Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κομμένα φυσίγγια αντί για μονόβολα ... χθες τα έβλεπα ... κοιτάξτε τι κάνουν οι άνθρωποι

Αυτό το χω δει να το κάνει μπροστά μου ένας παλιός φίλος στα πρώτα μας κυνηγετικα βήματα πάνω από τρεις φορές.

Εγώ βέβαια δεν το έκανα ποτέ.
 
Η να σε ξεφορτωθεί θα ήθελε,ή θα το συζητήσουν με το αφεντικό κ θα σε ειδοποιήσουν.....
Το δεύτερο μάλλον.
Καταρχήν πήρα στα κεντρικά του είπα ότι είμαι ιδιώτης και θελω να μετρήσω κάποια φυσίγγια στον βλητικό σας σταθμό.
Ευγενικός και πρόθυμος ήταν, μου ζήτησε και τηλέφωνο για να μου πεί τιμή και πότε είναι δυνατόν να γίνει.
 
Το δεύτερο μάλλον.
Καταρχήν πήρα στα κεντρικά του είπα ότι είμαι ιδιώτης και θελω να μετρήσω κάποια φυσίγγια στον βλητικό σας σταθμό.
Ευγενικός και πρόθυμος ήταν, μου ζήτησε και τηλέφωνο για να μου πεί τιμή και πότε είναι δυνατόν να γίνει.
Ααα ωραία τότε μπράβο!!
 
Το pressure trace παιδιά θέλει calibration για να εμπιστευτείς νούμερα.
Στηρίζεται στην παραμόρφωση του μετάλλου κατά την εκπυρσοκρότηση, δεν μετρά πρωτογενές μέγεθος δηλαδή την πίεση.

Από το τίποτα καλύτερο βέβαια είναι.
Βασίλη calibration θέλει και το κανονάκι και είναι πράγματι σημαντικό να γίνει σωστά. Το pressure trace οσο και αν σου φανεί υπερβολικό δίνει ακριβέστερη γραφικη αναπαράσταση των πιεσεων απο πολλά κανονακια , διότι μετρά απευθείας διαστολή κάνης. Το κανονάκι έχει τον αισθητήρα που οσο καλός και αν είναι ακουμπάει στον καλυκα. Στους κάλυκες το πλαστικό ποικίλει όπως και το μήκος του παφυλα , γι'αυτό η cip αλλαξε την θεση του αισθητήρα απο τα 17mm στα 27,5mm , ετσι τα κανονακια τωρα δεν αναπαριστούν την αρχική φαση της πυροδότησης . Ενα μεγαλο πλεονέκτημα του pressure trace είναι πως το βάζεις σε οποιοδήποτε οπλο θες ( με εσωτερική γεωμετρία που θες) , ενω τα κανονακια έχουν ακραίες διαστάσεις ( οριακά στενη θαλαμη, αυλος και κωνος 10,5°) , και σου δίνουν τιμές που για το οπλο που έχεις είναι προσεγγιστικες.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι στα θέματα της ιδιογόμωσης το κυριότερο είναι η ασφάλεια. Επειδή αυτή η τέχνη χρειάζεται προσοχή και επειδή το φορουμ το διαβαζουν άνθρωποι που είναι νέοι στον κόσμο της ιδιογόμωσης θα ήθελα να παρακαλέσω να αποφεύγονται μηνύματα που παραπέμπουν σε συνταγές οι οποίες με μια μικρή αλλαγή ίσως γίνουν επικίνδυνες. Είναι προτιμότερο τέτοιες συνταγές να μοιράζονται με προσωπικό μήνυμα. Να είστε καλά και καλή συνέχεια.
 
Το pressure trace οσο και αν σου φανεί υπερβολικό δίνει ακριβέστερη γραφικη αναπαράσταση των πιεσεων απο πολλά κανονακια , διότι μετρά απευθείας διαστολή κάνης.
Πώς όμως από διαστολή κάνης με nano m - pico m θα εξάγεις πίεση σε bar ?
Χρειάζεσαι καμπύλη διακρίβωσης ... εκεί είναι το πρόβλημα ... πως θα ξέρεις την πραγματική πίεση στο εσωτερικό για να αντιστοιχίσεις μήκος σε πίεση.
Το πιο λογικό είναι να ρίξεις 4-5 φυσίγγια με "γνωστές" πιέσεις και να κάνεις την ρύθμιση.

Στο κανονάκι αυτά που θέλουν διακρίβωση είναι ο σένσορας και όλο το σύστημα από εκεί και μετά που μετρά και "μετατρέπει" την έξοδο του σένσορα σε bar.

Και τα 2 θέλουν τα δικά τους.
Σωστά όλα αυτά που λες αλλά η προσαρμογή του αισθητήρα του pressure trace πάνω στην κάνη μπορεί να αποτύχει και αυτή ανά πάσα στιγμή.
Άλλη μια πηγή αβεβαιότητας.

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι συνιστούν αισθητήρα πίεσης και μάλιστα συγκεκριμένων κατασκευαστών ...
Υπάρχει βέβαια και η κλασική λύση της τρύπας πάνω από το φυσίγγι όπως τα πυρομαχικά των ραβδωτών ... :) Δεν το συστήνει όμως κανένας ίσως για λόγους ευκολίας με τον αισθητήρα επαφής,ίσως γιατί ο επιπλέον όγκος της τρύπας επηρεάζει τις ήδη μικρές πιέσεις. ...

Pressure trace δαγκωτό αν δεν υπάρχει βλητικός σταθμός αλλά και πάλι δαγκωτό αν ο βλητικός σταθμός ζητά τα δάνεια της Αγγλίας.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι στα θέματα της ιδιογόμωσης το κυριότερο είναι η ασφάλεια. Επειδή αυτή η τέχνη χρειάζεται προσοχή και επειδή το φορουμ το διαβαζουν άνθρωποι που είναι νέοι στον κόσμο της ιδιογόμωσης θα ήθελα να παρακαλέσω να αποφεύγονται μηνύματα που παραπέμπουν σε συνταγές οι οποίες με μια μικρή αλλαγή ίσως γίνουν επικίνδυνες. Είναι προτιμότερο τέτοιες συνταγές να μοιράζονται με προσωπικό μήνυμα. Να είστε καλά και καλή συνέχεια.
Bασίλη πιστεύω ότι όσοι μπαίνουν -διαβάζουν το HL είναι πολύ πιο προστατευμένοι - ενημερωμένοι απο τους μή .
 
Εσύ κ ο Μαγγιόρος με την es100... ;)
Δν ξέρω αν έτυχε να στα έχει πει ποτέ.
@Kostas ContraDosi @triantafillos tragano κατσιτε φρόνιμα ρεεε
Τωρα φρονιμα καθομαι και χρυσο να με κανεις στο οπλο δεν τα βαζο. Τοτε δεν ειχαμε μυαλο ρε σκεφτομαστε με το κατω κεφαλι. Αγιο ειχαμε που δεν εγινε τιποτα να βασανιστουμαι..pray to God..pray to God..pray to God..pray to God.
 
Bασίλη πιστεύω ότι όσοι μπαίνουν -διαβάζουν το HL είναι πολύ πιο προστατευμένοι - ενημερωμένοι απο τους μή .

Και περα απο αυτο....που πολυ σωστα τα λες φιλε Λαμπη , ενα σεταπ ''απλο'' ΠΧ -1,50Χ32 - το ιδιο
επικινδυνο μπορει ειναι με ενα ''φορτωμενο'' στα χερια ενος που δεν γνωριζει απο ιδιογομωση !!!!!


Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι στα θέματα της ιδιογόμωσης το κυριότερο είναι η ασφάλεια. Επειδή αυτή η τέχνη χρειάζεται προσοχή και επειδή το φορουμ το διαβαζουν άνθρωποι που είναι νέοι στον κόσμο της ιδιογόμωσης θα ήθελα να παρακαλέσω να αποφεύγονται μηνύματα που παραπέμπουν σε συνταγές οι οποίες με μια μικρή αλλαγή ίσως γίνουν επικίνδυνες. Είναι προτιμότερο τέτοιες συνταγές να μοιράζονται με προσωπικό μήνυμα. Να είστε καλά και καλή συνέχεια.

Κυριε Βασιλη , οταν γραφω καποιο σεταπ....οπως θα εχετε διαπιστωσει 1ον .Ειναι δοκιμασμενο. 2ον. Το
γραφω αναλυτικα ωστε να μην γινουν λαθη....μεχρι τον κενο χωρο που πρεπει να εχει το φυσιγγιο
πριν κλειστεί + το υψος ρελιασματος που πρεπει να εχει κλεισμενο το φυσιγγιο ωστε να ειναι ασφαλες.
Οτι κανω....το κανω για βοηθησω συναδελφους....και οχι για τα ''χειροκροτηματα''.
Βεβαια τον πρωτο λογο τον εχετε εσεις....και αυτο το σεβομαι......Γι'αυτο και δεν θα ξανα γραψω σεταπ.
 
Γι'αυτο και δεν θα ξανα γραψω σεταπ.
Νομίζω ότι θα βρεθεί λύση ... μπορεί για παράδειγμα να μπει ένα sticky ότι ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη για τα setup που αναφέρονται εδώ ή ότι η διαχείριση προτρέπει δοκιμές με κανονάκι πριν χρησιμοποιηθεί το setup.
Δεν νομίζω ότι δίνουμε οδηγίες κατασκευής βόμβας υδρογόνου.
Θεωρώ σχεδόν αδύνατο να σκάσει ΜΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΑΝΗ με λεπτομερές, πλήρες και δοκιμασμένο setup.
Όσοι δεν έχουν εμπειρία ακολουθούν οδηγίες κατασκευαστή.

Φυσικά τον τελευταίο λόγο τον έχει ο ιδιοκτήτης.
 
Και περα απο αυτο....που πολυ σωστα τα λες φιλε Λαμπη , ενα σεταπ ''απλο'' ΠΧ -1,50Χ32 - το ιδιο
επικινδυνο μπορει ειναι με ενα ''φορτωμενο'' στα χερια ενος που δεν γνωριζει απο ιδιογομωση !!!!!




Κυριε Βασιλη , οταν γραφω καποιο σεταπ....οπως θα εχετε διαπιστωσει 1ον .Ειναι δοκιμασμενο. 2ον. Το
γραφω αναλυτικα ωστε να μην γινουν λαθη....μεχρι τον κενο χωρο που πρεπει να εχει το φυσιγγιο
πριν κλειστεί + το υψος ρελιασματος που πρεπει να εχει κλεισμενο το φυσιγγιο ωστε να ειναι ασφαλες.
Οτι κανω....το κανω για βοηθησω συναδελφους....και οχι για τα ''χειροκροτηματα''.
Βεβαια τον πρωτο λογο τον εχετε εσεις....και αυτο το σεβομαι......Γι'αυτο και δεν θα ξανα γραψω σεταπ.
Εγω λεο μην ξαναγραψουμε τηποτα,μην βρουμε παλη μπελα οπος παλια.να μην βοηθαμε ο ενας τον αλον οστε να σκανε τα οπλα πιο ευκολα
 
Πώς όμως από διαστολή κάνης με nano m - pico m θα εξάγεις πίεση σε bar ?
Χρειάζεσαι καμπύλη διακρίβωσης ... εκεί είναι το πρόβλημα ... πως θα ξέρεις την πραγματική πίεση στο εσωτερικό για να αντιστοιχίσεις μήκος σε πίεση.
Το πιο λογικό είναι να ρίξεις 4-5 φυσίγγια με "γνωστές" πιέσεις και να κάνεις την ρύθμιση.

Στο κανονάκι αυτά που θέλουν διακρίβωση είναι ο σένσορας και όλο το σύστημα από εκεί και μετά που μετρά και "μετατρέπει" την έξοδο του σένσορα σε bar.

Και τα 2 θέλουν τα δικά τους.
Σωστά όλα αυτά που λες αλλά η προσαρμογή του αισθητήρα του pressure trace πάνω στην κάνη μπορεί να αποτύχει και αυτή ανά πάσα στιγμή.
Άλλη μια πηγή αβεβαιότητας.

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι συνιστούν αισθητήρα πίεσης και μάλιστα συγκεκριμένων κατασκευαστών ...
Υπάρχει βέβαια και η κλασική λύση της τρύπας πάνω από το φυσίγγι όπως τα πυρομαχικά των ραβδωτών ... :) Δεν το συστήνει όμως κανένας ίσως για λόγους ευκολίας με τον αισθητήρα επαφής,ίσως γιατί ο επιπλέον όγκος της τρύπας επηρεάζει τις ήδη μικρές πιέσεις. ...

Pressure trace δαγκωτό αν δεν υπάρχει βλητικός σταθμός αλλά και πάλι δαγκωτό αν ο βλητικός σταθμός ζητά τα δάνεια της Αγγλίας.
Βασιλη στην ίδια αρχη βασίζονται και τα δυο, μετράνε μεταβολη αγωγιμότητας οταν υφίστανται πίεση ή εφελκυσμο. Και στα δυο το σημα είναι πράγματι παρα πολύ ασθενές γι'αυτό περνάει απο ενισχυτή . Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά απο ότι αντιλαμβάνομαι με τον ιδιο τροπο μεσω παλμογραφου προκύπτει η καμπύλη . Στα κανονακια η δυνατότητα ανάλυσης του συστήματος είναι πιο καθοριστικη , και στα δυο το καλιμπραρισμα γίνεται ή με χρήση φυσιγγιων αναφοράς ή με ειδικα προγράμματα. Στο pressure trace οπως σωστά λες θέλει ιδιαίτερη προσοχη η τοποθέτηση του strain gauge. Στο κανονάκι ο πιεζοηλεκτρικος αισθητήρας είναι πιο δυσκολη υπόθεση. ( και πολύ π ιο ακριβή). Αρκει ενα << τρελλό >> φυσιγγιο για να χαλάσει η ρύθμιση του και για να επανέλθει χρειάζεται ελεγχος απο τράπεζα δοκιμων , οπως και ετήσια πιστοποίηση ( μεγαλο κόστος) , Λιγα κανονακια το κάνουν αυτο ή έχουν αισθητήρες kisler που είναι οι μονοι αξιόπιστοι) , οσο για την τρυπα στον καλυκα αφορά το παλιο σύστημα με χρήση ειδικων πιστονιων χαλκού., στα σύγχρονα δεν το κάνουν γιατί οπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι πρακτικό.
 
Βασιλη στην ίδια αρχη βασίζονται και τα δυο, μετράνε μεταβολη αγωγιμότητας οταν υφίστανται πίεση ή εφελκυσμο. Και στα δυο το σημα είναι πράγματι παρα πολύ ασθενές γι'αυτό περνάει απο ενισχυτή . Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά απο ότι αντιλαμβάνομαι με τον ιδιο τροπο μεσω παλμογραφου προκύπτει η καμπύλη . Στα κανονακια η δυνατότητα ανάλυσης του συστήματος είναι πιο καθοριστικη , και στα δυο το καλιμπραρισμα γίνεται ή με χρήση φυσιγγιων αναφοράς ή με ειδικα προγράμματα. Στο pressure trace οπως σωστά λες θέλει ιδιαίτερη προσοχη η τοποθέτηση του strain gauge. Στο κανονάκι ο πιεζοηλεκτρικος αισθητήρας είναι πιο δυσκολη υπόθεση. ( και πολύ π ιο ακριβή). Αρκει ενα << τρελλό >> φυσιγγιο για να χαλάσει η ρύθμιση του και για να επανέλθει χρειάζεται ελεγχος απο τράπεζα δοκιμων , οπως και ετήσια πιστοποίηση ( μεγαλο κόστος) , Λιγα κανονακια το κάνουν αυτο ή έχουν αισθητήρες kisler που είναι οι μονοι αξιόπιστοι) , οσο για την τρυπα στον καλυκα αφορά το παλιο σύστημα με χρήση ειδικων πιστονιων χαλκού., στα σύγχρονα δεν το κάνουν γιατί οπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι πρακτικό.
Το strain gauge αλλάζει την αντίστασή του ανάλογα με την παραμόρφωση που υφίσταται (https://en.wikipedia.org/wiki/Strain_gauge)
Τα kisler είναι πιεζοηλεκτρικά, η πίεση δηλαδή δημιουργεί ηλεκτρική τάση (https://en.wikipedia.org/wiki/Piezoelectricity)

Αλλά όπως προείπα κανένας μας δεν μπορεί να έχει βλητικό σταθμό κατά CIP οπότε απείρως καλύτερο το pressure trace.
Ο Λευτέρης @elvas έχει pressure trace.
Μπορεί να μας πει 2 λόγια για το πως το ρυθμίζει.

https://www.shootingsoftware.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=RSI&Category_Code=PT
 
Aκομα κ σε τρομερά δυνατές συνταγές δεν σκάει ποτε κάννη σε όπλο, ακόμα κ σε κάνες με πολλες παρεμβασεις , όλα τα ατυχήματα έχουν γίνει από εμφραξη από ξενο σώμα, όλες οι συνταγές που έχουν γραφτεί στο φόρουμ είναι απόλυτα ασφαλές , παιδικες θα τις έλεγα, μου κάνει έκπληξη το μυνημα της διαχείρισης
 
Να πω και εγω την αποψει μου γιατι παθον και θα εξιγησω γιατι το λεω. Σε ηλικια πολη μικρος ο πατερας μου δεν γεμηζε αλλα του ειχαι δωση ενας παπους εργαλια ιδιογομοσης εκηνεις της εποχης να τα εχει για ενθιμιο. Και εγω ο καναρης τα πηρα κριφα και αρχεισα να γεμιζω χωρης να εχω ιδεα απο δοσολογιες με αποτελεσμα να κοπει στη μεση το οπλο και εγω τη γλητωσα φτινα να μην ακουω για ενα 24ωρο εφαγα και ενα μπερντακη απο το πατερα μου για να στροσω χαρακτιρα. Τη θελω να πω οταν δεν γραφονται τα σεταπ περισοτερο κακο θα γινει γιατι ο καθε νεος ιδιογομοτης δεν θα αποκτιση ποτε γνωση. Και εγω μεσα απο το φορουμ εμαθα ασχετα αν δεν γραφω σας διαβαζω παρα πολα χρονια και τους περισωτερους σας νιοθο σα να ημαστε χωριανι και σας ευχαριστω ολους γιατι ο καθενας εβαζε και ενα λιθαρακι δεν ειχα καπιον να μου δηξει. Αυτα νιωθο και ηθελα να τα πω και αυτα που εγιναν σε εμενα να ΜΗΝ σημβουν σε αλους. .love. .love. .love. .love.
 
Αν υπάρχουν κάποιες απορίες σχετικά, ευχαρίστως, φτάνει να ξέρω την απάντηση.
Λευτέρη καλησπέρα,
όταν κολλήσεις το σένσορα στην κάνη πως κάνεις την ρύθμιση ... ρίχνεις πχ 4-5 φυσίγγια με "γνωστές" πιέσεις ?
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top