Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα 395 m/s ταχυτητα είναι αρκετή για όλα τα θηράματα από τσίχλα μέχρι γουρουνι και τα δικά μου λαγοφυσιγγα αυτές τις ταχυτητες εχουν. Απλώς πληροφοριακα σου έγραψα ότι η συγκεκριμένη πυριτιδα μπορεί να σου δώσει ακόμη μεγαλυτερες αρχικές με συγκρατημένες πιεσεις εγώ την χρησιμοποιώ μόνο σε δράμια στο cal12 και
Σε γομωσεις μαγκνουμ στο διαμέτρημα 20!

Τα δραμια θα τα δοκιμασω αυτην την εβδομαδα , οπως και καποια σεταπ με σκαγια σε 12/76.
Με ενδιαφερει περισσοτερο να δω τι ταχυτητες θα εχω στα δραμια + εαν εχω χαμηλη ανακρουση.
Σε ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις φιλε!!! :)
Με αλλα διαμετρηματα δεν ασχολουμε.
 
Σε ευχαριστω Κωστα. Ειχα εντελως διαφορετικο στησιμο....και ποιο χαμηλα την πυριτιδα.
Με την δοσολογια και στησιμο που ειχα....ειμαι πολυ ευχαριστημενος....
Δεν την ξερω αυτην την πυριτιδα....την ξεκινησα απο χαμηλα....
Και παλι σε ευχαριστω για το σεταπ !!!

Να συμπληρωσω.... οτι το V1,5-395m/s δεν το θεωρω ''λιγο''.....για 43+2 αλευρι γραμμαρια σε Ν3 σκαγια.
Με αυτην την ταχυτητα και ενεργεια που εχουν.....μια χαρα σκοτωνουν στα 50 μετρα.
Νικο η τουφεκια ειναι πολυ καλη. Και τι εγινε αν παρεις 410 μ/δ και πεσεις στα 85% ; Ειναι αξιωμα στη βλητικη , οτι η τουφεκια πρωτα πασχει (χανει) απο συγκεντρωση και κατοπιν απο δυναμη, σε καθε αποσταση.
 
Νικο η τουφεκια ειναι πολυ καλη. Και τι εγινε αν παρεις 410 μ/δ και πεσεις στα 85% ; Ειναι αξιωμα στη βλητικη , οτι η τουφεκια πρωτα πασχει (χανει) απο συγκεντρωση και κατοπιν απο δυναμη, σε καθε αποσταση.

Εχεις δικιο.....Οπως τα λες ειναι....Δεν ''καιγομαι'' για ταχυτητες στα σκαγια....αλλα και για τα δραμια...κραταω
μικρο καλαθι.....
Εαν δεν μου δωσει αυτο που θελω σε βολια 11/0 και σε μονοβολα.....θα την κανω προσαναμμα για
το τζακι...
 
Σε 10 βολο 9,1 δραμια τι ταχυτητες σου δινει ; "Πιανει" τα 440 που δινει η sp8 ;
Για να πιασει η πυριτιδα που αναφέρεις 440 m/s στα 47 γραμμάρια που είναι το συγκεκριμενο φυσίγγι πρεπει να βγαλει περιπου στα 1300 μπαρ πιεσης......Πόσο σίγουροι είστε ότι είναι sp8??????
 
Για να πιασει η πυριτιδα που αναφέρεις 440 m/s στα 47 γραμμάρια που είναι το συγκεκριμενο φυσίγγι πρεπει να βγαλει περιπου στα 1300 μπαρ πιεσης......Πόσο σίγουροι είστε ότι είναι sp8??????
Αφου το λεει η εταιρια που φτιαχνει τα φυσιγγια που εχουν αυτη την ταχυτητα και ειναι και οπτικα ιδια με αυτη που εχουμε !!
 
Θα κάνεις προσάναμμα για το τζάκι την καλύτερη πυρίτιδα για βαριές γομώσεις, στο 12αρι, που υπάρχει εδώ;;;;;;;
Και μετά τι ....;;;;


Λευτερη μου , οπου κανω λαθος να με διορθωσεις φιλε!!!
ΛΟΙΠΟΝ. Οι ''ειδικοι''.....και οι ''ειδημονες''.....οπως και η θεωρεια....λενε....οτι οσο ποιο προοδευτικη
πυριτιδα....και οσο ποιο ''αργα'' καιγεται.....εχουμε χαμηλα bar και μεγαλες ταχυτητες σε σχεση με
λιγοτερο προοδευτικες πυριτιδες. Εαν οχι μεγαλυτερες ταχυτητες....στις ιδιες ταχυτητες χαμηλα bar!!!
Δεν ειμαι ειδημων....ουτε ειδικος.....ουτε θεωρητικος.....ειμαι πρακτικος....και το ''ψαχνω''.....
Εαν λοιπον αυτη η πυριτιδα ( SP2 ) δεν μου δωσει αυτα που λενε... για ποιο λογο να ασχολουμαι μαζι της
και να την πληρωνω και 43 ευρω το μισοκιλο ??? Και να μην μου κανει και τα ΄΄κεφια'' ???
Δεν την ξερω ακομα....οκ....ενα φυσιγγιο εχω ριξει....Θα την δοκιμασω στα 52 γραμμαρια σκαγια....πηρα
και μονοβολα 40 γραμμαριων....και θα δω τι θα μου δωσει....απο ταχυτητες και bar.

Eαν δεν ξεπερασει την αποδοση της ΤΕΚΝΑ....ή της SSB150....Προσαναμμα για το τζακι θα γινει φιλε μου!!! :)
 
30m 3'' 32gr no9 321σκάγια.jpg
Μοντεφελτρο 3* μαμά, Ρουμελιώτης 32γρ νο9 στα 30 μετρα. 321 σκαγια 54% στον κυκλο
Η μετατοπιση της τουφεκιας οφειλεται σε δυνατο βορειο ανεμο που μας φυσουσε καθετα στο ""πεδιο βολης"" μας
Ενδεικτικα η τσιχλα θελει 260+ σκαγια καταλληλης ενεργειας στον κυκλο σε καθε αποσταση
Εχω και στα 35μ με τον ιδιο συνδυασμο ουσιαστικα (απλα το 32γρ νο9 ειναι του Δουβρη), αλλα με το κινητο δε βγηκε καλη η φωτο και περιμενω το απογευμα το φιλο να μου φερει τα χαρτονια σπιτι, να το φωτογραφησω με την ψηφιακη και να κανω αναλυση.
Ριξαμε και μια τουφεκια στα 40μ με την Raffaello Crio του φιλου με 2* Gemini και ρουμελιωτη 32γρ νο8, η μετατοπιση της τουφεκιας απ τον αερα ηταν τουλ 40 ποντους, σκορπισε, στον κυκλο που λογω της μετατοπισης πηγε τερμα αριστερα και κατω, μπηκαν λιγο πανω απο 100 σκαγια και θελω να την ξαναδω σε νορμαλ καιρικες συνθηκες, γτ συμπερασμα δε βγηκε.
Ευχαριστω πολυ το φιλο @gvp9000 για τη βοηθεια
 
@outlander
Το θέμα είναι αν θα την εισάγουν κ φέτος γιατί ο Κένταυρος έχει ακόμη ελλείψεις ο άνθρωπος...:(
Είναι ελλείψεις όντως η είναι επιφυλακτικοί με τις παραγγελίες γιατί με τους χαλιες που έχουμε βάλει κουμάντα δεν ξέρεις ούτε τι θα ξημερώσει αύριο οι απόψεις τους είναι όπως τις κωλοτρυπες που ανάλογα το τι τρως βγάζουν την ανάλογη φωνή και οσμή έτσι κι αυτοί ανάλογα ποιος τους ταιζει λένε ότι τους πει ο εκτροφέας τούς .Και μπορεί σε ένα μήνα να ακούσεις λοκ ντάουν και τέρμα όλα.
 
Έστω 2 φυσίγγια με ίδια γραμμάρια σκάγια, ίδιο κλείσιμο, ίδιο κυάθιο κτλ αλλά διαφορετική πυρίτιδα.
Η πρώτη καίγεται όπως η μπλέ και η δεύτερη όπως η κόκκινη.

Το εμβαδό κάτω από τις καμπύλες καθορίζει κατά κύριο λόγο τις τελικές ταχύτητες.

Η κόκκινη καμπύλη θα παράξει μεγαλύτερη ταχύτητα με μικρότερη μέγιστη πίεση και ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.
Η μπλέ καμπύλη θα παράξει μικρότερη ταχύτητα με μεγαλύτερη μέγιστη πίεση και ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.
Αν η μέγιστη πίεση ξεπεράσει τα όρια ελαστικότητας του ατσαλιού της κάνης, θα υπάρξουν μόνιμες παραμορφώσεις ή διάρρηξη της κάνης.

Συμπέρασμα ... δεν είναι ασφαλές από την ανάκρουση να βγάζουμε συμπέρασμα για την μέγιστη πίεση άρα για την ασφάλεια ενός φυσιγγίου.
Ο μόνος ΑΣΦΑΛΗΣ τρόπος είναι το κανονάκι.

Για ένα ασφαλές φυσίγγι ενδιαφέρει μόνο η μέγιστη πίεση και τίποτα άλλο.
Η μεγάλη μέγιστη πίεση όμως δεν σημαίνει ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα και μεγαλύτερη ανάκρουση.

Αυτό πιστεύω αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε.

Στα διαγράμματα έχω υπερβάλει για να δείξω τι θέλω να πω ...

IMG_20210930_142257~2.jpg
 
Last edited:
View attachment 33272
Μοντεφελτρο 3* μαμά, Ρουμελιώτης 32γρ νο9 στα 30 μετρα. 321 σκαγια 54% στον κυκλο
Η μετατοπιση της τουφεκιας οφειλεται σε δυνατο βορειο ανεμο που μας φυσουσε καθετα στο ""πεδιο βολης"" μας
Ενδεικτικα η τσιχλα θελει 260+ σκαγια καταλληλης ενεργειας στον κυκλο σε καθε αποσταση
Εχω και στα 35μ με τον ιδιο συνδυασμο ουσιαστικα (απλα το 32γρ νο9 ειναι του Δουβρη), αλλα με το κινητο δε βγηκε καλη η φωτο και περιμενω το απογευμα το φιλο να μου φερει τα χαρτονια σπιτι, να το φωτογραφησω με την ψηφιακη και να κανω αναλυση.
Ριξαμε και μια τουφεκια στα 40μ με την Raffaello Crio του φιλου με 2* Gemini και ρουμελιωτη 32γρ νο8, η μετατοπιση της τουφεκιας απ τον αερα ηταν τουλ 40 ποντους, σκορπισε, στον κυκλο που λογω της μετατοπισης πηγε τερμα αριστερα και κατω, μπηκαν λιγο πανω απο 100 σκαγια και θελω να την ξαναδω σε νορμαλ καιρικες συνθηκες, γτ συμπερασμα δε βγηκε.
Ευχαριστω πολυ το φιλο @gvp9000 για τη βοηθεια
Βασίλη η τουφεκια φαίνεται να σου έχεις φύγει κάτω εξου και το φτωχό ποσοστό συγκεντρωσης για αυτά τα μέτρα. Βέβαια η τσιχλα εκεί μέσα έστω και έτσι θα έμενε στον τόπο
 
Βασίλη η τουφεκια φαίνεται να σου έχεις φύγει κάτω εξου και το φτωχό ποσοστό συγκεντρωσης για αυτά τα μέτρα. Βέβαια η τσιχλα εκεί μέσα έστω και έτσι θα έμενε στον τόπο
και οι τρεις που επεχείρισα έτσι έφυγαν, λόγω του αέρα, όσο απομακρυνόμουν όλο και περισσότερο.
διαπίστωσα ότι είναι μπελαλοδουλειά το χαρτόνι και ειδικά με τέτοιο καιρό, δε νομίζω να έχω ξανά την υπομονή για εκτεταμένες δοκιμές.
αυτό το 2* gemini με την raf crio θέλω να το ξαναδώ όμως, γτ έφυγε αρκετά η τουφεκιά και δεν κατάλαβα τι ψάρια πιάνει.
οι στόχοι ήταν από χαρτόνια νερών, 76χ112, δλδ η μια διάσταση μου ερχόταν "κουτι" ας το πούμε για να φτιάξω μετά εύκολα τον κύκλο.
αν ήταν κέντρο οι βολές θα ήταν και πιο αντικειμενικό το αποτέλεσμα.
λογικά ναι τον κύκλο ίσως έπρεπε να τον τοποθετήσω και λίγο εκτός χαρτιού, αλλά ακόμα κι έτσι, ας πούμε σε μια βολή περπατητού τσίχλας, που είναι δύσκολο να είσαι κέντρο, αν το πουλί δεν έχει "ανεμίσει", θα έφερνε τούμπα η τσιχλίτσα :)
τι 54% τι 60% πχ, αφού η τουφεκιά σε αριθμό σκαγιών πάει σωστά και οπτικά είναι καλή, προχωραω με αυτό το τσοκ
σε περπατητό έτσι όπως είδα τις βολές απ' το τριάρι, θα προτιμώ το τεσσαρι, γτ συνήθως τουφεκαμε μέχρι 30μ μαξ, έναν μικρο στοχο, γρηγορο που πλέον πετάει μόνο χαμηλά και αθόρυβα (αλλαξε συνήθειες) με ζικ ζακ κλπ
για μπασίματα, όπως είπα και σε άλλο τοπικ, θα εχω το 2* για πρώτη επιλογή. μακάρι να πέσουμε σε καλό μπάσιμο και να χρειάζεται πιο ανοιχτό τσοκ.
ο ασσος και ο κύλινδρος πιστεύω μου είναι αχρείαστα και δε νομίζω να μου προσφέρουν και κατι καλύτερο απ' τα 2-3-4 στην τσίχλα και το τρυγονάκι που κυνηγω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top