Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πως σας φαίνονται αυτές οι διαστάσεις σε εκατοστά των θηραμάτων ;
Μεγάλες, μικρές, κανονικές ;;;

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο το οποίο πρέπει να έχει τέτοιες διαστάσεις όση η επιφάνεια των ζωτικών σημείων των θηραμάτων.
(δεν ψάχνουμε την τρίχα ... αν είναι λογικές ή αν κάποιος έχει καμιά σοβαρή ένσταση)

Τα ίδια για τον αριθμό σκαγιών (στο κίτρινο)

Untitled 11.jpg
 
Δυο παλαιοτερες δοκιμες στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα σε Ν3 σκαγια....Ισως κανουν για
καποιους φιλους και συναδελφους που κυνηγουν παπι....και οχι μονο.
Η μια με βυσμα ....και η αλλη με γνησια μαλλινη....που ισως να συγχωρει καποια σκοπευτικα λαθη!!!

εικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-27.jpgεικόνα_Viber_2021-02-21_22-09-49.jpg
Και με γνησια μαλλινη....
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-10.jpgεικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-37.jpgεικόνα_Viber_2021-02-22_19-14-03.jpg
 
Δυο παλαιοτερες δοκιμες στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα σε Ν3 σκαγια....Ισως κανουν για
καποιους φιλους και συναδελφους που κυνηγουν παπι....και οχι μονο.
Η μια με βυσμα ....και η αλλη με γνησια μαλλινη....που ισως να συγχωρει καποια σκοπευτικα λαθη!!!

View attachment 33442View attachment 33443
Και με γνησια μαλλινη....
View attachment 33444View attachment 33445View attachment 33447
Σκέτο δηλητήριο τα φυσίγγια σου κ Νίκο πολλά μπράβο! Την μάλλινη με optudatorκ χαρτάκι την στήνεις;
 
Πως σας φαίνονται αυτές οι διαστάσεις σε εκατοστά των θηραμάτων ;
Μεγάλες, μικρές, κανονικές ;;;

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο το οποίο πρέπει να έχει τέτοιες διαστάσεις όση η επιφάνεια των ζωτικών σημείων των θηραμάτων.
(δεν ψάχνουμε την τρίχα ... αν είναι λογικές ή αν κάποιος έχει καμιά σοβαρή ένσταση)

Τα ίδια για τον αριθμό σκαγιών (στο κίτρινο)

View attachment 33436
Να ανεβάσεις τα μήκη κατά 2cm στο κάθε ένα θα βρίσκεσαι πιο κοντά στην πραγματικοτητα
 
Απόσταση 36,50 μετρα τσοκ 3*!
Σκάγια στον κύκλο 230
Συγκέντρωση 71%
View attachment 33480
Πολύ ωραίο αποτύπωμα Βαγγέλη! Μπράβο! Ερώτηση: σε πόσα στάδια κλείσιμο? Την έχεις δοκιμάσει στο κυνήγι? Η βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο? Προσωπικά μου αρέσει γιατί δεν είναι τόσο σφιχτή η έτσι μου φένεται!
 
Πολύ ωραίο αποτύπωμα Βαγγέλη! Μπράβο! Ερώτηση: σε πόσα στάδια κλείσιμο? Την έχεις δοκιμάσει στο κυνήγι? Η βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο? Προσωπικά μου αρέσει γιατί δεν είναι τόσο σφιχτή η έτσι μου φένεται!
Γιάννη για το συγκεκριμένο τσοκαρισμα είναι αρκετά σφιχτή......... Τα στάδια είναι χάραξη,κωνινη,τρίτο και ρελι! Σε θήραμα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά πιστεύω ότι θα τα πάει πολύ καλά..........
 
Πως σας φαίνονται αυτές οι διαστάσεις σε εκατοστά των θηραμάτων ;
Μεγάλες, μικρές, κανονικές ;;;

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο το οποίο πρέπει να έχει τέτοιες διαστάσεις όση η επιφάνεια των ζωτικών σημείων των θηραμάτων.
(δεν ψάχνουμε την τρίχα ... αν είναι λογικές ή αν κάποιος έχει καμιά σοβαρή ένσταση)

Τα ίδια για τον αριθμό σκαγιών (στο κίτρινο)

View attachment 33436
Αν αλλαξεις τους τιτλους μηκος -πλατος θα γινεις πιο κατανοητος. Πχ ο λαγος εχει μηκος 20 εκ(αξονας Χ, οριζοντια ) και υψος 10 εκ (αξονας Ψ, καθετα)
 
Αν αλλαξεις τους τιτλους μηκος -πλατος θα γινεις πιο κατανοητος. Πχ ο λαγος εχει μηκος 20 εκ(αξονας Χ, οριζοντια ) και υψος 10 εκ (αξονας Ψ, καθετα)
Θεωρωντας παντα σαν εικονα αυτη της τραβερσας (και μονο σωμα ), προτεινω
τσιχλα 5χ3
ορτυκι 8χ4
τρυγονι 8χ4
φασα 10χ5
μπεκατσα 10χ4
περδικα 10χ5
λαγος 25χ15
με τα αλλα δεν γνωριζομαστε ;)
 
Αν αλλαξεις τους τιτλους μηκος -πλατος θα γινεις πιο κατανοητος. Πχ ο λαγος εχει μηκος 20 εκ(αξονας Χ, οριζοντια ) και υψος 10 εκ (αξονας Ψ, καθετα)
Θα το κάνω στην τελική έκδοση, ευχαριστώ.

Η λογική είναι απλή.
Φτιάχνουμε ένα ορθογώνιο με αυτές τις διαστάσεις, σε ένα χαρτί.
Είναι το εμβαδό του ορθογωνίου περίπου όσο το εμβαδό του θηράματος ή των ζωτικών σημείων του.
Στον λαγό πχ το 200cm2 είναι η περιοχή των ζωτικών οργάνων και όχι όλη η επιφάνειά του.
 
Σκέτο δηλητήριο τα φυσίγγια σου κ Νίκο πολλά μπράβο! Την μάλλινη με optudatorκ χαρτάκι την στήνεις;
Σακη μου σου γραφω αναλυτικα το στησιμο φιλε μου!!!


12/76 Καλυκας Νομπελ - ΤΕΚΝΑ - 615 - 2,05Χ48+2 αλευρι-κουβετ ( obturator 6,5 xil. )+2χαρτακια cal 12 +
10 χιλιοστα γνησια μαλλινη ( τσοχα ...οχι ντιανα )+ 2 χαρτακια cal12 - N3 - Kενος απατητος χωρος 12 χιλιοστα.
75 - 64 τελικο υψος ρελιασματος....
Να πατησεις λιγο με 3το σταδιο...1ον για μην εχεις λακουβα..και 2ον....διαπιστωσα μετα απο αρκετες
δοκιμες οτι σε 12/76 ( 75 ) οταν εχουμε 12 χιλιοστα κενο χωρο και με την χρηση 3του σταδιου εχω πολυ
καλυτερα αποτελεσματα....και σε συγκεντρωση και κατανομες...απ'οτι εχω οταν κλεινω στα 10 -11 χιλιοστα
σε 2 σταδια. ;) :)

Κοιτα....3το σταδιο..δεν θελει περισσοτερο πατημα για να κατεβει περισσοτερο....κλεισιμο - ρελιασμα.

εικόνα_Viber_2021-10-04_20-46-30-150.jpgεικόνα_Viber_2021-10-04_20-46-56-611.jpgεικόνα_Viber_2021-10-04_20-47-22-156.jpgεικόνα_Viber_2021-10-04_20-47-58-974.jpgεικόνα_Viber_2021-10-04_20-56-18-982.jpg

Εαν σου αφησει τρυπα...βαλε ενα σκαγι στην διαμετρο της τρυπας...πιεσε το λιγο και κλεισε την τρυπα
να μην σου φευγει το αλευρι. ;)
 
Νεο πραμα στο παζαρι
Κυρ Νικοοοο
Μην το παρεις για δοκιμη !!!
αυτα θα χει 30 το κουτι πιστευω ισως και παραπανω

Χρυσανθε....οπως το ''πανε''.....σε λιγο καιρο θα δινουμε κωλο φιλαρα μου.... για να παρουμε ενα κουτι φυσιγγια..!!!
 
Θεωρωντας παντα σαν εικονα αυτη της τραβερσας (και μονο σωμα ), προτεινω
τσιχλα 5χ3
ορτυκι 8χ4
τρυγονι 8χ4
φασα 10χ5
μπεκατσα 10χ4
περδικα 10χ5
λαγος 25χ15
με τα αλλα δεν γνωριζομαστε ;)
Κοίτα τι γίνεται στην τσίχλα.
Η τσίχλα είναι ο λόγος που ζήτησα την γνώμη σας.
610 σκάγια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τρυγόνι 430 σκάγια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

1633375586609.png
 
Κοίτα τι γίνεται στην τσίχλα.
Η τσίχλα είναι ο λόγος που ζήτησα την γνώμη σας.
610 σκάγια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Τρυγόνι 430 σκάγια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

View attachment 33527
Οσο αυξανει το μεγεθος του θηραματος, μειωνεται ο αριθμος σκαγιων της γομωσης που χρειαζομαστε. Ειναι απο τα σημεια που η βλητικη ειναι υπερ μας. Μας δινεται ετσι η δυνατοτητα να αυξησουμε το μεγεθος των σκαγιων.
Ετσι πχ εχουμε το παραδοξο να θελουμε 600 σκαγια για να παρει 2 η τσιχλα , αλλα μονο 50 για να παρει 4 ο λαγος. Σαν συνεπεια αυτου μια γομωση 32 γρ μπορει να ειναι οριακα λιγη για την τσιχλα, αλλα μια 36γρ υπερβολικη για το λαγο
 
αυτος ο πινακας δεν περναει κανενα τσεκ
πχ επιφανεια τσιχλας 50 εκ, λαγου 250 εκ. Πεντε τσιχλες καλυπτουν ενα λαγο ;;;;;
Κάποιος συνάδελφος πρότεινε να αυξήσω κατά 2cm όλα τα μήκη.
Αυτό είναι το αποτέλεσμα.
 
Οσο αυξανει το μεγεθος του θηραματος, μειωνεται ο αριθμος σκαγιων της γομωσης που χρειαζομαστε. Ειναι απο τα σημεια που η βλητικη ειναι υπερ μας. Μας δινεται ετσι η δυνατοτητα να αυξησουμε το μεγεθος των σκαγιων.
Ετσι πχ εχουμε το παραδοξο να θελουμε 600 σκαγια για να παρει 2 η τσιχλα , αλλα μονο 50 για να παρει 4 ο λαγος. Σαν συνεπεια αυτου μια γομωση 32 γρ μπορει να ειναι οριακα λιγη για την τσιχλα, αλλα μια 36γρ υπερβολικη για το λαγο
Και εγώ τόσα σκάγια είχα βγάλει για την τσίχλα ... περίπου 600.
Αλλά τα 32γρ #9 έχουν 595 !!!
Άρα θέλουμε 100% συγκέντρωση για μια τσίχλα στα 36μ ;

Θεωρώ ότι αυτοί οι πίνακες πρέπει να αντιμετωπίζονται μόνο σαν μπούσουλας και όχι σαν ευαγγέλιο.
Επίσης ο αριθμός των σκαγιών είναι απλά αυτός που οι πιθανότητες γέρνουν προς το μέρος μας και όχι προς το μέρος του θηράματος.
Σίγουρα δεν είναι αυτοί που εγγυώνται 100% επιτυχία ...

Στον αρχικό πίνακα που είχα ποστάρει, 270 σκάγια στην τσίχλα σημαίνει
στο #9 συγκέντρωση 45% στα 36μ απόδοση περίπου 4,5*
στο #8 συγκέντρωση 60% στα 36μ απόδοση περίπου 3*
που εγώ τα βρίσκω λογικά, αλλά που φυσικά δεν εγγυώνται 100% καταβολή.

ίσως να βάλω και λίγο στατιστική στο φύλλο πχ 70% πιθανότητες καταβολής ... έτσι τα υπερβολικά νούμερα θα μειωθούν (όπως και οι πιθανότητες κάρπωσης φυσικά :) )
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top