Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έστω 2 φυσίγγια με ίδια γραμμάρια σκάγια, ίδιο κλείσιμο, ίδιο κυάθιο κτλ αλλά διαφορετική πυρίτιδα.
Η πρώτη καίγεται όπως η μπλέ και η δεύτερη όπως η κόκκινη.

Το εμβαδό κάτω από τις καμπύλες καθορίζει κατά κύριο λόγο τις τελικές ταχύτητες.

Η κόκκινη καμπύλη θα παράξει μεγαλύτερη ταχύτητα με μικρότερη μέγιστη πίεση και ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.
Η μπλέ καμπύλη θα παράξει μικρότερη ταχύτητα με μεγαλύτερη μέγιστη πίεση και ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ.
Αν η μέγιστη πίεση ξεπεράσει τα όρια ελαστικότητας του ατσαλιού της κάνης, θα υπάρξουν μόνιμες παραμορφώσεις ή διάρρηξη της κάνης.

Συμπέρασμα ... δεν είναι ασφαλές από την ανάκρουση να βγάζουμε συμπέρασμα για την μέγιστη πίεση άρα για την ασφάλεια ενός φυσιγγίου.
Ο μόνος ΑΣΦΑΛΗΣ τρόπος είναι το κανονάκι.

Για ένα ασφαλές φυσίγγι ενδιαφέρει μόνο η μέγιστη πίεση και τίποτα άλλο.
Η μεγάλη μέγιστη πίεση όμως δεν σημαίνει ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη ταχύτητα, άρα και μεγαλύτερη ανάκρουση.

Αυτό πιστεύω αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε.

Στα διαγράμματα έχω υπερβάλει για να δείξω τι θέλω να πω ...

View attachment 33276

Σωστα τα λες φιλε!!! Απο ανακρουση ειναι λαθος συμπερασμα....Το λεμε περισσοτερο απο ''συνηθεια''....
Και οντως ειναι λαθος. Τα Bar μονο σε κανονακι μετριωνται....
Τωρα οσον αφορα την καμπυλη καυσης.....εκει τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα....μπαινουν πολλοι
παραγοντες για να βγαλεις το επιθυμητο αποτελεσμα.
 
View attachment 33272
Μοντεφελτρο 3* μαμά, Ρουμελιώτης 32γρ νο9 στα 30 μετρα. 321 σκαγια 54% στον κυκλο
Η μετατοπιση της τουφεκιας οφειλεται σε δυνατο βορειο ανεμο που μας φυσουσε καθετα στο ""πεδιο βολης"" μας
Ενδεικτικα η τσιχλα θελει 260+ σκαγια καταλληλης ενεργειας στον κυκλο σε καθε αποσταση
Εχω και στα 35μ με τον ιδιο συνδυασμο ουσιαστικα (απλα το 32γρ νο9 ειναι του Δουβρη), αλλα με το κινητο δε βγηκε καλη η φωτο και περιμενω το απογευμα το φιλο να μου φερει τα χαρτονια σπιτι, να το φωτογραφησω με την ψηφιακη και να κανω αναλυση.
Ριξαμε και μια τουφεκια στα 40μ με την Raffaello Crio του φιλου με 2* Gemini και ρουμελιωτη 32γρ νο8, η μετατοπιση της τουφεκιας απ τον αερα ηταν τουλ 40 ποντους, σκορπισε, στον κυκλο που λογω της μετατοπισης πηγε τερμα αριστερα και κατω, μπηκαν λιγο πανω απο 100 σκαγια και θελω να την ξαναδω σε νορμαλ καιρικες συνθηκες, γτ συμπερασμα δε βγηκε.
Ευχαριστω πολυ το φιλο @gvp9000 για τη βοηθεια
Αν ξανακάνεις δοκιμή με το δυαστερο gemini , ρίξε καμιά τουφέκια στα 40 45 μ με 6,5,4 να δούμε τι κάνει.
Είναι το πορτεντ που προεξέχει συν 2 πόντους;
 
Εκανα μερικες δοκιμες εχθες με αρκετο αερα....ηθελα να ξανα τσεκαρω την μετατοπιση
της τουφεκιας απο τον στοχο.
Το κινητο εδινε ταχυτητα ανεμου βορειοανοτολικος 28-38 km/h.
Mε πατεντα και ''κοπο'' στηριξα τον στοχο....
Στα 35 μετρα και 3* αστρα μαμα η μετατοπιση ειναι αισθητη....ποσο μαλλον στα 50 μετρα!!!
Συμπερασμα δικο μου....Οταν εχουμε πλαγιο ανεμο ΠΧ στην δεξια μας πλευρα....σε αριστερη τραβερσα
η προσκοπευση πρεπει να ειναι μικροτερη!!
Ο Στοχος στηνεται παντα ορθιος...ενω στις αποτυπωσεις τον βλεπετε πλαγιαστο.
Ανεβαζω τις φωτο....να δειτε την μετατοπιση της τουφεκιας. :)

εικόνα_Viber_2021-08-25_14-26-23-200.jpg

Ετσι στηνω τον στοχο....Η φωτο ειναι απο παλαιοτερη δοκιμη.....

εικόνα_Viber_2021-10-01_20-47-27-607.jpgεικόνα_Viber_2021-10-01_20-48-35-648.jpgεικόνα_Viber_2021-10-01_20-49-27-465.jpg

Επισεις μετρησα 3 μονοβολα σε 12/70 - 68,5 -57 και 67,4 -56 -με βληματα 32 γραμμαριων Deer και
Gualangi.
1η βολη - βλημα gualandi -68,5 - 57 -SIPE -CX2000 -1,70X32- V1,5-428m/s
2η βολη - βλημα to ιδιο - 67,4 - 56 SIPE - CX2000 - 1,70X32-V1,5-433m/s
3η βολη -βλημα DEER - 68,5- 60 SIPE - CX2000 - 1.70X32-V15-423m/s

Αυτα με την SIPE....
Τα ιδια βληματα με ΤΕΚΝΑ στο 2,10χ32 δινουν V1,5-488- 500 m/s
Διαλεγετε.....και φτιαχνετε παιδες!!! ;) :)

ΥΓ, Παλι αχταρμα τα εκανα με τις φωτο!!! :D
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2021-10-01_20-49-04-811.jpg
    εικόνα_Viber_2021-10-01_20-49-04-811.jpg
    199,3 KB · Προβολές: 20
Εκανα μερικες δοκιμες εχθες με αρκετο αερα....ηθελα να ξανα τσεκαρω την μετατοπιση
της τουφεκιας απο τον στοχο.
Το κινητο εδινε ταχυτητα ανεμου βορειοανοτολικος 28-38 km/h.
Mε πατεντα και ''κοπο'' στηριξα τον στοχο....
Στα 35 μετρα και 3* αστρα μαμα η μετατοπιση ειναι αισθητη....ποσο μαλλον στα 50 μετρα!!!
Συμπερασμα δικο μου....Οταν εχουμε πλαγιο ανεμο ΠΧ στην δεξια μας πλευρα....σε αριστερη τραβερσα
η προσκοπευση πρεπει να ειναι μικροτερη!!
Ο Στοχος στηνεται παντα ορθιος...ενω στις αποτυπωσεις τον βλεπετε πλαγιαστο.
Ανεβαζω τις φωτο....να δειτε την μετατοπιση της τουφεκιας. :)

View attachment 33327

Ετσι στηνω τον στοχο....Η φωτο ειναι απο παλαιοτερη δοκιμη.....

View attachment 33328View attachment 33329View attachment 33331

Επισεις μετρησα 3 μονοβολα σε 12/70 - 68,5 -57 και 67,4 -56 -με βληματα 32 γραμμαριων Deer και
Gualangi.
1η βολη - βλημα gualandi -68,5 - 57 -SIPE -CX2000 -1,70X32- V1,5-428m/s
2η βολη - βλημα to ιδιο - 67,4 - 56 SIPE - CX2000 - 1,70X32-V1,5-433m/s
3η βολη -βλημα DEER - 68,5- 60 SIPE - CX2000 - 1.70X32-V15-423m/s

Αυτα με την SIPE....
Τα ιδια βληματα με ΤΕΚΝΑ στο 2,10χ32 δινουν V1,5-488- 500 m/s
Διαλεγετε.....και φτιαχνετε παιδες!!! ;) :)

ΥΓ, Παλι αχταρμα τα εκανα με τις φωτο!!! :D
Βγάζω τίποτα σωστό ή όλα είναι λάθος ????

11111.jpg

Νέα version ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-αγριόχηνες.880/page-38#post-630953
 
~35μ 3'' crio plus 32γρ νο9 216σκαγια.jpg35m 3'' crio plus 32gr no9 (douvris) 165 skagia.png
Δύο δοκιμές στην ίδια ουσιαστικά απόσταση (42 μεγάλα βήματα μου, βγαίνουν άνετα στα 35μ), με διαφορά μίας ημέρας. Ίδιο τσοκ (3* μαμά), φυσίγγι 32γρ Νο9. Επάνω Ρουμελιώτη, κάτω Δούβρη. Η πάνω πήγε καλά, στο κομμάτι που λείπει χαρτόνι, λογικά θα συμπληρωνόταν με περίπου 30 σκάγια ακόμα, όπως είχα πει και προχθές, θα ήταν μια οριακά καλή κατανομή για τσίχλα με 3* μαμά και 35μ. Η κάτω ίσως και λόγω του δυνατού βοριά?? που επικρατούσε, διαφοράς φυσιγγίου?? σκόρπισε, έβαλε 50 σκάγια λιγότερα απ' την πρώτη, που της λείπει και επιφάνεια χαρτονιού.
Ευχαριστώ τον @gvp9000 που μου έφτιαξε την πρώτη φωτό και μου έδειξε πως να τις επεξεργάζομαι μόνος μου.

Το πρώτο και πρόχειρο συμπέρασμά μου, 2* νο8 στα μπασίματα(πχ Ρουμελιώτη 28-30-32γρ που είναι γρήγορα και συγκεντρωτικά και άλλες αντίστοιχες επιλογές), 4* στα περπατητά με νο9 φυσίγγια 28-30-32γρ ανάλογα τις καιρικές συνθήκες.
Το 3* για ενδιάμεσες καταστάσεις, πχ τρυγόνι το καλοκαίρι, που σπάνια τους ρίχνω μετά τα 35μ. με νο8.
 
View attachment 33363View attachment 33365
Δύο δοκιμές στην ίδια ουσιαστικά απόσταση (42 μεγάλα βήματα μου, βγαίνουν άνετα στα 35μ), με διαφορά μίας ημέρας. Ίδιο τσοκ (3* μαμά), φυσίγγι 32γρ Νο9. Επάνω Ρουμελιώτη, κάτω Δούβρη. Η πάνω πήγε καλά, στο κομμάτι που λείπει χαρτόνι, λογικά θα συμπληρωνόταν με περίπου 30 σκάγια ακόμα, όπως είχα πει και προχθές, θα ήταν μια οριακά καλή κατανομή για τσίχλα με 3* μαμά και 35μ. Η κάτω ίσως και λόγω του δυνατού βοριά?? που επικρατούσε, διαφοράς φυσιγγίου?? σκόρπισε, έβαλε 50 σκάγια λιγότερα απ' την πρώτη, που της λείπει και επιφάνεια χαρτονιού.
Ευχαριστώ τον @gvp9000 που μου έφτιαξε την πρώτη φωτό και μου έδειξε πως να τις επεξεργάζομαι μόνος μου.

Το πρώτο και πρόχειρο συμπέρασμά μου, 2* νο8 στα μπασίματα(πχ Ρουμελιώτη 28-30-32γρ που είναι γρήγορα και συγκεντρωτικά και άλλες αντίστοιχες επιλογές), 4* στα περπατητά με νο9 φυσίγγια 28-30-32γρ ανάλογα τις καιρικές συνθήκες.
Το 3* για ενδιάμεσες καταστάσεις, πχ τρυγόνι το καλοκαίρι, που σπάνια τους ρίχνω μετά τα 35μ. με νο8.
Δοκίμασε κ το 4 κ το 2 να δεις τί γίνεται... Στην ίδια απόσταση για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης να δεις σε τί θα καταλήξεις...
 
View attachment 33363View attachment 33365
Δύο δοκιμές στην ίδια ουσιαστικά απόσταση (42 μεγάλα βήματα μου, βγαίνουν άνετα στα 35μ), με διαφορά μίας ημέρας. Ίδιο τσοκ (3* μαμά), φυσίγγι 32γρ Νο9. Επάνω Ρουμελιώτη, κάτω Δούβρη. Η πάνω πήγε καλά, στο κομμάτι που λείπει χαρτόνι, λογικά θα συμπληρωνόταν με περίπου 30 σκάγια ακόμα, όπως είχα πει και προχθές, θα ήταν μια οριακά καλή κατανομή για τσίχλα με 3* μαμά και 35μ. Η κάτω ίσως και λόγω του δυνατού βοριά?? που επικρατούσε, διαφοράς φυσιγγίου?? σκόρπισε, έβαλε 50 σκάγια λιγότερα απ' την πρώτη, που της λείπει και επιφάνεια χαρτονιού.
Ευχαριστώ τον @gvp9000 που μου έφτιαξε την πρώτη φωτό και μου έδειξε πως να τις επεξεργάζομαι μόνος μου.

Το πρώτο και πρόχειρο συμπέρασμά μου, 2* νο8 στα μπασίματα(πχ Ρουμελιώτη 28-30-32γρ που είναι γρήγορα και συγκεντρωτικά και άλλες αντίστοιχες επιλογές), 4* στα περπατητά με νο9 φυσίγγια 28-30-32γρ ανάλογα τις καιρικές συνθήκες.
Το 3* για ενδιάμεσες καταστάσεις, πχ τρυγόνι το καλοκαίρι, που σπάνια τους ρίχνω μετά τα 35μ. με νο8.
Αίσθηση κλωτσιματος του Ρουμελιώτη ;
 
Ντοκτορ μου , νομιζω οτι τα 35 μετρα που δοκιμαζεις τα Ν9 σκαγια ειναι ''λαθος''....
Τα ψιλα σκαγια μεχρι και το Ν7 τα δοκιμαζουμε στα 30 μετρα.
Εαν στα 30 μετρα με 3* βγαζει το φυσιγγιο ενα 60-65 % εισαι ΟΚ...
Απο εκει και περα....επιλεγεις εσυ την αποσταση και με τι τσοκ θα βαλεις στα κυνηγια σου φιλε μου!!!
 
Εγώ αντίθετα με την άποψη του Νίκου πιστεύω πως όλες οι δοκιμές πρέπει να γίνονται στα 35 μέτρα για να έχεις ένα μπουσουλα να πω ότι με το 9αρι δεν σήκωνες όπλο πάνω από τα 30 αφού σηκώνεις και στα 40 και εξάλλου επισήμως το δραστικό βεληνεκές του 12αριου είναι στα 36.5 και εκεί έχει βγει και η ποσοστοση των τσοκ με 7.1/2 . Εγώ τι πάντα δοκιμές έκανα στα 36 μέτρα τα 30 τα θεωρώ κοντά εκτός και αν δοκιμάζω με 4και 5 άστρα που δεν κάνω ποτέ δοκιμές με αυτά τα τσοκ .Οι κοντινές δοκιμές μου είναι από 15 μέτρα και κάτω. Η απόσταση 15 έως 30 θεωρώ ότι σκοτώνεις πάντα με το 3αστρα εκτός και εάν έχεις μέσα πίτουρο .
 
Αίσθηση κλωτσιματος του Ρουμελιώτη ;
Καταρχάς εγώ κυνηγούσα κάποια χρόνια τώρα με το πλάγιο ρομπυστ που έχει κώνους σκαλοπάτι και το κλώτσημα ήταν στην ημερήσια διάταξη. 32γρ δεν τολμούσα να του βάλω, όχι καλοκαίρι, ούτε το χειμώνα. Τώρα κάτι λίγα 32γρ που έριξα ήταν οκ έως ανεκτά.
Όταν ρίχνεις σε χαρτόνι την ακούς περισσότερο την ανάκρουση, στο κυνήγι απορροφημένος απ' το θήραμα όχι τόσο.
Όταν έριξα στα χαρτόνια με κλώτσησε λοιπόν, το όπλο φυσικά είναι και ελαφρύ. Στις καρακάξες είχε ένα νορμάλ κλώτσημα που δεν ήταν ανυπόφορο.
Κάτι λίγα Εχπρες32 πχ που έριξα κατακαλοκαιρο ήταν μέλι, δεν κατάλαβα τίποτα. Τα οποία δεν τα άντεχα στο δικαννο πχ.
Δοκίμασε κ το 4 κ το 2 να δεις τί γίνεται... Στην ίδια απόσταση για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης να δεις σε τί θα καταλήξεις...
Περιμένω τώρα και τα μπασίματα να δω και επι του πεδίου, ένα χαρτόνι μου εχει μεινει ακόμα, θα ηθελα σίγουρα να δω το 2* του στα 40μ με λίγο χονδρότερο σκάγι τι ψαρια πιάνει, αλλά μάλλον θα το προλάβουν οι τσιχλιτσες. Αρι εσυ τα μαμά εν τέλει τα ""κατάργησες""??
Ντοκτορ μου , νομιζω οτι τα 35 μετρα που δοκιμαζεις τα Ν9 σκαγια ειναι ''λαθος''....
Τα ψιλα σκαγια μεχρι και το Ν7 τα δοκιμαζουμε στα 30 μετρα.
Εαν στα 30 μετρα με 3* βγαζει το φυσιγγιο ενα 60-65 % εισαι ΟΚ...
Απο εκει και περα....επιλεγεις εσυ την αποσταση και με τι τσοκ θα βαλεις στα κυνηγια σου φιλε μου!!!
Κυριε Νικο με το δίκαννο τουφεκουσα πολύ μακρια (κι αρκετά μετα τα 35μ) με ψιλά σκάγια, γι' αυτό και το τραβάω τόσο, για να ξερω αν με το καινούριο οπλο, αξίζει να συνεχίζω να σηκώνω εκεί το οπλο ή είναι κριμα για το θήραμα. οι δοκιμές μου έχουν στόχο το κυνήγι μου και μόνο δηλαδή.
 
ΟΚ , Ντοκτορ μου!!! Και εσυ και ο Γιαννης ( κυνηγος ) εχουν λογικη αυτα που λετε...
Τωρα εαν εισαι ευχαριστημενος με αυτο το 28και 36% ολα καλα...φιλε !!!

Και δεν το λεω για να εχεις μεγαλυτερο ποσοστο στα 30 μετρα...απλα ο καθε ενας μας εχει τον δικο του
τροπο δοκιμων!!
 
Ναι τα έχω δώσει σε φίλους τα μαμά μία δεκαετία τώρα... Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ακριβώς τι ψάρια έπιαναν, έχουν περάσει πολλά χρόνια, σίγουρα ένα briley ic και ένα im που είχα πάρει ήταν πάρα πολύ καλύτερα οπότε έμεινα εκεί τα πρώτα χρόνια κ μετά λόγω συγκυριών κατάφερα κ δοκιμάσα πολλά ακόμα τσοκ...
Για εμένα τα ποσοστά σου είναι χαμηλά ωστόσο έχω δει αρκετά όπλα που ενώ ας πούμε τα 3 άστρα ήταν σχετικά ανοιχτά, τα 4 η τα 2 ήταν πολύ καλύτερα... Κ στο δικό μου όπλο το ίδιο είχε συμβεί... το 3 ήταν το χειρότερο τσοκ...
Πάντως στα μπασιματα μείνει στο 9 κ όχι στο 8... Να κλέψεις λίγο τη χαμηλή συγκέντρωση με τα περισσότερα σκάγια.... ;)
Δοκίμασε τα 4 κ τα 2 άστρα πάντως, επιμένω...
 
View attachment 33272
Μοντεφελτρο 3* μαμά, Ρουμελιώτης 32γρ νο9 στα 30 μετρα. 321 σκαγια 54% στον κυκλο
Η μετατοπιση της τουφεκιας οφειλεται σε δυνατο βορειο ανεμο που μας φυσουσε καθετα στο ""πεδιο βολης"" μας
Ενδεικτικα η τσιχλα θελει 260+ σκαγια καταλληλης ενεργειας στον κυκλο σε καθε αποσταση
Εχω και στα 35μ με τον ιδιο συνδυασμο ουσιαστικα (απλα το 32γρ νο9 ειναι του Δουβρη), αλλα με το κινητο δε βγηκε καλη η φωτο και περιμενω το απογευμα το φιλο να μου φερει τα χαρτονια σπιτι, να το φωτογραφησω με την ψηφιακη και να κανω αναλυση.
Ριξαμε και μια τουφεκια στα 40μ με την Raffaello Crio του φιλου με 2* Gemini και ρουμελιωτη 32γρ νο8, η μετατοπιση της τουφεκιας απ τον αερα ηταν τουλ 40 ποντους, σκορπισε, στον κυκλο που λογω της μετατοπισης πηγε τερμα αριστερα και κατω, μπηκαν λιγο πανω απο 100 σκαγια και θελω να την ξαναδω σε νορμαλ καιρικες συνθηκες, γτ συμπερασμα δε βγηκε.
Ευχαριστω πολυ το φιλο @gvp9000 για τη βοηθεια
Οπτικά ,χωρίς να μετρήσεις σκάγια κλπ, η τουφεκιά αυτή είναι μια χαρά για τις τσίχλες σε νορμάλ αποστάσεις. Στο μάτι δεν πήγε καλά η τελευταία φωτό.
 
Ένα θέμα με τα συμβατικά τσοκ νομίζω είναι ότι δεν ανοίγουν σωστά οι τάπες (όπως στη φωτό) και αυτό μπορεί να χαλάει ακόμα περισσότερο την κατανομή.
Μία τουφεκιά με Τζεμινι με τρύπες πάντως η τάπα άνοιξε τέλεια, σαν γαρύφαλλο.
 

Attachments

  • IMG_20210928_175342.jpg
    IMG_20210928_175342.jpg
    226,7 KB · Προβολές: 40
Αυτό το θέμα της συμπεριφοράς των τάπων και του ύψους του κάλυκα είναι άλυτο στα εργοστασιακά και είναι θέμα που παίζει μεγάλο ρόλο .Και εγώ όταν γέμιζα δεν έκοβα ούτε κάλυκες ούτε χάραζα τάπες αλλά είχα πολύ σταθερά τα υπόλοιπα βέβαια τελικά αν και είχα διαφωνισει παλαιότερα με τον Νίκο σε αυτό το θέμα χρειάζονται να τα κάνεις και τα δύο που ανέφερα παραπάνω γιατί όσο πιο σταθερά δεδομένα έχεις τόσο πιο σταθερό φυσίγγι ώστε το μόνο που να αφήνεις να είναι η διαφορά στην πυρίτιδα από παρτίδα σε παρτίδα και αστοχίες των υπολοίπων υλικών .
 
Ένα θέμα με τα συμβατικά τσοκ νομίζω είναι ότι δεν ανοίγουν σωστά οι τάπες (όπως στη φωτό) και αυτό μπορεί να χαλάει ακόμα περισσότερο την κατανομή.
Μία τουφεκιά με Τζεμινι με τρύπες πάντως η τάπα άνοιξε τέλεια, σαν γαρύφαλλο.

Δεν ξερω ουτε εαν το Τζεμινι ( εκτος και ειναι φρενου ) εχει την δυνατοτητα να κοψει τα πεταλα!!!
Εχω πεσει σε παρτιδα Ντραγκο που τα πεταλα δεν χωριζαν με το χερι....ορισμενα ηθελαν μαχαιρι!!!
Το σιγουρο ειναι οτι εαν δεν ανοιξουν ΟΛΑ τα πεταλα....η καλη κατανομη παει περιπατο...αυτο
εχω δει εγω Ντοκορ μου!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top