Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό, νομίζω το είχα δείξει και πέρυσι, τί ενδείξεις δίνει; Υψηλές πιέσεις; Ανώμαλη καύση; Ελαττωματικό κάλυκα; Κάτι άλλο ;;;
Και πρόκειται για φυσίγγι μόλις 30 γρ. Με CSB-5 ... Το θέμα είναι ότι δεν είχα προσέξει κάτι ούτε πριν (π.χ. κακό κλείσιμο), ούτε όταν το έριξα κατάλαβα τίποτα παράξενο. Το είδα μόνο όταν γύρισα σπίτι κι έβγαλα τους ριγμένους κάλυκες από την τσέπη μου !!!
View attachment 24195View attachment 24196View attachment 24197 .think.
Μήπως μπήκε κανας Μίκυ Μάους στην τσέπη σου κ δεν τον είδες??? .yel..yel.

Από ότι κ αν συνέβει μια χαρά μπορουσε να σου κανει την ζημιά αν έμενε κανα κομμάτι πλαστικο μέσα.. Αν κ ήσουν με το ποζε κ θα το εβλεπες.....
 
1. Γέμιζα μόνος μου από 12 χρονών.
Ποτέ δεν ένοιωσα κάτι επικίνδυνο ούτε εγώ ούτε ο πατέρας μου στα τόσα χρόνια.
2. Τα μεγαλύτερα μπαμ τα έχω δει σε τραποφύσιγγα 28 gr παλιά.
3. Το να κάνει ένα φυσίγγι μια κάνη έτσι είναι αδιανόητο γιατί η κάνη μπορεί να έχει δοκιμαστεί στα πχ 1300bar αλλά χαλαρά θεωρώ ότι μπορεί να αντέξει τα διπλάσια. Υπάρχει πάντα συντελεστής ασφάλειας.
Το πιο πιθανό για τέτοιες ζημιές είναι όντως μη ασφαλές φυσίγγι σε συνδιασμό με πειραγμένη κάνη στον κώνο. Do not modify γράφουν οι Αμερικάνοι στις κάνες!!!
Δεν το γράφουν για πλάκα.
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/
4. Η πιο σωστή μέθοδος είναι μέτρηση πιέσεων με κανονάκι. Έχει ενδιαφέρον όμως η συζήτηση γιατί πιθανόν να υπάρχουν συνδιασμοί ή ανεξάρτητες παρατηρήσεις που μπορεί να οδηγήσουν κάποιον μη έμπειρο στην υποψία υψηλών πιέσεων.
5. Ο έμπειρος ιδιογομωτής είναι σχεδόν αδύνατο να κάνει ένα μη πειραγμένο όπλο έτσι.
 
Αυτό, νομίζω το είχα δείξει και πέρυσι, τί ενδείξεις δίνει; Υψηλές πιέσεις; Ανώμαλη καύση; Ελαττωματικό κάλυκα; Κάτι άλλο ;;;
Και πρόκειται για φυσίγγι μόλις 30 γρ. Με CSB-5 ... Το θέμα είναι ότι δεν είχα προσέξει κάτι ούτε πριν (π.χ. κακό κλείσιμο), ούτε όταν το έριξα κατάλαβα τίποτα παράξενο. Το είδα μόνο όταν γύρισα σπίτι κι έβγαλα τους ριγμένους κάλυκες από την τσέπη μου !!!
View attachment 24195View attachment 24196View attachment 24197 .think.
ΙΕ
Αυτό, νομίζω το είχα δείξει και πέρυσι, τί ενδείξεις δίνει; Υψηλές πιέσεις; Ανώμαλη καύση; Ελαττωματικό κάλυκα; Κάτι άλλο ;;;
Και πρόκειται για φυσίγγι μόλις 30 γρ. Με CSB-5 ... Το θέμα είναι ότι δεν είχα προσέξει κάτι ούτε πριν (π.χ. κακό κλείσιμο), ούτε όταν το έριξα κατάλαβα τίποτα παράξενο. Το είδα μόνο όταν γύρισα σπίτι κι έβγαλα τους ριγμένους κάλυκες από την τσέπη μου !!!
View attachment 24195View attachment 24196View attachment 24197 .think.
Ελαττωματικό φυσίγγι ή κακό κλείσιμο ή και τα δύο.
Μάλλον όμως και τα δύο.
Δηλαδή κατά το κλείσιμο χαραχτηκε περισσότερο και λόγω ελλατωματικου πλαστικου να κόπηκε οπότε με την πυροδότηση να αποκολληθεί κομμάτι.
Αφού δεν έμεινε τίποτα μέσα να σφηνώσει και να φουσκώσει ή να ανοίξει κανενα στόμιο κανης πάλι καλά.
 
Δείτε κ το παρακάτω περιστατικο που είναι κ αυτό ανατριχιαστικό......

Θα μπορουσε να είχε ξεβιδωθει η βάση από το κοντακι....
Αντ'αυτού όμως κόπηκε στην μεση κ μιλάμε για ένα όπλο Magnum.......




View attachment 24204
View attachment 24205
Ανθρώπινα, πολλά, μαζεμένα λάθη.
Τόσα και τέτοιας βαρύτητας που δεν γίνονται από κάποιον έμπειρο.
Χθές κάπου πήρε το μάτι μου μια δοκιμή που ο τύπος έσκασε μια μη τροποποιημένη κάνη remington 870 στα 3700bar.
Είναι πολλά τα bar που αντέχουν οι κάνες !!!

Τίποτα όμως δεν αντέχει την ανθρώπινη μ@λακία.
 
Ανθρώπινα, πολλά, μαζεμένα λάθη.
Τόσα και τέτοιας βαρύτητας που δεν γίνονται από κάποιον έμπειρο.
Χθές κάπου πήρε το μάτι μου μια δοκιμή που ο τύπος έσκασε μια μη τροποποιημένη κάνη remington 870 στα 3700bar.
Είναι πολλά τα bar που αντέχουν οι κάνες !!!

Τίποτα όμως δεν αντέχει την ανθρώπινη μ@λακία.
Οι Αμερικανοι δεν είναι υποχρεωμένοι να σφραγίζουν τις καννες τους αλλά είναι υπόλογοι σε περιπτωση κάποιου ατυχηματος... Ίσως κ για αυτό να τα τεσταρουν σε πολυ παραπανω πιεσεις από το κανονικό...
Αλλά κ παλι δεν τα δοκιμάζεις με την πιεση που αναφέρεις, βασικά δεν έχει κ νόημα αν θα αντέξει η δεν θα αντέξει ένα όπλο σε τόσα πολλα bar........
 
Αααα τ
Καλα ρε κουζουλε....γερασαμε...παρτο χαμπαρι....και φορα τα γυαλια να βλεπεις κοντα....το γραφω
στο σεταπ Ν4,5 = 54 ΣΚΑΓΙΑ στα 10 γραμμαρια. :)αα τωρα τοδα.μπραβο νικολα απο της καλητερες τουφεκιες που εχω δει σαυτα τα γρ με τετια ταχιτητα. με και δεν της τοχα αυτης
 
Αααα τ

Καλη τουφεκια κουζουλε....και μενα μου αρεσε...ολα ''μετρησαν''....ο μεταχειρισμενος καλυκας + το 64,5
χιλιοστα ρελιασμα + ο drago + το λεπτο ρηχο ρελι....= το αποτελασμα φιλε!!!!

ΥΓ. Αυριο θα το δοκιμασω σε καινουργιο καλυκα....να εχουμε εικονα.... ;) :)
 
Last edited:
Καλη τουφεκια κουζουλε....και μενα μου αρεσε...ολα ''μετρησαν''....ο μεταχειρισμενος καλυκας + το 64,5
χιλιοστα ρελιασμα + ο drago + το λεπτο ρελι....= το αποτελασμα φιλε!!!!

ΥΓ. Αυριο θα το δοκιμασω σε καινουργιο καλυκα....να εχουμε εικονα.... ;) :)
Ακριβος αυτο.τη υλικο??????
 
Οι δοσολογίες που αποδίδουν λίγο-πολύ στις μέρες μας είναι γνωστές και ασφαλείς .
Δίδονται σε διάφορα sites σοβαρά που έχουν επίγνωση της επικινδυνότητας του αντικειμένου .
Εκεί που μπορεί να υπάρξει πιθανόν πρόβλημα ψηλών πιέσεων είναι στην περίπτωση πολύ αυξημένων
αντιστάσεων ξερελιάσματος .
Αν πάρω δλδ ένα set up Tecna στα ασφαλή όρια δοσολογίας για αστέρι και το κλείσω σε πολύ σκληρό
αφρεζάριστο κάλυκα αστέρι -13χίλ με πολύ στενό στροφείο 1 τότε ναί θα εκτοξεύσω τις πιέσεις .
Αλλά και πάλιν δεν πιστεύω ότι αυτή η περίπτωση θα δώσει το αποτέλεσμα που βλέπω πιο πάνω σε φώτο .
[/Σωστά οσα λες Λαμπη. Στην φωτογραφία βλέπουμε κανη Remington , αν επρόκειτο για δικανο με πολυ λεπτοτερα τοιχώματα ισως αρκούσαν οι μισές πιέσεις . Ειδικα στα περισσότερα πλαγιοκανα η βαση και τα κλειδιά θα υποχωρήσουν πρώτα. Πάντως αυτη η διάρρηξη στη φωτογραφία νομίζω προκλήθηκε απο την υπαρξη εμφραξης στον κωνο της θαλαμης οπως πχ. ενα φυσιγγιο 20αρι .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top