Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εννοείται Νίκο αυτό που λες ... :)
Δεν μαζεύουν τα σκάγια από μόνα τους :)

Φιλαρα μου....το ξερεις ο σε σεβομαι και σαν ανθρωπο....και για τις γνωσεις σου!!!
Τωρα εγω με την θεωρια δεν τα παω καλα....και πολλα πραγματα τα θεωρω ''λιγα''...η εαν θελεις
''αγνωστες'' λεξεις για μενα.....

Να συζητατε μερες την τουφεκια...δεν εχω ''προβλημα''...
Εχω την δικη μου θεωρια....για την ιδιογομωση...
:) :)
 
Φιλαρα μου....το ξερεις ο σε σεβομαι και σαν ανθρωπο....και για τις γνωσεις σου!!!
Τωρα εγω με την θεωρια δεν τα παω καλα....και πολλα πραγματα τα θεωρω ''λιγα''...η εαν θελεις
''αγνωστες'' λεξεις για μενα.....

Να συζητατε μερες την τουφεκια...δεν εχω ''προβλημα''... :)
Κάνε μου μια χάρη όποτε μπορείς.
Ρίξε το ίδιο φυσίγγι με full και κύλινδρο.
Μην μετράς σκάγια, θα μετρήσω εγώ.
Έχω απορία τι θα δώσει, όχι σαν ποσοστό, ούτε σαν ισοκατανομή, ούτε σαν κενά.
Θέλω να δω συμπεριφορά.
ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ δεν βιαζόμαστε εδώ ...
 
Λευτέρη τι πιστεύω.
Στην εκπυρσοκρότηση (max πιέσεις) τα σκάγια υφίστανται τις μεγαλύτερες παραμορφώσεις.

Στον κώνο, είτε αυτός είναι κοντός είτε μακρύς η ακτινική συμπίεση (αρχική-τελική διάμετρος) είναι η ίδια.
Το ίδιο και στο τσοκ (κοντό μακρύ).

Η διαφορά μεταξύ κώνου και τσοκ είναι ότι στον κώνο τα σκάγια συμπιέζονται ακτινικά ενώ τους ασκείται μεγάλη δύναμη κατά την διεύθυνση της κίνησης και κινούνται με μικρή ταχύτητα, ενώ στο τσοκ πάλι συμπιέζονται ενώ τους ασκείται μικρή δύναμη κατά την διεύθυνση της κίνησης και κινούνται με την μέγιστη ταχύτητα.

Κάθε σύσφιξη για κάθε διάμετρο αυλού και για κάθε γόμωση (# και ποσότητα σκαγιών) έχει την δική της ταχύτητα με την οποία δίνει την πιο σφιχτή κατανομή.
Δεν παίζει τόσο ρόλο το μήκος του τσοκ όσο η ταχύτητα.
Κοντά τσοκ βγάζουν θαυμάσιες τουφεκιές όπως φυσικά και μακρυά με τα κατάλληλα πυρομαχικά.
Κοντοί κώνοι βγάζουν θαυμάσιες τουφεκιές όπως και το αντίθετο φυσικά.
Βρίσκουμε το φυσίγγι με την κατάλληλη ταχύτητα για κάθε γόμωση και με σκληρά προφυλαγμένα σκάγια και τελειώσαμε..

End of story ...

Γιατί θέλουμε σταθερά φυσίγγια ;
Γιατί θέλουμε σταθερά καψούλια ;
Γιατί δεν μας αρέσει όταν αλλάζει το lot των πυρίτιδων ;
Γιατί θέλουμε σταθερές δοσολογίες ;
Πολλά γιατί ...
Για ένα μόνο πράγμα.
Για να έχω την ίδια Vo.
Ας βρούμε φυσίγγι που μας αρέσει και ας του δώσουμε 40μ/δ παραπάνω ή παρακάτω να δούμε αν συνεχίζει να αρέσει στις κάνες που χωνεύουν τα πάντα.
Προστασία σκαγιών, παίξιμο με την Vo και μετά η απόλυτη σταθερότητα.
Εκεί γίνεται όλο το παιχνίδι.

Αν δε, βρεις τρόπο να κρατήσεις στα πρώτα μέτρα τα σκάγια ενωμένα, βάρα παπιά όπου τα βλέπεις. :)
Απορία έχω γιατί κανένας δεν αναφέρει κάτι που έχω στο μυαλό μου για να πετύχουμε το τελευταίο .....
Μάλλον γιατί θέλει ειδική κατασκευή και γιατί στις δοκιμές δεν θέλει να χάσει κανένα δάχτυλο.

Ώρες ώρες έχω εκλάμψεις :)
Μπορείς να κρατήσεις ενωμένα τα σκακιά το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κανονίσεις πότε θα τα απελευθερώσεις Βασίλη και μπορεί να σου πάει μάτσο πολύ μακριά το χω κάνει γι'αυτό στο λέω.
 
Μπορείς να κρατήσεις ενωμένα τα σκακιά το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κανονίσεις πότε θα τα απελευθερώσεις Βασίλη και μπορεί να σου πάει μάτσο πολύ μακριά το χω κάνει γι'αυτό στο λέω.
Αν δεν έχουν παραμορφωθεί και με καλό συγκεντρωτήρα τότε θα έχεις κλειστή τουφεκιά ακόμη και στα 60 μέτρα.
Τέτοια φυσίγγια δεν συχωρούν σκοπευτικά λάθη.
Το ζητούμενο είναι να ανοίγει στα 35 μέτρα με σωστή κατανομή.
 
Κάνε μου μια χάρη όποτε μπορείς.
Ρίξε το ίδιο φυσίγγι με full και κύλινδρο.
Μην μετράς σκάγια, θα μετρήσω εγώ.
Έχω απορία τι θα δώσει, όχι σαν ποσοστό, ούτε σαν ισοκατανομή, ούτε σαν κενά.
Θέλω να δω συμπεριφορά.
ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ δεν βιαζόμαστε εδώ ...
Με φουλ κ 2 αστρα με 5αρια σκάγια νικελ έχω κατεβάσει πολλά πετουμενα από τα σύννεφα μ αυτή την τουφέκια
Φυσικά είχα κ αποτυχίες σε κοντινές αποστάσεις ιδίως όταν ήμουν κουρασμένος
 
Η τουφεκιά είναι του @ΝίκοςΠ

View attachment 37492
Για κανονικό φυσίγγι σε συνηθισμένες κυνηγετικές συνθήκες θα προτιμούσα κάτι άλλο.
Για ειδικό φυσίγγι για πολύ μεγάλες αποστάσεις είναι ότι πρέπει
πιθανότατα να είναι αυτό που ψάχνεις Βασίλη! (και αυτό που έψαχνα εγώ για ειδικές περιστάσεις)
ΕΥΓΕ ΝΙΚΟ

Η τουφεκιά αυτή είναι ακόμα πιο συγκεντρωτική από τις περισσότερες που πήρα με XXfull choke (deer choke)
ΈΧΕΙ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΊ ΤΟ *** choke σε XXXFull
η ισοκατανομή για την συγκέντρωση αυτή θα έλεγα πως είναι ικανοποιητική στο 1,3 παρά τον βαθμό "μέτρια"
έκπληξη ο μικρός αριθμός των κενών (το έχω ξαναπαρατηρήσει στο XXfull προφανώς ο αριθμός των σκαγίων επαρκεί να καλύψει κενά)
έχει πολλά μέτρα ακόμα προφανώς 60+ (στην ουσία τώρα ξεκινάει να δουλευει) γι' αυτό λέω πως είναι αυτό το ειδικό φυσίγγι που ψάχνουμε για εξαιρετικές περιπτώσεις
στην απόσταση που θα έχει πάνω -κάτω 70% συγκέντρωση απλά θα θερίζει

ΠΡΑΚΤΙΚΑ τώρα,
ποιά η χρησιμότητα της κατανομής αυτής;
αν πάτε για κλασικό κυνήγι φάσσας ή υδροβίων και έχετε αυτόν τον συνδυασμό τσοκ - φυσιγγίου, θα φάτε μεγάλη φόλα εκτός αν λέγεστε Μητσιάλης, Ψυλλάκης, Digweed κ.λ.π.
με λίγα λόγια τα μεταξωτά φυσίγγια θέλουν επιδέξιους..... σκοπευτές.......
Για έναν μέσο σκοπευτή σαν εμένα,
θα χρησίμευε πολύ να έχω3-4 φυσίγγια στο γιλέκο μου σε #5 και #3ή#2 (τυχαίνει και μου βγαίνουν αλεπούδες μακρυά)
θα χρησίμευε πολύ εαν πήγαινα για γαλοπούλες στο κεντάκυ
θα χρησίμευε επίσης στα χηνάρια που έχω χρόνια ν' απαντήσω
σκέφτομαι διάφορα σκηνικά που θα χρησίμευε να μην μακρυγορώ όμως
στο πραγματικό κυνήγι θα έπαιρνα το περκορσο του Βασίλη ή αυτό του Κάστορα με ** choke ή * / *** δίκαννο και θα χα μερικά του Νίκου για εξαιρετικές περιστάσεις - ειδικές περιπτώσεις.....

Για κάποιον που μπορεί να το εκμεταλλευτεί θα κάνει παπάδες.....
 
Φιλαρα μου....το ξερεις ο σε σεβομαι και σαν ανθρωπο....και για τις γνωσεις σου!!!
Τωρα εγω με την θεωρια δεν τα παω καλα....και πολλα πραγματα τα θεωρω ''λιγα''...η εαν θελεις
''αγνωστες'' λεξεις για μενα.....
Να συζητατε μερες την τουφεκια...δεν εχω ''προβλημα''...
Εχω την δικη μου θεωρια....για την ιδιογομωση...
:) :)
έλα που δεν τα πας καλά με την θεωρία, αφού κατάλαβες πως δουλεύει ο πίνακας του γκάλτον, το επόμενο είναι να εντρυφήσεις στην ακολουθία φιμπονάτσι...
σοβαρά τα λέω δεν κάνω πλάκα....
Το εχω ξανα πει...και το εχω ξανα γραψει....Μια τουφεκια που ειναι για 45 και 50 μετρα....δεν γινεται
να μην εχει ΕΝΤΟΝΑ ΚΕΝΤΡΑ....
Με την πιτα ακοπη....και σκυλο χορτατο....δεν γινεται....αυτο ξερω....

Βαλτε μου μια δοκιμη στα 35 μετρα με ισοκατανομη...και να εχει 65% συγκεντρωση στα 50 μετρα...για
να σας παραδεχτω!!! ;)
το ίδιο πράγμα λέμε Νίκο
ερώτηση:
εσύ Νίκο θα πήγαινες για φάσσα με βασικό σου φουσέκι αυτό το 93,5% ή λίγο πιο ¨αποκεντρωτικό" στα 70%;;;; και αυτό θα το 'χες για ζόρια;;;;
 
δείτε λίγο την εικόνα κάτω:
λέει για το άνοιγμα της τουφεκιάς σε cm σε συγκέντρωση ~70% (καλά Άλεξ μη βαράς τι να κάνουμε όλοι σαν στάνταρ το έχουν)
Ο Νίκος πήρε με ντεμίτσοκ την συγκέντρωση των 25- μ στα 35 μ
 

Attachments

  • chokes-1024x621.jpg
    chokes-1024x621.jpg
    42,1 KB · Προβολές: 34
Πάνω κάτω τα ίδια θα έλεγα.
Βασικά έχω μείνει κόκκαλο με την απόδοση σε συγκέντρωση με 3*.
Δεν είναι όμως φυσίγγι για να γεμίζεις όλη την αρμάθα, παρά μόνο για παπιά που έχεις φάει φόλα με το ύψος ή για φάσσες, για να την σπας στον διπλανό ή για να πικάρω τον ξάδερφο με τον όλμο.
Αυτή η MB32 τι λέει από παγωνιές ?

Νίκο έχω φάει τόσες φόλες με την υπερσυγκέντρωση (που μπροστά σε αυτή έμοιαζε γατάκι) και έχω αισθανθεί τόσο άχρηστος σε σχετικά κοντινές τουφεκιές που φοβάμαι να βιδώσω full ή να χρησιμοποιήσω τέτοιο φυσίγγι σε νορμάλ κυνήγι.
Το βιδώνω μόνο όταν πρέπει.

Η ισοκατανομή προφανώς είναι "Μέτρια" ... και "Φτωχή" να ήταν ακόμα καλύτερα για το φυσίγγι που ψάχνω.
Γι αυτό σου είπα μην κολλάς στους όρους.

ps
Φτιάξε ένα παρόμοιο ή πιο συγκεντρωτικό με TecnaN και στείλε μου πυρομαχικά εδάφους - αέρος :)
 
έκανα ένα λάθος σε προηγούμενο μήνυμα μου λόγω βιασύνης διορθώνω:
τα όρια της απόστασης "που όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν" είναι κατά τη γνώμη μου τα 25μ περίπου, έχω τύχει φυσίγγι που δεν..... πάνω από τα 20 μ,...... εσείς τι λέτε;

τι λέτε;
 
Ακριβώς. Γίνεται επικίνδυνο

Το ''επικιδνυνο'' ειναι ζορικη λεξη Στελαρα μου!!! Επικινδυνο δεν γινεται με χιλιοστο διαφορα....απλα θα
ψαχνει να βρει σκαγια στα 35 μετρα φιλε...ετσι θα το ελεγα εγω....Μην με μαλωσεις !!! :D
 
Κάνε μου μια χάρη όποτε μπορείς.
Ρίξε το ίδιο φυσίγγι με full και κύλινδρο.
Μην μετράς σκάγια, θα μετρήσω εγώ.
Έχω απορία τι θα δώσει, όχι σαν ποσοστό, ούτε σαν ισοκατανομή, ούτε σαν κενά.
Θέλω να δω συμπεριφορά.
ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ δεν βιαζόμαστε εδώ ...

Στα 35 μετρα Βασιλη ???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top