Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο μου να σου πω. Λιγες φορες τα ''επιασα'' στα χερια μου.....Η αιτια ηταν οτι εμενε η επιχαλκωση
πανω στα χερια μου....Μια φορα δεν μου εκατσε καλη παρτιδα....εγω τα εχω απορριψει...ο καθε ενας
μιλαει βαση αυτων που του εχουν συμβει.....
Υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ να διαπιστώσουμε την ποιότητα; Σήμερα παρέλαβα επιχαλκωμένα Νο4 γιατί δεν βρήκα νίκελ.
 
Τασο μου να σου πω. Λιγες φορες τα ''επιασα'' στα χερια μου.....Η αιτια ηταν οτι εμενε η επιχαλκωση
πανω στα χερια μου....Μια φορα δεν μου εκατσε καλη παρτιδα....εγω τα εχω απορριψει...ο καθε ενας
μιλαει βαση αυτων που του εχουν συμβει.....
Νικο στη χώρα μας ολα τα επιχαλκωμενα τα τελευταία 20 χρόνια είναι βαφη οχι ηλεκτρολυτικη επικάλυψη οσο για τα επινικελωμενα είναι ιταλικά χαμηλης ποιότητας( μαλακός πυρήνας πολυ λεπτη επινικελωση πολλά μη σφαιρικά και διαφορετικες διαστάσεις) .
 
Νικο στη χώρα μας ολα τα επιχαλκωμενα τα τελευταία 20 χρόνια είναι βαφη οχι ηλεκτρολυτικη επικάλυψη οσο για τα επινικελωμενα είναι ιταλικά χαμηλης ποιότητας( μαλακός πυρήνας πολυ λεπτη επινικελωση πολλά μη σφαιρικά και διαφορετικες διαστάσεις) .

Εχεις ΔΙΚΙΟ....Την προ τελευταια παραγγελια με επινικελωνα ηταν τα σκαγια Ν5 - και βρηκα μεσα
μεχρι και Ν7 με διαμετρο 2,5 χιλιοστα...
Βρηκα ομως πολυ καλα επινικελωμενα Ν3 και Ν5 στον Φαντομ καθως και Ν2 - Ν4 -Ν5 μολυβδινα
απλα πολυ καλα σε σφαιρικοτητα και διαμετρο. Το Ν3 σε απλα ''παιζει'' λιγο σε διαμετρο....αλλα πολυ
καλυτερο απο αυτα που ειχα....Δεν ξερω που τα βρηκε ο Φαντομ.....αλλα εγω ικανοποιηθηκα!!!
Εχω ''μούρλα'' με τα σκαγια.....δεν ''εχεις'' σκαγια ( ποιοτητα ) δεν εχεις φυσιγγιο...αυτο το ξερω!!!!
 
Υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ να διαπιστώσουμε την ποιότητα; Σήμερα παρέλαβα επιχαλκωμένα Νο4 γιατί δεν βρήκα νίκελ.

Βασιλη....εαν ξεβαφουν στα χερια σου....την ''εκατσες την βαρκα''.....πλακωσε τα στο αλευρι....κανε και
ταμα στην Παναγιά.....και θα ''δουλεψουν'' φιλε.!!!!
 
Πήρα έναν λαγό με νικελ 2αρια φέτος αλλά δεν πρόσεξα για παραμόρφωση.
Θα πάρω να δοκιμάσω και ψιλοτερα νουμερα

Σε λαγο δεν εχουν παραμορφωση.....εκτος και βρει κοκκαλο....και εκει ομως ειναι πολυ μικρη
η παραμορφωση....Στο βιβλιο διατρησης επισεις δεν εχουν....Εαν πεσουν στον μαντροτοιχο....αστο
μην ''ψαχνεις''.....και λογικο ειναι.
Τα μολυβδινα απλα στο βιβλιο διατρησης γινονται σαν κομμενο πορτοκαλι στην μεση....απο την
μερια της προσκρουσης γινονται πιτα....οσο προχωρουν προς τα μεσα....στον μαντροτοιχο
χαλκομανια.
 
Εχεις ΔΙΚΙΟ....Την προ τελευταια παραγγελια με επινικελωνα ηταν τα σκαγια Ν5 - και βρηκα μεσα
μεχρι και Ν7 με διαμετρο 2,5 χιλιοστα...
Βρηκα ομως πολυ καλα επινικελωμενα Ν3 και Ν5 στον Φαντομ καθως και Ν2 - Ν4 -Ν5 μολυβδινα
απλα πολυ καλα σε σφαιρικοτητα και διαμετρο. Το Ν3 σε απλα ''παιζει'' λιγο σε διαμετρο....αλλα πολυ
καλυτερο απο αυτα που ειχα....Δεν ξερω που τα βρηκε ο Φαντομ.....αλλα εγω ικανοποιηθηκα!!!
Εχω ''μούρλα'' με τα σκαγια.....δεν ''εχεις'' σκαγια ( ποιοτητα ) δεν εχεις φυσιγγιο...αυτο το ξερω!!!!
Έχεις δικιο, ολα τα υλικα γομωσης σήμερα είναι καλα με εξαίρεση τα σκάγια που είναι και το σημαντικότερο.Αυτα που αναφέρει πιο πριν ο gvp9000 είναι απο τα σπάνια σκληρα και ηλεκτρολυτικα επινικελωμενα, είναι ομως χυτα. Παλιότερα ερχόντουσαν και στην Ελλάδα τα montevecchio οτι πιο τελειο υπήρχε ισως κάποιοι εχουν ακομη. Στα μικρα νούμερα τα χυτα της μετπλασ αν και μαλακά είναι καλύτερα απο τα Ιταλικά. Ριχνω μια ιδεα : να μαζευτούμε αρκετοί να παραγγείλουμε ποσότητα και να τα δώσουμε για επιχαλκωση τουλάχιστον σε καποιον που ασχολείται .Δυστυχως απο οσο γνωριζω μονο τουρκια παραγονται πρεσαριστα σε νούμερα 4,5,6,7,8 μετις παλιες ιταλικες πρεσες.
 
Έχεις δικιο, ολα τα υλικα γομωσης σήμερα είναι καλα με εξαίρεση τα σκάγια που είναι και το σημαντικότερο.Αυτα που αναφέρει πιο πριν ο gvp9000 είναι απο τα σπάνια σκληρα και ηλεκτρολυτικα επινικελωμενα, είναι ομως χυτα. Παλιότερα ερχόντουσαν και στην Ελλάδα τα montevecchio οτι πιο τελειο υπήρχε ισως κάποιοι εχουν ακομη. Στα μικρα νούμερα τα χυτα της μετπλασ αν και μαλακά είναι καλύτερα απο τα Ιταλικά. Ριχνω μια ιδεα : να μαζευτούμε αρκετοί να παραγγείλουμε ποσότητα και να τα δώσουμε για επιχαλκωση τουλάχιστον σε καποιον που ασχολείται .Δυστυχως απο οσο γνωριζω μονο τουρκια παραγονται πρεσαριστα σε νούμερα 4,5,6,7,8 μετις παλιες ιταλικες πρεσες.

Μεσα ειμαι...γραψε με στην λιστα φιλε!!!
 
Έχεις δικιο, ολα τα υλικα γομωσης σήμερα είναι καλα με εξαίρεση τα σκάγια που είναι και το σημαντικότερο.Αυτα που αναφέρει πιο πριν ο gvp9000 είναι απο τα σπάνια σκληρα και ηλεκτρολυτικα επινικελωμενα, είναι ομως χυτα. Παλιότερα ερχόντουσαν και στην Ελλάδα τα montevecchio οτι πιο τελειο υπήρχε ισως κάποιοι εχουν ακομη. Στα μικρα νούμερα τα χυτα της μετπλασ αν και μαλακά είναι καλύτερα απο τα Ιταλικά. Ριχνω μια ιδεα : να μαζευτούμε αρκετοί να παραγγείλουμε ποσότητα και να τα δώσουμε για επιχαλκωση τουλάχιστον σε καποιον που ασχολείται .Δυστυχως απο οσο γνωριζω μονο τουρκια παραγονται πρεσαριστα σε νούμερα 4,5,6,7,8 μετις παλιες ιταλικες πρεσες.
Αν συγκροτηθεί λίστα, θα ήθελα να συμμετέχω και 'γω στην παραγγελία.
 
Έχεις δικιο, ολα τα υλικα γομωσης σήμερα είναι καλα με εξαίρεση τα σκάγια που είναι και το σημαντικότερο.Αυτα που αναφέρει πιο πριν ο gvp9000 είναι απο τα σπάνια σκληρα και ηλεκτρολυτικα επινικελωμενα, είναι ομως χυτα. Παλιότερα ερχόντουσαν και στην Ελλάδα τα montevecchio οτι πιο τελειο υπήρχε ισως κάποιοι εχουν ακομη. Στα μικρα νούμερα τα χυτα της μετπλασ αν και μαλακά είναι καλύτερα απο τα Ιταλικά. Ριχνω μια ιδεα : να μαζευτούμε αρκετοί να παραγγείλουμε ποσότητα και να τα δώσουμε για επιχαλκωση τουλάχιστον σε καποιον που ασχολείται .Δυστυχως απο οσο γνωριζω μονο τουρκια παραγονται πρεσαριστα σε νούμερα 4,5,6,7,8 μετις παλιες ιταλικες πρεσες.
Και εγω μεσα
 
Έχεις δικιο, ολα τα υλικα γομωσης σήμερα είναι καλα με εξαίρεση τα σκάγια που είναι και το σημαντικότερο.Αυτα που αναφέρει πιο πριν ο gvp9000 είναι απο τα σπάνια σκληρα και ηλεκτρολυτικα επινικελωμενα, είναι ομως χυτα. Παλιότερα ερχόντουσαν και στην Ελλάδα τα montevecchio οτι πιο τελειο υπήρχε ισως κάποιοι εχουν ακομη. Στα μικρα νούμερα τα χυτα της μετπλασ αν και μαλακά είναι καλύτερα απο τα Ιταλικά. Ριχνω μια ιδεα : να μαζευτούμε αρκετοί να παραγγείλουμε ποσότητα και να τα δώσουμε για επιχαλκωση τουλάχιστον σε καποιον που ασχολείται .Δυστυχως απο οσο γνωριζω μονο τουρκια παραγονται πρεσαριστα σε νούμερα 4,5,6,7,8 μετις παλιες ιταλικες πρεσες.
Χυτά εννοείς με πτώση σε νερό ;
Πρεσσαριστά πως ακριβώς γίνονται ; Η πρέσσα δηλαδή πως είναι ...
Καλύτερα να υποθέσω τα πρεσσαριστά λόγω ακριβούς διάστασης ;
 
Last edited:
Χυτά εννοείς με πτώση σε νερό ;
Πρεσσαριστά πως ακριβώς γίνονται ; Η πρέσσα δηλαδή πως είναι ...
Καλύτερα να υποθέσω τα πρεσσαριστά λόγω ακριβούς διάστασης ;
Ναι τα χυτα λιώσιμο και πτωση απο 30 , 40m σε νερό . Στα πρεσαριστα ενα σύρμα μολύβδου αναλογου πάχους, εισάγεται σε μια πρεσα με ενα ή δυο παλινδρομικα εμβολα που στο σημείο όπου < δαγκώνουν> το σύρμα φέρουν ημισφαιρικες εγκοπες. Τα σκάγια αυτα παράγονται με πίεση του μολύβδου στις εγκοπες , εχουν τελειο σφαιρικό σχήμα ακριβώς την ιδια διάσταση και λιγο μεγαλύτερο ειδικο βάρος.
 
Να υποθέσω αμεληταία μεγαλύτερο μιας και τα στερεά ειναι πρακτικά ασυμπίεστα.
Ενα κυβικο εκατοστο χαλυβα οταν συμπιεστει με σφυρηλατηση (forging) εν θερμω
ειναι πρακτικα ασυμπιεστο και εχει αμελητεα αλλαγη ειδικου βαρους-πυκνοτητα-ογκο?
 
Τα υγρά είναι ασυμπιεστα , τα στερεά είναι σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό συμπιεσιμα, αμελητέο στα μεταλα , στην περίπτωση του μολύβδου κερδίζουμε τ 0, 05g/ cm3 που χάνει από το + 3% σε αντιμονιο, κυριως απο το τελειως σφαιρικό σχήμα δίχως επιφανειακα κενα( μικροατελειες , κρατήρες).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top