διαρτηση στα ιδια μετρα....απο ενα με αρχικη V1,5 -390m/s.
Kαι παντα με ιδιο νουμερο σκαγιων.
 
εννοουσα θελουμε ενα κουτακι κι εμεις που δεν ειμαστε ιδιογομωτες και ζηλευουμε (φυσικα αστειευομαι, να εισαι καλα να γεμιζεις και να δοκιμαζεις )
Μου αρεσει το αστειο σου..... :)
Πρωτα ο θεος....υγεια να εχουμε ......και την επομενη σεζον....θελω να ακουω τις φωνες μεχρι εδω...
και να λες....α' ρε Νικ.....με καταστρεψες.....τι φολες μου εστειλες......:p .big smile.
 
Αρα η διαφορα του 5% παραμενει αναλοιωτη καθ ολη τη διαρκεια της ¨πτησης¨.Επομενως η θεωρια που λεει οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση καταριπτεται.Ειμαστε σιγουροι??Μηπως λειπει καποια παραμετρος απο το προγραμμα??Καλοπροαιρετα το λεω εγω αγραμματος ειμαι μην παραξηγηθω
Απο την στιγμή που η ταχύτητα V είναι μία απο τις παραμέτρους του τύπου της κινητικής ενέργειας Ε=1/2 Μ (VXV)
είναι λογικό το πιο γρήγορο να έχει μεγαλύτερη ενέργεια όπως λέει ο κ. Νίκος Π
 
Νίκο
Μου αρεσει το αστειο σου..... :)
Πρωτα ο θεος....υγεια να εχουμε ......και την επομενη σεζον....θελω να ακουω τις φωνες μεχρι εδω...
και να λες....α' ρε Νικ.....με καταστρεψες.....τι φολες μου εστειλες......:p .big smile.
Καμία δοκημη σήμερα τίποτα έτσι θα τι βγάλουμε
 
Νίκο

Καμία δοκημη σήμερα τίποτα έτσι θα τι βγάλουμε

Τεο μου....περιμενω αυριο το πρωι να μου φερουν την ρεμι 1100....να κανω συγκριτικες δοκιμες με την
μπερετα Α390 ...χρωμιο,,,με αχρωμιωτο. Καλο το boito.....Aλλά.....άλλα τα ματια του λαγου ( boito ) και
αλλα της κουκουβαγιας ( ρεμι 1100 ) ;) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top