Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν γεμίζεις,φτιάξε μισόταπα από 26gr ως 30gr με Νο10 και μετά πες μου.;)...μιλάω για βολές σπάνιες στα ορτύκια που μου έτοιχαν άνω των 35m την ώρα που δν μπορούσα να πατήσω σκανδάλη στην κοντινή απόσταση, επιδή ήταν "περίεργη" η κατεύθυνση ορτυκιού κ σκύλου...Μιλάω πάντα για (ορτύκι,μπεκατσίνη με σκύλο φέρμας)...
δυστυχως δεν γεμιζω, αλλα καταλαβαινω τι δυναμη μπορει να παρουν τα ν10, σε λιγα γρ , απο καλογεμισμενο φυσιγγι
 
Αν γεμίζεις,φτιάξε μισόταπα από 26gr ως 30gr με Νο10 και μετά πες μου.;)...μιλάω για βολές σπάνιες στα ορτύκια που μου έτοιχαν άνω των 35m την ώρα που δν μπορούσα να πατήσω σκανδάλη στην κοντινή απόσταση, επιδή ήταν "περίεργη" η κατεύθυνση ορτυκιού κ σκύλου...Μιλάω πάντα για (ορτύκι,μπεκατσίνη με σκύλο φέρμας)...
Κώστα δεν λέω ότι τα πραγματικά και καλά σκάγια #10 δεν δουλεύουν.
Με 400m/s τρυπάνε ορτύκια στα 45m.

Άλλο όμως τι γράφει το φυσίγγι και άλλο το σκάγι που έχει μέσα. Τα ξέρεις αυτά ...
Αν βρω θα ανοίξω ένα να γελάσουμε.
 
Τέλη εγώ θα διάλεγα το πρώτο.
44μ με 8 μπίλες σε κύκλο 20-30 εκατοστά φίλε, ρίξε μονόβολο ... χίλιες φορές καλύτερα.
Ουσιαστικά ναι το πρώτο έχει πιο πολλές πιθανότητες να πάρει το γουρούνι αλλά σαν πιο ωραία τουφεκιά στο μάτι είναι η 3η
Τώρα ίσως και λόγο του συγκεκριμένου τσοκ να ήταν αυτή η συγκέντρωση με ένα 3* ίσως είχε ανοίξει περισσότερο θέλει δοκιμές
 
Kαλη η θεωρεια....πολυ καλη.....Αλλα στην πραξη....εχω δει οτι απο τετοιες τουφεκιες το θηραμα δεν πεφτει μονο εαν αστοχησεις!!! :)


εικόνα_Viber_2021-04-02_15-00-19.jpgεικόνα_Viber_2021-04-02_15-00-49.jpgεικόνα_Viber_2021-04-02_15-21-22.jpgεικόνα_Viber_2021-04-02_15-21-44.jpg

Οσοι θελουν να ξερουν....γιατι δεν επεσε το θηραμα....φτιαχνουν δικα τους φυσιγγια....Απλα πραγματα!!! ;)
 
Kαλη η θεωρεια....πολυ καλη.....Αλλα στην πραξη....εχω δει οτι απο τετοιες τουφεκιες το θηραμα δεν πεφτει μονο εαν αστοχησεις!!! :)


View attachment 33627View attachment 33628View attachment 33629View attachment 33630

Οσοι θελουν να ξερουν....γιατι δεν επεσε το θηραμα....φτιαχνουν δικα τους φυσιγγια....Απλα πραγματα!!! ;)
Σουρωτήρι πραγματικά.. Ότι μπει εκεί μέσα εξα'υ'λωθηκε..
 
Kαλη η θεωρεια....πολυ καλη.....Αλλα στην πραξη....εχω δει οτι απο τετοιες τουφεκιες το θηραμα δεν πεφτει μονο εαν αστοχησεις!!! :)


View attachment 33627View attachment 33628View attachment 33629View attachment 33630

Οσοι θελουν να ξερουν....γιατι δεν επεσε το θηραμα....φτιαχνουν δικα τους φυσιγγια....Απλα πραγματα!!! ;)
Άνοιξε μια βιοτεχνία ρε Νίκο, να μάσεις όλο το χαρτί!
 
Καλησπέρα μάγκες.. Μια ερώτηση να σας κάνω.. Ανάμεσα στα εξής φυσίγγια πιο θα διαλέγατε για μικτό κυνήγι φασσα περδικα πάντα με νορμάλ καιρό.. Rc 4 με γραμμάρια 35 και νούμερο 5 η 6..b&p long range 36 γραμμάρια επίσης 5 η 6 νούμερο η μήπως το wolf ανάμεικτα 4/6 ή 5/7 σε 38 γραμμάρια.. Πιο είναι το γρηγορότερο κ καλύτερο θεωρείται;
 
Καλησπέρα μάγκες.. Μια ερώτηση να σας κάνω.. Ανάμεσα στα εξής φυσίγγια πιο θα διαλέγατε για μικτό κυνήγι φασσα περδικα πάντα με νορμάλ καιρό.. Rc 4 με γραμμάρια 35 και νούμερο 5 η 6..b&p long range 36 γραμμάρια επίσης 5 η 6 νούμερο η μήπως το wolf ανάμεικτα 4/6 ή 5/7 σε 38 γραμμάρια.. Πιο είναι το γρηγορότερο κ καλύτερο θεωρείται;
Λαμπρο Biturbo 36 gr ν 5
 
Καλησπέρα μάγκες.. Μια ερώτηση να σας κάνω.. Ανάμεσα στα εξής φυσίγγια πιο θα διαλέγατε για μικτό κυνήγι φασσα περδικα πάντα με νορμάλ καιρό.. Rc 4 με γραμμάρια 35 και νούμερο 5 η 6..b&p long range 36 γραμμάρια επίσης 5 η 6 νούμερο η μήπως το wolf ανάμεικτα 4/6 ή 5/7 σε 38 γραμμάρια.. Πιο είναι το γρηγορότερο κ καλύτερο θεωρείται;

Για τον πατέρα μου φέτος έχω πάρει b&p mb long range και του έχει ταιριάξει πολύ καλά. Βγαίνει και σε 25αδα και είναι σχετικά οικονομικό
 
Γούστα είναι αυτά Κυριάκο. Αν το ριξεις στα 20-25 μέτρα ναι δεν είναι ιδανικό. Αν το προοριζεις όμως για ψιλομακρινες βολές (35-40-45) είναι κουφετο
Ναι ρε Κώστα αναλόγως τί κυνηγάς. Αν είμαι μέρα για υδρόβιο μια χαρά το θέλω αυτό, σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα ήθελα ένα τέτοιο φυσίγγι για μικρά πουλιά. Σαν να κυνηγάς μόνιμα με φουλ τσοκ είναι ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top