Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σίγουρα οχι .ΑΝ τα σκάγια βγουν απο την κανη με την ίδια παραμόρφωση και το βύσμα ανοίξει στην ίδια απόσταση τα πιο γρήγορα θα έχουν μεγαλύτερη διάτρηση και ταχύτητα.
Πιστεύεις δλδ ότι η κάθε πυρίτιδα δεν μπορεί να δώσει διαφορετικές μενουσες ταχύτητες στην κάθε γόμωση;;
 
Εγώ παντως φιλε νικο οταν γεμιζα χοντρα παντα γεμιζα 6η 5 επινικελωμενο ποτε δε γεμισα με μολύβι και κυριως με μ92ς οτι και καιρο να εκανε ηταν η. Ντουφεκιες εξαιρετικες μεχρι 40γρ και οι διατρησεις το ιδιο

Γιαννη στα 40 γραμμαρια με Ν5 ποση πυριτιδα εβαζες ??? Μηπως θυμασαι το σεταπ σου ??
 
Πιστεύεις δλδ ότι η κάθε πυρίτιδα δεν μπορεί να δώσει διαφορετικές μενουσες ταχύτητες στην κάθε γόμωση;;
Ολες οι πυριτιδες δεν έχουν το ίδιο ομαλή καύση, καποιες με ίδια Pmax και αρχική ταχύτητα παραμορφώνουν λιγότερο τα σκάγια και βγάζουν πιο συμπαγή στήλη . Με ίδια αρχική ταχύτητα την διαφορά στις μενουσες την προκαλεί η παραμόρφωση και το πόσο διάστημα τα σκάγια ταξιδεύουν σε << πακέτο>> πριν διασπαρθουν αρκετά ώστε το καθένα να μην επηρεάζεται απο τα υπόλοιπα.
 
Γιαννη στα 40 γραμμαρια με Ν5 ποση πυριτιδα εβαζες ??? Μηπως θυμασαι το σεταπ σου ??
2 με 210 φιλε εκλεινα με 12χιλ ελευθερο 57.8 αλλα δεν εκοβα καλυκα και χρησιμ 2000 και 616 αναλογα τα χω γραμενα αν θες στα δινω ακριβως
 
2 με 210 φιλε εκλεινα με 12χιλ ελευθερο 57.8 αλλα δεν εκοβα καλυκα και χρησιμ 2000 και 616 αναλογα τα χω γραμενα αν θες στα δινω ακριβως

Οχι δεν χρειαζεται...Δεν ξερω εαν ειχες ταχογραφησει καποιο σεταπ σου....αλλα κοιτα τι μου ''εδωσε''
εμενα.
FIOCCHI -616-2X40-ΘΩΔΗ 16 σουπερ-Ν5-8* -68,4 -57,4 - V1,5-385m/s

CHED-CX2000-2,05X40,5+1,5αλευρι- Ν5-8*- 68,4 -57 -V1,5-393m/s
Aυτες οι δοκιμες στους +12 βαθμους.....

Τα ιδια σεταπ με μηδεν βαθμους και τα φυσιγγια στο φυγειο ( οχι καταψυξη ) εφτυσαν ''μεντες''....
εχασαν πολυ απο ταχυτητα.

Το ιδιο επαθε και ενα σεταπ σε 12/76....καλα αυτο πηρε ο διαολος....δεν περιμενα να πεσει τοσο
πολυ σε ταχυτητα!!!!!

Ενω η Τεκνα με την ιδια διαδικασια.....δεν πηρε χαμπαρι φιλε!!!!
 
Δεν τα χα μετρήσειοταν ειχα σκοπο να τα ριξω με χαμηλη θερμοκρασια εβαζα 2.10 τα ειχα ριξει μεχρι _ 5 δεν ξερω αν παιζει ρολο η ταπα τα γεμιζα με καλδαρα και τζιοβανι ταπες δηλ οχι πολυ μαακες "δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε θέμα παντως και τα ειχα πατημενα τα φυσιγγια επαιρνα το μισο της φουσκας καταλαβαινεις τι εννοώ
 
Δεν τα χα μετρήσειοταν ειχα σκοπο να τα ριξω με χαμηλη θερμοκρασια εβαζα 2.10 τα ειχα ριξει μεχρι _ 5 δεν ξερω αν παιζει ρολο η ταπα τα γεμιζα με καλδαρα και τζιοβανι ταπες δηλ οχι πολυ μαακες "δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε θέμα παντως και τα ειχα πατημενα τα φυσιγγια επαιρνα το μισο της φουσκας καταλαβαινεις τι εννοώ

Πολυ καλα μου πηγαινε και το 38 γρ με τιουμπ ταπα σχεδον ολα τα σκαγια μεσα στο ποτηρι 6αρι με 2000 παλι 2γρ μ92ς

Καλημερα Γιαννη. Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες και τι εννοεις.....Αυτο που βλεπω εγω....και βεβαια πριν
δεν το γνωριζα.....ειναι οτι καμια πυριτιδα δεν μπορει να ''κρυφτει'' απο τον ταχογραφο....Ο ταχογραφος
την ξεβρακωνει.....του τα ''λεει'' ολα. Ακομα και τα ''καλα'' σεταπ ξεβρακωνει....εννοω ενα σεταπ που
πιστευες οτι ειναι καλο σου το δειχνει αν ειναι καλο η οχι.
Την Μ92ς την ''εψαξα''.....δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα πουθενα....ουτε στα σκαγια ουτε στα βολια 4-5/0
ουτε στα 11/0 σε σχεση με την ΤΕΚΝΑ και την MG2.
Η αληθεια ειναι οτι την MG2 δεν την δοκιμασα στους μηδεν και μειον βαθμους.....αλλα τις ταχυτητες
που δινει στους + βαθμους .....η M92s τις ψαχνει με τα κυαλια.
Επισεις να σου πω κατι ακομα να το γνωριζεις. Η Τεκνα στους μηδεν βαθμους και φυσιγγια απο το
ψυγειο κρατησε τις ταχυτητες της.....Τωρα σε μηδεν βαθμους και φυσιγγια ''ζεστα'' μεσα απο το σπιτι
ανεβασε ταχυτητες,,,,οχι πολυ.....αλλα ανεβασε.....και παντα μιλαμε για το ιδιο σεταπ .
Πιστευω οτι στον βαλτο και με καλο καιρο ....και στον παγετο.....η Τεκνα δεν εχει ανταγωνιστη φιλε!!!!
 
Καλημερα Γιαννη. Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες και τι εννοεις.....Αυτο που βλεπω εγω....και βεβαια πριν
δεν το γνωριζα.....ειναι οτι καμια πυριτιδα δεν μπορει να ''κρυφτει'' απο τον ταχογραφο....Ο ταχογραφος
την ξεβρακωνει.....του τα ''λεει'' ολα. Ακομα και τα ''καλα'' σεταπ ξεβρακωνει....εννοω ενα σεταπ που
πιστευες οτι ειναι καλο σου το δειχνει αν ειναι καλο η οχι.
Την Μ92ς την ''εψαξα''.....δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα πουθενα....ουτε στα σκαγια ουτε στα βολια 4-5/0
ουτε στα 11/0 σε σχεση με την ΤΕΚΝΑ και την MG2.
Η αληθεια ειναι οτι την MG2 δεν την δοκιμασα στους μηδεν και μειον βαθμους.....αλλα τις ταχυτητες
που δινει στους + βαθμους .....η M92s τις ψαχνει με τα κυαλια.
Επισεις να σου πω κατι ακομα να το γνωριζεις. Η Τεκνα στους μηδεν βαθμους και φυσιγγια απο το
ψυγειο κρατησε τις ταχυτητες της.....Τωρα σε μηδεν βαθμους και φυσιγγια ''ζεστα'' μεσα απο το σπιτι
ανεβασε ταχυτητες,,,,οχι πολυ.....αλλα ανεβασε.....και παντα μιλαμε για το ιδιο σεταπ .
Πιστευω οτι στον βαλτο και με καλο καιρο ....και στον παγετο.....η Τεκνα δεν εχει ανταγωνιστη φιλε!!!!
Αυτό πιστεύω κ εγώ‼️Καλημέρες Νίκο‼️
 
Καλημερα Γιαννη. Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες και τι εννοεις.....Αυτο που βλεπω εγω....και βεβαια πριν
δεν το γνωριζα.....ειναι οτι καμια πυριτιδα δεν μπορει να ''κρυφτει'' απο τον ταχογραφο....Ο ταχογραφος
την ξεβρακωνει.....του τα ''λεει'' ολα. Ακομα και τα ''καλα'' σεταπ ξεβρακωνει....εννοω ενα σεταπ που
πιστευες οτι ειναι καλο σου το δειχνει αν ειναι καλο η οχι.
Την Μ92ς την ''εψαξα''.....δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα πουθενα....ουτε στα σκαγια ουτε στα βολια 4-5/0
ουτε στα 11/0 σε σχεση με την ΤΕΚΝΑ και την MG2.
Η αληθεια ειναι οτι την MG2 δεν την δοκιμασα στους μηδεν και μειον βαθμους.....αλλα τις ταχυτητες
που δινει στους + βαθμους .....η M92s τις ψαχνει με τα κυαλια.
Επισεις να σου πω κατι ακομα να το γνωριζεις. Η Τεκνα στους μηδεν βαθμους και φυσιγγια απο το
ψυγειο κρατησε τις ταχυτητες της.....Τωρα σε μηδεν βαθμους και φυσιγγια ''ζεστα'' μεσα απο το σπιτι
ανεβασε ταχυτητες,,,,οχι πολυ.....αλλα ανεβασε.....και παντα μιλαμε για το ιδιο σεταπ .
Πιστευω οτι στον βαλτο και με καλο καιρο ....και στον παγετο.....η Τεκνα δεν εχει ανταγωνιστη φιλε!!!!
Καλημέρα Νίκο! Σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες δοκιμές και πληροφορίες σου! Θελωμνα σε ρωτήσω εάν έχεις κάνει παρόμοιες δοκιμές και με άλλες πυρίτιδες γενικά και ειδικά για την sipe και την s4 που ανήκουν στην ίδια οικογένεια με την tecna εάν έχουν παρόμοια συμπεριφορά στο κρύο - ζεστή!
 
Καλημέρα Νίκο! Σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες δοκιμές και πληροφορίες σου! Θελωμνα σε ρωτήσω εάν έχεις κάνει παρόμοιες δοκιμές και με άλλες πυρίτιδες γενικά και ειδικά για την sipe και την s4 που ανήκουν στην ίδια οικογένεια με την tecna εάν έχουν παρόμοια συμπεριφορά στο κρύο - ζεστή!

Βαγγελη μου δεν εχω κανει σε sipe....s4 δεν εχω....λεω να παρω και απο αυτην....εχω γεμισει μπαρουτες
βρε φιλε....θα εχω 14 μπαρουτες συνολο....
Ωστοσο....1ον μην εχεις αμφιβολιες....οι διβασικες δεν ''μασανε'' στο κρυο...2ον κανε λιγη υπομονη...εαν
μουρλαθει ο καιρος...και ριξει κανα χιονι τον Μαρτη.... θα παω στο πεδιο βολης και θα τις δοκιμασω....
αλλιως πρωτα ο Θεος ......τον χειμωνα που μας ερχετε φιλε!!! Υγεια να εχουμε !!! :)
 
Καλημερα Γιαννη. Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες και τι εννοεις.....Αυτο που βλεπω εγω....και βεβαια πριν
δεν το γνωριζα.....ειναι οτι καμια πυριτιδα δεν μπορει να ''κρυφτει'' απο τον ταχογραφο....Ο ταχογραφος
την ξεβρακωνει.....του τα ''λεει'' ολα. Ακομα και τα ''καλα'' σεταπ ξεβρακωνει....εννοω ενα σεταπ που
πιστευες οτι ειναι καλο σου το δειχνει αν ειναι καλο η οχι.
Την Μ92ς την ''εψαξα''.....δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα πουθενα....ουτε στα σκαγια ουτε στα βολια 4-5/0
ουτε στα 11/0 σε σχεση με την ΤΕΚΝΑ και την MG2.
Η αληθεια ειναι οτι την MG2 δεν την δοκιμασα στους μηδεν και μειον βαθμους.....αλλα τις ταχυτητες
που δινει στους + βαθμους .....η M92s τις ψαχνει με τα κυαλια.
Επισεις να σου πω κατι ακομα να το γνωριζεις. Η Τεκνα στους μηδεν βαθμους και φυσιγγια απο το
ψυγειο κρατησε τις ταχυτητες της.....Τωρα σε μηδεν βαθμους και φυσιγγια ''ζεστα'' μεσα απο το σπιτι
ανεβασε ταχυτητες,,,,οχι πολυ.....αλλα ανεβασε.....και παντα μιλαμε για το ιδιο σεταπ .
Πιστευω οτι στον βαλτο και με καλο καιρο ....και στον παγετο.....η Τεκνα δεν εχει ανταγωνιστη φιλε!!!!
Δεν αμφιβαλω νικο δε τη γεμισα ποτε σε υπερβολες πολυ κατω απο το μηδεν δεν ετυχε να κυνηγησω τη μ92 μιας και εχω μερικα χρονια να παω για παπι Καλο σεταπ αλλα για υπερβολες γεμιζει ενας φιλος μα ΑΟ αλλα δεν ριχνεται απο το μηδεν και πανω οταν ντουφεκαγα παπια τους εριχνα με ς4και b16 που δεν υπαρχει πλεον στις φασες εριχνα μ92 αλλα τωρα δεν γεμιζω και δεν ριχνω πουθενα και πανω απο 36 γρ σε οτι κυνηγι να ναι και ενοειται οτι η τεκνα θα ναι καλυτερη τα μηχανηματα δεν κανουν λαθος ταχογραφο δεν ειχα ειχα μετρησει μια δυο φορες σε φιλου και οχι τη μ92 απλα μου τραβαγε πολυ καλα οπου την εριχνα ακομα και με 34γρ
 
Καλημερα Γιαννη. Καταλαβαινω πολυ καλα τι λες και τι εννοεις.....Αυτο που βλεπω εγω....και βεβαια πριν
δεν το γνωριζα.....ειναι οτι καμια πυριτιδα δεν μπορει να ''κρυφτει'' απο τον ταχογραφο....Ο ταχογραφος
την ξεβρακωνει.....του τα ''λεει'' ολα. Ακομα και τα ''καλα'' σεταπ ξεβρακωνει....εννοω ενα σεταπ που
πιστευες οτι ειναι καλο σου το δειχνει αν ειναι καλο η οχι.
Την Μ92ς την ''εψαξα''.....δεν μου εδωσε αυτο που ηθελα πουθενα....ουτε στα σκαγια ουτε στα βολια 4-5/0
ουτε στα 11/0 σε σχεση με την ΤΕΚΝΑ και την MG2.
Η αληθεια ειναι οτι την MG2 δεν την δοκιμασα στους μηδεν και μειον βαθμους.....αλλα τις ταχυτητες
που δινει στους + βαθμους .....η M92s τις ψαχνει με τα κυαλια.
Επισεις να σου πω κατι ακομα να το γνωριζεις. Η Τεκνα στους μηδεν βαθμους και φυσιγγια απο το
ψυγειο κρατησε τις ταχυτητες της.....Τωρα σε μηδεν βαθμους και φυσιγγια ''ζεστα'' μεσα απο το σπιτι
ανεβασε ταχυτητες,,,,οχι πολυ.....αλλα ανεβασε.....και παντα μιλαμε για το ιδιο σεταπ .
Πιστευω οτι στον βαλτο και με καλο καιρο ....και στον παγετο.....η Τεκνα δεν εχει ανταγωνιστη φιλε!!!!
Εχω την παλια τεκνα την βαζω 1,90*36 με gt21 cx2000 σκαγια ν4 με ολικο παγετο -4 ..τα παπια τσουλαγαν στον παγο .....θεριζε και 1,95*38 με 686 και αυτο..εξερετικο
 
Εχω την παλια τεκνα την βαζω 1,90*36 με gt21 cx2000 σκαγια ν4 με ολικο παγετο -4 ..τα παπια τσουλαγαν στον παγο .....θεριζε και 1,95*38 με 686 και αυτο..εξερετικο

Μεχρι τα 40 γραμμαρια ''κατι κανει''.....και αναλογα το στησιμο και την ταχυτητα του σεταπ....
Την φορτωσες 48-50 -52 γραμμαρια σε 12/76.....επαιξες και εχασες.....ειδικοτερα στους μειον
βαθμους.....κοιταει την ΤΕΚΝΑ και την ψαχνει με τα κυαλια!!!!

ΥΓ. Αυτο 1,95Χ38 με 686 που το λες εξαιρετικο....εαν ριξει κανα χιονι θα στο μετρησω....και θα γελασει
και ο καθε πικραμενος.....
Αυτο θελει 688 καψουλι για να δουλεψει Ηλια.....εκτος και το εγραψες απο λαθος φιλε!!!!
 
Μεχρι τα 40 γραμμαρια ''κατι κανει''.....και αναλογα το στησιμο και την ταχυτητα του σεταπ....
Την φορτωσες 48-50 -52 γραμμαρια σε 12/76.....επαιξες και εχασες.....ειδικοτερα στους μειον
βαθμους.....κοιταει την ΤΕΚΝΑ και την ψαχνει με τα κυαλια!!!!

ΥΓ. Αυτο 1,95Χ38 με 686 που το λες εξαιρετικο....εαν ριξει κανα χιονι θα στο μετρησω....και θα γελασει
και ο καθε πικραμενος.....
Αυτο θελει 688 καψουλι για να δουλεψει Ηλια.....εκτος και το εγραψες απο λαθος φιλε!!!!
Ναι που και που γραφω καμια μαλακια να περναει η ωρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top