Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μονο δυο δοκιμες σημερα....δεν με αφησε η βροχη για περισσοτερες...

Μια με το BRAIN - BL .....Εχθες στο απογευματινο περασμα τα ειδα ''ολα''....ειναι τσοκ που απλα σε
κανει ''μαγκα''.....και σου γεμιζει την βούργια θηραματα...

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες...



εικόνα_Viber_2021-12-18_12-36-58-488.jpgεικόνα_Viber_2021-12-18_12-37-04-726.jpgεικόνα_Viber_2021-12-18_12-37-14-152.jpg
 
Και ενα σεταπ χθεσινοβραδυνο.... με MG2 για εναν φιλο που ξεκινησε την ιδιογομωση...
Σημερα το δοκιμασα σε στοχο....για να δω τι ''ψαρια'' πιανει...
Για ρελιαστο εμενα μου αρεσει...και ο φιλος....το εγκαινιασε....με την πρωτη του φασσα !!!

εικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-02-212.jpgεικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-08-223.jpgεικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-14-931.jpg
 
Μια με το BRAIN - BL .....Εχθες στο απογευματινο περασμα τα ειδα ''ολα''....ειναι τσοκ που απλα σε
κανει ''μαγκα''.....και σου γεμιζει την βούργια θηραματα...

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες...
Νίκο έχω πει πολλές φορές ότι ακόμα κ αν δεν έχουμε ρίξει καμια τουφέκια στο χαρτί είναι δυνατόν στο κυνήγι να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα......

Όταν κυνηγησα για πρωτη φορα με το bell σε περπατητο τσίχλας ετριβα τα μάτια μου, την δευτερη μερα επίσης,την τρίτη το ιδιο...

Αυτό το τσοκ σε κανει μάγκα κ χωρίς να είσαι(δεν το λέω για εσάς, ουτε κ για κάποιον άλλον, μην παρεξηγηθω)....

Αλλά η αλήθεια είναι ότι οποιος έχει μια Α εμπειρία στις μπηχτές τουφεκιές, ε με κάτι τέτοιο βαραει με κλειστά μάτια που λέει ο λογος...

Το αφησα στην άκρη, κ γυρισα παλι στο κλασσικό μαμά 3* κ τωρα δοκιμάζω δειλα-δειλα κ το 4*...
Aντε καμια φορα να βάλω κ το brain CR που κ αυτί είναι τρομερό τσοκ....

Αυτό ΔΕΝ γίνεται γιατί ο Τάσος είναι τρομερό τουφέκι( κ δεν χρειάζεται τα ανοιχτά τσοκ στο περπατητο, αλλά θέλω να υπάρχει κ λίγη δυσκολία...

Το σακίδιο ξέρω πως θα γεμίζει γρήγορα αλλά όπως έχω ξαναπεί αυτό πολλές φορές αυτό δεν είναι ο σκοπός....

Δικός μου τρόπος σκέψης χωρίς να υπονοώ κάτι για όσους το χρησιμοποιουν, ο καθένας ότι τον ευχαριστεί!!
 
Παίδες, ειδικότερα για το Βασίλη, έχω διαβάσει ολα τα άρθρα του Κυπριδημου, ορθολογιστης και από τους σοβαροτερους στον χώρο. Δεν γίνεται να διαφωνησεις με τα περισσότερα που γράφει, άλλωστε είναι αυτά που οι περισσότεροι συμφωνούμε. Όταν όμως αρχίζουν τα << δυσκολα>>, βλέπουμε τις ισοπεδωτικες γενικεύσεις και τα θεσφατα τύπου, το είπε ο δόκτωρ Jones ή ο αλφα, ο βήτα κλπ. Δες τη πιο πάνω φωτογραφία του Νίκου με την sipe αν επαληθεύει το << πάντοτε το 68% της τουφεκιας, στο εσωτερικό κύκλο 50 εκατοστων>> ,για να μη αναφερθώ στα φυσίγγια διασποράς ή στα αποκεντρωτικα όπου το κέντρο είναι αραιοτερο της περιφέρειας. Με όλο τον σεβασμό, δεν επιθυμώ αντιπαράθεση με κανέναν, διάλογο θέλω με επιχειρήματα και αποδείξεις βασισμένες στην μαθηματική λογική. Με την ευκαιρία να ρωτήσω ,αναφέρει κάπου πως στο τσόκ κυρίως έχουμε την μέγιστη παραμόρφωση των σκαγιων, άρα να συμπερανω πως με κύλινδρο τα σκάγια βγαίνουν σφαιρικά; Και μια και έχει την ξεκάθαρη άποψη για αυλους και κώνους, ( λέει όσο πιο ανοιχτοί, μικρότερη ταχύτητα και πιέσεις) αφού είναι τόσο απλό ,( απλοϊκό κατ εμέ), επιστρέφουμε όλοι στο 18,2 και πουλάει και ο φίλος το ( μοναδικό εν Ελλάδι) μηχάνημα που ανοίγει αυλους, μια και είναι αχρείαστο.
 
Μονο δυο δοκιμες σημερα....δεν με αφησε η βροχη για περισσοτερες...

Μια με το BRAIN - BL .....Εχθες στο απογευματινο περασμα τα ειδα ''ολα''....ειναι τσοκ που απλα σε
κανει ''μαγκα''.....και σου γεμιζει την βούργια θηραματα...

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες...



View attachment 37908View attachment 37909View attachment 37910
Νικο τα χεραιτισματα μου φιλε τι κανεις καλα εισαι πρωτη φορα βλεπω να εχεις γεμησει ολο το χαρτι φιλε μου ολες της αλλες μια γροθια στη μεση αχαχαχαχ ωραια κατανομη σκουπα
 
Και μια και έχει την ξεκάθαρη άποψη για αυλους και κώνους, ( λέει όσο πιο ανοιχτοί, μικρότερη ταχύτητα και πιέσεις) αφού είναι τόσο απλό ,( απλοϊκό κατ εμέ), επιστρέφουμε όλοι στο 18,2 και πουλάει και ο φίλος το ( μοναδικό εν Ελλάδι) μηχάνημα που ανοίγει αυλους, μια και είναι αχρείαστο

ΕΡΩΤΗΣΗ- ΑΥΛΟΣ 18,2 ΕΝΑΝΤΙΟΝ 18,6​

Γεια σας κυριε Νικητα.Ευγε που μοιραζεστε τις πολυτιμες γνωσεις σας με ολους εμας.

Θα ηθελα να ρωτησω για τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ξεχωριστα ενος αυλου 18,2 και ενος 18,6 .Αν εχετε χρονο θα ηθελα μια αναλυτικη απαντηση[ταχυτητα βολης ,ενσωματωσεις,δεσμη σκαγιων].ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Σιβρίδης Πέτρος

ΑΠΑΝΤΗΣΗ​

Η διάμετρος αυλού από το 18,2 μέχρι και το 18,9 δικαιολογεί την ονομασία "διαμέτρημα 12".

Το ίδιο φυσίγγι, όταν ρίχνεται σε διευρυμένο αυλό αναπτύσσει μειωμένες πιέσεις, απλά διότι έχει μεγαλύτερο χώρο στον οποίο διοχετεύονται τα αέρια από την καύση της πυρίτιδας.

Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη που θα οδηγήσει σε τόσο μεγάλη βελτίωση σε βλητική απόδοση που θα επικαλύψει την όποια σκοπευτική ανεπάρκεια.

Ο πρωτοπόρος στην ανάλυση των πιέσεων και βλητικής απόδοσης με διευρυμένους αυλούς (18,8 ή μεγαλύτερο) είναι ο Αμερικανός Baker. Οι διευρυμένες κάννες του Baker δίνουν βελτιωμένη συγκέντρωση (βελτίωση γύρω στο 3 τοις εκατό) και μια μικρή αύξηση της ταχύτητας, δηλαδή κάπου γύρω στο 2 με 5 τοις εκατό. Επίσης ο διευρυμένος αυλός μειώνει το κλώτσημα, όταν βέβαια συγκρίνεται με το ίδιο φυσίγγι.

Παραδοσιακά το στενό 12άρι, με αυλό 18,2 είναι δημοφιλές στην ανατολική Ευρώπη. Στην Αγγλία το 12άρι έχει αυλό 18,5 ενώ στην δυτική Ευρώπη το 18,4 είναι το πιο συχνό. Επίσης να πούμε ότι στην ανατολική Ευρώπη ήταν σχεδόν επιβεβλημένη η ανγόμωση φυσιγγίων, λόγω χαμηλών εισοδημάτων, και πολλοί κυνηγοί αγόραζαν μια πενηντάδα ορειχάλκινους κάλυκες και τους αναγόμωναν για μια ζωή. Με στενό αυλό έκαναν οικονομία στην πυρίτιδα διότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα πυρίτιδας για να έχουν κανονικές πιέσεις και ταχύτητες.

Εν κατακλείδι η διαφορά μεαξύ των αυλών είναι αισθητή όταν κρίνουμε τα άκρα, πχ το 18,2 με το 18,9. Το κοινό 18,4 που βρίσκουμε στην πλειονότητα των κυνηγετικών όπλων είναι αποτελεσματικό και απόλυτα ικανοποιητικό για κυνηγετική και σκοπευτική χρήση.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν είναι να υποστεί κανείς έξοδα, πιο σημαντικά αποτελέσματα θα έχει από εφαρμογή του όπλου στα μέτρα του, παρά από όποιες αλλαγές σε αυλό κάννης.
 
Νίκο έχω πει πολλές φορές ότι ακόμα κ αν δεν έχουμε ρίξει καμια τουφέκια στο χαρτί είναι δυνατόν στο κυνήγι να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα......

Όταν κυνηγησα για πρωτη φορα με το bell σε περπατητο τσίχλας ετριβα τα μάτια μου, την δευτερη μερα επίσης,την τρίτη το ιδιο...

Αυτό το τσοκ σε κανει μάγκα κ χωρίς να είσαι(δεν το λέω για εσάς, ουτε κ για κάποιον άλλον, μην παρεξηγηθω)....

Αλλά η αλήθεια είναι ότι οποιος έχει μια Α εμπειρία στις μπηχτές τουφεκιές, ε με κάτι τέτοιο βαραει με κλειστά μάτια που λέει ο λογος...

Το αφησα στην άκρη, κ γυρισα παλι στο κλασσικό μαμά 3* κ τωρα δοκιμάζω δειλα-δειλα κ το 4*...
Aντε καμια φορα να βάλω κ το brain CR που κ αυτί είναι τρομερό τσοκ....

Αυτό ΔΕΝ γίνεται γιατί ο Τάσος είναι τρομερό τουφέκι( κ δεν χρειάζεται τα ανοιχτά τσοκ στο περπατητο, αλλά θέλω να υπάρχει κ λίγη δυσκολία...

Το σακίδιο ξέρω πως θα γεμίζει γρήγορα αλλά όπως έχω ξαναπεί αυτό πολλές φορές αυτό δεν είναι ο σκοπός....

Δικός μου τρόπος σκέψης χωρίς να υπονοώ κάτι για όσους το χρησιμοποιουν, ο καθένας ότι τον ευχαριστεί!!

Εχεις δικιο Τασο!!! Οτι επαθες εσυ την πρωτες μερες το ιδιο και εγω εχθες.....Δεν πιστευα στα ματια μου....
Να σκεφτεις οτι σχεδον μονιμα ειχα τα 3* αστρα βιδωμενα στο οπλο μου....καταλαβαινεις λοιπον την
εκπληξη μου.....
Απο μενα ενα ΕΥΓΕ στον Κυριο Σωτηροπουλο , και ενα μεγαλο ευχαριστω στον συνονοματο που μου το
πουλησε!!! :)

ΥΓ, Τασο μου....αυτο το τσοκ....με αυτα που ειδα στο κυνηγι....την δοκιμη στο χαρτί δεν την γλυτωνε
φιλε!!!! :)
 
Νικο τα χεραιτισματα μου φιλε τι κανεις καλα εισαι πρωτη φορα βλεπω να εχεις γεμησει ολο το χαρτι φιλε μου ολες της αλλες μια γροθια στη μεση αχαχαχαχ ωραια κατανομη σκουπα


Γεια σου Τολη μου!!! Καλα ειμαι φιλε....δοξα τω Θεω....Μια γροθια τις κανω...και ετσι ειναι στα περισσοτερα οπλα που
δοκιμαζω....εκτος απο τις ''νεροσωληνες''....αυτες την γροθια την ανοιγουν και την κανουν μούντζα .... :D
Αρχισα να ψαχνομαι με τα βυσματα σε δαυτες...να δω εαν θα βγαλω ''ακρη'' φιλε!!! :)

ΥΓ. Την κατανομη στην πρωτη φωτο.... ο Κ , Σωτηροπουλος την εβγαλε με το τσοκ του....οχι εγω φιλε!!! ;)
 
Αν έριχνες μόνο εμπορικά φυσίγγια να το καταλάβω.

Εδω δεν εχεις δικιο φιλαρα μου !!! Ασχετα εαν ειναι χειροτερες ή καλυτερες οι δικες ''τουφεκιες''....σε ενα
πεταλωμα....εαν δεν εχω την εικονα της αποτυπωσης του στοχου....θα εξυνα την κεφαλη μου...και θα
αναρωτιομουν εαν με ''πουλησε'' το φυσεκι ή εαν αστοχησα!! ;)
 
Εδω δεν εχεις δικιο φιλαρα μου !!! Ασχετα εαν ειναι χειροτερες ή καλυτερες οι δικες ''τουφεκιες''....σε ενα
πεταλωμα....εαν δεν εχω την εικονα της αποτυπωσης του στοχου....θα εξυνα την κεφαλη μου...και θα
αναρωτιομουν εαν με ''πουλησε'' το φυσεκι ή εαν αστοχησα!! ;)
Έχεις φυσίγγι δικό σου φυσίγγι που με 3* στα 30 έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το καινούργιο τσοκ?
 
Δες τη πιο πάνω φωτογραφία του Νίκου με την sipe αν επαληθεύει το << πάντοτε το 68% της τουφεκιας, στο εσωτερικό κύκλο 50 εκατοστων>> ,για να μη αναφερθώ στα φυσίγγια διασποράς ή στα αποκεντρωτικα όπου το κέντρο είναι αραιοτερο της περιφέρειας.
Λευτέρη ο Jones δεν είπε ποτέ ότι στον κύκλο των 50 εκατοστών θα δεις το 68% της τουφεκιάς !!!!!

Μιλάει καταρχήν για κανονικά φυσίγγια, όχι αποκεντρωτήρες, τουφεκιές λουκουμά κτλ
Αυτό που λέει είναι το εξής.
Όλες οι τουφεκιές φτιάχνουν την δική τους κατανομή, αραιή ή πυκνή, εκτεταμένη ή μη.
Καμία σχέση οι κύκλοι των 75-50 εκατοστών !!!!
Λέει επίσης ότι ΟΛΕΣ οι κατανομές αυτές είναι "κανονικές" .... https://el.wikipedia.org/wiki/Κανονική_κατανομή

Η κόκκινη καμπύλη παρακάτω είναι ένα συγκεντρωτικό φυσίγγι του @ΝίκοςΠ ριγμένο πχ με full ενώ η πράσινη αυτό που ονομάζουμε ομοιόμορφη ή σουρωτήρι ή κόσκινο ριγμένο πχ με bell.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΛΑ Η ΤΥΠΙΚΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.
Λέει επίσης ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ.
ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΥΚΝΟΤΕΡΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥΣ.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λέει.
Απλώς σε εμάς κάποιες φαίνονται ομοιόμορφες γιατί το χαρτί είναι περιορισμένο !!!

Untitled 12.jpg


=================================

Πάμε στα ποσοστά τώρα (ξεχνάμε τους κύκλους 50cm & 75cm !!!!).
Αν λοιπόν ρίξεις μια τουφεκιά σε οποιαδήποτε απόσταση, με οποιοδήποτε κανονικό τσοκ, με οποιοδήποτε κανονικό φυσίγγι τότε τα σκάγια θα σχηματίσουν μια κανονική κατανομή.
Αν βρεις την τυπική απόκλιση της κατανομής αυτής (συμβολίζεται σ) (υπάρχουν προγράμματα που την υπολογίζουν) θα την βρεις ΠΧ σ=30 εκατοστά
Λέει λοιπόν ο Jones ...
Σε κύκλο 2Χ30 εκατοστά = 60 εκατοστά !!! (κόκκινη περιοχή) θα βρεις το 68% όλων των σκαγιών.
Σε κύκλο 4Χ30 εκατοστά = 120 εκατοστά !!! (κόκκινη και κίτρινη περιοχή) θα βρεις το 95% όλων των σκαγιών.
Σε κύκλο 6Χ30 εκατοστά = 180 εκατοστά !!! (κόκκινη, κίτρινη και πράσινη περιοχή) θα βρεις το 99,7% όλων των σκαγιών.

Ούτε κύκλους 75 εκατοστών ούτε 50 εκατοστών ούτε τίποτα από όσα κάνουμε εμείς !!!!!!
Untitled 13.jpg

=================================

Δες τώρα παρακάτω 2 τουφεκιές με τις κατανομές τους στον κύκλο 75cm.
Η "μπλέ" τουφεκιά έχει βάλει όλα τα σκάγια στον κύκλο με "έντονο κέντρο", η καφέ πολύ πιο λίγα και "ομοιόμορφα".
Το εμβαδό κάτω από την κάθε καμπύλη και μεταξύ των 2 κατακόρυφων γραμμών που ορίζουν τον κύκλο των 75cm ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.
Και οι δύο είναι κανονικές κατανομές απλά με διαφορετική τυπική απόκλιση !!!!!!

Τα ποσοστά 68%,95%,99,7% αναφέρονται στις περιοχές που ορίζονται από τις τυπικές αποκλίσεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ τα 75cm και 50cm.

Νομίζω ότι το έκανα κατανοητό ....

720px-Normal_Distribution_PDF.svg.jpg

Με την ευκαιρία να ρωτήσω ,αναφέρει κάπου πως στο τσόκ κυρίως έχουμε την μέγιστη παραμόρφωση των σκαγιων, άρα να συμπερανω πως με κύλινδρο τα σκάγια βγαίνουν σφαιρικά; Και μια και έχει την ξεκάθαρη άποψη για αυλους και κώνους, ( λέει όσο πιο ανοιχτοί, μικρότερη ταχύτητα και πιέσεις) αφού είναι τόσο απλό ,( απλοϊκό κατ εμέ), επιστρέφουμε όλοι στο 18,2 και πουλάει και ο φίλος το ( μοναδικό εν Ελλάδι) μηχάνημα που ανοίγει αυλους, μια και είναι αχρείαστο.
Γι αυτό είπα "Σε κάποια έχω τις αντιρρήσεις μου."
Δεν το θυμάμαι αυτό αλλά την μέγιστη παραμόρφωση την έχουμε στην πυροδότηση ... τελεία και παύλα :)
 
Last edited:
Και ενα σεταπ χθεσινοβραδυνο.... με MG2 για εναν φιλο που ξεκινησε την ιδιογομωση...
Σημερα το δοκιμασα σε στοχο....για να δω τι ''ψαρια'' πιανει...
Για ρελιαστο εμενα μου αρεσει...και ο φιλος....το εγκαινιασε....με την πρωτη του φασσα !!!

View attachment 37914View attachment 37915View attachment 37916
Φυυυυυυυυυυσιγγαρος‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
 
Επίσης για να καταλάβετε τα εμβαδά ...
Το εμβαδό κάτω από τις καμπύλες είναι ο αριθμός των σκαγιών.
Το γραμμοσκιασμένο ο αριθμός των σκαγιών που μπαίνουν στον κύκλο των 75cm.

720px-Normal_Distribution_PDF.svg.jpg

Παράδειγμα για την δεύτερη (καφέ) τουφεκιά

1.jpg


720px-Normal_Distribution_PDF.svg1111.jpg
 
Last edited:
Καλησπέρα, Βασίλη το 68% στον κύκλο των 50 εκατοστών, το έβαλα σαν παράδειγμα για την δοκιμή του Νίκου που χρησιμοποιεί χαρτί 85×120 εκατοστά, οπότε χωράει περίπου ο κύκλος 100 εκατοστών. Ρίξε μια ματιά στην βολή με την sipe και θα δεις πόσο απέχει από το 68% στο κεντρικό 1/3 που ισχυρίζεται πως συμβαίνει πάντα. Το ότι οσο πιο έντονο το τσοκαρισμα τόσο πιο έντονο κέντρο και πιο αραιή περιφέρεια ισχύει πάντα και αυτός είναι ο λόγος που όπως έχω πει πολλές φορές προτιμάω ανοιχτό τσοκ και να << παίζω >> με το φυσίγγιο. Δε ισχύει όμως αυτό στα περισσότερα ανοιχτά τσοκ ,ιδιαίτερα στα bell,tula και skeet. Εδώ έγκειται η διαφωνία μου με τα περί gauss. Επειδή δεν είναι προσωπική συζήτηση, προσπαθώ να γράφω όσο πιο απλά και κατανοητά, γιατί διαφορετικά θα φλιπαρουν πολλοί.
 
Καλησπέρα, Βασίλη το 68% στον κύκλο των 50 εκατοστών, το έβαλα σαν παράδειγμα για την δοκιμή του Νίκου που χρησιμοποιεί χαρτί 85×120 εκατοστά, οπότε χωράει περίπου ο κύκλος 100 εκατοστών. Ρίξε μια ματιά στην βολή με την sipe και θα δεις πόσο απέχει από το 68% στο κεντρικό 1/3 που ισχυρίζεται πως συμβαίνει πάντα. Το ότι οσο πιο έντονο το τσοκαρισμα τόσο πιο έντονο κέντρο και πιο αραιή περιφέρεια ισχύει πάντα και αυτός είναι ο λόγος που όπως έχω πει πολλές φορές προτιμάω ανοιχτό τσοκ και να << παίζω >> με το φυσίγγιο. Δε ισχύει όμως αυτό στα περισσότερα ανοιχτά τσοκ ,ιδιαίτερα στα bell,tula και skeet. Εδώ έγκειται η διαφωνία μου με τα περί gauss. Επειδή δεν είναι προσωπική συζήτηση, προσπαθώ να γράφω όσο πιο απλά και κατανοητά, γιατί διαφορετικά θα φλιπαρουν πολλοί.
Πάντως αυτό περί γκος γκοσιανοι ακόμη κ εμείς οι ίδιοι το έχω δει ακόμη κ στην τοξοβολία,αεροβόλο,πιστόλι....τα γκρουπαρισματα είτε ενός απείρου σκοπευτή είτε έμπειρου έχουν το ίδιο pattern....ίδιο μοτίβο ασχέτως αν ο έμπειρος λειτουργεί σαν φουλ τσοκ κ ο πρώτος ως κύλινδρος‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top